Swiss για Male, Maldives

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
2. Αφορά αυτούς που βλέπουν τη σελίδα "προσφορές από Αθήνα" (δίνει αναχώρηση από Αθήνα Τρίτη και Δευτέρα. Χτύπησα καμπανάκι κατά της Δευτέρας).
Η Swiss ορθώς προτείνει δύο επιλογές, μία με διανυκτέρευση στη Ζυρίχη για όσους θέλουν να ξεκουραστούν πριν το υπερατλαντικό και μία με μικρό connection για όσους βιάζονται.
Ευκαιρία και για μια βόλτα στη Ζυρίχη για όσους δεν έχουν πάει.

Όσο υπήρχαν πολλές ημερομηνίες ανοιχτές θα μπορούσε κανείς να βγάλει με swiss πήγαινε έλα Αθήνα-Κούβα και πήγαινε έλα Δομήνικο-Αθήνα (δύο χωριστά a/r) και να χρησιμοποιήσει μόνο το πρώτο σκέλος και των δύο (αυστηρά το πρώτο σκέλος!), οπότε η δουλειά γινόταν με 990+cubana. Το έψαξα αργά και δεν είχε βολικές ημερομηνίες. Next time.
Aυτά μην τα λες ούτε για αστείο γιατί μας διαβάζουν και άνθρωποι που δεν ξέρουν πως λειτουργούν οι αεροπορικές.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Η swiss ξέρει τι κάνει. Εδωπέρα δε μας κόβω της κατηγορίας "ξεκούραση πριν το υπερατλαντικό"... οπότε το θέμα είναι (ήταν) να μην την επιλέξει κάποιος, την ανασύνταξη, κατά λάθος.
Κι εσύ όμως ακόμα πιο προστατευτικός (μυημένος γαρ). Πως δουλεύουν οι αεροπορικές το ξέρουν, το πώς δουλεύουν ίσως όχι. Και να διαβάσουν ξέρουν τα θαυμαστικά, τις υπογραμμίσεις και το "αυστηρά". Τέσπα, πολύ λόγος άνευ λόγου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τις τελευταίες μέρες πραγματικά έχω διαβάσει τα απίστευτα στο φόρουμ από άτομα που πιστεύουν ότι μπορούν να μεταφέρουν πολύτιμα αντικείμενα στις αποσκευές τους μέχρι άτομα που προτείνουν την αγορά r/t εισιτηρίων και τη χρήση μόνο των o/w τμημάτων στο ίδιο ταξίδι. Δεν έχω να πω κάτι άλλο παρά διάβασε τους όρους της αεροπορικής αντί να διορθώνεις τόνους στα ποστ μου, ίσως σε βοηθήσει να μην ψάχνεις για τελευταίας στιγμής πανάκριβα o/w εισιτήρια για Ελλάδα.

Conditions of carriage - Swiss International Air Lines

3.3.6 Please note that, should you not show up for a flight without advising us in advance, we may cancel any reservations you have for your return or onward flights.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Από πότε βρε πουλί μου τα "δύο χωριστά a/r" έγιναν onward flights? Βρε λες άμα μου 'ρθει να κάνω και Αθήνα-Μάλε με swiss να είναι κι αυτή onward flight των προηγούμενων? Με προβλημάτισες.
Ναι, διαβάζει και κόσμος που μπορεί να παρασυρθεί. Άσε τι είπα και κλείνε ως συνήθως. Άλλωστε η evi με ρώτησε. Όμως το υφάκι σου δεν συνάδει.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
@apodrasi εμένα με ενδιέφερε το ATH-PUJ, αν το βρήκες φτηνότερο από 500 ευρώ που το δίνει η Swiss.
Πάντως σ'ευχαριστώ΄για την απάντηση.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τις τελευταίες μέρες πραγματικά έχω διαβάσει τα απίστευτα στο φόρουμ από άτομα που πιστεύουν ότι μπορούν να μεταφέρουν πολύτιμα αντικείμενα στις αποσκευές τους μέχρι άτομα που προτείνουν την αγορά r/t εισιτηρίων και τη χρήση μόνο των o/w τμημάτων στο ίδιο ταξίδι. Δεν έχω να πω κάτι άλλο παρά διάβασε τους όρους της αεροπορικής αντί να διορθώνεις τόνους στα ποστ μου, ίσως σε βοηθήσει να μην ψάχνεις για τελευταίας στιγμής πανάκριβα o/w εισιτήρια για Ελλάδα.

Conditions of carriage - Swiss International Air Lines

3.3.6 Please note that, should you not show up for a flight without advising us in advance, we may cancel any reservations you have for your return or onward flights.
Καλώς τη δέχτηκες κι εσύ τη ριπή από τις συνήθεις υπόπτους. Εννοείται πως ως onward flights εννοείται κάθε επόμενη πτήση με την ίδια εταιρία, με το ίδιο ή με άλλο εισιτήριο.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Έχασα την πτήση από Χανιά για Αθήνα (αυτό αληθεύει) κι έχω να κάνω κι άλλη μία από Θεσσαλονίκη για Αθήνα σε δέκα μέρες με την ίδια εταιρεία! Πόσο θα την πληρώσω τώρα??
Καθήστε καλά με τους χαρακτηρισμούς κι ασχοληθείτε και με τίποτα άλλο...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχασα την πτήση από Χανιά για Αθήνα (αυτό αληθεύει) κι έχω να κάνω κι άλλη μία από Θεσσαλονίκη για Αθήνα σε δέκα μέρες με την ίδια εταιρεία! Πόσο θα την πληρώσω τώρα??
Καθήστε καλά με τους χαρακτηρισμούς κι ασχοληθείτε και με τίποτα άλλο...
Βάση σύμβασης, η εταιρία έχει το δικαίωμα να ακυρώσει και κάθε άλλη επόμενη κράτηση. Αν θα το κάνει, είναι στη διακριτική της ευχέρεια. Δε σημαίνει ούτε ότι θα το κάνει κάθε φορά, ούτε ότι δε θα το κάνει αν διαπιστώσει σκόπιμη παραβίαση των όρων.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ναι, διαβάζει και κόσμος που μπορεί να παρασυρθεί.
Έχεις δίκηο και μάλλον πρέπει να εγκαταλείψει την προσπάθεια (να διαβάσει και) να καταλάβει αυτά που γράφεις...
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Βάση σύμβασης, η εταιρία έχει το δικαίωμα να ακυρώσει και κάθε άλλη επόμενη κράτηση. Αν θα το κάνει, είναι στη διακριτική της ευχέρεια. Δε σημαίνει ούτε ότι θα το κάνει κάθε φορά, ούτε ότι δε θα το κάνει αν διαπιστώσει σκόπιμη παραβίαση των όρων.
Αρχίζουμε να συμφωνούμε. Ρώτα και στη swiss που έχει το δικαίωμα όπως λες, αν δεν κάνεις μια πτήση σου ακυρώνει την επόμενη άσχετη?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αρχίζουμε να συμφωνούμε. Ρώτα και στη swiss που έχει το δικαίωμα όπως λες, αν δεν κάνεις μια πτήση σου ακυρώνει την επόμενη άσχετη?
Αρχίζουμε και το χάνουμε. Όπως ξαναέγραψα, είναι στη διακριτική της ευχέρεια. Α, και οι πτήσεις που ΕΣΥ περιέγραψες, κάθε άλλο παρά άσχετες είναι. Είναι διαφορετικά εισιτήρια. Όχι άσχετες πτήσεις.

Η γοητεία του παραλογισμού κάθε φορά που ανοίγω συζήτηση μαζί σου. Από πλευράς μου τέλος. Ας σου το εξηγήσει κάποιος με περισσότερη υπομονή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.056
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom