Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υ.Γ.: Αν θυμάμαι καλά, ο @Yorgos είχε πει ότι υπάρχει μία υπερ-γαμάτη διαδρομή από το Trinidad στο Remedios, εκτός του κεντρικού οδικού δικτύου. Ρώτησέ τον. Και αν τελικά πάτε από εκεί, θα δεσμευτείς ότι θα τραβήξεις όλη τη διαδρομή σε βίντεο και θα μου το παραδώσεις μόλις επιστρέψετε Ελλάδα!
Ναι, πανέμορφη και αντιτουριστική διαδρομή που περνάει από Guinia Miranda και Manicaragua προς Σάντα Κλάρα, ανεβαίνοντας το βουνό. Ο δρόμος ξανάνοιξε πριν από 3 χρόνια, περνάει από απομονωμένες κοινότητες και έχει πολύ όμορφη θέα.
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Υ.Γ.: Αν θυμάμαι καλά, ο @Yorgos είχε πει ότι υπάρχει μία υπερ-γαμάτη διαδρομή από το Trinidad στο Remedios, εκτός του κεντρικού οδικού δικτύου. Ρώτησέ τον. Και αν τελικά πάτε από εκεί, θα δεσμευτείς ότι θα τραβήξεις όλη τη διαδρομή σε βίντεο και θα μου το παραδώσεις μόλις επιστρέψετε Ελλάδα!
Εννοείται και θα στο στείλω!
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Πήρα σήμερα την πρεσβεία για να ρωτήσω τι χρειάζεται για βίζα, και μου είπαν ότι δεν βγάζουν πλέον και πρέπει να πάω σε συνεργαζόμενα ταξιδιωτικά! Ξέρει κανείς από ποιο?
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Για τσέκαρε εδώ: https://www.versustravel.eu/visa-kouba
Με 25 ευρώ σου βγάζουν βίζα μονής εισόδου.
Αλλά δεν είμαι σίγουρος αν βγάζουν και για ανεξάρτητους ταξιώτες.
Κάνε ένα τηλέφωνο πάντως και διαπραγματεύσουν μήπως και πάρουν τίποτα παραπάνω και στην διεκπεραιώσουν..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δίνει λίστα πρακτορείων η ίδια η πρεσβεία.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πήρα σήμερα την πρεσβεία για να ρωτήσω τι χρειάζεται για βίζα, και μου είπαν ότι δεν βγάζουν πλέον και πρέπει να πάω σε συνεργαζόμενα ταξιδιωτικά! Ξέρει κανείς από ποιο?
Δεν σου είπαν?
 
Μηνύματα
31
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορώ κάθε χρόνο Κούβα;;;
Δίνει λίστα πρακτορείων η ίδια η πρεσβεία.
Τελικά είναι αλήθεια λοιπόν;
Η Κουβανέζικη πρεσβεία δεν εκδίδει βίζες και σε παραπέμπει σε ιδιωτικά ταξιδιωτικά γραφεία;;;
Δεν το χωράει το μυαλό μου!
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Βασικά δεν πήρα εγώ πήρε μια φίλη μου, της είπαν θα τις στείλουν email με τα γραφεία...!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βασικά δεν πήρα εγώ πήρε μια φίλη μου, της είπαν θα τις στείλουν email με τα γραφεία...!
Πες της να μην κρατάει την ανάσα της και να ρίξει μια ματιά στο φόρουμ...
 

Lefteris v

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Έχοντας κανονίσει ήδη το ταξίδι στη Κούβα για τον Νοέμβριο ήθελα με τη σειρά μου
να κάνω μια ερώτηση και να μου πείτε και τη γνώμη σας για το προγραμμά μου αν και τις περισσότερες απορίες μου τις έχετε λύσει.

Είπε ο Γιώργος για το γραφείο που "ενώνει" επιβάτες μέσω της τοπικής ένωσης ταξιτζήδων. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι οτι αυτό υπάρχει μόνο για Βινιάλες- Σιενφουέγος-Τρινιδάδ ή υπάρχει και κάτι αντίστοιχο με τα άλλα μέρη?
Τι εννοώ, στη Κούβα θα μείνω 15βράδια και σκέφτομαι να σπάσω τις μέρες μου ως εξής
4 Havana
2 Vinales
1 Cienfuegos
3 Trinidad
1 Remedios (και στο γυρισμό για Αβανα να παω να δω λίγο Βαραδερο γιατι προσωπικά δεν με νοιαζει και πολυ να μείνω)
3 Havana (και μένει και ενα!!! χαχαχα)

Αρχικά πως σας ακούγεται και δεύτερον μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι αντίστοιχα αξιόπιστο με την ένωση ταξιτζήδων για Cienfuegos στο Trinidad και απο Trinidad για το πρόγραμμα της επιστροφής ή θα κινηθώ με τη Viazul? Κι αν κινθώ με την Viazul θα βρώ εισιτήρια απο την προηγούμενη μέρα απο αυτή που θέλω να ταξιδέψω ή να τα κλείσω απο εδώ? (το μόνο που με αγχώνει είναι οτι δεν ξέρω 100% το πρόγραμμα και το σκέφτομαι να κάνω κράτηση απο εδώ.)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και σόρρυ για το μέγεθος του κειμένου!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους! μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι αντίστοιχα αξιόπιστο με την ένωση ταξιτζήδων για Cienfuegos στο Trinidad και απο Trinidad για το πρόγραμμα της επιστροφής ή θα κινηθώ με τη Viazul?
Μόνο στο Βινιάλες λειτουργεί έτσι η ένωση τακιτζήδων... επειδή είναι το Βινιάλες, άλλοι άνθρωποι, πιο δουλευταράδες.

Στα άλλα μέρη οι ιδιοκτήτες των σπιτιών λειτουργούν αυτόνομα και συνεννοούνται μεταξύ τους για να βρίσκουν ταξιτζήδες που να εξυπηρετούν τους πελάτες τους, δεν είναι πρόβλημα.

Βιασούλ τελευταία στιγμή νοέμβριο μήνα, το ρισκάρεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.422
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom