Ελβετία Ελβετία

Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
τρελοκεφαλονίτη ειναι τυχερος με τετοια κοπέλα:clap:...σας ευχομαι ολα καλα να πανε...Λοιπον φετος, αρχες ιανουαριου ταξιδεψα ελβετια και δεν με χαλασε πολυ που δεν ειχε ηλιο, αν και διαφωνουσε ο φωτογραφικος μου φακος σε αυτο.
Μπορεις να χρησιμοποιεις και ευρω, αν μείνεις αλλα θα πληρωσεις πολυ περισσότερα. Μπες σε μια τράπεζα και κάνε συνάλλαγμα, βεβαια αν δεν εχεις λογαριασμο στην συγκεκριμενη τραπεζα εχεις χρέωση (στα 100ευρω=161φρ. θυμαμαι, κρατησαν 5φρ.) Πες μας αν θες το πρόγραμμα ή το πρακτορείο να σου πουμε μερικα tips να εισαι ενημερος πριν φτάσεις. και το ομαδικο μην το φοβασαι... αρκει να εχεις ορεξη και το προσαρμοζεις στα μετρα σου...:)
Να εισαι καλα για τις ευχες σου εσυ και ολη η παρεα του site ειστε πολυ καλοκαρδοι.Θα παμε με το πρακτορειο Manessis travel απο οτι ρωτησα ειναι καλο και σοβαρο πρακτορειο.Μαλιστα ετυχε και εχει παει ενας φιλος την ιδια εκδρομη πριν καιρο και μου ειπε τα καλυτερα.Στο προγραμμα τωρα.Πεταμε με SWISS οχι τσαρτερ.Φτανουμε Ζυριχη και παμε Λουκερνη οπου διανυκτερευουμε.Συνοπτηκα παμε καταρρακτες Ρηνου,Σ.Μοριντζ,Νταβος,Αλπικο τρενο,Ιντερλακεν,Βερνη,Μελανα δρυμο,λιμνη Τιτιζεε,Φραϊμπουργκ...Αυτα:clap::clap::clap::clap:Πως σου ακουγοντε?Μισες απο αυτες ειναι προαιρετικες εχεις να προτινεις κατι?:):):):)
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Τρελοκεφαλονιτη εχετε τις θερμες ευχες μιας τρελοκερκυραιας για να περασετε τελεια! Ευγε στην συντροφο σου :clap:

Υ.Γ. Προς Mr.go2dbeach..Σε ενα μηνα εχω γεννεθλια , αν σκεφτεις να κανεις την ιδια εκπληξη , διαλεξε ζεστο προορισμο :lol: να καιει :haha: να τσουρουφλαει!
Αν και η κοπελα μου ειναι απο Αθηνα μαλλον κολησε εκεινη την τρελα την επτανησια οποτε σε βλεπω σαν γνησια επτανησια να περνεις σβαρνα τις παραλιες του κοσμου και στο ευχομαι ολοψυχα:clap::clap::clap::clap:
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τις ευχες σας:clap::clap::clap: και εγω με την σειρα μου σας ευχομαι τα καλυτερα...οπου και αν πατε τις γιορτες.:D:D:DΣυγχωρεσταιμε αλλα ευχαριστω πιο πολυ την υπεροχη κοπελα μου για το υπεροχο δωρο της...
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Να εισαι καλα για τις ευχες σου εσυ και ολη η παρεα του site ειστε πολυ καλοκαρδοι.Θα παμε με το πρακτορειο Manessis travel απο οτι ρωτησα ειναι καλο και σοβαρο πρακτορειο.Μαλιστα ετυχε και εχει παει ενας φιλος την ιδια εκδρομη πριν καιρο και μου ειπε τα καλυτερα.Στο προγραμμα τωρα.Πεταμε με SWISS οχι τσαρτερ.Φτανουμε Ζυριχη και παμε Λουκερνη οπου διανυκτερευουμε.Συνοπτηκα παμε καταρρακτες Ρηνου,Σ.Μοριντζ,Νταβος,Αλπικο τρενο,Ιντερλακεν,Βερνη,Μελανα δρυμο,λιμνη Τιτιζεε,Φραϊμπουργκ...Αυτα:clap::clap::clap::clap:Πως σου ακουγοντε?Μισες απο αυτες ειναι προαιρετικες εχεις να προτινεις κατι?:):):):)
Λοιπόοοον: Το οτι μενετε Λουκέρνη, ειναι πολυ καλο. θα πατε στο Bucherer, κεντρικο κοσμηματοπωλειο, θα ανεβειτε σαν κυριοι τις κυλιομενες σκαλες απο οροφο σε οροφο να χαζεψετε τα αμετρητα, πανακριβα ρολογια του και οπως θα ανεβαινετε ακριβως στο πλαι της σκάλας, αριστερα υπάρχει ο μεγαλυτερος μηχανισμος ρολογιου στον κοσμο (πρεπει να μπηκε και στο Γκινες, φετος). σιγουρα θα σας δώσουν και ενα φακελακι μολις φτασετε στην πόλη, με τον χαρτη και διαφορα διαφημιστικα εντυπα που εχει μεσα κουπονι για αναμνηστηκο απο αυτο το καταστημα (ενα κουταλι-rolex)... και απο καποια αλλα. Βεβαια αν γυαλισει καποιο στην φιλη σου...μην το σκεφτεσαι... ολοκληρο ταξιδι σου εκανε δωρο :D(οικονομικα και πολυ αξιολογα ειναι τα Balman - Swatch με τρομερα φρεσκα σχεδια) που θα τα βρεις σε ολες τις πολεις. οσο πιο εξω απο το τουριστικο κεντρο, τοσο καλυτερη τιμη.... Στην λουκέρνη ΝΑ χαθειτε στα σοκακια, να φατε hot-dog με αλμυρο ψωμακι και κλασικα φρεσκες σοκολατες, που ειναι μεν ακριβες αλλα αξιζουν τον κοπο... (με τα γραμμαρια τις παιρνεις;)).
απο οτι ειδα στο προγραμμα, Ιντερλακεν και Βερνη θα πας. το πρωτο ψιλο αδιαφορο, σε σχεση με τις αλλες πολεις, σταθμος για οσους κανουν σκι στις γυρω κορυφες, στην Βερνη θα ειναι πανέμορφα!!!!!!! θα εχει και παγοδρομιο.... θα σου αρεσει πολυ... η διαδρομη ειναι πολυ ομορφη αναμεσα στις λιμνες και μακαρι να εχει και χιονι....
Θα σου προτεινα να χαραμισεις την μια προαιρετικη εκδρομη, να δεις την Λουκέρνη και να ανεβεις στο Pilatus λιγο πιο εξω απο την πολη ή αν δεν εχει κακο καιρο να κανεις βολτα στην λιμνη με καραβακι. στο pilatus θα φτάσεις με το λεωφορειο και στην συνεχεια θα ανεβεις με 2 τελεφερικ στην κορυφη που εχει ασυγκριτη θεα προς την λιμνη. Θα σου προτεινα να κανεις την Εκδρομη με το τρενο (προσοχη! δεν εχω κανει αυτες τις δυο προαιρετικες γιατι ειχα αλλο προγραμμα) Απο φιλους που εχουν παει ειναι τρομερη εμπειρια το τρενο, γιατι σε μερικα σημεια οι πιστες περνουν πανω απο την γραμμη και αρεσε πολυ. βεβαια εχει σημασια και το ποση ωρα θα σε αφησουν στο στ. Μοριτζ γιατι ειναι κριμα να πας για 2 ωρες μονο...και θα εχει και πολυ κοσμο και θα πρεπει να βρεις να φας κατι ή να πιεις και να γυρισεις το χωριο... Αυτο με τους χρονους θα το ψαξεις και στις δυο εκδρομες.
Αυτα για τωρα...:)... θα ξεσκονισω και τα δευτερια μου και οτι αλλο βρω θα σου πω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπον εχω καρτα αναληψης VISA της Πειραιως οχι πιστωτικη,την δεχονται ολα τα ΑΤΜ?Να μεινω ησυχως?Ευχαριστω...:roll:
Λογικά ναι, αλλά καλύτερα να το επιβεβαιώσεις και με την τράπεζά σου.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Λοιπόοοον: Το οτι μενετε Λουκέρνη, ειναι πολυ καλο. θα πατε στο Bucherer, κεντρικο κοσμηματοπωλειο, θα ανεβειτε σαν κυριοι τις κυλιομενες σκαλες απο οροφο σε οροφο να χαζεψετε τα αμετρητα, πανακριβα ρολογια του και οπως θα ανεβαινετε ακριβως στο πλαι της σκάλας, αριστερα υπάρχει ο μεγαλυτερος μηχανισμος ρολογιου στον κοσμο (πρεπει να μπηκε και στο Γκινες, φετος). σιγουρα θα σας δώσουν και ενα φακελακι μολις φτασετε στην πόλη, με τον χαρτη και διαφορα διαφημιστικα εντυπα που εχει μεσα κουπονι για αναμνηστηκο απο αυτο το καταστημα (ενα κουταλι-rolex)... και απο καποια αλλα. Βεβαια αν γυαλισει καποιο στην φιλη σου...μην το σκεφτεσαι... ολοκληρο ταξιδι σου εκανε δωρο :D(οικονομικα και πολυ αξιολογα ειναι τα Balman - Swatch με τρομερα φρεσκα σχεδια) που θα τα βρεις σε ολες τις πολεις. οσο πιο εξω απο το τουριστικο κεντρο, τοσο καλυτερη τιμη.... Στην λουκέρνη ΝΑ χαθειτε στα σοκακια, να φατε hot-dog με αλμυρο ψωμακι και κλασικα φρεσκες σοκολατες, που ειναι μεν ακριβες αλλα αξιζουν τον κοπο... (με τα γραμμαρια τις παιρνεις;)).
απο οτι ειδα στο προγραμμα, Ιντερλακεν και Βερνη θα πας. το πρωτο ψιλο αδιαφορο, σε σχεση με τις αλλες πολεις, σταθμος για οσους κανουν σκι στις γυρω κορυφες, στην Βερνη θα ειναι πανέμορφα!!!!!!! θα εχει και παγοδρομιο.... θα σου αρεσει πολυ... η διαδρομη ειναι πολυ ομορφη αναμεσα στις λιμνες και μακαρι να εχει και χιονι....
Θα σου προτεινα να χαραμισεις την μια προαιρετικη εκδρομη, να δεις την Λουκέρνη και να ανεβεις στο Pilatus λιγο πιο εξω απο την πολη ή αν δεν εχει κακο καιρο να κανεις βολτα στην λιμνη με καραβακι. στο pilatus θα φτάσεις με το λεωφορειο και στην συνεχεια θα ανεβεις με 2 τελεφερικ στην κορυφη που εχει ασυγκριτη θεα προς την λιμνη. Θα σου προτεινα να κανεις την Εκδρομη με το τρενο (προσοχη! δεν εχω κανει αυτες τις δυο προαιρετικες γιατι ειχα αλλο προγραμμα) Απο φιλους που εχουν παει ειναι τρομερη εμπειρια το τρενο, γιατι σε μερικα σημεια οι πιστες περνουν πανω απο την γραμμη και αρεσε πολυ. βεβαια εχει σημασια και το ποση ωρα θα σε αφησουν στο στ. Μοριτζ γιατι ειναι κριμα να πας για 2 ωρες μονο...και θα εχει και πολυ κοσμο και θα πρεπει να βρεις να φας κατι ή να πιεις και να γυρισεις το χωριο... Αυτο με τους χρονους θα το ψαξεις και στις δυο εκδρομες.
Αυτα για τωρα...:)... θα ξεσκονισω και τα δευτερια μου και οτι αλλο βρω θα σου πω.
Πολυ κατατοπιστικα ολα αυτα που μου λες και σε ευχαριστω πολυ.Κατι τελευταιο γιατι τιμες μιλαμε στα ρολογια αν θυμασε?Γιατι ολος τυχαιος κατι ειχα στο μυαλο μου για δωρακι!!!!:D:D:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να εισαι καλα για τις ευχες σου εσυ και ολη η παρεα του site ειστε πολυ καλοκαρδοι.Θα παμε με το πρακτορειο Manessis travel απο οτι ρωτησα ειναι καλο και σοβαρο πρακτορειο.Μαλιστα ετυχε και εχει παει ενας φιλος την ιδια εκδρομη πριν καιρο και μου ειπε τα καλυτερα.Στο προγραμμα τωρα.Πεταμε με SWISS οχι τσαρτερ.Φτανουμε Ζυριχη και παμε Λουκερνη οπου διανυκτερευουμε.Συνοπτηκα παμε καταρρακτες Ρηνου,Σ.Μοριντζ,Νταβος,Αλπικο τρενο,Ιντερλακεν,Βερνη,Μελανα δρυμο,λιμνη Τιτιζεε,Φραϊμπουργκ...Αυτα:clap::clap::clap::clap:Πως σου ακουγοντε?Μισες απο αυτες ειναι προαιρετικες εχεις να προτινεις κατι?:):):):)

Λοιπόν....
- Στο Intrlaken, αν σε παίρνει παράτα το, και πάρε τον οδοντοτό για το Murren κι απο κει το lift για το Schiltron Schilthorn - Wikipedia, the free encyclopedia (είναι το μέρος που γυρίστηκε η James-bond-ική ταινία On her majesty's secret service).
- Λουκέρνη: Μη χάσετε την Kappelbrucke, αλλά και την παλιά γέφυρα που είναι πιο κάτω στο ποτάμι και δεν πάει ο πολύς κόσμος. Πήγαινε για φαγητό στο Hotel Schiff, δίπλα στη γέφυρα, έχει φοβερό φοντύ και Chögalipaschtetli.
- St. Moritz: Αν μπορείτε να νοικιάσετε αυτοκίνητο και να περιηγηθείτε στην κοιλάδα Engadin και να ανεβείτε στις τριγύρω ορεινές διαβάσεις. Είναι ότι καλύτερο, και αυθεντικά ελβετικό. Και μην παραλείψετε και το St. Moritz-Bad.
- Βέρνη: Το Kunstmuseum είναι ενδιαφέρον (μέχρι και van gogh κρυμμένο ανάμεσα σε 15 πίνακες στον ίδιο τοίχο είδα), αλλά η πόλη είναι φοβερή. Εκτός από πολύ όμορφη, γραφική, μεσαιωνική, είναι κι ότι πρέπει για βόλτες στα μαγαζιά, καθώς τα πεζοδρόμια της πόλης είναι όλα καλλυμένα - σα στοές. Αν με πιάσει η προκοπή, μπορεί και να προλάβω να γράψω σχετική ταξιδιωτική ιστορία από το πρόσφατο ταξίδι μου.
- Ζυρίχη, αν έχετε στοιχειωδώς ενδιαφέρον για την τέχνη, μη χάσετε το Kusnthaus, και ειδικά το δεύτερο όροφο. Ίσως μια από τις καλύτερες συλλογές τέχνης (σύγχρονης κατά κύριο λόγο) στον κόσμο. Απο κει και πέρα, όμορφα είναι να ανέβετε στο λόφο στο Lindenhof, με θέα στο ποτάμι, και αν σας κάνει καλό καιρό, να περπατήσετε παραλιακά στη λίμνη.
- Freiburg (Γερμανία): Μια όμορφη πλην ήσυχη Γερμανική πόλη. Λέγεται ότι έχει το καλύτερο κλίμα στη Γερμανία. Στενά σοκάκια, τραμ, πράσινο, ησυχία, υπέροχα κτίρια (κυρίως το Rathaus και το Munster), αγορά, φοιτητές, καφέ. Όμορφη πόλη να την περπατήσεις, αλλά τα μουσεία της δεν αξίζουν (και ειδικά το μεσαιωνικό, είναι υπό ανακαίνιση).
Αν έχετε το κουράγιο, τόσο στη Βέρνη όσο και στο Freiburg, ανεβαίνοντας στην κορυφή των πύργων των Munster (καθεδρικών) έχει περίφημη θέα.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Όντως συμφέρει να αλλάξεις τα Ευρώ σε φράγκα, αλλά τα παίρνουν παντού. Αν για καταράκτες του Ρήνου σας πάνε στο Σαουφχάουζεν θα πάθεις πλάκα. Πήγα το καλοκαίρι και ήταν τέλεια. Ένας τέλειος συνδυαμός πράσινου και γαλάζιων ορμητικών νερών. Και από εμένα να περάσεις τέλεια!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Πολυ κατατοπιστικα ολα αυτα που μου λες και σε ευχαριστω πολυ.Κατι τελευταιο γιατι τιμες μιλαμε στα ρολογια αν θυμασε?Γιατι ολος τυχαιος κατι ειχα στο μυαλο μου για δωρακι!!!!:D:D:D
τα swatch τα βρισκεις απο 50-80Ε και πάνω σε σχεδια που δεν κυκλοφορουν εδω (φρεσκα-φρεσκα και ντελικάτα) οσο φτηνα κι αν σου ακούγονται. Τα Balmain απο 250Ε αναλογα το σχέδιο κλπ http://www.balmainwatches.com Δεν κρατηθηκα και απέκτησα κι εγω καποια, που ειδικα το Balmain ειναι εντυπωσιακο και περιεργο
οι ελβετικες μαρκες και πάρα! πολλες για ολα τα βαλάντια. Αν αγορασεις κατι πολυ ακριβο ομως, θα χρειαστει μια διαδικασια στο αεροδρομιο για την δηλωση του και την επιστροφη χρηματων, οποτε υπολογιζε και τον χρονο σου για εκει.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Εχω τοσα πολλα πραγματα να δω που οχι 6,16 μερες θελω.Ασε που χιονισε εχθες στην λουκερνη απο οτι ειδα μεσω live cam.Τελεια θα ειναι.Please κατι τελευταιο της αρεσει της κυριας μου ενα Tissot ειναι καλυτερο να το παρω απο εκει?Καπως ετσι το ειχα συνδιασει!Την εγγυηση φοβαμαι λιγο?Τι λες μια που εχεις παει ποσο μπορει να εχει?Δεν σε ζαλιζω αλλο αυτο ηταν...:bleh::bleh::bleh:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
φυσικα και να της το παρεις απο εκει!!!! θα ειναι και αναμνηστικο. Ασε που θα δει τοσα! σχεδια και μαρκες που σιγουρα δεν θα αρκεστει σε κατι που ειναι τοσο γνωστο και συμβατικό. Προσωπικά μου αρεσε η αγορα στην Λουκέρνη, πιο πολυ στα μετρα μας.
Βεβαια χαζεψτε με τις ώρες τις βιτρίνες ρολογιών & κοσμηματων της Ζυριχης, γιατι τοσες πολλες και ακριβες δεν ξερω αν θα ξαναδεις. Να πάρετε τον κεντρικό δρόμο απο την λίμνη εως τον σιδ. σταθμο, αξιζει.
Οσο για τους χρονους, μην φοβασαι, θα τα καταφερεται, ντυθείτε καλα και στους δρομους!!! Ειναι πανέμορφα και στην Λουκέρνη που θα μείνετε πολυ αξιζει να δειτε πολλα πραγματα. μεχρι και ποδηλατα να ενοικιασετε και να κανετε βολτες μεσα στην πόλη και γυρω απο την λίμνη... αν θες κοιτα στις φωτο μου, στην γκαλερυ και θα παρεις μια ιδεα απο ελβετια...
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
ΤΩΩΩΩΩΩΡΑ...

φυσικα και να της το παρεις απο εκει!!!! θα ειναι και αναμνηστικο. Ασε που θα δει τοσα! σχεδια και μαρκες που σιγουρα δεν θα αρκεστει σε κατι που ειναι τοσο γνωστο και συμβατικό. Προσωπικά μου αρεσε η αγορα στην Λουκέρνη, πιο πολυ στα μετρα μας.
Βεβαια χαζεψτε με τις ώρες τις βιτρίνες ρολογιών & κοσμηματων της Ζυριχης, γιατι τοσες πολλες και ακριβες δεν ξερω αν θα ξαναδεις. Να πάρετε τον κεντρικό δρόμο απο την λίμνη εως τον σιδ. σταθμο, αξιζει.
Οσο για τους χρονους, μην φοβασαι, θα τα καταφερεται, ντυθείτε καλα και στους δρομους!!! Ειναι πανέμορφα και στην Λουκέρνη που θα μείνετε πολυ αξιζει να δειτε πολλα πραγματα. μεχρι και ποδηλατα να ενοικιασετε και να κανετε βολτες μεσα στην πόλη και γυρω απο την λίμνη... αν θες κοιτα στις φωτο μου, στην γκαλερυ και θα παρεις μια ιδεα απο ελβετια...
Οχι απλα τις εχω δει της εχω καταφαει,ολο αυτες κοιταω και ειδικα εκεινη πανω στο βουνο.Τελεια ειναι,εσυ το χιονι και το χαος.Πιστευω πως θα περασουμε υπεροχα...:clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.059
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom