Αυστρία Γερμανία road trip Αυστρία-Βαυαρία

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
επίσης στη διαδρομή από Salzburg για Innsbruck η διαδρομή από μόνη της θα με αποζημειώσει ή έχεις να προτείνεις κάποια χωριά για επίσκεψη?
Η διαδρομή είναι περίπου δύο ώρες σε αυτοκινητόδρομο. Δεν έχει να δεις και πολλά και αυτά σίγουρα φευγαλέα. Κάποια συμπαθητικά σημεία, βουνοπλαγιές αριστερά και δεξιά με σκαρφαλωμένα χωριά, αλλά δεν είναι δίπλα σου.
Δεν ξέρω αν έχει κάτι "σημαντικό" στη διαδρομή για να κάνεις παράκαμψη, αλλά δε βλέπω και το λόγο.
Αφιέρωσε καλύτερα τις ώρες σου στο Innsbruck.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η διαδρομή είναι περίπου δύο ώρες σε αυτοκινητόδρομο. Δεν έχει να δεις και πολλά και αυτά σίγουρα φευγαλέα. Κάποια συμπαθητικά σημεία, βουνοπλαγιές αριστερά και δεξιά με σκαρφαλωμένα χωριά, αλλά δεν είναι δίπλα σου.
Δεν ξέρω αν έχει κάτι "σημαντικό" στη διαδρομή για να κάνεις παράκαμψη, αλλά δε βλέπω και το λόγο.
Αφιέρωσε καλύτερα τις ώρες σου στο Innsbruck.
Απλά μου είπανε να κάνω μια επίσκεψη σε χωριά όπως Alpbach,Maurach κτλ που θα με χώσουν πιο βαθιά στον όρο Τιρόλο....Γτ το Innsbruck όπως και να έχει είναι πόλη!!Βεβαια όλα αυτά είναι γνώμες άλλων,ενώ εσύ που την εχεις επισκεφτει όσο ναναι μπορείς να μου απαντήσεις καλύτερα!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αυτό μόνο εσύ μπορείς να το αποφασίσεις. Δηλαδή πόσες ώρες θέλεις να είσαι στο δρόμο, πόση ώρα θέλεις να αφιερώσεις στα μέρη που θα επισκεφθείς και τί είναι αυτό που σου αρέσει περισσότερο να κάνεις.
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θα μου πρότεινες μια επίσκεψη στο κάστρο? Θα μπορούσα πχ να κάνω τη διαδρομή χωρίς να μπώ και να φτάσω μέχρι την είσοδο για να βγάλω ωραίες φωτογραφίες? Ή θα αρκεστώ σε φωτογραφίες πολύ μακρινές αν επιλέξω να μην το επισκεφτώ εσωτερικά?
Όσο για το Hallstatt γνωρίζω ότι είναι μικρό,υπολογίζω μια ωρίτσα να το γυρίσω και να χαζέψω τη λίμνη και τα σοκάκια και καμια ωρα να χαλαρωσω απολαμβανοντας καφεδάκι!!
Έχεις να προτείνεις καλό και οικονομικό φαγητό (περίπου 20-25Ε το άτομο) για κάποιο από τα Salzburg,Innbruck,Fussen?
Θα μου πρότεινες μια επίσκεψη στο κάστρο? Θα μπορούσα πχ να κάνω τη διαδρομή χωρίς να μπώ και να φτάσω μέχρι την είσοδο για να βγάλω ωραίες φωτογραφίες? Ή θα αρκεστώ σε φωτογραφίες πολύ μακρινές αν επιλέξω να μην το επισκεφτώ εσωτερικά?
Όσο για το Hallstatt γνωρίζω ότι είναι μικρό,υπολογίζω μια ωρίτσα να το γυρίσω και να χαζέψω τη λίμνη και τα σοκάκια και καμια ωρα να χαλαρωσω απολαμβανοντας καφεδάκι!!
Έχεις να προτείνεις καλό και οικονομικό φαγητό (περίπου 20-25Ε το άτομο) για κάποιο από τα Salzburg,Innbruck,Fussen?
Προσωπική μου άποψη. Εφόσον είχα αποφασίσει να μην μπώ στο εσωτερικό και η γέφυρα ήταν κλειστή δεν θα πήγαινα. Οι φωτογραφίες που θα τραβήξεις θα είναι είτε πολύ μακρινές( από το σημείο που θα παρκάρεις)είτε πολύ κοντινές(από την είσοδο του κάστρου που ξαφνικά προβάλλει μπροστά σου). Αν η γέφυρα είναι ανοιχτή αλλάζει το πράγμα!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.930
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Απλά μου είπανε να κάνω μια επίσκεψη σε χωριά όπως Alpbach,Maurach κτλ που θα με χώσουν πιο βαθιά στον όρο Τιρόλο....Γτ το Innsbruck όπως και να έχει είναι πόλη!!Βεβαια όλα αυτά είναι γνώμες άλλων,ενώ εσύ που την εχεις επισκεφτει όσο ναναι μπορείς να μου απαντήσεις καλύτερα!!!
Εγώ επισκέφτηκα το Kufstein, τους καταρράκτες του Krimml (εκτός δρόμου βέβαια), το Wattens με το Μουσείο της Swatovski, το χωριό Hall...... αλλά όπως σου είπε και η Anny, καλύτερα να διαθέσεις το χρόνο σου για το Inssbruck.
ΥΓ. Αγαπημένο μου χωριό στην περιοχή είναι το Seefeld.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Προσωπική μου άποψη. Εφόσον είχα αποφασίσει να μην μπώ στο εσωτερικό και η γέφυρα ήταν κλειστή δεν θα πήγαινα. Οι φωτογραφίες που θα τραβήξεις θα είναι είτε πολύ μακρινές( από το σημείο που θα παρκάρεις)είτε πολύ κοντινές(από την είσοδο του κάστρου που ξαφνικά προβάλλει μπροστά σου). Αν η γέφυρα είναι ανοιχτή αλλάζει το πράγμα!
Κατάλαβα τι εννοείς!! Αλλά μάλλον το αν θα είναι κλειστή η γέφυρα ή όχι αποφασίζεται τότε αναλογα με το καιρό ε? Δεν είναι κάποιες ημερομηνίες σίγουρες!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η γέφυρα κλείνει μόνο σε περιπτώσεις που ο καιρός δεν είναι κατάλληλος. Δηλαδή χιόνι, πάγος, ενδεχομένως και έντονη βροχή.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θέλω να αφιερώσω την 4η μου μέρα από τις 5 στην διαδρομή από το Innsbruck sto Fussen όπου θα διανυκτερεύσουμε!!! Στο googlemaps τη διαδρομή που θέλω να ακολουθήσω μου τη βγάζει 2,5 ώρες!!!Περνάω από χωριά όπως Seefeld,Mittenwald,Garmisch,Oberramergau και απότι διαβάζω το καθένα έχει την ομορφιά του!! Θεωρώ ότι είναι υπερβολή να τα επισκεφτώ όλα αλλά από 1 ώρα σε 2-3 από αυτά επιβάλλεται να αφιερώσω για βόλτα,καφεδάκι,κάποιο σνακ και για ξεκούραση!Επίσης θέλω να είμαι γύρω στις 15.00-16.00 στο Fussen για να ανέβω στο Neueswanstein και να το προλάβω μέρα...Ξέρω ότι είναι αργά αλλά δεν έχω σκοπό να το επισκεφτώ εσωτερικά οπότε πιστεύω μέχρι τις 18.00 που νυχτώνει έχω χρόνο!!!
Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει πως του φαίνεται το πρόγραμμα και αν έχει άποψη για κάποιο από αυτά τα χωριά για να δώσω παραπάνω έμφαση!!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Τι να πουμε τωρα,ολα τα παραπανω χωρια ειναι πανεμορφα...Η επιλογη πολυ δυσκολη...Προσωπικα θεωρω το Oberammergau αξεπεραστο,δηλαδη εκει θα αφιερωνα περισσοτερο χρονο.Παρεμπιπτοντως,απο το Garmisch-Partenkirchen,πολυ πιο γραφικο μου φανηκε το Partenkirchen.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι ξέρω ότι είναι όλα πολύ όμορφα αλλά το θετικό είναι ότι σχεδόν όλα (άποψη μου) κινούνται στο ίδιο στυλ!!!Έχει κανένα πχ κάποιο ιδιαίτερο αξιοθέατο??Κάποιο ιδιαίτερο μαγαζί που μια στάση θα ήταν από μόνη της μια ξεχωριστή εμπειρία?? Πάντως και μόνο που το είπες κλειδώνω το Oberramergau και θα βάλω ακόμα ένα!! Κάτι σημαντικό βέβαια είναι πόσο μεγάλα και τουριστικά είναι αυτά τα χωριά και αν το μπες-βγες-βρες παρκινγκ θα μου σπαταλήσει πολύ ώρα σε κάποιο από αυτά τα μέρη (πράγμα αποτρεπτικό νομίζω)
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Προγραμματίζω κι εγώ ένα ταξίδι μετα του συζύγου στην περιοχη και αυτό που έχω κατα νου είναι κοντα στο πρόγραμμα του Desiro (παρεμπιπτόντως να πω πως διαβασα και την ιστορία σου - πολυ καλή και κατατοπιστική).
Κατ' αρχήν πετάμε στις 23/10 νωρίς το πρωι για Μόναχο. Από κει θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο με προορισμό το Σαλτζμπουργκ, αφου κάνουμε πρώτα μια στάση στο Prien για βαρκάδα στην Chiemsee. Βόλτα και διανυκτέρευση στην πόλη. Την επόμενη μέρα θα επισκεφτούμε όσα αξιοθέατα δεν προλάβαμε και στη συνέχεια θα τραβήξουμε προς Χαλστατ. Τελικός προορισμός και διανυκτέρευση στο Berchtesgaden. Εντωμεταξύ αν προλάβουμε λέω να επισκεφτούμε και το αλατωρυχείο. Το πρωινό της τρίτης μέρας θα κάνουμε βαρκάδα στην Koenigssee και επίσκεψη στην Αετοφωλιά. Μετά σειρά έχει το Ιννσμπρουκ, όπου θα διανυκτερεύσουμε. Εδώ θέλω τα φώτα σας! Επειδή προτιμούμε να κινούμαστε σε επαρχιακούς δρόμους, ποια διαδρομή προτείνετε να ακολουθήσουμε απο το Berchtesgaden ως το Ιννσμπρουκ; Και ποια χωριά πάνω στο δρόμο μας αξίζει να δούμε στα πεταχτά; Σκεφτομαι πριν φτάσουμε στο Ιννσμπρουκ να επισκεφτoύμε και το μουσείο Σβαρόφσκι στο Wattens. Την τέταρτη μέρα αφού περιηγηθούμε στην πόλη θα συνεχίσουμε για Mittenwald, GaPa, Oberammergau κλπ και διανυκτέρευση στο Φύσσεν (ή κάπου αλλού στην περιοχή; ). Την επόμενη θα επισκεφτούμε τα γνωστά κάστρα και παλάτια της περιοχής και θα καταλήξουμε στο Μόναχο όπου θα διανυκτερεύσουμε. 28/10 επιστροφή στην Αθήνα.
Πιστεύετε πως βγαίνει το πρόγραμμα; Γενικά έχουμε κάνει αρκετά road trip και δε μας σκιάζουν τα χιλιόμετρα. ;) Δεκτές συμβουλές - προτάσεις με μεγάλη χαρά και ενδιαφέρον!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ενδιαφερουσες στασεις απο Berchtesgaden προς Innsbruck ειναι το Zell am see και το Κitzbuhel,η διαδρομη ομως ειναι μεγαλυτερη.Το μουσειο του Σβαροφσκυ ουτε μ ενθουσιασε ουτε μ απογοητευσε,περισσοτερο ευχαριστηθηκα τη βολτα στο χωριο Hall in Tirol πολυ κοντα στο Innsbruck.Απο τα υπολοιπα που αναφερεις,πολυ ενδιαφεροντα τα νησακια της Chiemsee-ειδικα το Herreninsel εχει ολοκληρο παλατι-,η Konigsee ειναι για μενα η ωραιοτερη λιμνη απ οσες εχω δει,το Hallstatt οπως ακριβως το περιμενεις,πανεμορφο.Tελος απο τα χωρια προς το τελος του ταξιδιου αξιζουν ολα μια επισκεψη με το Oberramergau να ειναι με διαφορα πρωτο και καλυτερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom