University of Edinburgh - Το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου και όσα θέλατε να μάθετε

Μηνύματα
9
Likes
0
.Οπως ειπες και εσυ σε καποια προγραμματα ειναι καλυτερα άλλα πανεπιστημια και εχουν και καλυτερο ονομα(οπως το ΕΤΗ στους μηχανικους) γιατι καποιος να μην διαλεξει το συγκεκριμενο πχ με διδακτρα 1800 ευρω και να διαλεξει το cambrighe με διδακτρα 15000+ ευρω?και πιστεψε με δν εχει να ζηλεψει σε τιποτα απο οργανωση και υποδομες το συγκεκριμενο απο το cb.


;)
Σιγουρα το ΕΤΗ συνδυάζει πολύ καλό όνομα, υποδομές και χαμηλά διδακτρα.. Ωστοσο, δεν πρεπει να ξεχναμε οτι η Ζυριχη εχει πολυ υψηλο κοστος ζωης! Το λεω διοτι αυτην την περιοδο ειμαι στο ψαξιμο και για ΕΤΗ(MSc Management, Economics and Technology). Δυστυχως, ομως, επειδη ειναι διετες το προγραμμα, το συνολικο κοστος εκτινασσεται σε δυσθεωρατα υψη (εκτος πια κι αν μπορεσεις να βρεις καποια εκτεταμενη internship και ισοσκελισεις λιγακι..)

Ως προς το σχολιο σου για τα υψηλα διδακτρα στην Αγγλια σε σχεση με την παρεχομενη ποιοτητα σπουδων, από όσα ατομα εχω προσφατα ρωτησει μου εχουν πει πχ.οτι το επιπεδο των μαθηματων σε πολλα προγραμματα του LSE ειναι εξαιρετικα χαμηλο.. Και τα διδακτρα αντιστροφως αναλογα (17,000 λιρες και βαλε..)
 

metanasths

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
κανεις δεν αμφιβαλλει οτι το cambrighe ειναι απο τα κορυφαια στον κοσμο,προς θεου.Οπως ειπες και εσυ σε καποια προγραμματα ειναι καλυτερα άλλα πανεπιστημια και εχουν και καλυτερο ονομα(οπως το ΕΤΗ στους μηχανικους) γιατι καποιος να μην διαλεξει το συγκεκριμενο πχ με διδακτρα 1800 ευρω και να διαλεξει το cambrighe με διδακτρα 15000+ ευρω?και πιστεψε με δν εχει να ζηλεψει σε τιποτα απο οργανωση και υποδομες το συγκεκριμενο απο το cb.

Γενικα ειμαι αυτης της αποψης,οποιος διαλεξει να κανει μεταπτυχιακο(εξαιρουνται τα οικονομικα προγραμματα γτ σε αυτον τον τομεα ειναι πρωτοι by far στο νησι) δεν υπαρχει κανενας λογος να διαλεξει να σπουδασει στο νησι με διδακτρα πανω απο 10χιλ.Eξισου καλα και μην πω και καλυτερα ειναι καποια πανεπιστημια σε ολλανδια,γερμανια,σουηδια και λιγα σε γαλλια

;)
ναι ενταξει δεν εβαλα στην "εξισωση" τα λεφτα γιατι μιλαγα για καθαρα απ αποψη υποδομων και δυνατοτητων..ναι φυσικα και ειναι προτιμοτερο αυτο που λες αν το σκεφτεις απο την αποψη value for money ναι το ΕΤΗ και αλλα πανεπιστημια σε χωρες οπωσ ολλανδα δανια σουηδια ειναι καλυτερα..εγω ειχα στο μυαλο μου το οτι θα εχεις χρηματοδοτηση απο υποτροφια για το διδακτορικο για αυτο..αλλα για μαστερ ναι δεν το συζητω..
 

metanasths

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Σιγουρα το ΕΤΗ συνδυάζει πολύ καλό όνομα, υποδομές και χαμηλά διδακτρα.. Ωστοσο, δεν πρεπει να ξεχναμε οτι η Ζυριχη εχει πολυ υψηλο κοστος ζωης! Το λεω διοτι αυτην την περιοδο ειμαι στο ψαξιμο και για ΕΤΗ(MSc Management, Economics and Technology). Δυστυχως, ομως, επειδη ειναι διετες το προγραμμα, το συνολικο κοστος εκτινασσεται σε δυσθεωρατα υψη (εκτος πια κι αν μπορεσεις να βρεις καποια εκτεταμενη internship και ισοσκελισεις λιγακι..)

Ως προς το σχολιο σου για τα υψηλα διδακτρα στην Αγγλια σε σχεση με την παρεχομενη ποιοτητα σπουδων, από όσα ατομα εχω προσφατα ρωτησει μου εχουν πει πχ.οτι το επιπεδο των μαθηματων σε πολλα προγραμματα του LSE ειναι εξαιρετικα χαμηλο.. Και τα διδακτρα αντιστροφως αναλογα (17,000 λιρες και βαλε..)
ισχυει το επιπεδο μαθηματων στην αγγλια γενικα ειναι χαμηλο οχι στο LSE μονο..αν πας για ερευνα βεβαια ειναι αλλιως γιατι εκει εχουν και υποδομες κορυφαιες και λεφτα..απο πανεπιστημια οπως LSE, IMPERIAL, MANCHESTER ,ENDIBURGH κτλ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΝ ΠΑΣ ΓΙΑ ΜΑΣΤΕΡ ΤΕΛΟΣ..ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ
 
Μηνύματα
1
Likes
0
σε ευχαριστω παρα πολυ ,γιατι δεν πιστευεις ποσο καιρο εψαχνα πλιροφοριες τοσο σημαντικες και κατατοπιστικες.ειμαι 18 χρονων μολις τελειωσα και δυστυχως δεν καταφερα να περασω αρχιτεκτονικη η' γραφιστικη που ηταν τα μονα επαγγελματα που με ενδιαφερουν .ηθελα να σε ρωτησω μεχρι ποτε μπορω να κανω αιτηση και τι προυποθεσεις χρειαζονται:xmas_wink: εννοω με τους βαθμους κλπ
 

kiker

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ίδωμεν..
σε ευχαριστω παρα πολυ ,γιατι δεν πιστευεις ποσο καιρο εψαχνα πλιροφοριες τοσο σημαντικες και κατατοπιστικες.ειμαι 18 χρονων μολις τελειωσα και δυστυχως δεν καταφερα να περασω αρχιτεκτονικη η' γραφιστικη που ηταν τα μονα επαγγελματα που με ενδιαφερουν .ηθελα να σε ρωτησω μεχρι ποτε μπορω να κανω αιτηση και τι προυποθεσεις χρειαζονται:xmas_wink: εννοω με τους βαθμους κλπ

Αν μιλάς για Εδιμβούργο, με απολυτήριο(μαζί με Πανελλαδικές) 19 είσαι ΟΚ.
Αν ενδιαφέρεσαι γενικά για Ηνωμένο Βασίλειο σίγουρα κάτι θα βρείς.
Από Αγγλικά σε όλα ισχύει το οτι θα χρειαστεί να δώσεις TOEFL/IELTS (εκτός και αν έχεις πάρει Proficieny του Cambridge μέσα στην τελευταία διετία από τη μέρα που αρχίζουν οι σπουδές σου), αλλά μη σε αγχώνει αυτό (Αν δεν έχεις απλά βάζεις στην αίτηση οτι σκοπεύεις να δώσεις πχ TOEFL τον Απρίλιο, και σου ζητάν συγκεκριμένο βαθμό).
Τέλος θα χρειαστείς και μια συστατική επιστολή από κάποιον, για τα διαδικαστικά.
Το deadline είναι 15 Γενάρη όμως, επομένως αν ενδιαφέρεσαι για σπουδές από Σεπτέμβρη 2012 καλύτερα να βιαστείς.
 

Vaggelisss

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα....
Ειμαι 17 χρονων και δινω φετος πανελλαδικες αλλα ενδιαφερομαι για τα πανεπιστημια του Εδιμβουργου και της Γλασκωβης(βασικα μονο αυτα εχω ψαξει απο σκωτια)...Ξερω οτι οι αιτησεις ειναι μεχρι 15 οπως και προαναφερθηκε...Εχω lower που πηρα περσι και 1ον δεν ξερω αμα μπορω να γινω αποδεκτος με αυτο το πτυχιο και 2ον απο τα σαιτ των πανεπιστημιων δεν εβγαλα ακρη για τις αιτησεις...Επισης θα μπορουσα να κανω την αιτηση και να τους γραψω οτι θα δωσω για TOEFL τον ιουλη??? Ενδιαφερομαι για την σχολη των πολιτικων μηχανικων...
 

kiker

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ίδωμεν..
Αν σ'ενδιαφέρει πραγματικά ίσως προλαβαίνεις:
α) σε πρώτη φάση επικοινώνησε μ'εναν καθηγητή σου (Είτε σχολείου, είτε αγγλικών πχ) και ζήτησε του να σου ετοιμάσει μια συστατική επιστολή και ζήτησε του/της το e-mail του/της, διευθυνση, τηλέφωνο κλπ.
β) οι αιτήσεις στα βρετανικά παν/μια γίνονται μέσω της σελίδας/οργανισμού: UCAS - Home
Κάνεις εγγραφή, συμπληρώνεις τα στοιχεία σου κανονικά, τα τμήματα των σχολών που σ'ενδιαφέρουν (μέχρι 5), συμπληρώνεις το Personal Statement (γράφεις λίγα λόγια για εσένα, τις επιδόσεις σου και γιατί σ'ενδιαφέρει το συγκεκριμένο τμήμα (πολιτικών μηχανικών πχ)
γ) σχετικά με τα αγγλικά ξέχασε το fce σου, θα βάλεις πως θα δώσεις toefl ibt ή ielts, ό,τι προτιμάς
δ) Στην πορεία της αίτησης θα σου ζητήσει πληροφορίες αυτού που θα σου γράψει τη συστατική, και εκεί θα του στείλει μια σελίδα να συμπληρώσει την επιστολή (την οποία θα έχει ήδη έτοιμη).
Αν θέλεις προλαβαίνεις
Περισσότερες πληροφορίες για τα των αιτήσεων μπορείς να βρείς στο The Student Room

Καλή επιτυχία
 

GiannaP

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα.

Ξεκινάω μεταπτυχιακό από το Σεπτέμβριο στο πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου. Οι πληροφορίες που έχω σχετικά με την στέγαση είναι αντικρουόμενες. Κάποιοι λένε να προτιμήσω private housing γιατί θα μου βγεί σχετικά πιο φθηνά και κάποιοι εστίες του πανεπιστημίου επειδή θα γνωρίσω περισσότερο κόσμο αλλά και για μεγαλύτερη ασφάλεια. Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε.

Ευχαριστώ
 

locok

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ολα οσα εχετε γραψει με εχουν ηδη βοηθησει παρα πολυ.Ξεκινα και εγω μεταπτυχιακο το σεπτεμβριο στο εδινβουργο και θα ηθελα λιγη βοηθεια οσο αφορα τα σπιτια.βασικα δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα να κλεισω καποιο απο το ιντερνετ και ποσο ρισκο εχει αυτη η λυση η εαν θα μπορεσω να βρω εκε μολις παω απο καποιο agency.Σκεφτομαι να παω τελη αυγουστου ωστε να ειναι ολα κομπλε μεσα σεπτεμβρη που ξεκιναει το προγραμμα.παρακαλω οποια βοηθεια θα ηταν πολυ χρησιμη.
 

kiker

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ίδωμεν..
Καλησπέρα, έστω και αρκετό καιρό αργότερα.. Γενικά η εστία είναι καλή επιλογή, και θα βοηθήσει πολύ στην κοινωνική σου ζωή, μιας κ θα γνωρίσεις κόσμο πέραν των mates στο τμήμα σου άντε και το Gr/Cy society που ούτως η άλλιως θα γνώριζες.. Λάβε όμως υπόψιν σου πως σε όποιες άλλες στιγμές δε σ'ενδιαφέρει η κοινωνικοποίησή σου, ίσως και να σε ζορίσει το να έχεις τόσους συγκατοικους.
Πάντως η λύση του σπιτιού χωρίς συγκατοίκηση δε νομίζω να σου βγεί πιο οικονομικά, θα 'λεγα στα ίδια επίπεδα στην καλύτερη.

Ποτέ σπίτι μέσω Ιντερνετ, ειδικά με τόσα δήθεν μεσιτικά scams στο UK. Σε κάθε περίπτωση αν βασιστείς σε αυτού του είδους την αναζήτηση, ποτέ δε στέλνουμε χρήματα χωρίς συμβόλαιο, και κατα κανόνα αν σου ζητηθεί μεταφορά χρημάτων με Western Union, 9 στις 10 είναι απάτη..
 

spyros88kal

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ερωτηση

επειδη σε 2 μερες παω εδιμβουργο και δεν εχω βρει ακομα σπιτι και θα κατσω για αρχη μεχρι τις 1 σεπτεμβρη για την αγγλικη γλωσσα που μου προτεινετε να μεινω??πρεπει μεχρι την δευτερα να κλεισω σπιτι...
ευχαριστω πολυ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.598
Μέλη
38.929
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom