«Το πρωί να τρως σα βασιλιάς...»

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Συμφωνα με πολλες ερευνες το πρωινο ειναι το σημαντικοτερο γευμα της ημερας. Αλλα και για το στομαχακι μας μαλλον ειναι το πιο λαχταριστο! Προσωπικα τρελαινομαι για νοστιμα πρωινα γευματα και ενω στη καθημερινη ζωη δεν με αφορα καθολου, στις διακοπες και τα ταξιδια το θεωρω μια απ'τις απολαυσεις και εμπειριες του ταξιδιου.

Εδω 50 of the World’s Best Breakfasts from Around the World | The HostelBookers Blog βρηκα τα 50 ωραιοτερα πρωινα γευματα στο κοσμο και ξεχωρισα τα παρακατω:

Πρωινο στην Αλασκα
Κρέας ταράνδου και ένα αυγό πανω σε μια τηγανίτα. Καημένε Ρούντολφ!

ablog.hostelbookers.com_wp_content_uploads_2011_08_Alaska_breakfast.jpg



Πρωινο στο Περου
Ωμα θαλασσινα με λεμονι ή λαιμ και καυτερες πιπεριες τσιλι!

ablog.hostelbookers.com_wp_content_uploads_2011_08_Peru_breakfast.jpg



Πρωινό στο Δομινικανή Δημοκρατία
Πρέπει να δοκιμάσετε το Mangu. Το Mangu γίνεται με το πολτο απο ενα ειδος μπανανας, με βούτυρο, σαλάμι, τυρί ή αυγά. Σερβιρεται με ζεστη σοκολατα.

ablog.hostelbookers.com_wp_content_uploads_2011_08_Dominican_Rep1_e1313680269976.jpg



Πρωινο στη Γκανα

Το πιο δημοφιλές είδος πρωινού σε αυτή την αφρικανική χώρα είναι το waakye. Είναι βασικά ρύζι μαγειρεμένο με φασόλια και βρίσκεται σε όλα τα περίπτερα του δρόμου στην Γκάνα.

ablog.hostelbookers.com_wp_content_uploads_2011_08_Ghana.jpg




Εσεις σε ποιο ξενοδοχειο εντος ή εκτος Ελλαδος φαγατε το ωραιοτερο πρωινο;
Σε ποια χωρα απολαυσατε το πιο νοστιμο ή πιο παραξενο;
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τα πιο παράξενα για τις συνήθειές μας πρωινά τα έφαγα στην Ιαπωνία: φασόλια, αποξηραμένο ψάρι, φύκια μαγειρεμένα, σουβλάκι κοτόπουλο που το έψηναν μπροστά μας, καυτερή σούπα λαχανικών και natto (φασόλια σόγιας που έχουν υποστεί μια διαδικασία ζύμωσης). Εκτός από το natto που δεν τρωγότανε με τίποτα, γενικά ήταν μια θετική εμπειρία. Επίσης σούσι για πρωινό στην ψαραγορά του Τόκιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Ψητές πεταλίδες και ωμούς αχινούς που μόλις βγήκαν απ' τη θάλασσα με ψωμί σε εγκαταλειμμένο μοναστήρι της Νισύρου, από απόγνωση αφού δεν σκεφτήκαμε να φέρουμε τίποτε άλλο. Ευτυχώς, είχε νερό το πηγάδι. Το πιο περίεργό μου, αλλά το θυμάμαι με νοσταλγία.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Επίσης σούσι για πρωινό στην ψαραγορά του Τόκιο.
Aυτο ακουγεται πολυ ωραιο κι ενδιαφερον!

Ψητές πεταλίδες και ωμούς αχινούς που μόλις βγήκαν απ' τη θάλασσα με ψωμί σε εγκαταλειμμένο μοναστήρι της Νισύρου, από απόγνωση αφού δεν σκεφτήκαμε να φέρουμε τίποτε άλλο. Ευτυχώς, είχε νερό το πηγάδι. Το πιο περίεργό μου, αλλά το θυμάμαι με νοσταλγία.
Ωραια εμπειρια ;)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ψητές πεταλίδες και ωμούς αχινούς που μόλις βγήκαν απ' τη θάλασσα με ψωμί σε εγκαταλειμμένο μοναστήρι της Νισύρου, από απόγνωση αφού δεν σκεφτήκαμε να φέρουμε τίποτε άλλο. Ευτυχώς, είχε νερό το πηγάδι. Το πιο περίεργό μου, αλλά το θυμάμαι με νοσταλγία.
Ψητές δεν έχω φάει ποτέ...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μπορω να φαω για πρωινο ενα αρνι στην καθισια μου..αλλα αυτο με τα ωμα θαλασσινα πρωι πρωι...εε οχι παει πολυυ!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τηγανίτες με λειωμένη μπανάνα, ρύζι με βλαστούς και άνθη φρέσκου τζίντζερ, άγρια σπαράγγια και, τέλος, φρέσκος ανανάς. Το νοστιμώτερο πρωινό που έφαγα ποτέ, στο Jungle Blues Dream Guesthouse, στο Bario του Sarawak, με κόστος διαμονής 12 ευρώ τη μέρα, με πλήρη διατροφή!

Μνημειώδη πρωινά, επίσης, στο Meridien της Kota Kinabalu και στο Hilton της Kuala Lumpur, όπως επίσης και στην Albergaria do Calvario στην Evora της Πορτογαλίας.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
...εε οχι παει πολυυ!!
Για σένα - προφανώς... Για μένα είναι από τα καλύτερα. Όπως μου πάει πολύ (μα πάαααρα πολύ) και το ... αρνί στην καθισιά (για πρωινό)! Έλεος!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μπορω να φαω για πρωινο ενα αρνι στην καθισια μου..αλλα αυτο με τα ωμα θαλασσινα πρωι πρωι...εε οχι παει πολυυ!!
Kαι μένα με αναγούλιασαν αυτές οι προτάσεις για πρωινό του manelakiou ειδικά αυτή με τα ωμά θαλασσινά, το τσίλι και τη λεμονάδα!
ai283.photobucket.com_albums_kk290_retnosai_emoticon_Disgust.gif
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom