Αυστρία Σλοβακία Πληροφορίες για ταξίδι Βιεννη-Μπρατισλάβα

Kristine

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Από την Stephansplatz για τον σταθμό είναι 3 στάσεις με το μετρό. Μόλις κατεβεις θα δεις τις ταμπέλες που θα σε οδηγήσουν κατευθείαν μέσα στο σταθμό.Ο καινούριος αυτός σταθμός είναι αρκετά μεγάλος... έχει και εμπορικό κέντρο άρα θα χρειαστείς σίγουρα χρόνο για να βγαλεις τα εισητήρια και να βρεις την αποβάθρα. Έχεις την δυνατότητα να βγαλεις εισητήριο επιστροφής. Γιατί δεν τα βγαζεις μέσω ίντερνετ για να κλεισεις και θέση? Όσον αφορά το μωρό δεν χρειάζεται κάποιο κάθισμα που θα χρειαστεί να έχει. Για τον σταθμό στην Μπρατισλάβα δεν γνωρίζω καθόλου καθώς κάθε φορά πηγαίνω με το λεωφορείο[/QUOTE πιστευεις εαν τα κλεισω απο εκει ισως δν βρω θεσεις;;;; Γνωριζεις καποιο εγκυρο σιτε μεσω ιντερνετ για τον σταθμο αυτο για να τα κλεισω απο ιντερνετ;;
 

MaryM

Member
Μηνύματα
51
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο, Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας, Κούβα
Θα βρεις θέσεις και από κοντά, απλά μέσω ίντερνετ θα κερδίσεις αρκετό χρόνο. Το επίσημο σάιτ των τραίνων της Αυστρίας είναι το www.oebb.at Έχω κλείσει αρκετές φορές από το σάιτ τους... επομένως είναι και το πιο αξιόπιστο.
 

Kristine

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Θα βρεις θέσεις και από κοντά, απλά μέσω ίντερνετ θα κερδίσεις αρκετό χρόνο. Το επίσημο σάιτ των τραίνων της Αυστρίας είναι το www.oebb.at Έχω κλείσει αρκετές φορές από το σάιτ τους... επομένως είναι και το πιο αξιόπιστο.
Εισαι σιγουρη οτι το μωρο δν χρειαζετε ιδικο καθισματακι;γτ το ανχος μ ηταν αυτο περισσοτερο απολα μην τρεχω κ στο τελος μεινω εκει...λογο καθισματος της μικρης γτ δν σκοπευω να παρω μαζι μ εφοσον λες δν χρειαζετε..

Οστοσο
Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις χρησιμες κ καθισιχαστικες πληροφοριες σου.γτ οπως καταλαβαινης το να ταξιδευεις μενα μωρο σε μια ξενη χωρα δν ειναι κ οτι πιο ευκολο.ευχαριστω κ οτι αλλο χρειαστω θα ξαναστειλω καληνυχτα
 
Last edited by a moderator:

MaryM

Member
Μηνύματα
51
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο, Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας, Κούβα
Εισαι σιγουρη οτι το μωρο δν χρειαζετε ιδικο καθισματακι;γτ το ανχος μ ηταν αυτο περισσοτερο απολα μην τρεχω κ στο τελος μεινω εκει...λογο καθισματος της μικρης γτ δν σκοπευω να παρω μαζι μ εφοσον λες δν χρειαζετε..
Απ ότι είδα στο σάιτ δεν αναφέρει πουθενά ότι είναι απαραίτητο κάποιο καθισματάκι για το μωρό. Απλά προτείνει να το έχουν μαζί οι γονείς για να είναι πιο άνετα στο ταξίδι χωρίς να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.
 

Kristine

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Απ ότι είδα στο σάιτ δεν αναφέρει πουθενά ότι είναι απαραίτητο κάποιο καθισματάκι για το μωρό. Απλά προτείνει να το έχουν μαζί οι γονείς για να είναι πιο άνετα στο ταξίδι χωρίς να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις χρησιμες κ καθισιχαστικες πληροφοριες σου.γτ οπως καταλαβαινης το να ταξιδευεις μενα μωρο σε μια ξενη χωρα δν ειναι κ οτι πιο ευκολο.ευχαριστω κ οτι αλλο χρειαστω θα ξαναστειλω καληνυχτα
 

MaryM

Member
Μηνύματα
51
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο, Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας, Κούβα
Οστοσο

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις χρησιμες κ καθισιχαστικες πληροφοριες σου.γτ οπως καταλαβαινης το να ταξιδευεις μενα μωρο σε μια ξενη χωρα δν ειναι κ οτι πιο ευκολο.ευχαριστω κ οτι αλλο χρειαστω θα ξαναστειλω καληνυχτα
Παρακαλώ τίποτα... σίγουρα είναι δύσκολο με το μωρακι γι αυτό θέλει κάποια οργανωση. Γενικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αν χρειαστείς κάτι άλλο μην διστασεις να μου στείλεις.Καλο βράδυ!
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Καλησπέρα φόρουμ, ξέρουμε εάν τα δρομολόγια των πλοίων Μπρατισλάβα - Βιέννη γίνονται όλο το χρόνο; Θα βρεθούμε τον Φεβρουάριο στη Μπρατισλάβα ερχόμενοι από Βουδαπέστη και σκεφτόμαστε να βάλουμε και τη Βιέννη στο πρόγραμμα. Θα προτιμούσαμε να πάμε μέσω Δούναβη με το πλοίο, αλλιώς η εναλλακτική θα είναι τραίνο/λεωφορείο.

To twincityliner δεν βγάζει δρομολόγια για Φεβρουάριο του 18, αλλά ίσως να είναι και νωρίς ακόμα.
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Καλημερα σας. Εχω μπερδευτει λιγο. Θελω καποια μερα στο 1ο δεκαημερο το Δεκεμβρη να ταξιδεψω απο Βιεννη προς Μπρατισλαβα. Το ξενοδοχειο ειναι κοντα στο Pratestern. To Rome2Rio μου δινει διαδρομη με Regiojet κοντα στην 1,5 ωρα, μπαινοντας ομως στο site της regiojet, μου βγαζει μονο δρομολογια μέσω Brno 4,5 ωρες.
Για την flixbus παντως δεν διαβασα και τα καλυτερα σχολια στο tripadvisor, μηπως προτιμήσω τελικα τρενο?:rolleyes-80:
 

Ioannasc

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλημέρα σας!τα Χριστουγεννα θα βρίσκομαι Αυστρία μεσω Μπρατισλάβας.Φτάνω Τετάρτη απόγευμα Μπρατισλάβα..μένω Τετάρτη και Πέμπτη (να τη δω και αυτη λίγο) και Παρασκευη πρωι 22/12 παίρνουμε τρενακι και πάμε Βιεννη μέχρι τις 27 /12 βραδυ..Σκεφτομουν ανήμερα Χριστουγεννων (νωρίς το πρωι)να ξεκινησουμε με τρενο και να πάμε Σαλτσμπουργκ και λεγαμε να μείνουμε εκεινο το βραδυ...και να γυρισουμε την επομενη απογευμα 26/12 να διανυκτερευσω αλλη μια μερα Βιεννη και να επιστρέψω Ελλάδα..η πτήση μου είναι 27/12 στις 21:00 οπότε θα ειναι μια γεματη μερα ακόμα στη Βιέννη... πως σας φαίνεται???Αξίζει η "ταλαιπωρία" να περάσουμε τα Χριστούγεννα στο Σαλτσμπουργκ??
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
καλημερα..

εγω ταξιδευω αρχες Δεκεμβρη στη Βιεννη..αμφιταλαντευομουν πολυ για το Salzburg..Τελικα καθοτι θα εχω 3 ημερες επελεξα να μην παω...

Εφοσον εχεις 5 καθαρες ημερες στη Βιεννη θα ελεγα..να το τολμησεις..Αξιζει..

Σιγουρα κανε κρατησεις σε εστιατορια η οτι αλλο θες να δεις..Εκεινες της ημερες θα γινεται χαμος!

Δε ξερω τι γινεται με το κρυο κ ποσο μπορεις να τριγυρνας εξω... Αλλα πιστευω οτι οι ημερες στη Βιεννη ειναι αρκετες!
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
καλημέρα σας!τα Χριστουγεννα θα βρίσκομαι Αυστρία μεσω Μπρατισλάβας.Φτάνω Τετάρτη απόγευμα Μπρατισλάβα..μένω Τετάρτη και Πέμπτη (να τη δω και αυτη λίγο) και Παρασκευη πρωι 22/12 παίρνουμε τρενακι και πάμε Βιεννη μέχρι τις 27 /12 βραδυ..Σκεφτομουν ανήμερα Χριστουγεννων (νωρίς το πρωι)να ξεκινησουμε με τρενο και να πάμε Σαλτσμπουργκ και λεγαμε να μείνουμε εκεινο το βραδυ...και να γυρισουμε την επομενη απογευμα 26/12 να διανυκτερευσω αλλη μια μερα Βιεννη και να επιστρέψω Ελλάδα..η πτήση μου είναι 27/12 στις 21:00 οπότε θα ειναι μια γεματη μερα ακόμα στη Βιέννη... πως σας φαίνεται???Αξίζει η "ταλαιπωρία" να περάσουμε τα Χριστούγεννα στο Σαλτσμπουργκ??
Από ότι φαίνεται έχεις 5 ολόκληρες μέρες στην Βιέννη που μάλλον είναι αρκετές, εάν δεν έχεις σκοπό να επισκεφτείς πολλά μουσεία ή και τα 2 παλάτια. Εγώ θα σου πρότεινα να τσεκάρεις ποια μουσεία θέλεις να δεις και πότε είναι ανοιχτά αυτές τις μέρες και αναλόγως να επιλέξεις ποια μέρα θα πας στο Σάλσμπουργκ 24/12 ή 25/12. Είναι πανέμορφο ,αλλά θέλει να του διαθέσεις 6-7 ώρες για να πάρεις μια καλή γεύση από αυτό. Φυσικά κάνε κράτηση για φαγητό σε κάποιο εστιατόριο γιατί θα γίνεται χαμός από εκδρομείς!
Σε μένα οι 5 διανυκτερεύσεις στη Βιέννη τον Ιούνιο, με πολύ καλό καιρό και μέρα μέχρι τις 9 μμ δεν μου φάνηκαν πολλές για να θυσιάσω έστω και μία για μια κοντινή ημερήσια εξόρμηση. Το δε Σάλσμπουργκ είχα επιλέξει να το δω από το Μόναχο που είναι πιο κοντά.
Η επιλογή σου θα εξαρτηθεί και από τον καιρό που θα βρεις εκείνες τις μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom