Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    368

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πιες ένα Brunello να δεις το φως σου. Αν σου πέφτει ακριβό (30-35 ευρώ καλής χρονιάς), ένα Rosso di Montalcino είναι επίσης εκπληκτικό.
Μωρέ μακάρι να έκανε μόνο 35€ ένα Brunello καλής χρονιάς... δυστυχώς ένα πραγματικά καλό Brunello μιας καλής χρονιάς πετάει σε τριψήφια νούμερα...

Και εννοειται πως το Λονδινο εχει πολυ χειροτερο φαγητο απο το Παρισι.

Το σκανδαλο παντως αφορουσε και κανονικα εστιατορια. Πιθανοτατα οχι εκει που τρως απο 40+€/ατομο αλλα πολλα απο τα φθηνα που κυριως ειναι αυτα που επιλεγει η μεγαλη πλεοψηφια των τουριστων τα αφορουσε. Μονο εδω διαφωνουμε.
Επιγραμματικά...
Δεν εννοείται καθόλου πως το Λονδίνο έχει πολύ χειρότερο φαγητό από το Παρίσι... προσωπική μου γνώμη είναι πως ναι, έχει χειρότερο φαγητό, αλλά εκεί που τρως μέχρι 50€... αν διαθέσεις χρήματα στο Λονδίνο τρως εξίσου καλά όπως και στο Παρίσι...

Ε πες το ρε πουλάκι τόσες μέρες, ένα ένα μας τα λες... το ρεπορτάζ του Γάλλου Ευαγγελάτου λοιπόν αφορούσε κυρίως τουριστικά εστιατόρια και αλυσίδες... αυτό που έλεγα εγώ δηλαδή και μάλιαζε η γλώσσα μου... μακριά από αλυσίδες και tourist traps... ας το κάνω λιανά λοιπόν για να το καταλάβουν όλοι... είναι σα να έρθει ένας τουρίστας και να φάει στα Goody's ή στα εστιατόρια στην Πλάκα και στου Ψυρρή και μετά να έχει παράπονο για την ποιότητα του φαγητού του... τα εστιατόρια θα του φταίνε ή το κεφάλι του, που κάθισε όπου βρήκε, χωρίς να έχει κάνει ούτε μια μικρή έρευνα αγοράς...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.197
Καλά, χαλάρωσε λίγο....το "πραγματικά καλό" όπως το λες, σημαίνει εξαιρετικό, σπέσιαλ, πες το όπως θες. Αλλά με 35 ευρώπουλα (αγορασμένο σε κάβα εκεί) δε παύεις να πίνεις ένα κρασί κλάσης. Προφανώς υπάρχουν και καλύτερα, αλλοίμονο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επιγραμματικά...
Δεν εννοείται καθόλου πως το Λονδίνο έχει πολύ χειρότερο φαγητό από το Παρίσι... προσωπική μου γνώμη είναι πως ναι, έχει χειρότερο φαγητό, αλλά εκεί που τρως μέχρι 50€... αν διαθέσεις χρήματα στο Λονδίνο τρως εξίσου καλά όπως και στο Παρίσι...
Με 50€ σε οποια πολη και να φας, θα φας καλα (εκτος κι αν πεσεις στην περιπτωση). Αλλα ποσοι διαθετουν 50€ για να τρωνε καθε μερα σε ενα πχ 5νθημερο ταξιδι ;
Ε πες το ρε πουλάκι τόσες μέρες, ένα ένα μας τα λες... το ρεπορτάζ του Γάλλου Ευαγγελάτου λοιπόν αφορούσε κυρίως τουριστικά εστιατόρια και αλυσίδες... αυτό που έλεγα εγώ δηλαδή και μάλιαζε η γλώσσα μου... μακριά από αλυσίδες και tourist traps... ας το κάνω λιανά λοιπόν για να το καταλάβουν όλοι... είναι σα να έρθει ένας τουρίστας και να φάει στα Goody's ή στα εστιατόρια στην Πλάκα και στου Ψυρρή και μετά να έχει παράπονο για την ποιότητα του φαγητού του... τα εστιατόρια θα του φταίνε ή το κεφάλι του, που κάθισε όπου βρήκε, χωρίς να έχει κάνει ούτε μια μικρή έρευνα αγοράς...
Συγχεεις τα τουριστικα με τα φθηνα. Το ενα δεν συνεπαγεται το αλλο. Συνεχιζουμε να διαφωνουμε μη χαιρεσαι.
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Σας παρακολουθώ που τσακώνεστε για τη γαλλική ή την ιταλική κουζίνα ή για τα κρασιά τους και ποια είναι καλλίτερη.
Μα καλά είστε σοβαροί?????:confused::confused::confused:
Συγκρίνονται αυτά τα πράγματα? Ή καλλίτερα, μπορείς να πεις οτι η μία ή η άλλη είναι καλλίτερη?
Μην τρελαθούμε, δεν είναι τυχαίο που κάθε σεφ που θέλει να σέβεται τον εαυτό του πρέπει να περάσει από τις κουζίνες του Παρισιού ή που όλος ο κόσμος είναι γεμάτος από ιταλικά εστιατόρια.
Μπορώ εγώ ή εσείς να κρίνεται τέτοιες κουζίνες???
Επειδή δεν μου αρέσει το αίμα στη μοσχαρίσια μου ή επειδή δυσκολεύομαι να φάω τα αλτέντε μακαρόνια θα πω ότι δεν είναι ωραία κουζίνα?
Τα γούστα μας όμως είναι υποκειμενικά και σεβαστά, μπορείτε να πείτε οτι κάτι δεν σας αρέσει, να το δικαιολογήσετε και οι υπόλοιποι να το σεβαστούμε....
Αμάν πια....
Και όσο για τα τούριστ τραπ εστιατόρια καλά να πάθουμε..... Όσοι γνωστοί μου έχουν πάει Ρώμη ή Παρίσι λένε ότι δεν έφαγαν καλά.
Εννοείτε... Αφού έτρωγαν ακριβώς έξω από τη Φόντανα ντι τρέβι ή κάτω από τον πύργο του Άιφελ.
Στην Ελλάδα ζούμε, θα έπρεπε να ξέρουμε καλλίτερα.....
Χάλια κουζίνες δεν υπάρχουν, απλά εμείς δεν μπορούμε να φάμε αυτά που τρώνε αυτοί....
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Τώρα που το ξανασκέφτομαι η Βραζιλιάνικη δεν έλεγε και πολλά.
Έπηξα στο ρύζι και στα νερόβραστα φασόλια,:mad:
Αλλά τέλειες μπύρες...:D
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Σας παρακολουθώ που τσακώνεστε για τη γαλλική ή την ιταλική κουζίνα ή για τα κρασιά τους και ποια είναι καλλίτερη.
Μα καλά είστε σοβαροί?????:confused::confused::confused:
Συγκρίνονται αυτά τα πράγματα? Ή καλλίτερα, μπορείς να πεις οτι η μία ή η άλλη είναι καλλίτερη?
Μην τρελαθούμε, δεν είναι τυχαίο που κάθε σεφ που θέλει να σέβεται τον εαυτό του πρέπει να περάσει από τις κουζίνες του Παρισιού ή που όλος ο κόσμος είναι γεμάτος από ιταλικά εστιατόρια.
Μπορώ εγώ ή εσείς να κρίνεται τέτοιες κουζίνες???
Ρε κοπελια έχεις καταλάβει σε ποιο θρεντ γραφεις; Ονομάζεται travel WAR ...
Δε ξέρω αν μπορείς να κρίνεις εσυ , εγω παντως μπορω πανευκολα
Και ναι υπάρχουν χαλια κουζίνες ... Αμεσως μου έρχονται μια , δυο στο μυαλό .. Κάπου στα Βαλκάνια ..
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Ρε κοπελια έχεις καταλάβει σε ποιο θρεντ γραφεις; Ονομάζεται travel WAR ...
Μα και εγώ τα μαχαίρια μου έβγαλα:D
Δε ξέρω αν μπορείς να κρίνεις εσυ , εγω παντως μπορω πανευκολα
Και ναι υπάρχουν χαλια κουζίνες ... Αμεσως μου έρχονται μια , δυο στο μυαλό .. Κάπου στα Βαλκάνια ..
Νομίζω οτι έκρινα στο επόμενο μύνημα....
Είναι αυτές οι κουζίνες ξακουστές????? Τυχαίο δεν νομίζω?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αμάν πια....
Και όσο για τα τούριστ τραπ
Η μεγαλυτερη turist trap στον κοσμο ειναι αυτο το πραγμα που λεγεται Ρωμη και θεωρειται πολη. Στο φαγητο τα παει περιφημα σε σχεση με αλλους τουριστικους τομεις.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Τελικά αν tripakias και traveller είναι στην ίδια πλευρά και απο την άλλη έχεις μόνο τον κακομοίρη τον samion, δεν έχει πλάκα.

Ακόμα ψάχνει ο άμοιρος (samion) φωτογραφία με αφοδεύσεις ποντικιών για να απαντήσει στην κουτσουλο-φωτό του chrisbd. :D:D:D
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.381
Likes
14.295
Η χρεωκοπία τής Ρώμης μετράει στον πόλεμο;
΄Η η Ευρώπή(Ρώμη) δεν είναι ΗΠΑ(Ντιτρόιτ) και δεν θα γίνει ποτέ πόλη-φάντασμα;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.834
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μην ανάβεις φωτιές,καλά καθόμαστε ήσυχοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.555
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom