Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    156

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ωραία και γευστικά τα tapas και τα pintxos, πάντως γενικά η Ιταλία ειναι κορυφή (για να μην αρχίσω και για τα γλυκά)
Στα γλυκά και στο street food η Ισπανία αγνοείται. Που να τα βάλει με το μεγαθήριο η κακομοίρα!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
IMG_20240206_195644.jpg

Προς τους φίλους τους Ιταλόφιλους.
Πόσο τυχεροί είστε που απολαμβάνετε τις μακαρονάδες σας και τις πίτσες και δεν είστε αναγκασμένοι να τρώτε τέτοια πράγματα. Από γαλιθιανό, σήμερα. Τους έψηνα να πάμε για σπαγγέτι σήμερα, αλλά δεν Μ άκουσαν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για τι καφε και φαγητο να συζηταμε? Ετσι για να γελαμε? Αφου οι ανθρωποι δεν εχουν φαγητο.
Συγγνώμη αλλά διαβάζω κάτι τέτοια και γίνομαι Μίστερ Μπούτιας απέναντι στη Ντούβλη. Θα μας κάνει κριτικό για φαγητό η Ιταλία; Η Ιταλία; Η Ντούβλη της παγκόσμιας γαστρονομίας;

 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Συγγνώμη αλλά διαβάζω κάτι τέτοια και γίνομαι Μίστερ Μπούτιας απέναντι στη Ντούβλη. Θα μας κάνει κριτικό για φαγητό η Ιταλία; Η Ιταλία; Η Ντούβλη της παγκόσμιας γαστρονομίας;

Όταν η Ντούβλη κύριε έκανε λεύκανση εσείς δεν ξέρατε τι θα πει χαλάουα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
View attachment 453177
Προς τους φίλους τους Ιταλόφιλους.
Πόσο τυχεροί είστε που απολαμβάνετε τις μακαρονάδες σας και τις πίτσες και δεν είστε αναγκασμένοι να τρώτε τέτοια πράγματα. Από γαλιθιανό, σήμερα. Τους έψηνα να πάμε για σπαγγέτι σήμερα, αλλά δεν Μ άκουσαν.
Ζήλεψα είναι η αλήθεια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ζήλεψα είναι η αλήθεια.
Όχι, όχι να πας να φας κανελόνια με λαζάνια να κάνει πλατς στο στομάχι σου η σαλτσαζυμαρίλα και από τις 7.30 στο κρεβατάκι μαζί με τους Ιταλούς νάνι-νάνι κι από τα μακαρόνια κλάνει. Αφήστε το πραγματικό φαγητό για τίποτε Γαλιθιάνους, Βάσκους, Εξτρεμένιος (που ζουν και σε κάτι χάλια πόλεις, κάτι Σαντιάγο, Κάθερες, Σαν Σεμπαστιάν, χάλι μαύρο, όχι σαν... τη Μπολόνια και το Μιλάνο :haha: που μας ανέφεραν νωρίτερα εγκληματίες του γούστου).

Δεν είναι λεύκανση της Ντούβλη, είναι που έφαγε κρέμα γάλακτος με κινέζικη ζύμη πριν πάει στην εκπομπή (γνωστή και ως μακαρονάδα καρμπονάρα).
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δεν ξέρω πως τα έχετε καταφέρει αλλά με κάνατε να σκέφτομαι και να θέλω να φάω, τώρα αμέσως, ιταλική μακαρονάδα με ισπανικά θαλασσινά.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Όχι, όχι να πας να φας κανελόνια με λαζάνια να κάνει πλατς στο στομάχι σου η σαλτσαζυμαρίλα και από τις 7.30 στο κρεβατάκι μαζί με τους Ιταλούς νάνι-νάνι κι από τα μακαρόνια κλάνει. Αφήστε το πραγματικό φαγητό για τίποτε Γαλιθιάνους, Βάσκους, Εξτρεμένιος (που ζουν και σε κάτι χάλια πόλεις, κάτι Σαντιάγο, Κάθερες, Σαν Σεμπαστιάν, χάλι μαύρο, όχι σαν... τη Μπολόνια και το Μιλάνο :haha: που μας ανέφεραν νωρίτερα εγκληματίες του γούστου).

Δεν είναι λεύκανση της Ντούβλη, είναι που έφαγε κρέμα γάλακτος με κινέζικη ζύμη πριν πάει στην εκπομπή (γνωστή και ως μακαρονάδα καρμπονάρα).
Η μεγάλη παραμονή σε λατινικές χώρες σας έκαψε το γευστικό σας σύστημα σενιορε.
Όταν είδα την πιατέλα του κύριου @panpan ζήλεψα το περιεχόμενο της και χάρηκα που απήλαυσε τέτοιο έδεσμα.
Θαλασσινά να σας κάνουμε εμείς εμπολάν νόστιμα εις τα στενά της Βενετίας.
Εξαιρετικά θαλασσινά έχω φάει εκεί με θεά τα κανάλια της πόλης (και τις γόνδολες να περνάνε πίτα στους τζαπονεζους) που πολύ θα θέλατε να έχετε κι εσείς μια. Αλλα δεν σας έκατσε.
Η αλήθεια είναι ότι τρώνε σχετικά νωρίς τα φρατελια μου, άλλα δες σιλουέτα! ίχνος λίπους. Αυτό λέγετε διατροφική ισορροπία.
Άι κυρίαι δε κομψόταται 24/7. Δε βγαίνουν από το σπίτι εάν δεν είναι σινιαρισμεναι.
Χάνεται κύριε μου και γευστικά και στιλιστικά.
Στην πυρά λοιπόν στην πυρά με τις άνοστες.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
Η μεγάλη παραμονή σε λατινικές χώρες σας έκαψε το γευστικό σας σύστημα σενιορε.
Όταν είδα την πιατέλα του κύριου @panpan ζήλεψα το περιεχόμενο της και χάρηκα που απήλαυσε τέτοιο έδεσμα.
Φίλε μου.
Απαντάω σε σένα μεν αλλά δεν σε αφορά δε ,γιατί εσύ είσαι πολυταξιδευμένος.
Όταν ο Έλληνας αποφασίζει για πρώτη φορά να ταξιδέψει στο εξωτερικό, το πιο λογικό
είναι να πάει με γκρουπ κάπου κοντά και αυτό είναι η Ιταλία. Τα πρακτορεία έχουν
συνήθως λογικές τιμές και αισθάνονται πιο ασφάλεια γιατί είναι δίπλα αλλά έχοντας
εμπειρία με τις δεκάδες μακαρονοπιτσαρίες που υπάρχουν στην Ελλάδα το πρώτο που σκέφτεται
είναι ότι πηγαίνοντας Ιταλία δεν θα πεινάσει.
Η Ιταλία είναι σαν να κάνεις για πρώτη φορά σεξ. Είτε σου άρεσε, είτε όχι την έχεις πάντα
στο μυαλό σου για τα επόμενα χρόνια της ζωή σου γιατί ήταν η πρώτη.
Πόσοι από μας που ταξιδεύουμε θα πάμε να ψαχτούμε σε ένα προορισμό για να φάμε πραγματικά
καλά; Που συνήθως είναι ακριβά.
Το πιο πιθανό είναι να κινηθούμε γύρω από τα τουριστικά μέρη και να προτιμήσουμε γεύσεις
κοντά σ αυτές που ξέρουμε με το μπάτζετ που συνήθως είναι περιορισμένο.
Θα σου πω δυο περιπτώσεις.
Πριν μερικά χρόνια ήρθε ένας φίλος και ξέροντας ότι είναι κρεατοφάγος τον πηγαίνω
σε εστιατόριο με κρέας ξηράς ωρίμανσης.
Αφού έφαγε καναδυό μπουκιές μου λέει πάρτο από δω. Δοκιμάζω και ήταν λαρυγγικός
οργασμός. Την έβγαλε με πατάτες και όταν φύγαμε πήρε μια πίτσα στο χέρι και έφαγε.
Στην δεύτερη περίπτωση με μια συνεργάτιδα Γερμανοιταλίδα όταν της πρότεινα
Ιταλικό φαγητό μου αντιπρότεινε να πάμε για κρεατικά γιατί την προηγούμενη μέρα
είχε φάει θαλασσινά.
Πήγαμε στο ίδιο μαγαζί και παραγγείλαμε τα ίδια πράγματα. Ήταν τόσο ενθουσιασμένη
που ήθελε να κάνει παιδί μαζί μου (Σχήμα λόγου).
Τι θέλω να πω στο δια ταύτα.
Ο μέσος Έλληνας ο μη ταξιδευμένος πολύ και για λόγους μπάτζετ αλλά και για λόγους ανασφάλειας
στο διαφορετικό τρώει γεύσεις κοντά σ αυτό που ξέρει και έχει την εντύπωση ότι έφαγε καλά
και η κουζίνα ήταν τέλεια. Αυτό ξέρουμε, αυτό εμπιστευόμαστε, ήταν καλά.
Δεν μιλάω για σένα που είσαι ψαγμένος και πολλές φορές για να γουστάρεις μπορεί να έχει
ματώσει η τσέπη σου, αλλά για τον μέσο Έλληνα.
Διαβάζω και στο άλλο θέμα με την Γερμανία και την κουζίνα της που λένε ότι η Γερμανία
είναι μόνο λουκάνικα και ξυνολάχανο. Τόσο ξέρουν τόσο λένε.
Τι να τους πεις για αγριογούρουνα, για ελάφια, για ζαρκάδια , για χήνες και πάπιες με δαμάσκινα,
βατόμουρα και φρούτα του δάσους.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Google Maps

ενα απο τα καλυτερα "Τσιπουραδικα" που εχω δοκιμασει παντως ειναι το συγκεκριμενο
Η Διαφορα ειναι οτι πινουν τοπικη Σαμπανια οι Καταλανοι και οχι Ρακι η τσιπουρο! (
Οι μεζεδες τους γευστικα ειναι 100 % πιο κοντα σε εμας παρα των Ιταλων. Πιατο με μελωμενη γραβιερα και Ξυδατο γαυρο συνοδειας γνησιας καταλανικης Σαμπανιας.
Νομιζω οι Γρεκοι με τους Καταλανους εχουμε περισσοτερο σχεση παρα με Βορειο Ιταλους ουτε με υπολοιπους Ισπανους!
 

Attachments

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
και οχι Ρακι η τσιπουρο!
Τώρα που θα ξαναέρθεις ζήτα Orujo.
Comprar Aguardiente de Orujo Panizo al mejor precio - En Copa de Balón
Εχθές ήπιαμε αυτό
Orujo Blanco Gallego Artesano - Orujo Gallego en mercagrove.com
Πιο χαρντ κορ κατάσταση. Έπινες μια γουλιά και την αισθανόσουν να κατεβαίνει μέχρι
κάτω στα νύχια σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom