The official γατο-τοπικ

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Σιγά τις μαλλιαρές και τις γαλαζομάτες... Πφφφ! Σας χλευάζουμε κατάμουτρα.

Ιδού το Αρχέτυπο της γάτας, η απόλυτη φιλενάδα, η υπέρτατη χαϊδεμένη, η γλυκιά και αναντικατάστατη Μιαουρίτσα μας (ή, αλλιώς, Κοντέσσα Βαλέραινα, όταν την πιάνουν τα υπεροπτικά της...)




Γάτες πέρασαν πολλές από τη ζωή μου. Γατούλες, γατόνια, γάταροι, γάτες που ήταν 'σκύλες' και γάτες που ήταν 'άνθρωποι'. Το Βασανάκι με όλα τα δεινά του κόσμου που μας παρέδωσε το μωρό της αφού η ίδια δεν ήταν σε θέση να το φροντίσει, ο Λούτρινος (ή Συννεφούλης) που τη γλίτωσε στο παρά τσακ και έμεινε με ένα ματάκι και δυο κουτσά ποδαράκια αλλά και έτρεξε και χάρηκε και γέρασε ακμαίος και χαρούμενος και στρουμπουλός και γουργουρίτσας, το Κοτοπουλοπαιδάκι που δεν έμαθε ποτέ πως η σκιά δεν πιάνεται, η Λίνα με την τρυφερή ψυχή που ανάθρεφε και τα παιδιά των άλλων, η Πία (ή Ντίζι γιατί ήταν μαυροτσούκαλη κι έτυχε να βρεθεί καθιστή σαν αχινός στη μέση του δρόμου μια νύχτα που οδηγούσαμε κι ακούγαμε Γκιλέσπι στο ραδιόφωνο) που έκανε την πρώτη της γέννα πάνω στο μπουρνούζι του καλού μου, και ενώ ο καλός μου το φορούσε, και εκείνος έμεινε ακίνητος σε όλη τη διάρκεια με εμένα να δίνω οδηγίες από το τηλέφωνο, μια γάτα ανθρώπινη και πού πιο έξυπνη από πολλά ανθρώπινα μωρά της ηλικίας της... Ποιες να πρωτοθυμηθώ; Πάντοτε υπήρχε ένα γατί και πάντα θα υπάρχει στο σπίτι μου και στην οικογένεια, για να με αφήνει να το αγαπώ, να με μαθαίνει και να με κάνει άνθρωπο καλύτερο, πιο ανεκτικό και μεγαλόθυμο και με τους ανθρώπους...
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.759
Likes
15.275
Πέρσυ στις διακοπές στη Λέσβο κάθε μέρα ακουγόταν θόρυβος στο στενό μπαλκόνι του δωματίου μας και μια γάτα ερχόταν και κρυβόταν πίσω από το μηχάνημα του Air-condition. Το μυστήριο λύθηκε....μια γατοοικογένεια είχε δημιουργηθεί στο στενό μπαλκονάκι. Ένα από τα πιο γλυκά μέλη της έκανε την εμφάνιση του στο περβάζι.

DSC05648.JPG
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Πριν λίγο καιρό η γατούλα του θείου βρήκε μαιευτήριο στο γκαράζ μας! Καλά χρυσά πανέμορφα αλλά το αυτοκίνητο κάθε μέρα γεμάτο πατημασιές! Στην αρχή τρόμαζαν ομώς μετά πέρα βρέχει. Εδώ σε στιγμές χαλάρωσης.
2009 Photo-177.jpg
2009 Photo-176.jpg
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Kάθε φορά που το βλέπω γελάω! :haha:
Aυτά κάνει κι ο δικός μου όταν δεν του δίνω σημασία. Ή κάθεται πάνω στο πληκτρολόγιο και εμμέσως σου λέει στοπ τώρα ασχολήσου μαζί μου
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.606
Likes
8.360
Ποιος το φανταζοταν οτι υπαρχουν τοσες γατομανες και γατοπατερες στο φορουμ?
Παντως τα κεραμιδογατα θεωρω οτι ειναι τα καλυτερα
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ποιος το φανταζοταν οτι υπαρχουν τοσες γατομανες και γατοπατερες στο φορουμ?
Παντως τα κεραμιδογατα θεωρω οτι ειναι τα καλυτερα
Πάντως μετά από τόόόσα χρόνια παιδιόθεν ως τώρα στο σίτεμα, τα γατιά όπως κι οι άνθρωποι έχουν προσωπικότητα. Τα γατιά ράτσας απλά μεγαλώνουν σε εκτροφεία κι έχουν αρχές. Αναλόγως τη ράτσα γιατί μερικές είναι από τη φύση τους τζαναμπέτες βλέπε σιαμέζες

(όχι αυτές που λανσάρουν εδώ ως σιαμέζες, αλλά αυτές)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.606
Likes
8.360
Πάντως μετά από τόόόσα χρόνια παιδιόθεν ως τώρα στο σίτεμα, τα γατιά όπως κι οι άνθρωποι έχουν προσωπικότητα. Τα γατιά ράτσας απλά μεγαλώνουν σε εκτροφεία κι έχουν αρχές. Αναλόγως τη ράτσα γιατί μερικές είναι από τη φύση τους τζαναμπέτες βλέπε σιαμέζες

(όχι αυτές που λανσάρουν εδώ ως σιαμέζες, αλλά αυτές)

Σα να λεμε τα παιδια που μεγαλωνουν με english nanny και τα παιδια που πανε σε ταπεινο τεχνικο γυμνασιο :p
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Σα να λεμε τα παιδια που μεγαλωνουν με english nanny και τα παιδια που πανε σε ταπεινο τεχνικο γυμνασιο :p
Εννοείται… γιάυτό και τα ακριβοπληρώνεις. ¨Εχουν pedigree καθαρότητας γενιές πίσω. Ένα καλό γατάκι κάνει και πάνω από 1000 ευρώ. Τα εξαιρετικής ποιότητος που ενδείκνυνται για καλλιστεία πουλιούνται ακριβότερα και τα κυνηγάνε άλλοι εκτροφείς.
Ναι γίνονται γατοκαλλιστεία (έχω μετάσχει δυό φορές με τη Σομαλή που είχα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.320
Μηνύματα
887.854
Μέλη
38.982
Νεότερο μέλος
panagiotis_skal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom