"No photos, please!"

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Κοριτσια και στις 2 περιπτωσεις που αναφερατε,οταν πηγα εγω απαγορευονταν οι φωτογραφιες και οταν λεμε απαγορευονταν ..μιλαμε για εκκλησια ...οχι αστεια !!!!!!!
Ειδικα στην Καπελα Σιστινα ...ηταν τοσα ατομα και ολοι κολλεγιο!
Και καλά έκαναν. Από την στιγμή που απαγορεύεται κάτι, υπάρχει λόγος και απαγορεύεται. Και εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί το: "αφού όλοι το κάνουν, θα το κάνω κι εγώ".
Τώρα το αν συμφωνούμε ή όχι με τον λόγο της απαγόρευσης, είναι άλλο θέμα. :rolleyes:
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Στη Β.Αμερικη φύλακες,μας απαγορευανε να φωτογραφιζουμε δημοσιους χωρους (πχ Βιβλιοθηκη στο Μοντρεαλ,την υπογεια πολη στο Τοροντο,σε κατι μουσεια στις Ηνωμενες Πολιτειες) γιατι ηταν λεει προσωπικα δεδομενα για τους ανθρωπους που ηταν εκει περα.
Στην Μαδριτη σε ενα μουσειο ταυρομαχιων που απαγορευοταν η φωτογραφιση οταν περασα απο ενα χωρο που ηταν η φυλαξη μου ζητηθηκε να δουνε την τελευταια φωτογραφια που ειχα τραβηξει για να δουνε οτι δεν ηταν απο μεσα απο το μουσειο (που δεν ηταν)
Στο Πραδο επιτρεποταν κ στα αλλα μουσεια (πλην της Γκερνικα στο Ρεινα Σοφια) αλλα χωρις φλας.
Στην Αβανα στο Μουσειο των Στρατηγων απαγορευοταν μεν,αλλα οι φυλακες με τα καταλληλα πεσος δωρακι ,σε αφηναν να βγαλεις φωτογραφιες...
Στο Παρισι επιτρεπονταν να βγει η Μονα Λιζα χωρις φλας ασχετα αν μερικοι ξενοι βαζανε φλας.

Γενικα καλες ειναι οι φωτογραφιες αλλα πιστεω ο καθενας καταλαβαινει ποτε πρεπει να βγαλει κ ποτε οχι.Απο ευλαβεια κ σεβασμο σε αυτο που βλεπει.Αλλα αν σου λενε οχι κ σε αλλους κανουν τα στραβα ματια τοτε δεν εχεις λογο να τους ακουσεις κ βγαζεις κ εσυ.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Λυπαμαι για οσα παλατια,ανακτορα,δεν μπορεσα να τραβηξω βιντεο ή να παρω εστω,φωτο απο το εσωτερικο τους.Ευτυχως,απο καθεδρικους δεν ειχα προβλημα.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Λυπαμαι για οσα παλατια,ανακτορα,δεν μπορεσα να τραβηξω βιντεο ή να παρω εστω,φωτο απο το εσωτερικο τους.Ευτυχως,απο καθεδρικους δεν ειχα προβλημα.
Στην ορθοδοξη εκκλησία του Αγιου Γεωργιου στη Βενετια δεν με αφησαν να φωτογραφισω,στις καθολικες δεν ειχα προβλημα
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Στην ορθοδοξη εκκλησία του Αγιου Γεωργιου στη Βενετια δεν με αφησαν να φωτογραφισω,στις καθολικες δεν ειχα προβλημα

Τωρα,που το λες εκει τραβηξα βιντεο αλλα δε θυμαμαι αν η συζυγος δεν τραβηξε φωτο,επειδη δεν το θεωρησε σωστο ή της το απαγορευσαν.
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Στην Σάμο, μου έχουν απαγορέψει την λήψη φωτογραφιών στο αρχαιολογικό μουσείο του Πυθαγορείου. Στο αρχαιολογικό μουσείο του Βαθέος δεν είχα πρόβλημα να τραβήξω άπειρες φωτογραφίες τον τεράστιο κούρο που βρίσκεται εκεί.
 

Hercinia

Member
Μηνύματα
64
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία, Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γκόα, Αρούμπα, Αϊτή
Στο μετρό της Ρώμης πριν από χρόνια ήθελα να βγάλω η καημένη μια φωτογραφία και πετάχτηκε έξω ο υπεύθηνος του σταθμού για να μου πει την από πάνω πρόταση έκανα ότι δεν καταλάβαινα και τον προσπέρασα χαχα
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
απαγορευοταν στο μετρο της ρωμης?πρωτη φορα το ακουω αυτο..δεν ξερω αν ισχυει γενικα και σε μετρο αλλων πολεων..

στο παλατι Ντολμαμπαχτσε στην Κωνσταντινουπολη που μπαινεις σε γκρουπ απαγορευοταν αυστηρα η φωτογραφιση,ενας εξυπνος που πηγε να βγαλει εφαγε χοντρη παρατηρηση..

το μονο μερος που απαγορευοταν κι εγω εβγαλα ειναι η σκαλα του μιλανου..δεν υπηρχε φυλακας ουτε κοσμος και ηταν ευκολη υποθεση..υπηρχαν βεβαια καμερες σε καθε θεωριο αλλα κανεις δεν μου ειπε τιποτα στην εξοδο..φανταζομαι ειναι χαλαρα γιατι εχω δει φωτογραφιες απο πολλους μεσα στην οπερα..
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Γενικότερα μου έχει τύχει στην Ελλάδα σε αυτήν την περίπτωση από την στιγμή που στο λένε δεν επιτρέπεται να φωτογραφίζεις δεν το κάνεις εκτός αν δεν δεις την ταμπελίτσα και σίγουρα θα έρθουν οι σεκιουρητάδες (ω ναι το έχω πάθει και αυτό)
 

Hercinia

Member
Μηνύματα
64
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία, Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γκόα, Αρούμπα, Αϊτή
απαγορευοταν στο μετρο της ρωμης?πρωτη φορα το ακουω αυτο..δεν ξερω αν ισχυει γενικα και σε μετρο αλλων πολεων..

στο παλατι Ντολμαμπαχτσε στην Κωνσταντινουπολη που μπαινεις σε γκρουπ απαγορευοταν αυστηρα η φωτογραφιση,ενας εξυπνος που πηγε να βγαλει εφαγε χοντρη παρατηρηση..

το μονο μερος που απαγορευοταν κι εγω εβγαλα ειναι η σκαλα του μιλανου..δεν υπηρχε φυλακας ουτε κοσμος και ηταν ευκολη υποθεση..υπηρχαν βεβαια καμερες σε καθε θεωριο αλλα κανεις δεν μου ειπε τιποτα στην εξοδο..φανταζομαι ειναι χαλαρα γιατι εχω δει φωτογραφιες απο πολλους μεσα στην οπερα..
Δεν ξέρω αν απαγορεύεται γενικά νομίζω πως όχι γιατί έχω βγάλει άπειρες φωτό σε μετρό. ίσως να είχαν εκείνοι πρόβλημα... Πάντως έχω και την εντύπωση ότι και στο μετρό της Αθηνας δεν επιτρέπεται.
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Στο Παρίσι απαγορεύονταν οι φωτογραφίες στο Orangerie, στο Orsey (αν και όλοι σχεδόν φωτογράφιζαν το ρολόι) και στην αρχαιολογική κρύπτη μπροστά από τη Notre Dame.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σε ναους , μουσεια και λοιπα που αναφερετε το καταλαβαινω να απαγορευονται οι φωτος , αλλα σε παραλια πρωτη φορα μου ετυχε..
Στο Ντουμπαι στην παραλια του Jumeirah park απαγορευοταν αυστηρα η φωτογραφιση και βιντεοσκοπηση , αλλα ειδα την πινακιδα στο φευγα :D οπου ειχα ηδη τραβηξει μια- δυο παραλιοφωτος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom