Ελβετία Ελβετία

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
πριν 10 μερες που πεταξε η κορη μου για ελβετία...στο check in της swiss δινανε και ταυτοτητες...αναρωτηθηκα και μου απαντησαν οτι ναι ταξιδευεις και με ταυτοτητα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η Ελβετια ειναι στη ζωνη Σεγκεν. Τι σας φαινεται περιεργο?

Δεν περνας συνορα για να μπεις στην Ελβετια (μονο τελωνειο).
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Αρα μπορεις να πας και με ταυτοτητα μονο, σωστα;

απλα εχω... μπερδευτει λιγο, γιατι προχθες ρωτησα καποιον γνωστη (ας μην αναφερω καλυτερα τ ονομα του) κ μ ειπε οτι χρειαζεται οπωσδηποτε διαβατηριο!

αντε τωρα να βγαλεις ακρη...

Sent from my iPhone using Travel stories
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ειναι σιγουρο..πας και με ταυτοτητα νεου τύπου...πραγματι η ελβετία ειναι εντός Σέγκεν...αλλα πολλοί μπερδευονται η αναρωτιουνται όπως εγώ,διοτι το check in της swiss βρισκεται στην εισοδο 1 οπου ειναι οι εκτός Σέγκεν χώρες...καλό ταξίδι...
θα σε προλαβω εγω ..πεταω στις 19/2 για Βασιλεία....
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μια μερα παντως για να γυρισεις κεντρο Λουκενρης κ να ανεβεις Pilatus αρκει ? Και δρομολογια απο Ζυριχη εχει συχνα πυκνα ?? Καπου ειχα διαβασει οτι τα τρενα λειτουργουν και βραδυ ισχυει αυτο η μονο για συγκεκριμενα δρομολογια ? Λεωφορεια υπαρχουν για πιο οικονομικα η καλυτερα τρενο ??
Αρκεί μια μέρα για τη Λουκέρνη. Είναι βέβαια και το Μουσείο Μεταφορών (εκεί κάθησα ώρα εγώ), αλλά αν δεν έχεις τρέλα με το αντικείμενο μπορείς να γυρίσεις την πόλη. Είναι και το KKL αλλά εμείς δεν είχαμε πάει.
Δρομολόγια από Ζυρίχη (είχαμε πάει καλοκαίρι 2009) είχε σχεδόν κάθε μισή ώρα. Για λεωφορεία δεν ξέρω...
Για το Πιλάτους τι να σου πω... Φεύγοντας από το ξενοδοχείο στη Ζυρίχη, βλέπουμε το τραμ να έρχεται, αλλά λέμε "διακοπές ήρθαμε, άσε πάμε χαλαρά και παίρνουμε το επόμενο". Αν τρέχαμε θα το προλαβαίναμε. Όμως όταν φτάσαμε στο σταθμό του τρένου είχαμε χάσει για 1-2 λεπτά το τρένο για Λουκέρνη (φεύγουν και αυττά στην ώρα τους ;)). Πήραμε το επόμενο μετά από κανένα εικοσάλεπτο, και φτάνοντας στη Λουκέρνη βλέπουμε να αναχωρεί το τελευταίο βαποράκι που έκανε κρουαζιέρα της λίμνης και σε πήγαινε και στην βάση του Πιλάτους. Έτσι δεν πήγαμε τελικά (αν και νομίζω είχε και λεωφορεία από την πόλη). Μετά από τα νεύρα της στιγμής, το αφήσαμε πίσω και περάσαμε καλά.

Διαβατήριο δεν χρειάζεται, πας με ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες (δεν θυμάμαι καν να μας ελέγξανε, πέρα από το check in στον γυρισμό...)
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
ioanna balla said:
θα σε προλαβω εγω ..πεταω στις 19/2 για Βασιλεία....
εγω 19/2 για Ζυριχη ομως.
Καλα, 19 του μηνος εχει για Βασιλεια; Πως κ ετσι;

Sent from my iPhone using Travel stories
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
για ζυριχη πετώ..και μετα τρένο....απλά το αεροπορικο εισητηριο που βγαζεις με swiss περιλαμβάνει και το εισητηριο του τρένου....φευγω με το απογευματινο...

πάντως εχει λένε τον χειροτερο χειμωνα των τελευταιων 40 ετων...η θερμοκρασια κατεβαινει και κατω απο τους -12....
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
εγώ αν θυμάμαι καλά πετώ 4-5 τα ξημερώματα. από Θεσσαλονίκη προς Ζυρίχη, απευθείας, με Swiss.

Όταν προσγειωθούμε, θα πάμε προς Βασιλεία μεριά, σε μία μικρή κωμόπολη εκεί κοντά...

Εν τω μεταξύ, 3εις ημέρες μετά (22Φλεβάρη) είχε πτήση η EasyJet Θεσ/νίκη-->Βασιλεία με... 29ευρώ! Αλλά έπρεπε να πάω 19 του μηνός Ελβετία, αλλιώς θα το είχα κλείσει με... κλειστά μάτια! (;
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
αυτήν την πτήση θεσσαλονικη-βασιλεία πολύ την ζηλευω...όσο τίποτε άλλο!!!
καλά να περάσεις!!
 

mixter

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
παίδες συμφέρει περισσότερο να κάνω συνάλλαγμα στην Ελλάδα ή με το που θα πατήσω το πόδι μου στην Ελβετία; ευχαριστώ :)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εμείς κάναμε στη Βασιλεία απευθείας. Συνέφερε όταν βγάλαμε απευθείας από ATM. Kατά τα άλλα, μπορείς ακόμα και με ευρώ να κινηθείς (πχ να φας σε εστιατόριο) αλλά με τις δικές τους ισοτιμίες που είναι ληστρικές.
 

mixter

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
σ' ευχαριστώ :)

θα κάνουμε στάση στην Ζυρίχη περίπου για 5 ώρες. τελικός προορισμός Άμστερνταμ
επίτηδες το αφήσαμε το κενό για να ρίξουμε μια ματιά και εκεί (έστω και βιαστική)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.825
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom