ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Μπορείς επίσης να πάς και σε μουσεία όπως το Metropolitan, το ΜΟΜΑ, το Guggenheim και το μουσείο Φυσικής Ιστορίας. Αν είναι να παραλείψεις κάτι κόψε την Αστόρια γιατί δεν νομίζω ότι έχει κάτι ιδιαίτερο να δεις εκεί πέρα...
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Tο μουσείο Φυσικής Ιστορίας θέλει ολόκληρη μέρα κατά την γνώμη μου.
Για το άγαλμα καλό είναι να κλείσεις εισητηρια από πριν (ειδικά αν θέλεις να ανέβεις στην κορώνα) αν και νομίζω ενα μήνα πρίν δύσκολα θα βρείς http://www.statuecruises.com/choose_tickets.aspx .
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Tο μουσείο Φυσικής Ιστορίας θέλει ολόκληρη μέρα κατά την γνώμη μου.
Για το άγαλμα καλό είναι να κλείσεις εισητηρια από πριν (ειδικά αν θέλεις να ανέβεις στην κορώνα) αν και νομίζω ενα μήνα πρίν δύσκολα θα βρείς http://www.statuecruises.com/choose_tickets.aspx .
Από το να πάει στην Αστόρια καλύτερα εκεί έτσι δεν είναι; Σχετικά με την κορώνα είναι επισκέψιμη; Νομίζω για ένα διάστημα θα την έκλειναν για να βάλουν ασανσέρ!!!!
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Από το να πάει στην Αστόρια καλύτερα εκεί έτσι δεν είναι; Σχετικά με την κορώνα είναι επισκέψιμη; Νομίζω για ένα διάστημα θα την έκλειναν για να βάλουν ασανσέρ!!!!
Ναι απο την Αστορια χίλιες φορές καλύτερα.

Στην κορώνα πήγα το Μάρτιο του 2011. Ασανσέρ είχε αλλα μόνο για περίπτωση που τα σου έβγαινε η γλώσσα απο τα σκαλιά και έπρεπε να σε κατεβάσουν και για δική τους χρήση φυσικά.
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Ναι απο την Αστορια χίλιες φορές καλύτερα.

Στην κορώνα πήγα το Μάρτιο του 2010. Ασανσέρ είχε αλλα μόνο για περίπτωση που τα σου έβγαινε η γλώσσα απο τα σκαλιά και έπρεπε να σε κατεβάσουν και για δική τους χρήση φυσικά.
Εγώ πήγα τον Σεπτέμβριο του 2011..Τον Οκτώβριο το έκλεισαν και τώρα κάπου πρέπει να ξανανοίγει για το κοινό..ένα χρόνο κλειστό για εργασίες συντήρησης και όχι μόνο..
 

NIKIMAK

Member
Μηνύματα
75
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Νέα Υόρκη και ξανά
Καλησπέρα και από εμένα!
Σχετικά με την αεροπορική εταιρεία, εγώ είχα ταξιδέψει με την ελβετική και ήτανε ένα πάρα πολύ καλό ταξίδι!! Φύγαμε 6 το πρωί από Αθήνα και φτάσαμε 3 το μεσημέρι - αν θυμάμαι καλά - στη Ν.Υ. . Τη συστήνω ανεπιφύλακτα!!! Κατεβήκαμε και στη Ζυρίχη και κάναμε και μία γρήγορη βόλτα......
Σχετικά με τα ψώνια......εκεί είναι ο παράδεισος και η κορυφή αυτού το Woodbury (Woodbury Common Premium Outlets) !!!!!!!!! Πρέπει να αποφασίσεις αν θα ξοδέψεις ή όχι...βασικό αυτό!! Αν αποφασίσεις να ψωνίσεις να πας στο Woodbury. Είναι εκτός Ν.Υ. . Παίρνεις το λεωφορείο (πούλμαν) και είσαι εκεί σε 40 λεπτά. Κοίτα στο site. Είναι πολύ εύκολο να φτάσεις εκεί! Έχει συνέχεια δρομολόγια. Ψώνισε από εκεί μία βαλίτσα και άρχισε να οργώνεις το χωριό! Εγώ χρειάστηκα 12 ώρες περίπου και κάτι παραπάνω από ένα μηνιάτικο! Πολύ καλή περίπτωση - πάλι με εκπτώσεις - είναι τα Century21 και το Macy' s που θα βρεις στη Ν.Υ. . Έτσι για εμπειρία, μπες και στο Bloomingdale......!!!!! Δε χρειάζεται βέβαια να αναφέρω τα Victoria Secret....έστω και σαν εμπειρία για επίσκεψη! Τιμές πολύ λογικές! Δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω για κινητό...είχα σκοπό να το ψάξω και εγώ αλλά τελικά δεν.....
Όσον αφορά τα αξιοθέατα δε θα σου πρότεινα το Μπρούκλιν και πολύ προσωπική μου γνώμη είναι ότι και να μην πας με το καραβάκι στο άγαλμα της Ελευθερίας και στη νήσο Ellis δε χάνεις και τίποτα....βέβαια θα μου πεις να φτάσεις μέχρι εκεί και να μην τα δεις...;;; Σωστό και αυτό!!! Συμβουλή μου είναι ό, τι πας να επισκεφθείς να γλυτώσεις τις ουρές! Όποτε βγάλε κάρτα γιατί θα χάσεις πάρα πολύ χρόνο έτσι. Σου προτείνω να πας στο Central Park, για παγωτό στη γέφυρα του Brooklyn, για μπυρίτσα στo Pier 17, για ένα εσπρεσάκι στο Soho και Tribeca, για ένα τιραμισού στη Little Italy, στη Chinatown, να πας οπωσδήποτε στο Rockfeller Center (μαγευτικό - όχι απαραίτητα να ανέβεις επάνω αν δε θες) και στο Bryan Park.
Τέλος να σου πω ότι εγώ είχα αφιερώσει πάρα πολλές ώρες στο Travelstories πριν πάω και μου βγήκε σε πολύ καλό. Καλό μαγευτικό ταξίδι!!!!!!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Tο μουσείο Φυσικής Ιστορίας θέλει ολόκληρη μέρα κατά την γνώμη μου.
Ούτε λεπτό δε θέλει. Ειδικά αν είσαι 16 ετών και άνω...
Τόσα και τόσα αξιόλογα μουσεία έχει η πόλη...: Museums in New York City
Για μένα π.χ. είναι αδιανόητο κάποιος να μην έχει πατήσει στο MoMΑ ή στο Whitney, και να περάσει ώρες στην αηδία....
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Tο μουσείο Φυσικής Ιστορίας θέλει ολόκληρη μέρα κατά την γνώμη μου.
Για το άγαλμα καλό είναι να κλείσεις εισητηρια από πριν (ειδικά αν θέλεις να ανέβεις στην κορώνα) αν και νομίζω ενα μήνα πρίν δύσκολα θα βρείς http://www.statuecruises.com/choose_tickets.aspx .
Δεν είναι καλό, είναι υποχρεωτικό.
Πρέπει να κλείσει μήνες πρίν και όπως είπες ένα μήνα πρίν, χλωμό το κόβω...


Σχετικά με τα ψώνια......εκεί είναι ο παράδεισος και η κορυφή αυτού το Woodbury (Woodbury Common Premium Outlets) !!!!!!!!! Πρέπει να αποφασίσεις αν θα ξοδέψεις ή όχι...βασικό αυτό!! Αν αποφασίσεις να ψωνίσεις να πας στο Woodbury. Είναι εκτός Ν.Υ. . Παίρνεις το λεωφορείο (πούλμαν) και είσαι εκεί σε 40 λεπτά. Κοίτα στο site. Είναι πολύ εύκολο να φτάσεις εκεί! Έχει συνέχεια δρομολόγια. Ψώνισε από εκεί μία βαλίτσα και άρχισε να οργώνεις το χωριό! Εγώ χρειάστηκα 12 ώρες περίπου και κάτι παραπάνω από ένα μηνιάτικο! Πολύ καλή περίπτωση - πάλι με εκπτώσεις - είναι τα Century21 και το Macy' s που θα βρεις στη Ν.Υ. . Έτσι για εμπειρία, μπες και στο Bloomingdale......!!!!! Δε χρειάζεται βέβαια να αναφέρω τα Victoria Secret....έστω και σαν εμπειρία για επίσκεψη! Τιμές πολύ λογικές! Δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω για κινητό...είχα σκοπό να το ψάξω και εγώ αλλά τελικά δεν.....
Όσον αφορά τα αξιοθέατα δε θα σου πρότεινα το Μπρούκλιν και πολύ προσωπική μου γνώμη είναι ότι και να μην πας με το καραβάκι στο άγαλμα της Ελευθερίας και στη νήσο Ellis δε χάνεις και τίποτα....βέβαια θα μου πεις να φτάσεις μέχρι εκεί και να μην τα δεις...;;; Σωστό και αυτό!!! Συμβουλή μου είναι ό, τι πας να επισκεφθείς να γλυτώσεις τις ουρές! Όποτε βγάλε κάρτα γιατί θα χάσεις πάρα πολύ χρόνο έτσι. Σου προτείνω να πας στο Central Park, για παγωτό στη γέφυρα του Brooklyn, για μπυρίτσα στo Pier 17, για ένα εσπρεσάκι στο Soho και Tribeca, για ένα τιραμισού στη Little Italy, στη Chinatown, να πας οπωσδήποτε στο Rockfeller Center (μαγευτικό - όχι απαραίτητα να ανέβεις επάνω αν δε θες) και στο Bryan Park.
Τέλος να σου πω ότι εγώ είχα αφιερώσει πάρα πολλές ώρες στο Travelstories πριν πάω και μου βγήκε σε πολύ καλό. Καλό μαγευτικό ταξίδι!!!!!!!!!
Συμφωνώ, το σημαντικό είναι να αποφασίσεις αν θα ξοδέψεις μερικά χιλιάρικα ή όχι. Αν δεν έχεις να ξοδέψεις, απλά μην πολυπάς να χάνεις το χρόνο σου και να βλέπεις τιμές και να σκάς απο ζήλεια.
Αλλιώς συμφωνώ για το Woodbury, στο century 21 δεν πήγα, για το Macy's διαφωνώ, σαφώς ακριβότερο απ'τα άλλα και προτείνω το Marshall's!!!!! Ούτε αυτό όμως είναι κεντρικά, πάς με ταξί, δε θυμάμαι ποσό, πολύ φτηνό πάντως και ειδικά απο αυτά που κερδίζεις, μην το συζητάς!! Εκεί ψώνισα τα περισσότερα πράγματα (μετά τη Nike). Απλά αγοράζεις μια τεράστια υπέροχη βαλίτσα απο εκεί, την γεμίζεις, γεμίζεις και όσες τσάντες μπορείς και φεύγεις. Εμείς ήμασταν τυχεροί, είχαμε μια καλή φίλη που μας γυρνούσε (την ταλαιπωρούσαμε) και έχει αμάξι-βανάκι και φορτώναμε όοοοσο πήγαινε!
Αν πήγαινες τέλη Νοέμβρη στην black Friday να δείς τι γίνεται!!!!! (όπως εγώ).
Για τα αξιοθέατα/βόλτες που αναγράφει παραπάνω η φίλη, νομίζω ότι δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα, αλλά έχεις τουλάχιστον τις επιλογές για το τί θα κάνεις.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Τον Ιούνιο πήγα ΝΥ με την Βritish μέσω Λονδίνου, αλλά η πτήση μας ήταν πρωινή, φεύγαμε αν θυμάμαι καλά κατά τις 8-8.30. Μια χαρά ήταν όλες οι πτήσεις, είχε κ κουβερτάκια κ μαξιλαράκια κ στο αεροσκάφος από Λονδίνο-ΝΥ κ ΝΥ-Λονδίνο είχε ατομικές τηλεορασούλες που έβλεπες ταινίες, σειρές, παιχνίδια κτλ. Ήταν λίγο στενά, η αλήθεια είναι, κυρίως στην επιστροφή. Αλλά κάθε 3 κ λίγο περνούσαν κ ρώταγαν αν θες κάτι κ γενικά είχε καλή περιποίηση. Έχετε υπ'όψιν πως μόλις φτάσετε θα περιμένετε αρκετά γιατί παίρνουν απ'όλους τους επιβάτες δακτυλικά αποτυπώματα κ φωτογραφίες.

Όσο για φτηνά ρούχα από το MACY'S πήρε ο άντρας μου κουστούμι Calvin Klein με 107 ευρώ (παίρνεις κ μια visitor card κ έχεις κ επιπλέον έκπτωση)! Κατά τ'άλλα πήγαμε στο woodbury Woodbury Common Premium Outlets
κ τα σηκώσαμε όλα!!! Πάμφτηνες οι αμερικάνικες μάρκες! Γυαλιά ηλίου, αντρικά πουκάμισα, τσάντες, πορτοφόλια, κτλ. είχε κ μαγαζί με ηλεκτρονικά, αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία οπότε δεν μπορώ να σου πω για τιμές. Πας με ένα λεωφορειάκι κ όταν φτάνεις πάς στις πληροφορίες, δείχνεις το εισιτήριο του λεωφορείου κ σου δίνουν κ ένα μπλοκάκι με εκπτωτικά κουπόνια σχεδόν για όλα τα μαγαζιά. Τα μαγαζιά έχουν έτσι κ αλλιώς εκπτώσεις κ μαζί με τα κουπόνια καταλαβαίνεις τι γίνεται!!! Φιλική συμβουλή αν μπείτε στον Calvin Klein κ σας αρέσει κάτι πάρτε το, γιατί εμείς κάναμε το λάθος κ σκεφτήκαμε να μη βιαστούμε κ κάναμε βόλτα σε άλλα μαγαζιά κ όταν επιστρέψαμε γινόταν πανικός γιατί είχε κατεβάσει όλα τα ρούχα στα 4$. Κ φυσικά δεν βρήκαμε τα πράγματα που είχαμε βάλει στο μάτι κ εκτός αυτού δεν μπορούσες να ψωνίσεις από τον κόσμο!

Κατά τ'άλλα έχει πολύ περπάτημα! Από μουσειά: MOMA, Natural History, Metropolitan, Guggenheim.
Επίσης: Ground zero (εκεί που ήταν οι δίδυμοι πύργοι κ έχει τώρα memorial), pier 17 (έχει ωραία θέα στην Brooklyn Bridge) κ φυσικά αυτά που είπες εσύ κ οι προλαλήσαντες! Εμείς βέβαια πήγαμε στο Top of the Rock για να δούμε την θέα κ όχι στο Empire State Building γιατί σε όλα τα ξένα sites έλεγαν πως ήταν καλύτερα (αν γκουγκλάρεις Top of the Rock vs Empire State Building θα δείς). Καλό είναι να πάρετε έναν ταξιδιωτικό οδηγό όπου γράφει μέσα τί να δείτε κ τί να κάνετε. Εμένα γενικά με βολεύει ο Top 10 της eyewitness (έτσι νομίζω γράφεται). Αν θες κ συμβουλές πως να γλυτώσετε χρήματα για τ'αξιοθέατα ίσως μπορώ να βοηθήσω...
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Βρήκα εισιτήριο απο Κων/πολη απευθείας για Νέα Υόρκη,Πάσχα, με turkish γύρω στα 450ευρω... Μένω Ξάνθη, οπότε σαν απόσταση μου κάθεται πιο κοντά απ ότι η Αθήνα, όπου κ βρίσκω πολύ ακριβότερη τιμή...
Αξίζει η τιμή; Πρώτη φορά ψάχνομαι για New York!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Βρήκα εισιτήριο απο Κων/πολη απευθείας για Νέα Υόρκη,Πάσχα, με turkish γύρω στα 450ευρω... Μένω Ξάνθη, οπότε σαν απόσταση μου κάθεται πιο κοντά απ ότι η Αθήνα, όπου κ βρίσκω πολύ ακριβότερη τιμή...
Αξίζει η τιμή; Πρώτη φορά ψάχνομαι για New York!
Κλειστο τώρα ! Καλο ταξίδι :p
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
450 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κλείστο και έφυγεςςςςςςςς
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom