Ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.001
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μηπως εχεις τη μυγα ?
Και οι πέτρες ξέρουν ότι εκεί το πήγαινες από την αρχή. Κάποιες εταιρίες καλύπτουν επαγγελματικά ταξίδια.

Τη μύγα δεν την έχω, καθώς στα δικά μου επαγγελματικά ταξίδια:
- Η εταιρία μου πληρώνει πάντοτε μόνο το φθηνότερο economy class, ακόμα κι αν δεν είναι βολικό, ενώ κάποια φορά που ταξίδεψα business πλήρωσα τη διαφορά από την τσέπη μου.
- Ο κανόνας στα επαγγελματικά μου ταξίδια είναι ότι σε 1 ώρα από την προσγείωση έχω συναντήσει τους συνεργάτες, και είμαι μαζί τους συνεχώς (δουλεύοντας, όχι διασκεδάζοντας) ως και 2 ώρες πριν την αναχώρηση της πτήσης επιστροφής, χωρίς ούτε 1 λεπτό να το αφιερώνω σε άλλες δραστηριότητες. Μόνο μια φορά έχω κάνει κάτι διαφορετικό, με δική μου επιβάρυνση.

Για να επιστρέψουμε τώρα στο θέμα μας. Μπορεί για κάποιους το ταξίδι με το φθηνότερο διαθέσιμο μέσο (που παρεπιμπτόντως είναι το οτοστόπ, όχι η Ryanair) να είναι η απόλυτη μαγκιά. Δεκτό. Όμως μην προσπαθείτε να γενικεύσετε αυτή σας την υπόθεση σε όλο τον κόσμο. Δεν είναι ο κανόνας, τουλάχιστον όχι για όλους. Όπως π.χ. έγραψε κι ο Σταύρος παραπάνω, υπάρχει κόσμος που διαλέγει αεροπορική αξιολόγώντας - σημαντικά - και άλλα κριτήρια πέρα από το κόστος.

Και φυσικά οι συνήθεις ύποπτοι, με τον απόλυτα συνήθη βομβαρδισμό ευχαριστιών σε όποιο διαφωνεί με εμένα, τον traveller και κανα δυό ακόμη, έκαναν και πάλι αισθητή την παρουσία τους. Μην παρεξηγηθώ, δεν παρακαλώ τους moderators του forum να κάνουν κάτι για τις συνεχείς παρενοχλήσεις τους. Δεν έχουν τόση αξία.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Για να σταματησει η αντιπαραθεση αρχιστε να ταξιδευετε με τρενο.
3-4 μερουλες παραπανω αλλα φτηνα
Τι λες Σωκράτη? δοκίμασες το γρήγορο, μόνο τα σώβρακα δεν σε παίρνουν! Ας πούμε στη Γερμανία συμφέρει η αιρμπερλίν (που δεν είναι και η χειρότερη λοκο) παρά το τραίνο. Μόνο η Ιταλία και οι πρώην ανατολικές έχουν ακόμη φτηνό τραίνο α! και η ισπανία, στο αργό.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
- Η εταιρία μου πληρώνει πάντοτε μόνο το φθηνότερο economy class, ακόμα κι αν δεν είναι βολικό, ενώ κάποια φορά που ταξίδεψα business πλήρωσα τη διαφορά από την τσέπη μου.
- Ο κανόνας στα επαγγελματικά μου ταξίδια είναι ότι σε 1 ώρα από την προσγείωση έχω συναντήσει τους συνεργάτες, και είμαι μαζί τους συνεχώς (δουλεύοντας, όχι διασκεδάζοντας) ως και 2 ώρες πριν την αναχώρηση της πτήσης επιστροφής, χωρίς ούτε 1 λεπτό να το αφιερώνω σε άλλες δραστηριότητες. Μόνο μια φορά έχω κάνει κάτι διαφορετικό, με δική μου επιβάρυνση.
Εδωσες μονος σου καποιες απαντησεις (αλλα δε θελω να το αναλυσω κι'αλλο)
Και φυσικά οι συνήθεις ύποπτοι, με τον απόλυτα συνήθη βομβαρδισμό ευχαριστιών σε όποιο διαφωνεί με εμένα, τον traveller και κανα δυό ακόμη, έκαναν και πάλι αισθητή την παρουσία τους. Μην παρεξηγηθώ, δεν παρακαλώ τους moderators του forum να κάνουν κάτι για τις συνεχείς παρενοχλήσεις τους. Δεν έχουν τόση αξία.
ευτυχως που το διευκρινισες γιατι θα σε παρεξηγουσα ...
τι να ζητησεις δηλαδη?
ειπαμε οτι γραφεται μπορει να δεχθει κριτικη θετικη ή αρνητικη (και το ευχαριστω επισης ειναι τετοια μορφη)
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Για να σταματησει η αντιπαραθεση αρχιστε να ταξιδευετε με τρενο.
3-4 μερουλες παραπανω αλλα φτηνα
Εγώ προτείνω κολυμπώντας γύρω γύρω Ιταλία,Ισπανία,Γαλλία Μάγχη κ μετά τρέχοντας..Ετσι για λίγη γυμνάστική,γιατί το πολυ καθισιό πανω σε ένα υπολογιστή κακό κάνει μόνο...

Βρε παιδιά χαλαρώστε λίγο..τσακωνόμαστε για αστείους λόγους..Είναι προφανές ότι αλλοι προτιμάνε την σχετική ταλαιπωρία με ανταλλαγμα την τιμή ενώ άλλοι όχι..τι να κανουμε ετσι ειναι αυτά...

Χαλαρώστε λιγο..
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Κάναμε ένα θέμα της Ryanair που αφορά όλο το forum, μια προσωπική αντιπαράθεση κάποιων μελών όπου όλο το υπόλοιπο forum πρέπει να παρακολουθήσει και δεν το αφορά κιόλας. Ας αφήσουμε τις προσωπικές βολές μεταξύ μελών κι ας μιλήσουμε για την Ryanair. Προσωπικά εγώ θα ταξίδευα με την Ryanair αν βολεύανε τα αεροδρόμια. Αν ήμουν Ιρλανδός π.χ. θα κατέβαινα Βόλο για να πάω Αθήνα μόνο αν είχα ερευνήσει την ενδιάμεση διαδρομή και με ενδιέφερε ταξιδιωτικά να την δω. Αυτό όμως θα σήμαινε ότι θα έκλεινα άλλη μια μέρα για να προλάβω να δω αρκετά την Αθήνα. Άρα πάλι, μία η άλλη .
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Αν και νεότατος στο forum βαρέθηκα με τη ....μαγκια!
Τη λέξη "επιλογή" την έχετε ακουστά ?
Κι η επιλογή στηρίζεται από κάποια κριτήρια που αρκετά από αυτά είναι υποκειμενικά.
Ο εύσωμος θέλει ευρύχωρες θέσεις, ο businessman θέλει να φτάσει ατσαλάκωτος, αυτος
που έχει στενά οικονομικά θέλει φτηνά εισητήρια, αυτος που δεν εχει πολυ χρονο θέλει αεροδρόμιο κοντα στην πόλη, και δεκάδες άλλα.
Οταν ήμουν φοιτητης, με πλοιο, ταξίδευα κατάστρωμα και τωρα στα 40 θελω καμπινα.
Ποτε ημουν πιο μάγκας τότε ή τώρα ? (ετσι κι αλλιως στον ιδιο προορισμο έφτανα).
Οταν ημουν φοιτητης εκανα ιδιαίτερα μαθήματα με 7 ευρω την ώρα (σε δραχμες) πεταξα με Malev με αναμονή 8 ωρες αλλα η διαφορα στο εισητήριο ήταν 100 ευρω. Αισθανόμουν οτι καθομαι σε μια αιθουσα και με πληρώνουν τα διπλα απο οτι οταν δουλεύω...
Στα 40 να κάτσω 8 ώρες αναμονή ? Δεν τρελλάθηκα...
Χωρίς το παιδί μου πεταω και στις 3 τα ξημερώματα και τη βγαζω και σε καναπε terminal.
Για δοκίμασε όμως να ξυπνήσεις ενα 4χρονο στις 2 τα ξήμερωματα....

Συνοψίζοντας, όλα ειναι θεμα επιλογής και είναι λογικό ο καθένας να εχει τα δικά του κριτήρια.

ΜΑΓΚΑΣ ειναι όποιος τελικά βρίσκει τον τρόπο να ταξιδέψει και δεν τον τρώει η μιζέρια του "θέλω αλλά δεν μπορώ".
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Και οι πέτρες ξέρουν ότι εκεί το πήγαινες από την αρχή. Κάποιες εταιρίες καλύπτουν επαγγελματικά ταξίδια.

Τη μύγα δεν την έχω, καθώς στα δικά μου επαγγελματικά ταξίδια:
- Η εταιρία μου πληρώνει πάντοτε μόνο το φθηνότερο economy class, ακόμα κι αν δεν είναι βολικό, ενώ κάποια φορά που ταξίδεψα business πλήρωσα τη διαφορά από την τσέπη μου.
- Ο κανόνας στα επαγγελματικά μου ταξίδια είναι ότι σε 1 ώρα από την προσγείωση έχω συναντήσει τους συνεργάτες, και είμαι μαζί τους συνεχώς (δουλεύοντας, όχι διασκεδάζοντας) ως και 2 ώρες πριν την αναχώρηση της πτήσης επιστροφής, χωρίς ούτε 1 λεπτό να το αφιερώνω σε άλλες δραστηριότητες. Μόνο μια φορά έχω κάνει κάτι διαφορετικό, με δική μου επιβάρυνση.

Για να επιστρέψουμε τώρα στο θέμα μας. Μπορεί για κάποιους το ταξίδι με το φθηνότερο διαθέσιμο μέσο (που παρεπιμπτόντως είναι το οτοστόπ, όχι η Ryanair) να είναι η απόλυτη μαγκιά. Δεκτό. Όμως μην προσπαθείτε να γενικεύσετε αυτή σας την υπόθεση σε όλο τον κόσμο. Δεν είναι ο κανόνας, τουλάχιστον όχι για όλους. Όπως π.χ. έγραψε κι ο Σταύρος παραπάνω, υπάρχει κόσμος που διαλέγει αεροπορική αξιολόγώντας - σημαντικά - και άλλα κριτήρια πέρα από το κόστος.

Και φυσικά οι συνήθεις ύποπτοι, με τον απόλυτα συνήθη βομβαρδισμό ευχαριστιών σε όποιο διαφωνεί με εμένα, τον traveller και κανα δυό ακόμη, έκαναν και πάλι αισθητή την παρουσία τους. Μην παρεξηγηθώ, δεν παρακαλώ τους moderators του forum να κάνουν κάτι για τις συνεχείς παρενοχλήσεις τους. Δεν έχουν τόση αξία.
Αυτο που δεν καταλαβαίνω ειναι γιατι πρέπει καποιος να υποχρεωνεται να αναφέρει προσωπικά στοιχεια της ζωής του της δουλειάς του για να αποδείξει τον τρόπο που βρισκει τα χρήματα και ταξιδευει !!
Ο καθενας μπορει να ταξιδευει με οτι θελει ειτε ειναι Α380 αν τα ''εχει '' η με ανεμόπτερο με πετάλια αν ''δεν ταχει ''.
Μεχρι εκεί όμως απο εκει και περα η κατασταση ξεφευγει και βγαινει χολή απο μερικούς για 1 - 2 ατομα που συνηθως ειναι και αυτοι που συμβουλέυουν και βοηθούν παρα μα παρα πολλούς εδω μεσα

Η λιγότερη χολή δεν εβλαψε ποτε κανέναν !!!!!!!

Εδω σε αλλο post γράφτηκε οτι για να γλιτώσει καποιος 50 ευρω ταξιδευοντας απο θεσσαλονίκη γαι ευρωπη ειναι λύση να παει με τρενο στην Σόφια :shock::shock:.
Ελεος ...δεν θα πώ γιατι ειναι πλεον κοινότυπο αλλά τι αλλο θα διαβασουμε άραγε
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αυτο που δεν καταλαβαίνω ειναι γιατι πρέπει καποιος να υποχρεωνεται να αναφέρει προσωπικά στοιχεια της ζωής του της δουλειάς του για να αποδείξει τον τρόπο που βρισκει τα χρήματα και ταξιδευει !!
Ο καθενας μπορει να ταξιδευει με οτι θελει ειτε ειναι Α380 αν τα ''εχει '' η με ανεμόπτερο με πετάλια αν ''δεν ταχει ''.
Μεχρι εκεί όμως απο εκει και περα η κατασταση ξεφευγει και βγαινει χολή απο μερικούς για 1 - 2 ατομα που συνηθως ειναι και αυτοι που συμβουλέυουν και βοηθούν παρα μα παρα πολλούς εδω μεσα

Η λιγότερη χολή δεν εβλαψε ποτε κανέναν !!!!!!!

Εδω σε αλλο post γράφτηκε οτι για να γλιτώσει καποιος 50 ευρω ταξιδευοντας απο θεσσαλονίκη γαι ευρωπη ειναι λύση να παει με τρενο στην Σόφια :shock::shock:.
Ελεος ...δεν θα πώ γιατι ειναι πλεον κοινότυπο αλλά τι αλλο θα διαβασουμε άραγε
Τελικά τι από όλα είναι απίστευτο? και πόσο εύκολα κρίνετε τους πάντες και τα πάντα όταν δεν αφορά την τσέπη σας...
Φίλε μου δεν έχω πάει ποτέ Σόφια να πάρω αεροπλάνο αλλά αν είχα κότσια να το κάνω, θα το έκανα. Η Θεσσαλονίκη έχει ελάχιστες συνδέσεις, ξέρεις πόσο βγαίνει να πας και να έρθεις αθήνα με το αμάξι σου, συν πάρκιν στο Βενιζέλος? το έχεις κάνει μια φορά, πόσο μάλλον, εμείς που πρέπει να κατεβαίνουμε στην Αθήνα ΚΑΙ για τη δουλειά μας. Και ας μη μιλάμε για αεροπορικά που άμα τα κλείσεις 2 μήνες πριν εντάξει, αν όμως σε ειδοποιήσουν να κατέβεις 1 μέρα πριν?
Αν η Σόφια βγαίνει το ένα πέμπτο των εξόδων, εσένα τι πόνος σε έπιασε με αυτό ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εδω που τα λεμε Χρηστο στη Θεσσαλονικη τα πραγματα ειναι απολυτως τραγικα: Για να πας για παραδειγμα Παρισι η μονη λυση ειναι η cyprus. Ουτε easy ουτε καμια αλλη low cost! Και αν το κλεισεις αρκετα νωρις θα το βρεις το εισιτηριο γυρω στο 230 ευρω στην καλυτερη. Αν το ψαξεις αργα θα πλησιαζει-αν δεν εχει ξεπερασει τα 300. Κοιτωντας λοιπον την wizz στην Σοφια ψιλοτυχαιες ημερομηνιες το αλλε ρετουρ ειναι γυρω στα 55 ευρω. Σχεδον πεντε φορες φθηνοτερα! Και αν ειναι ενα ζευγαρι η διαφορα των εισητηριων μπορει να βγαλει ακομη και τη διαμονη. Υπαρχουν μαλιστα και ενα σωρο λεωφορεια τα οποια κανουν τακτικοτατη συγκοινωνια μεταξυ αυτων των δυο πολεων, οποτε δεν ειναι και τοσο δυσκολο η ακριβο να βρεθει κανεις στην Σοφια. Και αν μαλιστα δεν ειναι θεσσαλονικεις, αλλα δραμινοι η καβαλιωτες, τοτε τι δυο ωρες να πανε στη Θεσσαλονικη, τι τρεις για τη Σοφια.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Ωραία, τώρα μιλάς σωστά. Παραδέχτηκες πως είσαι νεοέλληνας που γουστάρει να πληρώνει και ας μην έχει μία! Οι χαμηλού κόστους ΔΕΝ πετάνε μόνο σε περιφερειακά αεροδρόμια, πετάνε και σε κανονικά. Έτσι, μπορείς να κάνεις τους συνδυασμούς σου, με πολύ φθηνές ανταποκρίσεις:Εγώ π.χ. πέταξα από Ρόδο προς Μιλάνο/Μπέργκαμο, μετά πήγα Eindhoven, από κει προς Δουβλίνο, μετά Βαρκελώνη και επέστρεψα Ρόδο μέσω Μιλάνο/Μπέργκαμο. Ούτε ταλαιπωρήθηκα, ούτε στριμώχτηκα, ούτε πλήρωσα τις βαλίτσες του διπλανού μου όπως κάνει η Aegean/Olympic, ούτε πλήρωσα τον "κερασμένο" καφέ για 20 ευρώ!
Είδα 4 όμορφες πόλεις και για 20 μέρες γύρναγα στην Ευρώπη με 6 πτήσεις για 250 ευρώ !

καταρχάς μπράβο που έκανες αυτό το ταξίδι και το δημοσιεύεις έτσι ώστε να ξέρουν όσοι διαβάζουν αυτό το φόρουμ(αν εννοείται δεν το ήξεραν ήδη)
πως υπάρχει και η δυνατότητα αυτή..και μετά να αποφασίσουν τι θέλουν να επιλέξουν...είναι προφανές πως δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες,αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα πρέπει να γνωρίζουν οι άλλοι καθετί που είναι αντίθετο από τις δικές μας ανάγκες/δυνατότητες/επιθυμίες:)
Συγνώμη για να καταλάβω, κάνουμε κάποιο διαγωνισμό για το ποιός θα πετάξει φτηνότερα? Είναι μαγκιά να πας ταξίδι όσο το δυνατό φτηνότερα? Θα κερδίσεις κανα στοίχημα?
σαφώς δεν κάνουμε κανένα διαγωνισμό και ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει αν θέλει να πετάξει φτηνά ή ακριβά...ανάλογα με τις συνθήκες στις οποίες βρίσκεται...άλλωστε δεν καταλαβαίνω γιατί ξενίζει τόσο που κάποιος δίνει μια φτηνή επιλογή...πολλά μέλη στις ιστορίες τους λένε πως έψαξαν ή επέλεξαν φτηνά εισιτήρια για πτήσεις..δηλ.τι θα ήταν καλύτερα σ΄ένα ταξιδιωτικό φόρουμ,να δημοσιεύουμε τις τιμές business class και να λέμε "τρέξτε να προλάβετε πριν εξαντληθούν??":roll::roll::roll:
ΥΓ.για πολλοστή φορά σήμερα διάβασα πως αν κάποιος ενοχλείται από τα μνμ κάποιου ας μη τα διαβάζει...ε,ας το εφαρμόσουν αυτοί που το λένε και ας μη διαβάζουν τα μνμ που αφορούν τις...¨φτηνιάρικες¨εταιρίες και χαλιούνται!!;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.001
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εδω που τα λεμε Χρηστο στη Θεσσαλονικη τα πραγματα ειναι απολυτως τραγικα: Για να πας για παραδειγμα Παρισι η μονη λυση ειναι η cyprus. Ουτε easy ουτε καμια αλλη low cost! Και αν το κλεισεις αρκετα νωρις θα το βρεις το εισιτηριο γυρω στο 230 ευρω στην καλυτερη. Αν το ψαξεις αργα θα πλησιαζει-αν δεν εχει ξεπερασει τα 300.
Εγώ γιατί βρίσκω Σαββατοκύριακο στο Παρίσι το Φεβρουάριο με 183.00 από Θεσσαλονίκη με swiss? (και 174 με AZ, αλλά σε άβολες ώρες που τρώνε τη μέρα).
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Πάω και έρχομαι Μαδρίτη τον Φλεβάρη από ΑΘΗΝΑ, πήγα Βαρκελώνη και ήρθα πέρυσι από ΑΘΗΝΑ. Ειλικρινά το μετανοιώνω που δεν έκλεισα από Σόφια (μία φίλη Ισπανίδα,καθηγήτρια ισπανικών στη Κοζάνη αυτό κάνει). Αρχίζω και πιστεύω βαθιά ότι αυτή τη χώρα την αξίζει το χειρότερο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom