ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, να ρωτήσω και κάτι άλλο: Υπάρχει σε κάποιο από τα δύο, πέρα από τα observation deck, ίσως σε κάποιον χαμηλότερο όροφο, κάποιο cafe/bar που να προσφέρει τη θέα για να την απολαύσεις με την άνεσή σου; Νομίζω οτι σε αυτή τη περίπτωση θα άξιζε να πας βράδυ 1000%.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, να ρωτήσω και κάτι άλλο: Υπάρχει σε κάποιο από τα δύο, πέρα από τα observation deck, ίσως σε κάποιον χαμηλότερο όροφο, κάποιο cafe/bar που να προσφέρει τη θέα για να την απολαύσεις με την άνεσή σου; Νομίζω οτι σε αυτή τη περίπτωση θα άξιζε να πας βράδυ 1000%.
Ξέχασέ το για Οκτώβριο-Απρίλιο, αλλά τον υπόλοιπο χρόνο η πόλη είναι γεμάτη από rooftop bars...

Rooftop bars in NYC
New York City Rooftop Bars
Rooftop Drinker

(Οι περισσότεροι από δω πάνε μόνο στο 230 Fifth).
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αν κρίνω από αυτό το πόστερ: http://230-fifth.com/octof/octfes.jpg τουλάχιστον τη ταράτσα του 230 fifth τη προλαβαίνω, καιρού επιτρέποντως. (πάω 2 με 10 Οκτωβρίου).
Στο συγκεκριμενο επειδη ειναι αρκετα δημοφιλες προσπαθησε να μην πας Παρασκευη η Σαββατο βραδυ γιατι γινεται χαμος.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Καλησπέρα, στο 230 fifth δίνουν κ φλις μπουρνούζια για να αντιμετωπίσεις το κρύο, τέλεια θέα!!! Κ το rare view είναι τέλειο, δεν ξέρω όμως αν το προλαβαίνετε, ο πορτιέρης ήταν Έλληνας απ'τη Γλυφάδα! Καλό είναι να έχετε κ ταυτότητες μαζί σας όταν πηγαίνετε σε μπαρ, στο rare view μας τις ζήτησαν κ ευτυχώς που αυτός ήταν Έλληνας κ μας άφησε, διαφορετικά τζάμπα θα πηγαίναμε :( Ένα άλλο ωραίο μπαρ είναι το PDT μπαίνεις σε ένα φαστ φουντάδικο (crif dogs) κ στο αριστερό σου χέρι έχει έναν τηλεφωνικό θάλαμο μπαίνεις μέσα πατάς τον αριθμό 1 κ απο εκεί που νομίζεις πως έχει τοίχο σου ανοίγουν την πόρτα κ βρίσκεσαι σε ένα πολύ μικρό μπαράκι! Πολύ ωραίο! Βέβαια εμείς δε βρήκαμε να κάτσουμε γιατί γινόταν χαμός!
 

G13_on_Tour

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
6ημέρες στη Νεα Υορκη

Καλησπέρα.
Προγραμματιζω ενα 6ημερο ταξιδι στη Νεα Υορκη περιπου στα μέσα Νοεμβριου και θα ήθελα μερικές πληροφορίες.

1) Καταρχην αεροπορική εταιρεία για πτηση απο Αθηνα.
Ειδα οτι όλες οι εταιρειες κανουν την ιδια περιπου δουλεια. Σε περνουνε με βραδυνη πτηση στην χωρα-εδρα τους περιμενες ολο το βραδυ και ξεκινας με τη πρωινη πτηση για Αμερικη. Σκεφτομουν για British. Ξερουμε αν εχει καλα αεροσκαφη για Νεα Υορκη απο αποψη και ασφαλειας αλλα και ανεσης (entertainment, ανεση θεσης)
Καποιοι μου προτειναν για Turkish... αλλα προτιμω να μεινω Λονδινο, να μοιρασω και στη μεση τις ώρες πτησης και να μην το παρω σερι απο Κων/πολη. Ασε που οσο να΄ναι σε πτηση απο Κων/πολη θα εχει ολα τα Βαλακανια και την Ανατολη μαζεμενη μεσα στη πτηση και θα παιζει κι αρκετο ψαξιμο μολις φτασεις ΗΠΑ ενω απο Αγγλια ειναι πιο safe (πιστευω)

2) Τι χαρτια χρειαζονται για να πας τωρα στην Αμερική??
Ειναι μεγαλη διαδικασια? Θελει βιζα?

3) Σχετικα με ψωνια, εχει μερη με φτηνα ρουχα, ηλεκτρονικές συσκευες κλπ? Σκευτομαι πιο πολυ για καποιο κινητο που η διαφορα τιμης ειναι πολυ μεγαλη.

4) Προσπαθω να κανω ενα πλανο και για αξιοθεατα κι εχω βαλει μεσα
Το αγαλμα της Ελεθεριας
Γεφυρα Μπρουκλιν
Times square
Αρκετο περπατημα στο κεντρο της πολης
China Town-Little italy
Αστορια
Ειναι κατι αλλο που θα αξιζε να δω??

5) Ο καιρος στα μεσα Νοεμβρη πως ειναι??

Ευχαριστω.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλησπέρα.
Προγραμματιζω ενα 6ημερο ταξιδι στη Νεα Υορκη περιπου στα μέσα Νοεμβριου και θα ήθελα μερικές πληροφορίες.

1) Καταρχην αεροπορική εταιρεία για πτηση απο Αθηνα.
Ειδα οτι όλες οι εταιρειες κανουν την ιδια περιπου δουλεια. Σε περνουνε με βραδυνη πτηση στην χωρα-εδρα τους περιμενες ολο το βραδυ και ξεκινας με τη πρωινη πτηση για Αμερικη. Σκεφτομουν για British. Ξερουμε αν εχει καλα αεροσκαφη για Νεα Υορκη απο αποψη και ασφαλειας αλλα και ανεσης (entertainment, ανεση θεσης)
Καποιοι μου προτειναν για Turkish... αλλα προτιμω να μεινω Λονδινο, να μοιρασω και στη μεση τις ώρες πτησης και να μην το παρω σερι απο Κων/πολη. Ασε που οσο να΄ναι σε πτηση απο Κων/πολη θα εχει ολα τα Βαλακανια και την Ανατολη μαζεμενη μεσα στη πτηση και θα παιζει κι αρκετο ψαξιμο μολις φτασεις ΗΠΑ ενω απο Αγγλια ειναι πιο safe (πιστευω)
Τι να σου πώ, εγώ θα διάλεγα τη φτηνότερη. Αν οι τιμές είναι ίδιες, ίσως έκανα αυτό που λές, καλή σκέψη. Εγώ είχα ταξιδέψει με delta, οπότε ούτε απο θέμα άνεσης μπορώ να πώ, ούτε κάτι άλλο για τις συγκεκριμένες.

2) Τι χαρτια χρειαζονται για να πας τωρα στην Αμερική??
Ειναι μεγαλη διαδικασια? Θελει βιζα?
ESTA:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...7-%E1%EC%E5%F1%E9%EA%DC%ED%E9%EA%E7-visa.html

3) Σχετικα με ψωνια, εχει μερη με φτηνα ρουχα, ηλεκτρονικές συσκευες κλπ? Σκευτομαι πιο πολυ για καποιο κινητο που η διαφορα τιμης ειναι πολυ μεγαλη.
Όσον αφορά το κινητό, δεν ξέρω, δεν το είχα ψάξει καθόλου, φαντάζομαι πως εξαρτάται απο το ποιό κινητό θες.
Όσον αφορά τα ρούχα, παπούτσια κλπ, καλύτερα να διαβάσεις αντίστοιχα θέματα που τα έχουμε πεί δεκάδες φορές. Ψάξε στο 'αναζήτηση'' πάνω δεξιά.

4) Προσπαθω να κανω ενα πλανο και για αξιοθεατα κι εχω βαλει μεσα
Το αγαλμα της Ελεθεριας
Γεφυρα Μπρουκλιν
Times square
Αρκετο περπατημα στο κεντρο της πολης
China Town-Little italy
Αστορια
Ειναι κατι αλλο που θα αξιζε να δω??
Αστόρια;;; Πού ακριβώς, τι να δείς;

Times square, δε το βάζεις στο πρόγραμμα, απλά το βλέπεις, δεν μπορεί να...κρυφτεί!
Metropolitan museum και central park δε θα πας; Θες μια μέρα για αυτά αν το σκέφτεσαι.
Σε κάποιον ουρανοξύστη για θέα;


5) Ο καιρος στα μεσα Νοεμβρη πως ειναι??

Ευχαριστω.
Εγώ πήγα τέλη Νοέμβρη. Οι μέρες ήταν υπέροχες, ηλιόλουστες, δεν έβρεξε ούτε μία μέρα. Όταν έπεφτε ο ήλιος, ξεκινούσε να κάνει κρύο, δηλαδή κανονικό κρύο, γάντια, χοντρό μπουφάν, κασκόλ κλπ.

Παρακαλώ! :lol:
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Θα βρεις για μέσα του επόμενου μήνα οικονομικό εισιτήριο;;
Λιγάκι χλωμό το βλέπω.

Little italy: καλοκαίρι του 09 που είχα πάει εκεί ήταν πολύ όμορφα. Οι δρόμοι είχαν μετατραπεί σε πεζοδρόμους, έκανες τη βόλτα σου άραζες σε ένα από τα αμέτρητα μαγαζάκια να πιεις τον καφέ σου τη μπύρα σου ή να φας το παγωτό σου. Τώρα για Νοέμβρη δεν νομίζω να είναι όπως τον Αύγουστο.
Για δες πως ήταν στην εικόνα αυτή :P8010954 | Flickr - Photo Sharing!

Αστόρια δεν έχει να δεις κάτι αλλά είχα πάει τότε μιας και ήμουν Ν.Υ 12 μέρες.
Και έτυχε να καθίσω σε μια ταβέρνα που ο ιδιοκτήτης της ήταν Λαρισαίος και μάλιστα κοντοχωριανός.

Φθηνά ρούχα στην 5η λεωφόρο δεν ξέρω αν θα βρεις σίγουρα. ίσως έχουν τίποτα προσφορές και πάρεις κάτι. Το 09 αγόρασα μπλούζες Lacoste από την 5η λεωφόρο με 40$. Και αν υπολογίσεις πως τότε 1 ευρώ = 1.42 $ ήταν πολύ καλή τιμή.

Θα πας Νέα Υόρκη και δεν θα ανέβεις στο Empire State Building;;

Σαν να 'έρχεται τουρίστας εδώ και να μη φάει σουβλάκι.
Οπωσδήποτε να ανέβεις στο κτίριο αυτό. Η θέα θα σε αποζημιώσει. Μπορείς αν θες να ανέβεις απογευματάκι και να χαζέψεις το Manhattan τη νύχτα. Θα έχει και κρύο ε...

Με το καλό να πας και να γυρίσεις!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom