ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Σε ευχαριστω εσυ την εχεις πάρει ποτε?καλυπτει και τα μεσα μαζικης μεταφορας?
Για τα μέσα μεταφοράς θα χρειαστείς metrocard
Official New York CityPASS | Visit 6 New York Attractions for $89
Εγω θα σου πρότεινα να την αγοράσεις μόνο αν θες να επισκεφθείς τα αξιοθέατα που αναγράφονται στη λίστα
Σε συμφέρει απο την άποψη ότι στα περισσότερα απο αυτα το είσητηριο ειναι γύρω στα 20-25 δολλαρια
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Οι τιμές των μουσείων είναι suggested που σημαίνει πως πληρώνεις όσο θέλεις! Εμείς στο μουσείο φυσικής ιστορίας πληρώσαμε 10 ευρώ 2 άτομα, στο Guggenheim πήγαμε Σάββατο απόγευμα που είχε προσφορά κ πληρώσαμε 1$, στο ΜΟΜΑ πήγαμε Παρασκευή απόγευμα 4-8 που είναι δωρεάν κ στο Μετροπόλιταν μπήκαμε στο gift shop να χαζέψουμε κ βρεθήκαμε μέσα στο μουσείο χωρίς τελικά να πληρώσουμε, οπότε η city pass δε μας συνέφερε
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Οι τιμές των μουσείων είναι suggested που σημαίνει πως πληρώνεις όσο θέλεις! Εμείς στο μουσείο φυσικής ιστορίας πληρώσαμε 10 ευρώ 2 άτομα, στο Guggenheim πήγαμε Σάββατο απόγευμα που είχε προσφορά κ πληρώσαμε 1$, στο ΜΟΜΑ πήγαμε Παρασκευή απόγευμα 4-8 που είναι δωρεάν κ στο Μετροπόλιταν μπήκαμε στο gift shop να χαζέψουμε κ βρεθήκαμε μέσα στο μουσείο χωρίς τελικά να πληρώσουμε, οπότε η city pass δε μας συνέφερε
Φυσικα στα μουσεια πληρωνεις οσο θελεις .... αν και εγω θα ντρεπομουν να δωσω 1$ , αλλα οκ δεν τα βαζω με την τσεπη κανενος - ειναι δικαιωμα του.
Στο ESB , στο Τοp of the Rock και στα Circle lines cruises εχει συγκεκριμενο εισητηριο.
Τωρα αυτο με το Metropolitan δεν ξερω πως το κανατε, εισαστε πολυ τυχεροι μαλλον , γιατι υπαρχει ελεγχος στην εισοδο και ζητανε εισητηριο ( ημουν εκει λιγους μηνες πριν και ενα ζευγαρι εκανε το ιδιο , αλλα χωρις την επιδειξη του εισητηριου , δεν τους επετραπει φυσικα η εισοδος )
Αν δεν βγαλουν το pass και θελουν να επισκεφθουν ολα τα μερη (μουσεια + attractions) το πολυ πολυ να γλυτωσουν καμια 20αρια δολλαρια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τελικά υπάρχει κανείς που να έχει πληρώσει το suggested donation στο ΜΕΤ? Ή μόνο εγώ (και μάλιστα 2 φορές από $20 μέσα σε 2 μέρες, μια στο κυρίως μουσείο και μια στο Cloisters)?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τελικά υπάρχει κανείς που να έχει πληρώσει το suggested donation στο ΜΕΤ?
Εγώ, αλλά είχα ακόμα φοιτητική κάρτα και η τιμή ήταν πολύ μειωμένη σε σχέση με το κανονικό. :D
Βέβαια και 1 δολάριο να τους είχα δώσει δεν θα έπρεπε να έχουν παράπονο αν σκεφτεί κανείς τις αγορές που έκανα έπειτα στο gift shop (το αγαπημένο μου gift shop από όλα τα μουσεία που έχω πάει μέχρι στιγμής).
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
(το αγαπημένο μου gift shop από όλα τα μουσεία που έχω πάει μέχρι στιγμής).
Και το δικο μου , αν και φετος δεν το τιμησα ! Την πρωτη φορα ομως ειχα ξετιναξει τη μπανκα ! Τρελλαθηκα με τα βιτρω

Αφου εισαι γκατζετακιας τι να κανουμε :p
Εμενα παλι δε με τρελλαινει κανενα gift shop του ΜΟΜΑ , εχει καποια ωραια , αλλα εχει και μερικα αχρηστα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν με χαλάει κι αυτό, αλλά δε νομίζω ότι συγκρίνεται με το Metropolitan από πολλές απόψεις (ποικιλία, εύρος τιμών και λοιπά). Βέβαια γούστα είναι αυτά.

Και το δικο μου , αν και φετος δεν το τιμησα ! Την πρωτη φορα ομως ειχα ξετιναξει τη μπανκα ! Τρελλαθηκα με τα βιτρω
Είναι απίστευτο! Αγόρασα διάφορα, τόσο για μένα, όσο και για φίλους! Αυτό που έχει κάνει θραύση είναι το usb φλασάκι που αγόρασα σε σχήμα μπότας (δεν έχει πολύ μεγάλη χωρητικότητα, αλλά από στυλ σκίζει :D).
 

Tomi

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λουγκανο
Για τα μέσα μεταφοράς θα χρειαστείς metrocard
Official New York CityPASS� | Visit 6 New York Attractions for $89
Εγω θα σου πρότεινα να την αγοράσεις μόνο αν θες να επισκεφθείς τα αξιοθέατα που αναγράφονται στη λίστα
Σε συμφέρει απο την άποψη ότι στα περισσότερα απο αυτα το είσητηριο ειναι γύρω στα 20-25 δολλαρια


Θεωρεις καλύτρη αυτην την καρτα απο αυτην?
New York City Pass - Save on New York Sightseeing - NY City Pass
Εσυ εχεις παρει καποια απο τις δυο?αξιζει τον κοπο?Ναι θελουμε να παμε σε ολα αυτα!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Θεωρεις καλύτρη αυτην την καρτα απο αυτην?
New York City Pass - Save on New York Sightseeing - NY City Pass
Εσυ εχεις παρει καποια απο τις δυο?αξιζει τον κοπο?Ναι θελουμε να παμε σε ολα αυτα!
Ειχα παρει τη πρωτη φορα που πηγα τη καρτα που σου ειχα ποσταρει.
Σου δινουν μαζι και ενα μπλοκακι και καθε φορα που πας σε καποιο απο τα αξιοθεατα δινεις το μπλοκακι και σου κοβουν απο εκει το εισητηριο.

Η δευτερη που εβαλες , απο οτι προλαβα να διαβασω , μου φαινεται λιγο ακριβη.

Αν εχεις το χρονο και θες να τα επισκεφθεις ολα , αξιζει.
 

I love NY

Member
Μηνύματα
45
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
new york-montreal ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υόρκη-Καλιφόρνια οδικώς
Το τελευταίο διάστημα ψάχνω εισιτήρια για νέα υορκη ή για Μόντρεαλ και τα βρίσκω πιο ακριβά για Καναδά, ισχύει πάντα αυτό ή για τις ημερομηνίες που ψάχνω(τέλη Απριλίου) τυχαίνει να είναι ακριβότερα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
εγω μαλλον θα κλεισω με 595 για 15 απριλιου για Ν.Υ. αν ενδιαφερεσαι
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom