Ελβετία Ελβετία

mike

Member
Μηνύματα
79
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόντρεαλ-Ν.Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Παιδιά είδα κάτι φωτογραφίες απο χωριά στα βουνά της Ελβετίας και αρρώστησα.Σε ένα τέτοιο μέρος θα ήθελα να ζήσω.Αυτό που είδα ήταν σε αρχείο power point υπάρχει τρόπος να το ανεβάσω;Αν έχετε πάει πείτε λίγα πράγματα.:(
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Περυσι διεσχισα ενα μεγαλο κομματι της με το αυτοκινητο μου και ηταν οπως τα περιγραφεις,τελεια.Εχω επισκεφτει Γενευη,Λωζανη,Ζυριχη και Σαφχαουζεν(καταρρακτες Ρηνου).
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Είναι όμορφη η Ελβετία. Έχω αρκετές φωτογραφίες στη σελίδα μου. Είναι μαγευτικά τα τοπία.
 

mike

Member
Μηνύματα
79
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόντρεαλ-Ν.Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είδα τις φωτογραφίες του ipanag και τρελάθηκα,υπάρχουν τέτοια μέρη.:rolleyes:

Τελικά υπάρχει τρόπος να ανεβάσω ένα αρχείο με φωτογραφίες που είναι σε power point;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μπορείς να το κάνεις ένα zip και να το ανεβάσεις ως attachment εδώ. Αν είναι πολύ μεγάλο πέσμου να το κάνουμε διαφορετικά. ;)
 

mike

Member
Μηνύματα
79
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόντρεαλ-Ν.Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είναι 4,87MB και είναι σε Power point.Aν υπάρχει τρόπος πρέπει να μου το πεις αναλυτικά τι θα κάνω.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
1. Το κάνεις zip αρχείο, χρησιμοποιώντας το winzip (υπάρχει σχεδόν σε κάθε υπολογιστή).
2. Όταν γράφεις ένα καινούριο ποστ, υπάρχει μια επιλογή που λέει attachments. Τη διαλέγεις και σου δίνει τη δυνατότητα με το κουμπί "browse" να του δώσεις το αρχείο που έχεις φτιάξει. Μόλις τελειώσει αυτό, γράφεις κανονικά το ποστ σου, και όταν πατήσεις το reply, θα εμφανιστεί εδώ μέσα στο φόρουμ.

Αλλιώς στείλτο μου με ένα email να το βάλω εγώ. :)
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Ολα ξεκινησαν περυσι με το ταξιδι στην Φινλανδια...Οσοι εχετε διαβασει την ιστορια μου θα καταλαβετε.
Εδω και 2 μηνες εψαχνα διαβαζα εκανα σκεψεις ρωτουσα την Ζαχαρουλα για το επομενο ταξιδι στην Σκωτια.Ολα καλα μεχρι εδω μεχρι που πριν 3 μερες ελαβα ενα τηλ απο γνωστο πρακτορειο ταξιδιων να με ρωταει το ονοματεπωνυμο μου και πως γραφετε με λατινιμους χαρακτηρες.Τρομαξα για αρχη και τον ρωτουσα γιατι τι εγινε?Σαν κυριος ομως που ηταν δεν μου αποκαλυψε τιποτα παρα μονο οτι προκειτε να γινει ενα αεροπορικο ταξιδι και θα ηθελε το ονομα μου.Δεν μασησα(πολλα ακουγοντε για τηλεφωνικους απατεωνες)και τον ρωτησα να μου πει ποοιος το εκλεισε.Αφου μου ειπε το ονομα της κοπελας μου πειστηκα και τα εδωσα.Σημερα ελαβα και τα εισητηρια με κουριερ 30/12-4/01 Ελβετια Αλπικο τρενο.Εμεινα μ....!Και ενα χαρτακι μεσα ελεγε οτι μου το χρωστουσε για αυτα που τραβηξα περυσι..you know...Ειμαι πολυ χαρουμενος:clap::clap::clap: παιδια και ας ξαναπαω παλι με πρακτορειο που ειχα πει οτι δεν θα ξαναπηγενα..Θελω πολυ να μου πειτε τι γινετε εκει περα αν εχει παει κανεις και να προσεξω...Ουτε τι νομισμα εχουν δεν ξερω...Καθε βοηθεια δεκτη:clap::clap::clap::clap::clap::clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μόλις χθες γύρισα από την 3η μου επίσκεψη στη χώρα....

Το αλπικό τρένο - φαντάζομαι το Glacier express - είναι απίστευτη εμπειρία. Δεν το έχω κάνει ακόμα, όλο και κάποιο εμπόδιο τυχαίνει, αλλά δε θα μου ξεφύγει. Είναι καλύτερα το καλοκαίρι, αλλά και το χειμώνα καλά θα είναι.
Δεν είναι ευρωπαική ένωση, και δεν έχουν ευρώ - το νόμισμα είναι το Ελβετικό φράνκο (CHF), περίπου 1,5 CHF = 1 ευρώ. Διαβατήριο δε χρειάζεσαι, αλλά καλύτερα να έχεις πάραυτα. Η χώρα παράγει, σε τεράστιες ποσότητες: τράπεζες, ρολόγια, σουγιάδες, τυρί (έμμενταλ, φοντύ), σοκολάτες, και χιόνι.
Επίσης, σε μια τέτοια εκδρομή μην περιμένεις να δείς σχεδόν καθόλου βουνά, πέρα από το τρένο και τις εξερευνήσεις που θα κάνεις μόνος σου. Πούλμαν στη φύση δεν πηγαίνει. Αλλά και μόνο αυτά που θα δείς, καλά είναι.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Να εισαι καλα φιλε μου.Απο κρυο τι λεει?Βασικα λεει το προγραμμα και S.Moritz..Και κατι τελευταιο χρηματα περνουν ευρω?αλλαζεις εκει?
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Η βόλτα με το αλπικό τρένο είναι πανέμορφη, βλέπεις υπέροχα τοπία, εγώ τα είδα χιονισμένα(πήγα Δεκέμβριο).Ο τελικός προορισμός της βόλτας αυτής είναι η Arosa, εξίσου πολύ όμορφο μέρος, προσωπικά μου άρεσε περισσότερο και από το St Moritz.Όσο για το κρύο σαν να πας Μέτσοβο με βαρυχειμωνιά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να εισαι καλα φιλε μου.Απο κρυο τι λεει?Βασικα λεει το προγραμμα και S.Moritz..Και κατι τελευταιο χρηματα περνουν ευρω?αλλαζεις εκει?
Κρύο... Το Σ/Κ, στα 450 μέτρα υψόμετρο (Ζυρίχη) είχε -5...1, το Σάββατο στη Βέρνη 2 βαθμούς ακόμα παρακάτω.

Το St Moritz είναι στα 1800 μέτρα, όμως, και σε ένα μήνα οι θερμοκρασίες θα έχουν πέσει ακόμα περισσότερο. Ήμουν εκεί τέλη Ιουλίου, μέρα μεσημέρι, και η θερμοκρασία στο St. Moritz ήταν 17 βαθμοί.

Ευρώ είναι ΟΚ σχεδόν παντού στη χώρα (πλέον ακόμα και στιν πληρωμές με κάρτα σε ρωτάει το σύστημα αν θες να σε χρεώσει σε Ελβετικά ή σε Ευρώ). Παρ' όλ' αυτά, συνιστώ να κάνεις μια ανάληψη ελβετικών φράνκων από ένα ATM και να κινείσαι μ' αυτά. Πάντα κάτι θα βρείς που δε θα παίρνει ευρώ.
Keep in mind ότι το St. Moritz είναι ιδιαίτερα ακριβό. Εκεί, αν έχεις χρόνο, βγες και λίγο παρακάτω και κάνε και μια βόλτα στο St. Moritz-Bad, δίπλα στη λίμνη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom