University of Edinburgh - Το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου και όσα θέλατε να μάθετε

mando

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα.

Ξεκινάω μεταπτυχιακό από το Σεπτέμβριο στο πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου. Οι πληροφορίες που έχω σχετικά με την στέγαση είναι αντικρουόμενες. Κάποιοι λένε να προτιμήσω private housing γιατί θα μου βγεί σχετικά πιο φθηνά και κάποιοι εστίες του πανεπιστημίου επειδή θα γνωρίσω περισσότερο κόσμο αλλά και για μεγαλύτερη ασφάλεια. Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε.

Ευχαριστώ

γεια σου!!ξεκινησες?? θα μπορουσα να επικοινωνησω μαζι σου για ερωτησεις??ευχαριστω!
 

gemini

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική
καλησπέρα.δυστυχωσ εγω δεν εχω καμια πληροφορία που μπορω να σου δωσω.απλα εχω αρχισει τωρα και ψαχνομαι τι θα κανω μετα τον ιουλιο που περνω πτυχιο.εσυ τι μεταπτυχιακο σκοπευεισ να κανεισ?απο ποτε εκανεσ τα χαρτια σου και σε δεχτηκαν για μεταπτυχιακο τον σεπτεμβρη?
μακαρι να ηξερα κατι να σε βοηθησω.αν σου ειναι κ σενα ευκολο να μου πεισ καποια απο τα διαδικαστικα θα ηταν τελεια.
σ ευχαριστω πολυ!
 

mando

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εγω ακομα ειμαι σε φαση ψαξιματος...και ησουν η μονη που ελεγες οτι σκοπευεις αμεσα να πας, οποτε ειπα να ρωτησω!κυριως το οικονομικο με ενδιαφερει...δηλαδη μην ειναι φθηνο το πανεπιστημιο και η στεγαση είναι πολυ ακριβη...σ ευχαριστω κι εγω πολυ παντως!πραγματικα θα το εκτιμουσα αν εβρισκες καποια ακρη και με ενημερωνες, αφου το ψαχνεις και πιο εντατικα!
 

Giovanni2

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημερα.
Σκεφτομαι να κανω Μεταπτυχιακο στην Αρχιτεκτονικη.
Βασικος λογος ειναι η ευρεση εργασιας αργοτερα.
Σκεφτομαι για μεταπτυχιακο στις Ανανεωσιμες πηγες ενεργειας και μεχρι στιγμης εχω κοιταξει το Πανεπιστημιο Napier.
Υπαρχει καποιος συναδελφος που εχει ε[πιπλεον πληροφοριες σχετικα με το αντικειμενο σπουδων και θα μπορουσε να με βοηθησει με πληροφοριες;
Οπως ειπα το βασικο για εμενα ειναι η ευρεση εργασιας αργοτερα στην Αγγλια, οποτε δεν ψαχνω καποιο ακριβο πανεπιστημιο (και γενικα πολλα εξοδα διαβιωσης) αλλα να εχω καποιο μεταπτυχιακο απο Πανεπιστημιο της ιδιας χωρας οπου θα ψαξω και για δουλεια.
Ευχαριστω.
 

D Rins

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σας ξενιτεμένοι Ελληνες
ενδιαφερομαι για σπουδες στη Σκωτια (Music production)
μου ειπανε οτι εχει τμημα στο πανεπιστημειο της Leeds
ξερει κανενας κατι πανω στο θεμα μου?
 

HaveANiceDay

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλημερα,
Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τα πανεπιστιμια στην σκωτια.Σκεφτομαι πολυ εντονα το ενδεχομενο να παω εκει για σπουδες αλλα δεν ξερω και πολλα πραγματα!Θελω ψυχολογια και σκεφτομουνα το εδιμβουτγο γιατι μου αρεσει πολυ και σαν χωρα και εχω ακουσει τα καλυτερα ή αλλιως φυσικοθεραπεια .Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει τμημα φυσικοθεραπειας στο Εδιμβουργο και αν οχι εαν ξερετε ποια σχολη της σκωτιας εχεις?
Τωρα οσο αναφορα το αν θα με δεκτουν ή οχι εχω μπερδευτει με το τι χρειαζεται και τι οχι...Δεν εχω πολυ καλο απολυτιριο 15 :( Αλλα στην Βιολογια εχω μεσο ορο 18.4 (και κατευθυνσης κ γενικης) και κοινωνιολογια 19,3 που ξερω οτι χρειαζονται στην ψυχολογια,,για τν φυσικοθεραπεια τι μαθηματα θελει Α!εχω και το ielts με 9,Αν μετραει ο βαθμος!Αν μπορει καποιος να με βοηθησε θα το εκτιμουσα! :)

Ευχαριστω παρα πολυ εκ τν προτέρων !
 

mary marjory

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α, Παρίσι
Θέλω να μπω στην ενδιαφέρουσα διαδικτυακή παρέα σας και να ρωτήσω...Υπάρχουν στο πανεπιστήμιο προγράμματα part time job για να βγάλεις τα έξοδα διαβίωσης εκεί; Δηλαδή αφού γίνει δεκτή η αίτηση του μεταπτυχιακού, πρέπει να βρω δουλειά για να διαμείνω! Πόσο καιρό θα μου πάρει αυτό; Να ψάξω μέσω πανεπιστημίου ή και εκτός; Περιμένω σύντομη απάντηση παιδιά..δεν με παίρνει ο χρόνος! Ευχαριστώ προκαταβολικά και μένω σε αναμονή.
 
Last edited by a moderator:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Θα κάνεις part time μεταπτυχιακό; Αν όχι, τότε πρέπει να ξέρεις ότι τα Master συνήθως είναι πολύ απαιτητικά καθώς συμπιέζουν τα πάντα (μαθήματα-εξετάσεις-πτυχιακή) σε 12 μήνες. Μπορείς να κοιτάξεις για δουλεία μέσω του πανεπιστημιακού γραφείου διασύνδεσης ή μέσω ανεξάρτητου agent, το πόσο εύκολα θα βρεις δουλειά εξαρτάται κυρίως από το τι είσαι διατεθημένη να κάνεις.
 

mary marjory

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α, Παρίσι
Μάλιστα. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ναι σκέφτομαι για part time μεταπτυχιακό στα 2 χρόνια διότι χωρίς κάποια απασχόληση με χρήματα δύσκολα θα τα βγάλω πέρα. Εσύ είσαι φοιτητής εκεί? Θέλεις να μου πεις εντυπώσεις?
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Δεν είναι άσχημα... αυτά είναι γούστα βέβαια πάντα. Αρκετά πολυπολιτισμική κοινότητα, αν αυτό σε ενδιαφέρει. Το πανεπιστήμιο έχει στα + του την πολύ καλή αγγλοσαξονική οργάνωση και, πιστεύω, την καλή δικτύωση με τον υπόλοιπο κόσμο. Γενικώς υπάρχουν ευκαιρίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom