Πετοφοβία-Πως αντιμετωπίζεται;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Για να προσθέσω κι εγώ ένα κατιτίς, να πω ότι μιλάμε για μια ασθένεια, οπότε καλό είναι να αποφεύγουμε να δίνουμε "κατ' οίκον γιατροσόφια" (όπως συμβουλές για φαρμακευτικά σκευάσματα που διάβασα παραπάνω). Όποιος έχει πρόβλημα, να σταματήσει να διαβάζει τους γιατροσοφιστές σε ένα διαδικτυακό forum, και να πάει σε ένα αρμόδιο γιατρό (της ιατρικής επιστήμης. Ψυχολόγο, μόνο αν τον παραπέμψει εκεί ο γιατρός...).
Αυτό που μπορεί να κάνει ένα forum, είναι να λειτουργήσει σαν "Ανώνυμοι πετοφοβικοί" για όσους έχουν πρόβλημα, για συμπαράσταση και εμψύχωση.
συγνωμη αλλα σε βρισκω αδιαβαστο.το πιο απλο και ευκολο ειναι να παει για φοβια σε ψυχολογο μια που δεν δινουν φαρμακα και μετα αν επιμενει σε ψυχιατρο.. ειμαι της δουλειας και ξερω
ευχαριστω...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νομίζω η υπομονή μου έχει και τα όριά της. Αν είναι να κλειδώνεται ένα θέμα και να επιμένετε να βγάζετε τη ζάλη σας από τη ζέστη σε ένα άλλο, τότε δεν κάνουμε τίποτα. Επίσης αν νομίζετε ότι βοηθάτε στο να τρέχει ομαλά το forum, τι να πω...

Από δω και πέρα μόνο ontopic μηνύματα, όλα τα υπόλοιπα θα διαγράφονται.
 

kostas4

Member
Μηνύματα
39
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
το ψαχνω...
εγω πιστευω ειναι λιγο θεμα καλης διαθεσης και καλης παρεας !! καποιος που να σε ανεβαζει ψυχολογικα οταν εσυ βλεπεις τα σκουρα.....


Φιλε defkalion χαλαρωσε λιγο με τα κλειδωματα και τη ζεστη.... νταξει μπορει να παιζει λιγο χαβαλες λιγο ειρωνια λιγο σου την λεω μου την λες αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχει κακια... ή διαθεση υποβαθμισης του forum παρολο που δεν γνωριζω προσωπικα κανενα απο τα παιδια που γραφουν..... μην ψυριζουμε ολα τα θεματα και τις απαντησεις....
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αγαπητέ Κώστα,

Δεν είπα ότι υπάρχει κακία ή διάθεση υποβάθμισης του φόρουμ. Το αποτέλεσμα όμως είναι αυτό που μετράει. Και το αποτέλεσμα είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των μελών αγνοεί το ότι υπάρχει κόσμος που δεν κοιμάται τις νύχτες για να δουλεύει στο σάιτ και να το βελτιώνει, με αποτέλεσμα ο κόσμος αυτός αντί να εργάζεται για βελτίωση του σάιτ να κηνυγάει να μαζεύει τα ασυμμάζευτα.

Το αν ψυρίζουμε όλα τα θέματα και όλες τις απαντήσεις άσε να το κρίνω εγώ σε παρακαλώ που παρακολουθώ το φόρουμ από το πρώτο θέμα που άνοιξε εδώ. Σε παρακαλώ να μη συνεχιστεί τέτοια κουβέντα εδώ.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Και μερικες συμβουλες για αυτους που πασχουν απο πετοφοβια.

TA NEA On-line
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.570
Δε ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά εμένα με τρόμαξε λίγο ο λακαμάς ο πιλότος στη προσγείωση στο Ντουμπάι.....του έφυγε λίγο στο διάδρομο και το διόρθωσε, αλλά δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά, να ξυπνάω απότομα από ύπνο επειδή ένιωσα ένα γομάρι πολλών τόνων να πηγαίνει πέρα-δώθε....

Κατά τ'άλλα, το αυτοκίνητο το φοβάμαι 100 φορές παραπάνω....
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δε ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά εμένα με τρόμαξε λίγο ο λακαμάς ο πιλότος στη προσγείωση στο Ντουμπάι.....του έφυγε λίγο στο διάδρομο και το διόρθωσε, αλλά δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά, να ξυπνάω απότομα από ύπνο επειδή ένιωσα ένα γομάρι πολλών τόνων να πηγαίνει πέρα-δώθε....

Κατά τ'άλλα, το αυτοκίνητο το φοβάμαι 100 φορές παραπάνω....
αυτο συμβαινει πολλες φορες λογω πλευρικου ανεμου...καθε α/φ εχει διαφορετικη συμπεριφορα στους πλευρικους διαφορων διοπτευσεων ως προς τον οριζοντιο αξονα.
εσυ ενιωθες το γομαρι ...λογω διορθωσεων που εκανε στο pitch kai sto yaw
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
αυτο συμβαινει πολλες φορες λογω πλευρικου ανεμου...καθε α/φ εχει διαφορετικη συμπεριφορα στους πλευρικους διαφορων διοπτευσεων ως προς τον οριζοντιο αξονα.
εσυ ενιωθες το γομαρι ...λογω διορθωσεων που εκανε στο pitch kai sto yaw

mio ασε τα pitch kai to yaw γιατι εμεις οι κοινοι θνητοι δεν τα καταλαβαίνουμε....
επειδή οι γνώσεις βοηθάνε καλό ειναι μαθουμε καποια πράγματα..π.χ τι συμβαινει στις αναταραξεις που τόσο μας φοβίζουν?υπαρχει κινδυνος να πεσει το α/φ;
ειναι η απογείωση και η προσγειωση ο πιο επικινδυνος χρόνος οσον αφορά την ασφάλεια της πτήσης;
πες μας καποια πράγματα ώστε να απαλύνεις τον φόβο μας!!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.374
Likes
6.872
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
αυτο συμβαινει πολλες φορες λογω πλευρικου ανεμου...καθε α/φ εχει διαφορετικη συμπεριφορα στους πλευρικους διαφορων διοπτευσεων ως προς τον οριζοντιο αξονα.
εσυ ενιωθες το γομαρι ...λογω διορθωσεων που εκανε στο pitch kai sto yaw
αν και εγώ έχω μαύρα μεσάνυχτα τι εστί pitch και yaw:haha:
το πως συμπεριφέρεται ενα αεροσκάφος σε δυνατό πλευρικό άνεμο
νομίζω ότι φαίνεται ξεκάθαρα στο βίντεο που ακολουθεί.
αεροσκάφος Αirbus της Lufthansa ενώ προσπαθεί ανεπιτυχώς να προσγειωθεί στο αεροδρόμιο του Αμβούργου:

 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
49
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΥΤΑΝ
xanax-κια παιδια για την πετοφοβια. xanax και ταξίδια πάντα με άτομα που δεν φοβούνται.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.570
αυτο συμβαινει πολλες φορες λογω πλευρικου ανεμου...καθε α/φ εχει διαφορετικη συμπεριφορα στους πλευρικους διαφορων διοπτευσεων ως προς τον οριζοντιο αξονα.
εσυ ενιωθες το γομαρι ...λογω διορθωσεων που εκανε στο pitch kai sto yaw
Αν σου φύγει αυτή η μάζα με την αδράνεια που έχει καληνύχτα....δε θυμάμαι να έχω ξανανιώσει έτσι....φταίει βέβαια και το γεγονός ότι κοιμόμουν και μου ήρθε απότομο....σίγουρα δεν ήταν κάτι επικίνδυνο, αλλά η αίσθηση της διόρθωσης παραμένει..
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.030
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom