OΣΕ, το φαινόμενο :-(

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Να αναφέρω ενημερωτικά και μια περίπτωση που μου έτυχε για να έχετε γνώση όσοι δεν έχετε.
Στο βραδινό τραίνο από Αθήνα για Θεσσαλονίκη που είχα κλείσει για φίλο, υπήρξε καθυστέρηση 3 ωρών και κάτι.
Δεν υπήρξε καμία ενημέρωση μέσα στο τραίνο για το τι δικαιούνται σε αυτή την περίπτωση.
Επειδή κάτι θυμόμουν μπήκα στην σελίδα του ΟΣΕ και είδα ότι δικαιούται πίσω το 100% της αξίας του εισιτηρίου που αφαιρείται από το επόμενο ταξίδι και όντως έχω ένα κουπόνι τώρα των 19,20€.(Ευτυχώς που είχα κρατήσει το mail με τους κωδικούς)
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Εδώ ο σχετικός κανονισμός από την σελίδα του ΟΣΕ για Χορήγηση έκπτωσης από καθυστέρηση αμαξ/χίας

Κανόνες χορήγησης έκπτωσης

  • ΚΑΜΙΑ ΕΚΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΧΟΡΗΓΕΙΤΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΗΝ ΑΙΤΗΘΕΙΤΕ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΕΝΟΣ ΜΗΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΑΣ.
  • από 0 – 60 λεπτά, δεν χορηγείται έκπτωση για επόμενο ταξίδι
  • από 61 – 120 λεπτά, χορηγείται έκπτωση για επόμενο ταξίδι ίση με το 25% της αξίας του τίτλου μεταφοράς σας
  • από 121 – 180 λεπτά, χορηγείται έκπτωση για επόμενο ταξίδι ίση με το 50% της αξίας του τίτλου μεταφοράς σας
  • άνω των 180 λεπτών, ή για κατάργηση της αμαξοστοιχίας, χορηγείται έκπτωση για επόμενο ταξίδι ίση με το 100% του τίτλου μεταφοράς σας
https://tickets.trainose.gr/dromologia/
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Θα ειχε πολύ ενδιαφέρον να μαθαίναμε στατιστικά στοιχεία από τον αγαπημένο μας ΟΣΕ πόσοι τελικά πελάτες του ΟΣΕ κάνουν χρήση των παραπάνω εκπτωσεων μετά από καθυστερήσεις των αμαξοστοιχιών που είναι ένα σύνηθες φαινόμενο.
 

MissTibby

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Παιδια καλησπερα! Εγω εχω μια ερωτηση..εκλεισα για μεθαυριο με το τρενο απο Θεσσαλονικη για τις 5 το πρωι με το ic. Εχει ταξιδεψει κανεις? Φανταζομαι δεν θα εχει τον κοσμο που εχει στα αλλα δρομολογια αλλα ειναι ασφαλες η θα ειμαι εγω και ο κουκος!?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
IMG_20161209_193346.jpg
Πριν λίγο καιρό, στην Θεσσαλονικη είχε την εκδήλωση Open House Thessaloniki 2016.
Μεταξύ των κτιρίων που μπορούσε κανείς να επισκέπτει ηταν και το σιδηροδρομικό μουσείο όπου υπάρχει κι ένα βαγόνι του θρυλικου Οριεντ Εξπρες.

Επειδή δεν γνώριζα που ακριβώς ήταν το μουσείο πήγα στον Νέο Σιδηροδρομικό Σταθμό για να ρωτησω σχετικά.
Ο νεαρός υπάλληλος που ήταν στις Πληροφορίες δεν είχε την παραμικρη ιδέα για το που βρισκόταν το μουσείο.
Δεν θα πρεπε; :rolleyes-80:
 

Attachments

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Παιδια καλησπερα! Εγω εχω μια ερωτηση..εκλεισα για μεθαυριο με το τρενο απο Θεσσαλονικη για τις 5 το πρωι με το ic. Εχει ταξιδεψει κανεις? Φανταζομαι δεν θα εχει τον κοσμο που εχει στα αλλα δρομολογια αλλα ειναι ασφαλες η θα ειμαι εγω και ο κουκος!?
Γιατί να μην είναι ασφαλές; Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με τη συγκεκριμένη αμαξοστοιχία, αλλά αποκλείεται να είναι σαν το "εξπρές του μεσονυκτίου", όπως αποκαλώ το νυχτερινό δρομολόγιο:( Εντάξει δεν είναι πάντα περιπετειώδες το ταξίδι με το νυχτερινό δρομολόγιο, αλλά όταν πρέπει να ταξιδέψω βράδυ το σκέφτομαι και χαλάει η διάθεσή μου δυο μέρες πριν.

Υποθέτω ότι το συγκεκριμένο δρομολόγιο δεν θα έχει πολύ κόσμο, όπως και το δρομολόγιο των 7 με το οποίο συχνά ταξιδεύω, και θα συνεχίσεις τον ύπνο σου.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Πάντως στο βραδινό δρομολόγιο η κατάσταση του πολικού ψύχους βελτιώθηκε! Και σας το λέω γιατί αυτή τη στιγμή ταξιδεύω από Αθήνα προς Θεσσαλονίκη!!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πάντως στο βραδινό δρομολόγιο η κατάσταση του πολικού ψύχους βελτιώθηκε! Και σας το λέω γιατί αυτή τη στιγμή ταξιδεύω από Αθήνα προς Θεσσαλονίκη!!
Τι να πω! Μακάρι, γιατί η κατάσταση τις περισσότερες φορές είναι τραγική! Πάντως πριν λίγες μέρες που ταξίδευα προς Αθήνα και είχαν βάλει air condition (!!!) ο κόσμος άρχισε να διαμαρτύρεται γιατί το κρύο ήταν ανυπόφορο και ο ελεγκτής μας είπε ότι δεν μπορεί να ρυθμιστεί η θερμοκρασία, οπότε διαλέξτε ή θα έχει κρύο ή θα έχει ζέστη. Με άλλα λόγια διαλέξτε τι θέλετε, να γίνετε κατεψυγμένοι ή ψητοί:haha:
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
192
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Παιδια καλησπερα! Εγω εχω μια ερωτηση..εκλεισα για μεθαυριο με το τρενο απο Θεσσαλονικη για τις 5 το πρωι με το ic. Εχει ταξιδεψει κανεις? Φανταζομαι δεν θα εχει τον κοσμο που εχει στα αλλα δρομολογια αλλα ειναι ασφαλες η θα ειμαι εγω και ο κουκος!?
Ασφαλεστατη ειναι, γενικα να ευχεσαι να μην εχει πολυ κοσμο σε τραίνο γιατι γινεται ψιλοπανικος απο φωνες,τηλεφωνα κτλ. Ειδικα αυτη την ώρα θα την πέσεις σε σαλονάκι (τετράδα θέσεων με τραπεζάκι στη μέση) και ουτε που θα καταλάβεις ποτε έφτασες.
 

MissTibby

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Εχω ταξιδεψει και με των 7 που παλι ηταν διασπαρτα αλλα χιλιες φορες απο το βραδινο που παταγα πανω σε ανθρωπους(διοτι ειχαν ξαπλωσει στους διαδρομους) για να περασω. Απλα το ειχα ενα αγχος μην παιζει τιποτα περιεργο αλλα στην τελικη παω και την βγαζω στο κυλικειο με το λαπτοπακι μου!
 

anna22

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπερα σας . θα ηθελα να ρωτησω αν εχει αλλαξει κατι σχετικα με τα εκπτωτικα εισητηρια του οσε online , προσπαθησα να βρω με 9 και 19 ευρω σε οποιαδηποτε ημερομηνια και δε μου εβγαζε διαθεσιμα
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Ναι, εν οψει της ιδιωτικοποιησης εχουν καταργηθει αυτα τα εισητηρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom