Πετοφοβία-Πως αντιμετωπίζεται;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εμενα ο πατερας μου δεν εχει ανεβει ποτε σε αεροπλανο και νομιζω ουτε προκειται! Εχει κανει ταξιδια στην Ευρωπη, αλλα παντα οδικως. Καμια λογικη εξηγηση (πχ οτι το αεροπλανο συμφωνα με στατιστικες ειναι το πιο ασφαλες μεσο κλπ) δεν φαινεται να εχει αποτελεσμα στην φοβια του. Υπαρχουν σιγουρα πολλοι τροποι να αντιμετωπιστει η πετοφοβια, το θεμα ειναι να αποφασισει καποιος να την αντιμετωπισει...
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
επισης υπαρχουν πολλες φορες και κρυμμενα συμφεροντα στην φοβια πχ αν φοβασαι τα αεροπλανα τα παιδια σου πχ ειναι μακρια ε τοτε πρεπει να ερχονται τα παιδια να σε δουν κ οχι εσυ... βολικο ετσι.
επισης γλυτωνεις σκοτουρες..πχ ξενιτεμενος που θα γηροκομουσε τη μητερα του ...που ναρχεται... ετσι κρυβονται και θυμοι....
ξερω περιπτωση ατομου που αναγκασε τη νυφη του να παντρευτει στο δικο του νησι ενω ηταν απο βορεια η νυφη απλα γιατι φοβοταν τα αεροπλανα και δεν θα μπορουσε να παει στο γαμο..το καραβι κουραζε... και αυτο... ο γαμπρος το εβαλε βετο για να την πατρευτει.. ε ρε τι κανουν πατεραδες για να συνεχισουν να ελεγχουν τα παιδια τους...φυσικα και η νυφη μια χαρα εβγαλε το δικο της θυμο εμμεσα παντα..απλα αρρωσταινει καθε φορα που πηγαινει στο νησι...
παντα σε ολα τα ψυχολογικα υπαρχουν κρυμμενα ωφελη.. ετσι για να ειστε πιο υποψιασμενοι..
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εχεις απολυτο δικιο ....
καθε φορα που ειναι να παω επισκεψη στη πεθερα μου ,επειδη βαρυεμαι λεω οτι φοβαμαι το αεροπλανο οταν ειναι μακρυνη η πτηση!!!
Εφετος ομως θα κανω την αναγκη φιλοτιμο και θα παω ,παντως με αυτη τη δικαιολογια εχω γλυτωσει αρκετες επισκεψεις ....
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Εγώ, πάλι, έχω άλλο σύνδρομο που με κατατρέχει...Το σύνδρομο της 'μην-τυχόν-και-δεν-πεταξω-φοβίας'......Έτσι και δεν πετάξω επί έξι συνεχόμενους μήνες, με λούζει κρύος ιδρώτας και αρχίζουν οι απανωτές ναυτίες και οι βασανιστικές αϋπνίες...Οι γύρω μου υποφέρουν και οι κολλητοί τρέχουν από πρακτορείο σε πρακτορείο για να μου βρουν φτηνά εισιτήρια...Οι ψυχολόγοι στους οποίους έχω κατά καιρούς καταφύγει ισχυρίζονται πως υποφέρω από έντονους ψυχαναγκαστικούς ιδεασμούς παρόρμησης, και με συμβούλεψαν να γεμίσω το δωμάτιό μου με μοντελάκια αεροσκαφών, παιδικές σαΐτες χαρταετούς και φουσκωμένα μπαλόνια. Πιστεύουν, λέει, πως με αυτό τον τρόπο θα ξεφύγω από την εξαιρετικά ανώριμη ψυχική κατάσταση της οποίας είμαι έρμαιο και επιτέλους θα αντικρύσω την προσγειωμένη πραγματικότητα κατάφατσα....Επίσης, κάθε πρωί, μετά τον σκέτο καφέ που πίνω σε πλαστικό, αεροπορικό κυπελάκι, είμαι υποχρεωμένη να παρακολουθώ εικόνες βίαιων επεισοδίων που συνέβησαν εν πτήσει, και κάθε βράδυ, προτού ξαπλώσω στην αεροπορικού τύπου πολυθρόνα μου, οφείλω να εκτελώ άσκηση αναγκαστικής προσγείωσης ενίοτε στην σαλονοτραπεζαρία μου, κι άλλοτε στη μπανιέρα μου, σε προσομοίωση προσθαλάσσωσης...Την τελευταία φορά, δε, που τόλμησα να παρακούσω τις οδηγίες του ψυχοθεραπευτή μου και εν αγνοία του έκλεισα εισιτήρια για μακρινό προορισμό σε μια ακόμη ανώριμη και ανεδαφική απόπειρα να ξεφύγω από την πεζή πραγματικότητα, ως τιμωρία αναγκάστηκα να παρακολουθήσω επί πενήντα συναπτές φορές το παρακάτω βίντεο...

 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Εγώ, πάλι, έχω άλλο σύνδρομο που με κατατρέχει...Το σύνδρομο

rosa hi!!
ομολογώ οτι εξεπλάγην!!
πως την έχεις πατήσει έτσι!!! σοβαρή η πάθησή σου,παρόλο που έχω μεσάνυχτα απο ιατρικά θέματα!!
μήπως να πας σε γιατρό ent??
περαστικά σου πάντως !!
κανόνισε εσύ να τσεπώνεις τα εισιτηριάκια κάθε εξάμηνο,γιατί έχω ακούσει και κυκλοφορούν διαφορες υποτροπές της ασθένειας σου!!!:roll:τι μπορεί να πάθεις στα καλά καθούμενα!!!
 

Atithash

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας-Μαϊαμι
Δυστυχως δεν αντιμετωπίζεται... Παίρνεις χάπια, κοιμάσαι , δεν κοιτάς απο το παράθυρο. Προσωπικά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, μάλλον το αντίθετο θα έλεγα..
Παρόλα αυτά πρέπει να σεβόμαστε όσους δεν αντέχουν στην ιδέα και πολύ περισσότερο φοβούνται με όσα συμβαίνουν γύρω μας ...Όλοι λέμε "σε μας δε πρόκειται να συμβεί ποτέ.." αλλά εν τέλει, ποτέ δε ξέρεις πότε που και σε ποιόν θα τύχει κάτι άσχημο.
Κουράγιο λοιπόν.. Αυτά είναι τα αναπόφευκτα μειονεκτήματα της τεχνολογίας και της επιστήμης...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.038
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom