Ελβετία Ελβετία

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ουτε εγω μπορω να σε βοηθησω, γιατι εχω παει μονο στο pilatus. Αλλα για το Τιτλις, δεν γνωριζα τιποτα, να σου πω την αληθεια. Οντως η Λουκέρνη ειναι πανέμορφη και εχει πολλες δραστηριοτητες, οποτε σιγουρα να διαθεσεις πανω απο 2 μερες στην περιοχη.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
θα μένω στην Βερνη, οποτε θα παω στην λουκέρνη αυθημερόν, αλλα θα παω από το πρωί, και σκέφτομαι να ανεβώ στο πιλάτους και να κατεβω για να δω την πολη ώστε το βραδάκι να γυρίσω πίσω.

σας ευχαριστώ
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
θα μένω στην Βερνη, οποτε θα παω στην λουκέρνη αυθημερόν, αλλα θα παω από το πρωί, και σκέφτομαι να ανεβώ στο πιλάτους και να κατεβω για να δω την πολη ώστε το βραδάκι να γυρίσω πίσω.

σας ευχαριστώ
Φιλε μου επειδη το εχω προσφατο 1 ισον καμια για Λουκερνη ειναι μια αρκετα μεγαλη πολη και πανεμορφη,1 μερα δεν θα καταλαβεις τιποτα ασε που μετα της 8 το βραδυ θα δεις μονο Ελληνες στους δρομους γιατι δεν κυκλοφορει ψυχη.Τα μαγαζια ανοιγουν 10 το πρωι και κλεινουν 6 το απογευμα εκτος τα εμπορικα που κλεινουν 9...Η τελικη αποψη δικια σου παντα...Και παλι καλα να περασετε...
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
σε ευχάριστω πολύ, θα δω τι μπορώ να κάνω, ανάλογα πως θα κάτσει...

σας ευχαριστώ παιδιά όλους για τις πληροφορίες
 

marita_greek

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
σε ευχαριστώ πολύ, και εγώ ελπίζω να περάσουμε τέλεια, μακάρι να έχει και χιόνι, έστω λίγο μέσα στις πόλεις.
ναι τo έχω ψάξει και εγώ αλλα δεν τo βρίσκω κάπου, μήπως είναι αυτό που έχει και ένα μουσείο από πάγο? εκει κάπου είναι και αυτό στο Interlaken.
Δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα ολόκληρο, αλλά μάλλον μιλάτε για το Jungfrau. Εκεί βρίσκεται το Top of Europe στα 3.500 μ. και το Ice Palace. Η διαδρομή από το Interlaken είναι πολύ όμορφη και όσο για το βουνό... τα λόγια είναι περιττά!!! Περισσότερα εδώ.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Λοιπόν παιδιά μετά από μια καταπληκτική εμπειρία στην ελβετία επιστρέψαμε πίσω στην ελληνική πραγματικότητα.
εκεί που αρχίζαμε να συνηθίζουμε μια όμορφη και ήρεμη ζωή, γυρίσαμε στην ζούγκλα.

Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω.
φτάσαμε ζυρίχη στις 6 το πρωί περίπου, ώρα ελβετίας, ψιλό χαθήκαμε στο χαώδες πολυώροφο αεροδρόμιο και τελικά βρήκαμε τον δρόμο για να παρουμε τις βαλίστες...
το πρώτο πράγμα που παρατηρήσαμε είναι ότι δεν έχουν κάδους στις τουαλέτες τους για να πετάνε τα χαρτιά υγείας τους....ολα στην λεκανη....

αφού αναζητήσαμε για λίγο την Hertz την εντοπίσαμε με μια μικρή βοήθεια από τους εργαζομενους στο αεροδρόμιο, βεβαια υπήρχε ένα ζήτημα στο να συνεννοηθούν στα αγγλικά αλλα το ξεπεράσαμε αυτό

παίρνουμε λοιπόν το αυτοκίνητο (θέλω να επισημάνω σε αυτό τo σημείο ότι στην Hertz οι άνθρωποι ειναι εντελος ακοινώνητοι και καν δεν μας πήγαν στο αυτοκίνητο, καν δεν μας είπαν ότι το καταπληκτικό Auris δεν μπέρνει εμπρός εάν δεν πατήσεις τον συμπλεχτεί βαθιά μέσα...όπως επίσης η Hertz τις θεσσαλονίκης, μας λέει ότι δεν θα πληρώσουμε τίποτα παραπάνω εκεί που θα πάμε, και μας το τόνισε, εκεί μας είπαν ότι πρέπει να πληρώσουμε extra 65 CHF φράγκα ελβετίας για τα χιονολαστιχα. Μετά από ερώτημα δικό μας, η δικαιολογία τους ήταν ότι αυτό το πρόβλημα το έχουν συνεχεια με την ελλάδα....)

ok λοιπόν επειδή έχουμε θετική ενέργεια συνεχίζουμε και δίνουμε τόπο στην οργή μας, παίρνουμε το ''ιαπονεζακι" μας και φεύγουμε για zurich,
έκανα λίγα λεπτά ώστε να προσαρμοστώ στον τρόπο οδηγησεις και στα φανάρια τους... δυστυχώς για εμάς τους έλληνες η οδηγική μας συμπεριφορά είναι με άριστα το 10 ακριβώς στο 4, μην πω πιο κάτω που βρίσκετε και η Ινδια....

τελοσπάντων, η ζυρίχη είναι πανέμορφη, παρκάραμε σε ένα υπόγειο σταθμό στο κέντρο. 8.30 το πρωί και οι δρόμοι τους ήταν άδειοι...
σχετικό video : http://www.vimeo.com/3762818
κυκλοφορούσαμε ανενόχλητοι και ο κόσμος μάλλον μονο με ποδήλατα και συγκοινωνίες. αφού κάναμε την βόλτα μας ανεβήκαμε λίγο ψηλότερα και επισκεφτήκαμε τον ζωολογικό Zoo Z κήπο που είναι καταπληκτικός, η είσοδος του ήταν σε φυσιολογικές τιμές (22CHF - 14?) κάτι σαν την αθηνα αλλα εγκαταστασεις φανταστικές. δυστυχώς όπου σταματας με το αυτοκίνητο είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις. δεν παρκάρεις όπου βρείς

η συνεχεια σε λίγο...............
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
παιδες επειδη σας βλεπω πολυ ψαγμενα γατονια και παιζει να βρεθω γενευη τον ιουλιο,πώς πανε απο κει στους καταρρακτες του ρηνου;;;σας ευχαριστω εκ προοιμιου..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
παιδες επειδη σας βλεπω πολυ ψαγμενα γατονια και παιζει να βρεθω γενευη τον ιουλιο,πώς πανε απο κει στους καταρρακτες του ρηνου;;;σας ευχαριστω εκ προοιμιου..
SBB: Home - Online-Fahrplan, Ticket Shop, Reisen buchen, Online-Reiseb αναχώρηση geneva, προορισμός Schaffhausen.

Έχεις καταλάβει ότι είναι σχεδόν στην άλλη άκρη της χώρας, έτσι?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
παιδες επειδη σας βλεπω πολυ ψαγμενα γατονια και παιζει να βρεθω γενευη τον ιουλιο,πώς πανε απο κει στους καταρρακτες του ρηνου;;;σας ευχαριστω εκ προοιμιου..
Για να το κάνω πιο λιανά:
Παίρνεις το τρένο, πηγαίνεις στη Ζυρίχη, κι από κει (από τον ίδιο σταθμό) παίρνεις το S-bahn (γραμμή S16 με προορισμό το Thayngen. Κατεβαίνεις στη στάση Neuhausen am Rheinfall.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σκεφτόμαστε με την γυναίκα μου να πάμε στο Σεν Μόριτζ τη περίοδο 26-30 οκρωβρ.
δέν ξέρω αν είναι καλή εποχή αυτή για εκείνα τα μέρη λόγω καιρού και μικρής διάρκειας της ημέρας.θα ήθελα τη γνώμη κάποιων που έχουν πάει τέτοια εποχη προς τα εκεί.
 

Nick1150

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδονησία
Καλησπέρα σε όλους,

Την Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου 2011 θα βρίσκομαι Ζυρίχη για δουλειά, και λέμε με τη γυναίκα μου να έρθει μαζί για να το συνδιάσουμε ΠΣΚ στην Ζυρίχη...

Έχετε κάτι καλό να προτείνετε στην Ζυρίχη ;

Ευχαριστώ

Νίκος
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.385
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom