Ιταλία Venezia και dolce vita στην πρωτεουσα της μοδας το Μιλανο

Μηνύματα
420
Likes
1.373
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Τελευταια μερα λοιπον και παντα η πιο δυσκολη αφου επρεπε να μαζεψουμε βαλιτσα και να βρουμε πως θα παμε για αεροδρομιο.Μια πολυ εξυπηρετικη πωλητρια στα Κικο μας εδειξε πως απο το μετρο θα παμε στο σταθμο των τρενων για την μεγαλη επιστροφη.
Προτου γινει ομως αυτο ειχαμε λιγες ωρες για τελευταια βολτα που φυσικα εκμεταλλευτηκαμε,

Ξεκινησαμε με τα ποδια και βρεθηκαμε για μια τελευταια βολτα στο Duomo.Aποφασισαμε λοιπον να μπουμε μεσα και να θαυμασουμε τον υπεροχο αυτο ναο με το τεραστιο θολο,τα εκπληκτικα βιτρο και τους πινακες ανεκτιμητης αξιας που εχει στο εσωτερικο του.Δυστυχως να ανεβουμε πανω δεν ειχαμε χρονο.
Προτου παμε προς το ξενοδοχειο ετσι για την πεινα τσιμπησαμε 2 panzerotti απο τον διασημο φουρνο του Luini μοτσαρελα ντοματα και αλλο ενα με πεστο.Εξαιρετικα και τα2.

Οπως γυρισαμε ομως θυμηθηκαμε το σνιτσελ που ειχαμε αφησει.Η γευση του αν εξαιρεσεις τις πατατες ηταν πολυ ενταξει μιας και το ειχαμε βαλει στο ψυγειο.Αφου το ζεσταναμε στο φουρνακι του δωματιου,μιας και δεν πειναγαμε αποφασισαμε να μην το πεταξουμε.Σκεφτηκα μεσα μου ας κανω μια πραξη που θα κανει καποιον ανθρωπο εστω για μια μερα πιο χαρουμενο.Αφου το φαι ηταν ζεστο ειχε λιγο ριζοτο ακομα βρηκα την πρωτη κουβερτα μπροστα μου και την αφησα.Επι ωρα σκεφτομουν αν ο ανθρωπος θα γυρισει να την βρει και αλλες τετοιες σκεψεις,Περασαμε απεναντι για να ρωτησουμε πως θα κλεισουμε εισητηρια για το αεροδρομιο του τρενου για επιστροφη,αφου μας ειπαν πως και που πηραμε βαλιτσες για φυγουμε απο τη ρεσεψιον που μας τη φυλαξαν.Στο δρομο με τις βαλιτσες περασαμε απο το στενο που ειχα αφησει το φαγητο και ηταν εκει ο αστεγος κυριος εβγαλε την σακουλα,την κοιταξε και τον ειδα απο μακρυα να τρωεο το φαγητο αλλα οχι μονος αλλα και με ενα αδεσποτο σκυλακι που ηταν εκει κοντα.Ηταν μια εικονα που μου εμεινε και δεν μπορω να την ξεχασω,Ισως η πραγματικη ευτυχια που ενιωσα σε αυτο το ταξιδι δεν ηταν ουτε το Duomo,ουτε η βολτα με τη γονδολα που προφανως ηταν ο λογος που πηγα,αλλα το χαμογελο αυτου του ανθρωπου με το σκυλακι.Ενιωσα οτι εστω για μια μερα εκανα εναν ανθρωπο πιο χαρουμενο και ας ειχε αυριο μια παλι δυσκολη μερα επιβιωσης στο δρομο,Περασα απο διπλα χωρις καν να μιλησω,ουτε καν στην κοπελα μου ειπε ποτε κατι δεν ηθελα να το μαθει ο ιδιος ποιος μου ημουν ,ουτε ηθελα ευχαριστω μου αρκουσε απλα αυτο...

Το ταξιδι τελειωσε μεσα και απο δυσκολιες κυριως στην αρχη του ταξιδιου αλλα και με δυνατες συγκινησεις ,εντονες εικονες κυριως στη Βενετια,ηρθα πιο κοντα με την κοπελα μου αλλα και φυσικα με πολυ πολυ καλο ιταλικο κρασι,
Ιταλια σε αγαπω οσο και να με παιδευεις ειναι μαζι με την Ελλαδα μου απο τις πιο αγαπημενες και πιο ομορφες χωρες που εχω επισκεφτει.
Επομενη επισκεψη θα ειναι η Τοσκανη ή Νοτια Ιταλια Ναπολη,Σικελια,θα δειξει...
Θα το δειτε και σε επομενη ιστορια ισως και σε επομενους μηνες.

Μαλπενσα λοιπον επιστροφη στο Βενιζελος και επιστροφη στην κανονικοτητα.Μεχρι το επομενο ταξιδι buonanotte!!!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.271
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom