Πετοφοβία-Πως αντιμετωπίζεται;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Εγώ είμαι τυχερή σε αυτό..ούτε εγώ ούτε το έτερον ήμισυ φοβόμαστε τα αεροπλάνα... οπότε έχουμε ένα λόγο προστριβής λιγότερο!!:lol::lol::lol:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
παιδια εγω ειμαι της σχολης renata !
Τετραθεσιος και υπνο ...
Αν ειναι γεματο το αεροπλανο τη παταω ασχημα γιατι καθιστη δεν μπορω να κοιμηθω.
Εκει τρωω ολα τα φυστικια και τα σνακ του αεροπλανου γιατι ειμαι καπνιστρια και τρελλαινομαι χωρις τσιγαρο ....
Σε πολυωρη πτηση μεχρι να φθασω ...εχω παρει ενα κιλο !!!!
 

Vasiliki

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Μάλι-Τιμπουκτού
Εγώ δεν φοβάμαι καθόλου,ευτυχώς!! Θυμάμαι ενα παιδί στο ταξίδι μου στο Μαρόκο οπου ειχε πετοφοβία ..παρ'ολα αυτα ειχε κανει πολλα ταξιδια!!
Πως αντιμετώπιζε την φοβία του?? ΕΠΙΝΕ! Πριν την πτηση 3-4 ποτηρακια κρασι και κατά την διάρκεια οτι υπήρχε (πολλών αστέρων)..Μετα ηταν μες την τρελή χαρά!!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
θυμάμαι τον εαυτό μου την πρώτη φορά που έμπαινε στο αεροπλάνο και είχα λίγο φοβηθεί :(

Η αλήθεια είναι και τώρα όταν πάω να μπω για να πετάξω κάτι με πιάνει αλλά Ok, δεν είναι τπτ!

Πρέπει να πιστέψεις ότι το αεροπλάνο είναι από τα πιο ασφαλή μέσα μεταφοράς και ότι δεν θα γίνει τπτ!!!! όλα καλά!!!

Προτείνω αν κάποιος φοβάται να πηγαίνει πολύ κουρασμένος ώστε να ρίχνει και έναν υπνάκο όταν μπει στο αεροπλάνο και να ξυπνάει μετά κατευθείνα στον προορισμό του!
 

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
"Παίζει" και άλλη περίπτωση. Ο ξάδελφός μου πετούσε από μικρό παιδί κι όχι μόνο δεν είχε πρόβλημα αλλά την γλένταγε πολύ την πτήση. Για δυο χρόνια, λόγω δουλειάς, έτυχε να μη μπει σε αεροπλάνο.
Και ξαφνικά - δυο χρόνια μετά - παθαίνει πανικό. Είχε κανονίσει να ταξιδέψει Μοναχο και τότε συνειδητοποίησε ότι στα καλά καθούμενα έχει πάθει αεροφοβία. Μιλάμε, ακραία κατάσταση. Και μόνο που σκεφτόταν το ταξίδι, χλώμιαζε ολόκληρος, ίδρωναν οι παλάμες του, κόντευε να σωριαστεί κάτω.
Προσπάθησε να βάλει θετική ενέργεια, να το εκλογικεύσει (είναι ένα πολύ "τετράγωνο" άτομο) αλλά πήγαινε από το κακό στο χειρότερο. Μέχρι που έφτασε στο σημείο να ακυρώσει την πτήση. Όμως, τον έτρωγε κιόλας γιατί κι αυτός λατρεύει τα ταξίδια (οικογενειακό το... κουσούρι).
Τελικά, ύστερα από ώρες συζητήσεων καταλήξαμε κι εμείς στο Lexotanil. Κι επειδή γενικά δεν παίρνει φάρμακα τον "έπιασε" αμέσως. Στον πηγαιμό είχε ένα μικρό σφίξιμο στο στομάχι, αλλά στο γυρισμό ήταν σαν την καλή χαρά. Και τελικά, το ξεπέρασε.
Υπόψιν, δε λεω ότι τα αγχολυτικά είναι ότι καλύτερο. Αλλά σ' αυτή την περίπτωση κι αφού είχαμε εξαντλήσει όλα τα άλλα μέσα, σώθηκε ο άνθρωπος!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
αυτο το κολπο με τη κουραση και τον υπνο λειτουργει σε μια φιλη μου που ειναι πολυ νευρικη και υπερκινητικη και τρελλαινεται οταν ειναι καπου για πολλες ωρες.

Το εφηρμοσε σε ενα ταξιδι που καναμε μαζι στη Κουβα και επιασε.
Ξενυχτησε 2-3 νυχτες στη σειρα ,ηταν πολυ κουρασμενη και στο κομματι Μαδριτη - Αβανα κοιμοταν συνεχως απο την εξαντληση και ετσι δεν καταλαβε πως περασαν οι ωρες:)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
παιδια εγω ειμαι της σχολης renata !
Τετραθεσιος και υπνο ...
Αν ειναι γεματο το αεροπλανο τη παταω ασχημα γιατι καθιστη δεν μπορω να κοιμηθω.
Εκει τρωω ολα τα φυστικια και τα σνακ του αεροπλανου γιατι ειμαι καπνιστρια και τρελλαινομαι χωρις τσιγαρο ....
Σε πολυωρη πτηση μεχρι να φθασω ...εχω παρει ενα κιλο !!!!
α!!! βρέ κικι το ίδιο ακριβώς και εγώ ...καπνίζω πολύ .αν δεν κοιμηθώ λοιπόν στρίβω τα τσιγάρα μου .τα απλώνω πανω στο τραπεζάκι και αρχίζω την ...καπνοβιομηχανία μου ..χαρτάκια ,φιλτράκια,ταμπακέρα, και συνέχεια έρχεται η καημένη η αεροσυνοδός και μου λέει ,sorry no smoking ...της χαμογελάω και συνεχίζω....μέχρι να φτάσομε ...άσε ο drum έχει τελειώσει ...τρέχω στην πρώτη τουαλέτα και λέω τώρα ..καπνίζω γρήγορα -γρήγορα -και μεχρι να το παρουν είδηση οι της καθαριότητας ,την έχω κάνει .άσε δράμα .κανείς δεν με καταλαβαίνει με την αρώστια μου:roll:
 

Fanh

Member
Μηνύματα
60
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ-Λάος-Καμπότζη
Η δραμαμίνη δεν κάνει την ίδια δουλειά -απλά πιο ήπια ίσως- με το λεξοτανιλ? Και εγώ έχω ένα μικρό φόβο με τις πτήσεις και σκεφτόμουν τη δραμαμίνη που λένε ότι φέρνει και υπνηλία.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
η δραμαμινη ειναι μια χαρα. Τη χρησιμοποιω σε θαλασσια ταξιδια που τα σιχαινομαι και σου φερνει υπνηλια ενω σε ηρεμει επισης.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
απορω πως τοσο καιρο δεν ανακαλυψα το θεμα να σας δωσω και τα επιστημονικα φοντα στο θεμα αυτο...
μια που το αφεντικο κλειδωσε το αλλο θεμα που το καναν μπαχαλο ας γραψω
εδω..
λοιπον υπαρχει η μεθοδος της συστηματικης απευαισθητοποιησης φυσικα πας σε ψυχολογο με συμπεριφορικη κατευθυνση.ειναι τελεια τεχνικη ειναι με χαλαρωτικη μουσικη και σταδιακη χαλαρωση του σωματος και αφου χαλαρωσεις και φτασεις στα λεγομενα κυματα αλφα του εγκεφαλου και ονειρευεσαι καταπληκτικα τοπια[εδω μπαινει κ η χρωματοθεραπεια] τοτε γινεται σταδιακη εκθεση αγχογονων ερεθισματων...
ουσιαστικα γινεται νεα καταγραφη στον εγκεφαλο απο αεροπλανω=φοβος σε αεροπλανο ουδετο...
παρα πολυ απολαυστικη τεχνικη και πληρως αποτελεσματικη αν γινεται απο εμπειρο ψυχολογο..θελει περιπου 10 συνεδριες αν και σε καποιες περιπτωσεις πιανει με πολυ λιγοτερες..
αυτοι που την εκαναν εδωσαν τα χαπια στους διπλα...
μιλω και για βαριες περιπτωσεις οπως εγκυος που ειχε αποβαλει σε αεροπλανο απο φοβο.. και ηταν παλι εγκυος και επρεπε να ξαναταξιδεψει... και πηγε 3 μερες πριν το ταξιδι... στο ψυχολογο...και ολα πηγαν καλα...
ειναι τελειο να χαλαρωνεις και να γινονται υγιεις καταγραφες στο μυαλο σου..
ουτε φαρμακα ουτε τιποτα τετοιο


`
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για να προσθέσω κι εγώ ένα κατιτίς, να πω ότι μιλάμε για μια ασθένεια, οπότε καλό είναι να αποφεύγουμε να δίνουμε "κατ' οίκον γιατροσόφια" (όπως συμβουλές για φαρμακευτικά σκευάσματα που διάβασα παραπάνω). Όποιος έχει πρόβλημα, να σταματήσει να διαβάζει τους γιατροσοφιστές σε ένα διαδικτυακό forum, και να πάει σε ένα αρμόδιο γιατρό (της ιατρικής επιστήμης. Ψυχολόγο, μόνο αν τον παραπέμψει εκεί ο γιατρός...).
Αυτό που μπορεί να κάνει ένα forum, είναι να λειτουργήσει σαν "Ανώνυμοι πετοφοβικοί" για όσους έχουν πρόβλημα, για συμπαράσταση και εμψύχωση.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom