Revolut

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Να ρωτήσω κάτι.
Αν είμαι Τσεχία που δεν έχει ευρώ είναι όμως εντός ΕΕ και χρησιμοποιησω χρεωστική π.χ Αlpha Bank για να πληρώσω σε ενα εστιατοριο θα μου κρατήσει προμήθεια?Δεν ισχύει ότι εντος ΕΕ δεν υπάρχουν extra χρεώσεις? Υπάρχει λόγος, θέλω να πω, να προτιμήσω revolut στην συγκεκριμένη συναλλαγή?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Να ρωτήσω κάτι.
Αν είμαι Τσεχία που δεν έχει ευρώ είναι όμως εντός ΕΕ και χρησιμοποιησω χρεωστική π.χ Αlpha Bank για να πληρώσω σε ενα εστιατοριο θα μου κρατήσει προμήθεια?Δεν ισχύει ότι εντος ΕΕ δεν υπάρχουν extra χρεώσεις? Υπάρχει λόγος, θέλω να πω, να προτιμήσω revolut στην συγκεκριμένη συναλλαγή?
Έχει να κάνει κυρίως με το νόμισμα, όχι τη χώρα
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Να ρωτήσω κάτι.
Αν είμαι Τσεχία που δεν έχει ευρώ είναι όμως εντός ΕΕ και χρησιμοποιησω χρεωστική π.χ Αlpha Bank για να πληρώσω σε ενα εστιατοριο θα μου κρατήσει προμήθεια?Δεν ισχύει ότι εντος ΕΕ δεν υπάρχουν extra χρεώσεις? Υπάρχει λόγος, θέλω να πω, να προτιμήσω revolut στην συγκεκριμένη συναλλαγή?
Οι περισσότερες κάρτες έχουν χρέωση μετατροπής συναλλάγματος (2,5% συνήθως η Alpha Bank). Αν πληρώσεις στο τοπικό νόμισμα με Revolut, δεν υπάρχουν τέλη τις καθημερινές ενώ είναι 1% στις μη εργάσιμες.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Να ρωτήσω κάτι.
Αν είμαι Τσεχία που δεν έχει ευρώ είναι όμως εντός ΕΕ και χρησιμοποιησω χρεωστική π.χ Αlpha Bank για να πληρώσω σε ενα εστιατοριο θα μου κρατήσει προμήθεια?Δεν ισχύει ότι εντος ΕΕ δεν υπάρχουν extra χρεώσεις? Υπάρχει λόγος, θέλω να πω, να προτιμήσω revolut στην συγκεκριμένη συναλλαγή?
Οποιαδηποτε καρτα ελληνικης τραπεζας οταν την χρησιμοποιησεις για συναλλαγη εκτος ευρω θα σου εχει προμηθεια..μονο σε συναλλαγες στο εξωτερικο σε χωρες που εχουν ευρω ειναι λες κ την χρησιμοποιεις στην Ελλαδα ενα πραμα
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
5) Βάζεις σε ευρώ και όταν χρειαστεί η Revo κάνει το συνάλλαγμα αυτόματα χωρίς προμήθεια, εκτός ΣΚ όπου γι αυτήν την περίπτωση μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα από προηγούμενη μέρα ώστε να το χρησιμοποιήσεις για τα έξοδα του ΣΚ. Αυτό σημαίνει πως αυτόματα θα ανοίξεις ένα νέο λογαριασμό σε pounds ο οποίος επίσης θα είναι συνδεδεμένος με την κάρτα.
Αυτό με τη δημιουργία λογαριασμών δεν το κατάλαβα...
Κατεβάσαμε την εφαρμογή στο κινητό και
φόρτωσα την Revolut με χρήματα σε ευρώ μέσω μιας χρεωστικής κάρτας και εμφανίστηκαν αμέσως στην κάρτα.
Τώρα θέλω να τα κάνω όλα μετατροπή π.χ. σε δολάρια Σιγκαπούρης.
Πρέπει να δημιουργήσω λογαριασμό την Revolut σε δολάριο ή αρκεί να επιλέξω μετροπή των χρημάτων μου στο νόμισμα της χώρας που θέλω κάθε φορά;
Πρώτη φορά θα την χρησιμοποιήσουμε την ψηφιακή κάρτα μέσω κινητού και έχω αγχωθεί γιατί μεταφέρω οδηγίες σε τρίτους...
Επίσης, όταν ζητήσαμε να μας στείλουν και την κλασική πλαστική κάρτα μας ζήτησε η εφαρμογή να ορίσουμε pin.
Είναι λογικό να τους ενημερώσω για το pin που θα ορίσω πριν καν παραλάβω την καρτα;
Εννοείται ότι σταμάτησα τη διαδικασία παραλαβής γιατί δεν μου φάνηκε και πολύ ασφαλής...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Αυτό με τη δημιουργία λογαριασμών δεν το κατάλαβα...
Κατεβάσαμε την εφαρμογή στο κινητό και
φόρτωσα την Revolut με χρήματα σε ευρώ μέσω μιας χρεωστικής κάρτας και εμφανίστηκαν αμέσως στην κάρτα.
Τώρα θέλω να τα κάνω όλα μετατροπή π.χ. σε δολάρια Σιγκαπούρης.
Πρέπει να δημιουργήσω λογαριασμό την Revolut σε δολάριο ή αρκεί να επιλέξω μετροπή των χρημάτων μου στο νόμισμα της χώρας που θέλω κάθε φορά;
Πρώτη φορά θα την χρησιμοποιήσουμε την ψηφιακή κάρτα μέσω κινητού και έχω αγχωθεί γιατί μεταφέρω οδηγίες σε τρίτους...
Επίσης, όταν ζητήσαμε να μας στείλουν και την κλασική πλαστική κάρτα μας ζήτησε η εφαρμογή να ορίσουμε pin.
Είναι λογικό να τους ενημερώσω για το pin που θα ορίσω πριν καν παραλάβω την καρτα;
Εννοείται ότι σταμάτησα τη διαδικασία παραλαβής γιατί δεν μου φάνηκε και πολύ ασφαλής...
Ολες οι τραπεζες ξερουν τα pin μας δε βλεπω καπου το παραδοξο!οσες φορες εχω βγαλει φυσικη καρτα σε ελληνικη τραπεζα μου λενε το pin οι ιδιοι..αρα κ αυτο παραλογο δεν ειναι?ωστοσο αν σου φαινεται παραδοξο δεν βρισκω κανενα νοημα να βγαλετε και φυσικη καρτα αφου με την ψηφιακη ειστε καλυμμενοι,εγω τη φυσικη δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε!εχω βγαλει μια εικονικη και μ αυτη κανω τη δουλεια μου ειτε με πληρωμη μεσω κινητου ειτε για online αγορες
Στο αλλο θεμα απλα κανεις μετατροπη τα ευρω σου στο νομισμα που θες και αυτοματα ο λογαριασμος σου εχει 2 "πορτοφολια" να το πω με 2 νομισματα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτό με τη δημιουργία λογαριασμών δεν το κατάλαβα...
Κατεβάσαμε την εφαρμογή στο κινητό και
φόρτωσα την Revolut με χρήματα σε ευρώ μέσω μιας χρεωστικής κάρτας και εμφανίστηκαν αμέσως στην κάρτα.
Τώρα θέλω να τα κάνω όλα μετατροπή π.χ. σε δολάρια Σιγκαπούρης.
Πρέπει να δημιουργήσω λογαριασμό την Revolut σε δολάριο ή αρκεί να επιλέξω μετροπή των χρημάτων μου στο νόμισμα της χώρας που θέλω κάθε φορά;
Πρώτη φορά θα την χρησιμοποιήσουμε την ψηφιακή κάρτα μέσω κινητού και έχω αγχωθεί γιατί μεταφέρω οδηγίες σε τρίτους...
Επίσης, όταν ζητήσαμε να μας στείλουν και την κλασική πλαστική κάρτα μας ζήτησε η εφαρμογή να ορίσουμε pin.
Είναι λογικό να τους ενημερώσω για το pin που θα ορίσω πριν καν παραλάβω την καρτα;
Εννοείται ότι σταμάτησα τη διαδικασία παραλαβής γιατί δεν μου φάνηκε και πολύ ασφαλής...
Όταν κάνει μετατροπή σε ένα νέο νόμισμα αυτόματα δημιουργείται ένας νέος λογαριασμός σε αυτό το νόμισμα που είναι συνδεδεμένος κι αυτός με την κάρτα.
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.598
Ολες οι τραπεζες ξερουν τα pin μας δε βλεπω καπου το παραδοξο!οσες φορες εχω βγαλει φυσικη καρτα σε ελληνικη τραπεζα μου λενε το pin οι ιδιοι..αρα κ αυτο παραλογο δεν ειναι?ωστοσο αν σου φαινεται παραδοξο δεν βρισκω κανενα νοημα να βγαλετε και φυσικη καρτα αφου με την ψηφιακη ειστε καλυμμενοι,εγω τη φυσικη δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε!εχω βγαλει μια εικονικη και μ αυτη κανω τη δουλεια μου ειτε με πληρωμη μεσω κινητου ειτε για online αγορες
Στο αλλο θεμα απλα κανεις μετατροπη τα ευρω σου στο νομισμα που θες και αυτοματα ο λογαριασμος σου εχει 2 "πορτοφολια" να το πω με 2 νομισματα...
Να συμπληρωσω πως η μονη εξτρα παροχη με φυσικη καρτα,ειναι πως μπορεις να την βαλεις σε οποιοδηποτε ATM και να εκταμιευσεις χρηματα.

Να εχεις ενα ποσο "ασφαλειας" οχι για να συναλασσεσαι με χρηματα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Να συμπληρωσω πως η μονη εξτρα παροχη με φυσικη καρτα,ειναι πως μπορεις να την βαλεις σε οποιοδηποτε ATM και να εκταμιευσεις χρηματα.

Να εχεις ενα ποσο "ασφαλειας" οχι για να συναλασσεσαι με χρηματα.
Είναι επομένως ένας καλός λόγος να βγάλω και φυσική κάρτα σε περίπτωση που χρειαστώ να κανω ανάληψη μετρητών από ATM.
Τελικά το pin πρέπει να τους το πω από πριν ή μπορώ μετά να το αλλάξω όταν παραλάβω την κάρτα;
Επίσης, με αγχώσατε με τις έννοιες ανταλλαγή και μετατροπή που διάβασα σε προηγούμενα σχόλια στο νήμα.
Δεν ξέρω τι από αυτά που διάβασα σε αυτό το νήμα ισχύει πλέον γιατί κατάλαβα ότι έχουν γίνει αλλαγές στην φόρτιση της REVOLUT.

Όταν θέλουμε να μετστρέψουμε τα ευρώ μας σε άλλο νόμισμα για να κάνουμε αγορές σε τρίτη χώρα τι επιλέγουμε " ανταλλαγή" ή "μετατροπή σε..." στο νόμισμα της επιλογής μας;
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.567
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Είναι επομένως ένας καλός λόγος να βγάλω και φυσική κάρτα σε περίπτωση που χρειαστώ να κανω ανάληψη μετρητών από ATM.
Τελικά το pin πρέπει να τους το πω από πριν ή μπορώ μετά να το αλλάξω όταν παραλάβω την κάρτα;
Επίσης, με αγχώσατε με τις έννοιες ανταλλαγή και μετατροπή που διάβασα σε προηγούμενα σχόλια στο νήμα.
Δεν ξέρω τι από αυτά που διάβασα σε αυτό το νήμα ισχύει πλέον γιατί κατάλαβα ότι έχουν γίνει αλλαγές στην φόρτιση της REVOLUT.

Όταν θέλουμε να μετστρέψουμε τα ευρώ μας σε άλλο νόμισμα για να κάνουμε αγορές σε τρίτη χώρα τι επιλέγουμε " ανταλλαγή" ή "μετατροπή σε..." στο νόμισμα της επιλογής μας;
Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα, αλλά θα απαντήσω σε αυτά που ρωτάς, όσα μπορώ, σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία.
Φυσική κάρτα πρέπει να βγάλεις γιατί πολλά μηχανήματα ΑΤΜ δεν αναγνωρίζουν την κάρτα από το κινητό.
Όταν πάρεις την κάρτα μπορείς να αλλάξεις το pin. Δεν έχεις πρόβλημα πριν γιατί η κάρτα δεν έχει λεφτά. Αλλάζεις πρώτα το pin και μετά την φορτώνεις.
Όταν φορτώνεις την κάρτα σου είναι σαν να κάνεις μια μια αγορά με την χρεωστική σου κάρτα. Μπαίνεις δηλαδή στην REVOLUT και προσθέτεις χρήματα με μια κάρτα τραπέζης. Στην τράπεζά σου θα δεις την συναλλαγή σε λίγες μέρες σαν μια αγορά στο κατάστημα REVOLUT.
Όταν είσαι στο εξωτερικό και θέλεις να βγάλεις ντόπια χρήματα, βάζεις την κάρτα σου κανονικά σαν να είσαι στην Ελλάδα και δηλώνεις πόσα από τα ντόπια νομίσματα θες και σου τα δίνει το ΑΤΜ. Καμιά φορά σε ενημερώνει για τυχόν προμήθεια που θα σου πάρει. Μετά, από την εφαρμογή στο κινητό σου, βλέπεις πόσα ευρώ σου χρέωσε για τα χρήματα που πήρες.
Αυτά κάνω εγώ μερικά χρόνια που την χρησιμοποιώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.799
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom