Ελβετία Ελβετία

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Καλά , κανείς δεν θα αναφερθεί στην τόσο όμορφη έκπληξη της κοπέλας σου; Μπράβο της πολύ μου αρέσουν κάτι τέτοια!!!!!! φαντάζομαι θα έρθει και εκείνη μαζί σου. Να περάσετε τέλεια και να μας πείτε κι εμάς πως ήταν. Περιμένουμε την ιστορία .....
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
trelokefalonitis
Καλο ταξιδι στην Ελβετια τυχερακια......

Προσοχη ομως!!!!!!!
Προσεξε μην παθεις τιποτα εσυ αυτη τη φορα.....γιατι αυτα ειναι δανεικα.:rolleyes:

Παντως αν η κοπελια δεν ντυνετε και πολυ καλα,σε βλεπω να γυρνας ολη την Ευρωπη:haha:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.374
Likes
6.875
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
.Σημερα ελαβα και τα εισητηρια με κουριερ 30/12-4/01 Ελβετια Αλπικο τρενο.Εμεινα μ....!..Καθε βοηθεια δεκτη:clap::clap::clap::clap::clap::clap:
Α, ρε μπαγάσα, σε ζηλεύω...:cool::haha:

ειχα γράψει σχετικα αρχές ανοιξης το εξής:
πρόσφατα είδα σε ταξιδιωτικό ντοκιμαντέρ
μια διαδρομή με τρένο και τρέχανε μετά τα ...σάλια μου...
Πρόκειται για το ελβετικό Γκλασιέρ εξπρές,


σε βαγόνια με γυάλινες επιφάνεις χαζευοντας έξω το υπέροχο ελβετικό τοπίο με τα βουνά των Αλπεων, τις μοναδικές σε ομορφιά κοιλάδες της περιοχής, τα μοναδικά σε ομορφια χωριά και βουνά και όχι μόνο.!

Ενα μοναδικό φυσιολατρικό υπερθέαμα.:clap:
Περισσότερες πληροφορίες εδώ:
Glacier Express The Glacier Express
Θα είναι μια ξεχωριστή εμπειρία!!!
Μη ξεχάσεις να γράψεις ιστορία ταξιδιωτική!:clap:
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
trelokefalonitis
Καλο ταξιδι στην Ελβετια τυχερακια......

Προσοχη ομως!!!!!!!
Προσεξε μην παθεις τιποτα εσυ αυτη τη φορα.....γιατι αυτα ειναι δανεικα.:rolleyes:

Παντως αν η κοπελια δεν ντυνετε και πολυ καλα,σε βλεπω να γυρνας ολη την Ευρωπη:haha:
Αν το καλοσκεφτεις δεν με χαλαει:haha: αλλα απο την αλλη να πηγενω και να μη βλεπω τιποτα δεν λεει:roll::roll::roll:....Μπα σαν κρεμμυδι θα την ντυσω θα παρω και μια εξτρα βαλιτσα με ρουχα μαζι μου καλου κακου:clap::clap::clap:...
Πιστευω οτι θα πανε ολα καλα αυτη την φορα.:)
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Κρύο... Το Σ/Κ, στα 450 μέτρα υψόμετρο (Ζυρίχη) είχε -5...1, το Σάββατο στη Βέρνη 2 βαθμούς ακόμα παρακάτω.

Το St Moritz είναι στα 1800 μέτρα, όμως, και σε ένα μήνα οι θερμοκρασίες θα έχουν πέσει ακόμα περισσότερο. Ήμουν εκεί τέλη Ιουλίου, μέρα μεσημέρι, και η θερμοκρασία στο St. Moritz ήταν 17 βαθμοί.

Ευρώ είναι ΟΚ σχεδόν παντού στη χώρα (πλέον ακόμα και στιν πληρωμές με κάρτα σε ρωτάει το σύστημα αν θες να σε χρεώσει σε Ελβετικά ή σε Ευρώ). Παρ' όλ' αυτά, συνιστώ να κάνεις μια ανάληψη ελβετικών φράνκων από ένα ATM και να κινείσαι μ' αυτά. Πάντα κάτι θα βρείς που δε θα παίρνει ευρώ.
Keep in mind ότι το St. Moritz είναι ιδιαίτερα ακριβό. Εκεί, αν έχεις χρόνο, βγες και λίγο παρακάτω και κάνε και μια βόλτα στο St. Moritz-Bad, δίπλα στη λίμνη.
Δηλαδη στο ΑΤΜ βαζοντας καρτα αντι για ευρω μπορω να επιλεξω φραγκα?Και αν δεν εχω καρτα που μπορω να αλλαξω χρηματα?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πάντως με επόμενο ταξίδι σε αλπικά τοπία και ταξίδι όνειρο στην ανταρκτική, σε βλέπω με πολλές βαλίτσες με ρούχα να πορεύεσαι εις το εξής... Άντε και σε προορισμούς με μαγιό και αντιηλιακό. Πάντως καλά να περάσετε και και να την προσέχεις ξανά την κοπελιά. Πολύ γλυκιά και τρυφερή έκπληξη εκ μέρους της.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Μπα δεν πολυσυμπαθω τον ηλιο.Τον εχω φαει με το κουταλι στο νησι.Δωσε μου κρυο και παρε μου την ψυχη. Κανω και τιποτα αλλο απο να την προσεχω την τρελοκεφαλονιτισα.Και σε ποιον δεν θα αρεσε μια τετοια εκπληξη???Ωρες ωρες σκεφτομαι οτι ευτυχως που εχει και αυτη το δαιμονιο του ταξιδιου και κανουμε ο ενας στον αλλο τετοια δωρακια...Και παλι ευχαριστω για τις ευχες...
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
και αυτο θα πει σωστη επιλογη συντροφου!!!!να περασετε φανταστικα!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
τρελοκεφαλονίτη ειναι τυχερος με τετοια κοπέλα:clap:...σας ευχομαι ολα καλα να πανε...Λοιπον φετος, αρχες ιανουαριου ταξιδεψα ελβετια και δεν με χαλασε πολυ που δεν ειχε ηλιο, αν και διαφωνουσε ο φωτογραφικος μου φακος σε αυτο.
Μπορεις να χρησιμοποιεις και ευρω, αν μείνεις αλλα θα πληρωσεις πολυ περισσότερα. Μπες σε μια τράπεζα και κάνε συνάλλαγμα, βεβαια αν δεν εχεις λογαριασμο στην συγκεκριμενη τραπεζα εχεις χρέωση (στα 100ευρω=161φρ. θυμαμαι, κρατησαν 5φρ.) Πες μας αν θες το πρόγραμμα ή το πρακτορείο να σου πουμε μερικα tips να εισαι ενημερος πριν φτάσεις. και το ομαδικο μην το φοβασαι... αρκει να εχεις ορεξη και το προσαρμοζεις στα μετρα σου...:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδη στο ΑΤΜ βαζοντας καρτα αντι για ευρω μπορω να επιλεξω φραγκα?Και αν δεν εχω καρτα που μπορω να αλλαξω χρηματα?
Στα Ελβετικά ΑΤΜ μπορείς
- Να κάνεις ανάληψη σε EUR.
- Να κάνεις ανάληψη σε CHF που θα χρεωθεί στην τράπεζά σου ως CHF
- Να κάνεις ανάληψη σε CHF που θα χρεωθεί στην τράπεζά σου ως EUR.

Η ανάληψη από ΑΤΜ είναι ο πιο γρήγορος και πιο συμφέρων τρόπος να κάνεις συνάλαγμα σε μια ξένη χώρα. Εκτός αν τρέχεις στις κεντρικής τράπεζες της Αθήνας. Τα ανταλλακτήρια ξέχασέ τα (ένθεν και κείθε), καθώς θα σου βγεί πολύ ακριβά.
Γιατί να μην έχεις κάρτα μαζί σου? Στην Ελβετία πας, όχι στο Αφγανιστάν!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τρελοκεφαλονιτη εχετε τις θερμες ευχες μιας τρελοκερκυραιας για να περασετε τελεια! Ευγε στην συντροφο σου :clap:

Υ.Γ. Προς Mr.go2dbeach..Σε ενα μηνα εχω γεννεθλια , αν σκεφτεις να κανεις την ιδια εκπληξη , διαλεξε ζεστο προορισμο :lol: να καιει :haha: να τσουρουφλαει!
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Στα Ελβετικά ΑΤΜ μπορείς
- Να κάνεις ανάληψη σε EUR.
- Να κάνεις ανάληψη σε CHF που θα χρεωθεί στην τράπεζά σου ως CHF
- Να κάνεις ανάληψη σε CHF που θα χρεωθεί στην τράπεζά σου ως EUR.

Η ανάληψη από ΑΤΜ είναι ο πιο γρήγορος και πιο συμφέρων τρόπος να κάνεις συνάλαγμα σε μια ξένη χώρα. Εκτός αν τρέχεις στις κεντρικής τράπεζες της Αθήνας. Τα ανταλλακτήρια ξέχασέ τα (ένθεν και κείθε), καθώς θα σου βγεί πολύ ακριβά.
Γιατί να μην έχεις κάρτα μαζί σου? Στην Ελβετία πας, όχι στο Αφγανιστάν!
Λοιπον εχω καρτα αναληψης VISA της Πειραιως οχι πιστωτικη,την δεχονται ολα τα ΑΤΜ?Να μεινω ησυχως?Ευχαριστω...:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom