The official γατο-τοπικ

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Aυτά κάνει κι ο δικός μου όταν δεν του δίνω σημασία. Ή κάθεται πάνω στο πληκτρολόγιο και εμμέσως σου λέει στοπ τώρα ασχολήσου μαζί μου
Ε αφού είπαμε η γάτα είναι η θεά, το αφεντικό, ο αρχηγός του σπιτιού.. Η τουλάχιστον έτσι νιώθει! Άρα κάνει ότι θέλει ;)
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Την μαύρη καλλονή την πήραμε από το stray κοιτώντας φωτογραφίες της σαν κι αυτήν. Τότε λεγόταν Πίσσα (από το εσωτερικό των αυτιών της που ήταν μαύρα σαν πίσσα)
Πάλι καλά που το έτερον ήμισυ είχε παλιά μια ίδια γάτα που την είχε βρει από μωρό και η σιγουριά του για την υιοθεσία της ήταν αδιαπραγμάτευτη.
Γρήγορα καταλάβαμε ότι το φλας δεν την κολακεύει.
Τώρα την λέμε Pupa (και ακούει) και ναι, μας έχει σήκω-σήκω, κάτσε-κάτσε: εγώ είμαι ο sofa της και ο σύντροφος το playstation της :bleh:

View attachment 92825
Τι τρέχει μ' αυτές τις μαύρες γάτες και είναι τόσο απαιτητικές?
10686657_10152443738539107_5950527100817885317_n.jpg


Το δικό μας τερατάκι! Με αυτό το χαζό ύφος που έχει εξελιχθεί σε μια πανούργα γάτα που σκιάζεσαι κ λίγο αν τύχει και σε αγριοκοιτάξει.. Διαβολίνα σκέτη....
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.112
Ασχετο αλλα οταν απεκτησα την πρωτη μου γατα καταλαβα οτι καποια πραγματα που εβλεπα στα καρτουν εχουν βαση.
πχ1: οταν ειχαμε κανει παρκε μολις πηγαινε η γατα να ξεκινησει να τρεχει, εκανε μερικα επιτοπου σπινιαρισματα γιατι γλυστραγε η κακομοιρα
πχ2: σε εναν σεισμο φοβηθηκε και πηγε να πηδηξει απο το παραθυρο αλλα ελα που το τζαμι ηταν κλειστο (ειπαμε ειμαστε πεντακαθαροι και τα καναμε αορατα) και σκαει ψηλα στο τζαμι, μενει εκει για δευτερολεπτα και μετα κολλημενη αρχισε να γλυστραει στο τζαμι μεχρι που επιασε πατωμα…
Τη δολια τι ειχε περασει….
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Πολύ ωραίο τόπικ , καθόλου δεν πειράζει που είναι off. Είμαστε πολλοί τελικά οι γατογονείς εδώ μέσα!!! :xalara::xalara:
 

James

Member
Μηνύματα
1.004
Likes
5.332
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Nταξ...Άμεση ανταπόκριση από τους αντμίν.

Αλλά είδατε ε? Μια ιδέα πέταξα και έγινε χαμός. Οπότε επόμενη ιδέα μόνο επί πληρωμής. Δέχομαι ή ευρώ ή δραχμές (έτσι για να ανακατέψω τα τόπικ χοχο).

Ας πω και εγώ την γατοιστορία μου.

Είχαμε κάποτε ένα γάτο πορτοκαλοκίτρινο ή κεραμιδόγατο. Κάτι τέτοιο. Τον ονομάσαμε Φρίξο (ψαγμένο). Ε ο Φρίξος έκανε παιδιά, βγήκανε και αυτά πορτοκαλί, για να μην ψάχνουμε ονόματα ονομάσαμε όποιο επιζούσε Φρίξο. Όταν μας άφησε ο original Φρίξος μας έμεινε ο junior. Αυτό συνεχίζετε εδώ και 5-6 γενιές!
Στην τελευταία γέννα όμως μας έμεινε ένα θηλυκό. Οπότε εγένετο Φρίξα! (ψαγμένο). Ε την συνέχεια την ξέρετε. Γέννησε η Φρίξα και τώρα έχουμε και έναν Φρίξο. Το λες και μέρα μαρμότας.

Φωτογραφίες της Φριξοοικογένειας άλλη στιγμή. Βασικά μία να δείτε ξέρετε και τους υπόλοιπους.

Υ.Γ. Τελικά είχε μεσολαβήσει και μία Φρίντα! (ε είπαμε να το σπάσουμε λίγο).
 

James

Member
Μηνύματα
1.004
Likes
5.332
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γεννιόντουσαν διάφορα γατάκια αλλά σπάνια μας μένανε όλα. Πάντα καταλήγαμε με ένα. Το οποίο ήταν πάντα αρσενικό. Μεσολάβησε βέβαια και η Φρίντα.
Ε μετά από σερί αρσενικών μας έμεινε η Φρίξα. Και αυτή με την σειρά της έκανε αρσενικό. Τον Φρίξο. Μα είναι τόσο απλά τα πράγματα!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Γεννιόντουσαν διάφορα γατάκια αλλά σπάνια μας μένανε όλα. Πάντα καταλήγαμε με ένα. Το οποίο ήταν πάντα αρσενικό. Μεσολάβησε βέβαια και η Φρίντα.
Ε μετά από σερί αρσενικών μας έμεινε η Φρίξα. Και αυτή με την σειρά της έκανε αρσενικό. Τον Φρίξο. Μα είναι τόσο απλά τα πράγματα!
Άρα εκτός από την Φρίξα είχατε πριν και άλλες θηλυκές γάτες που γεννούσαν όλα αυτά τα αρσενικά.. Την γυναίκα του original Φριξου π.χ. :p
 

James

Member
Μηνύματα
1.004
Likes
5.332
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Άρα εκτός από την Φρίξα είχατε πριν και άλλες θηλυκές γάτες που γεννούσαν όλα αυτά τα αρσενικά.. Την γυναίκα του original Φριξου π.χ. :p
Χαχαχαχα τρελό γέλιο!! Έχεις δίκιο αλλά αυτές δεν ήταν "δικές μας"! Ήταν περαστικές!
Μόνιμος ήταν πάντα κάποιος αρσενικός.
Εξηγούμαι. Εν αρχή είναι ο Φρίξος. Βρίσκει γυναίκα. Κάνει παιδιά. Διώχνει γυναίκα. Κρατάει παιδιά (μετά από δικαστικές διαμάχες). Μεγαλώνει τα παιδιά (πορτοκαλί πάντα). Επιβιώνει ένα αρσενικό. Μεγαλώνει και βρίσκει γυναίκα.
Επαναλάβατε τα παραπάνω για μερικές γενιές.

Τώρα όταν μας έμεινε η Φρίντα. Βρήκε άντρα. Έκανε παιδιά. Έδιωξε άντρα. κράτησε παιδιά. Επιβίωσε το αρσενικό.

Ούτε στις οικογενειακές ιστορίες τέτοιο σενάριο.

Η πλάκα είναι ότι η Φρίξα (η τωρινή μαμά δλδ) στην προηγούμενη ζωή της πρέπει να ήταν σκύλος! Αρνείται πεισματικά να την χαιδέψεις με το χέρι και θέλει πάντα με το πόδι! Σέρνεται στα πατώματα για να μπει κάτω από την σόλα του παπουτσιού! Επίσης την φωνάζεις και σε ακολουθεί!
Σε λίγο θα επιτίθεται και στους κλέφτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.507
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom