«Το πρωί να τρως σα βασιλιάς...»

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Βαυαρικό παραδοσιακό πρωινό

Ιδού:

awww.schoeneswochenende.at__images_gruppenreisen_ingolstadt_munich_weisswurstfruehstueck.jpg


Αποτελείται από λευκά λουκάνικα Μονάχου (δεν τα μαγειρεύεις, απλά τα βουτάς σε λίγο ζεματιστό νερό), μπύρα Weiß, Brezelάκια και - όπως διακρίνετε στο κάτω μέρος του πιατου - μια σκούρα γλυκιά μουστάρδα (που στην παρέα μου έχει λάβει τη χαϊδευτική προσωνυμία "εμετούλης", αλλά εσάς μη σας πτοεί αυτό :shock:).

Ίσως να μη σας πείθει με την πρώτη ματιά (ειδικά το ότι πρέπει να κατεβάσεις μισό λίτρο μπύρα με το καλημέρα σας και εννοείται χωρίς να έχεις πιει καφέ), αλλά βασικά είναι τέλειο - εντάξει, για ειδικές περιστάσεις, δεν είναι και για χόρταση. Μετά το φαϊ εννοείται ξαναπάς απευθείας για ύπνο. Σερβίρεται και σε αρκετές κεντρικές μπυραρίες του Μονάχου αυστηρά μέχρι τις 12 το μεσημέρι. Prost!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Στα ταξίδια μου θεωρώ το πρωινό ιεροτελεστία ολόκληρη, ακόμη κι αν είναι πολύ λιτό.

Προτιμώ ακόμα και να χάσω μία ώρα από τον ύπνο μου, για να απολαύσω το πρωινό με την ησυχία μου....

Και μάλιστα όχι τόσο για τη ποικιλία του πρωινού (που πολλές φορές είναι ασήμαντη), αλλά για τον περιβάλλοντα χώρο τις πρωινές ώρες (ειδικά αν μιλάμε για χώρες εκτός Ευρώπης), τα χρώματα και τις μυρωδιές της μέρας στην αρχή της ..

Από τις ωραιότερες αναμνήσεις μου, ήταν τα πρωινά στην Ινδονησία, που για ολόκληρο μήνα (και χωρίς να το βαρεθώ), έτρωγα κάθε πρωί, nasi coreng σε διάφορες εκδοχές και με ένα τηγανητό αυγό σαν καπέλο (συν το τσίλι που έριχνα φουλ :haha:)...

Ξεχωριστό πρωινό,ήταν και στο Sheraton Sengigi Beach reasort στο Λόμποκ (τόσο η ποικιλία και η ποιότητα, όσο και η μεγάλη υπαίθρια "αίθουσα" πρωινού με θέα τις πισίνες, τους φοίνικες, τη θάλασσα...)

Επιπλέον, το ωραιότερο πρωινό στην Ευρώπη, το έχω φάει στο Αμστερνταμ στο Barbizon Palace :
φοβερή ποικιλία από λουκάνικα, τυριά, ψωμιά, σούσι, ρύζια, μαρμελάδες σε μικρά βαζάκια, μερέντες, muffins με ότι φρούτο δάσους μπορούσες να φανταστείς, ντόνατς, τάρτες κλπ κλπ.
(το σούσι πάντως, ούτε τότε συγκινήθηκα να το δοκιμάσω....)
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Μπορεί να μην είναι τα καλύτερα ή τα πιο παράξενα, αλλά είναι τα πιο πρόσφατα!
Πρωινό Κις και Μια κυρία πάνω σε ένα κροκ!
 

Attachments

traveltralala

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
"περί ορέξεως...κολοκυθόπιτα!"
ακούγονται εντυπωσιακά μπλεγμένες οι γεύσεις σε κάποια πρωινά..μου κινούν την περιέργεια!
χμμ, με εξαίρεση ίσως τα ωμά θαλασσινά και τα λουκάνικα με τη μπύρα..μα πρωι πρωι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.029
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom