Άγιο Όρος

Μηνύματα
46
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ασία παντού
Εχω επισκεφθεί το Ορος τρεις φορές. Γιατί έχεις διανυκτερεύσεις στις Καρυές ενώ μπορείς κάθε βράδυ να κοιμάσαι σε διαφορετικό μοναστήρι ?
Ετσι μπορείς εύκολα να μετακινηθείς με τα πόδια και να διανυκτερεύεις σε νέα μονή κάθε φορά. Βέβαια προυπόθεση είναι να έχεις ειδοποιήσει πρώτα τη μονή. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μένεις νύχτα έξω από το μοναστήρι και για αυτό το λόγο δεν θα σε αφήσουν έξω, κάπου θα σε κοιμίσουν...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Εχω επισκεφθεί το Ορος τρεις φορές. Γιατί έχεις διανυκτερεύσεις στις Καρυές ενώ μπορείς κάθε βράδυ να κοιμάσαι σε διαφορετικό μοναστήρι ?
Ετσι μπορείς εύκολα να μετακινηθείς με τα πόδια και να διανυκτερεύεις σε νέα μονή κάθε φορά. Βέβαια προυπόθεση είναι να έχεις ειδοποιήσει πρώτα τη μονή. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μένεις νύχτα έξω από το μοναστήρι και για αυτό το λόγο δεν θα σε αφήσουν έξω, κάπου θα σε κοιμίσουν...
Όπως τα λες George τα υπολόγιζα. Αλλά μου πρότειναν ξενώνα στις Καρυές, για να μπορώ να επιστρέφω τα βράδια ότι ώρα θέλω, και γενικά σαν καλύτερα.
Αν πάω σε κάποιο απόμακρο, κανονίζω αν γίνεται δ/υση από τις Καρυές , αν υπάρχει χώρος βέβαια.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Από τις Καρυές με τα πόδια στο 2ωρο προσιτές είναι οι μονές Κουτλουμουσίου (στις παρυφές των Καρυών), Σταυρονικήτα (πανέμορφο μικρό μοναστήρι), Ιβήρων (έχω κάνει με τα πόδια αυτή τη διαδρομή), Παντοκράτορος και Ξηροποτάμου. http://www.athonite.gr/data/apostaseis.htm Εάν πας προς Ιβήρων μπορείς να περάσεις και από τον π.Ευθύμιο που αναφέρω στο #6, θα δεις ταμπελίτσα στο δρόμο σου. Επίσης στις παρυφές των Καρυών βρίσκεται η σκήτη του Αγ. Ανδρέα όπου στεγάζεται η Αθωνιάδα σχολή. Το περπάτημα βέβαια μες τη ζέστη του Ιουλίου και τη σκόνη των χαλικόδρομων θα είναι λίγο ταλαιπωρία. Σε μια πλατειούλα στην είσοδο των Καρυών (όπως και στο λιμανάκι της Δάφνης) σταθμεύουν 3-4 μικρά πούλμαν που κάνουν δρομολόγια. Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες γιατί δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Μην κάνεις ωτοστόπ σε οχήματα μοναχών - απαγορεύεται να πάρουν επιβάτες. Όπως είπα και στο #6 αν πάς επίσκεψη σε κελί μοναχού καλό είναι να πάς δώρο ένα σακουλάκι καφέ ελληνικό, ξηρούς καρπούς ή κουλουράκια νηστίσιμα. Μια που θα μείνεις Καρυές θα έχεις το προνόμιο να παρακολουθήσεις τον Όρθρο στην κεντρική εκκλησία «Άξιον Εστί» - δυνατότητα που δεν την έχεις αν μείνεις σε μοναστήρι. Η εκκλησία έχει ανακαινισθεί εξωτερικά πρόσφατα, μέσα όμως υπάρχουν οι μεταλλικές σκαλωσιές με τεραστίων διατομών σίδερα. Αυτό το τόσο παράταιρο υλικό σε συνδυασμό με το ελάχιστο φώς που περνά από τα μικρά παράθυρα αποπνέει μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα μυσταγωγίας. Πρέπει να ξυπνήσεις νωρίς και να πάς από τους πρώτους στον Όρθρο. Θα έχεις τη δυνατότητα να πιάσεις καλό στασίδι ακριβώς απέναντι από την εικόνα του Άξιον Εστί, πίσω από τα στασίδια των μοναχών και να παρακολουθήσεις με την άνεσή σου όλα τα τεκταινόμενα. Όλη η μαγεία είναι το πρώτο δίωρο με μοναδικό το φώς λίγων κεριών να αντανακλάται στις σκαλωσιές μέχρι τις πρώτες ακτίνες του ήλιου. Αν κουραστείς ή νυστάξεις πας στο καφενείο πίνεις ένα καφέ και γυρνάς …. στο Διʼ ευχών !
 
Last edited by a moderator:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
McElk μου τα είπες λεπτομερέστερα κι ευχαριστώ.
έχω τον πίνακα των αποστάσεων από Καρυές κι' ανάλογα κανονίζω. Ιβήρων θα πάω απ τη πρώτη μέρα.
τοχω υπόψη για τα δωράκια, διάβασα και τον vaganto και τις άλλες ιστορίες, το ξέρουμε κι από τα δικά μας μοναστήρια εδώ.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Εάν η επιστροφή σου είναι Κυριακή, λάβε υπ’ όψη σου ότι θα έχει πολύ κόσμο σε αναμονή στη Δάφνη για το ταχύπλοο (διαδρομή κάπου 1 ώρα – εισιτήριο 12 ευρώ). Γιαυτό φρόντισε να κάνεις από νωρίς κράτηση για το εισιτήριο της επιστροφής. Διαφορετικά θα επιστρέψεις με το Φέρρυ που κάνει δυόμισι ώρες (σε ποιόν τα λέω τώρα … !:)). Υπάρχει και ένα σούπερ ταχύπλοο 8 θέσιο (διαδρομή λίγο παραπάνω από μισή ώρα – εισιτήριο 20 ευρώ). Για το παραπάνω θα ρωτήσεις στο καφενείο στη Δάφνη, όχι στο εκδοτήριο εισιτηρίων. Παρεμπιπτόντως στη μονή Ιβήρων έχουν ένα κόκκινο κρασί «διαμάντι».
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Εάν η επιστροφή σου είναι Κυριακή, λάβε υπ’ όψη σου ότι θα έχει πολύ κόσμο σε αναμονή στη Δάφνη για το ταχύπλοο (διαδρομή κάπου 1 ώρα – εισιτήριο 12 ευρώ). Γιαυτό φρόντισε να κάνεις από νωρίς κράτηση για το εισιτήριο της επιστροφής. Διαφορετικά θα επιστρέψεις με το Φέρρυ που κάνει δυόμισι ώρες (σε ποιόν τα λέω τώρα … !:)). Υπάρχει και ένα σούπερ ταχύπλοο 8 θέσιο (διαδρομή λίγο παραπάνω από μισή ώρα – εισιτήριο 20 ευρώ). Για το παραπάνω θα ρωτήσεις στο καφενείο στη Δάφνη, όχι στο εκδοτήριο εισιτηρίων. Παρεμπιπτόντως στη μονή Ιβήρων έχουν ένα κόκκινο κρασί «διαμάντι».
Καλημέρα. Mε 17 ευρώ πάω από Κρήτη - Πειραιά με την έκπτωση.
Κυριακή πρέπει να πάρω το λεωφορείο από Θεσ/κη για Ουρανούπολη τότε τα δρομολόγια τα είδα λιγότερα. Λες να κλείσω πιο μπροστά;
Θα μείνω στη Ιβήρων για γεύμα να δοκιμάσω το κρασάκι εφχ
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Η μετάβαση δεν είναι το πρόβλημα αλλά η επιστροφή. Όλοι σχεδόν οι επισκέπτες που πηγαίνουν κάθε μέρα της εβδομάδας σχεδιάζουν επιστροφή Κυριακή και οι περισσότεροι προτιμούν το ταχύπλοο. Πριν την επιβίβαση (στην επιστροφή) περνάς από κάποιο (υποτυπώδη) τελωνειακό έλεγχο.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Από τις Καρυές με τα πόδια στο 2ωρο προσιτές είναι οι μονές Κουτλουμουσίου (στις παρυφές των Καρυών), Σταυρονικήτα (πανέμορφο μικρό μοναστήρι), Ιβήρων (έχω κάνει με τα πόδια αυτή τη διαδρομή), Παντοκράτορος και Ξηροποτάμου. http://www.athonite.gr/data/apostaseis.htm Εάν πας προς Ιβήρων μπορείς να περάσεις και από τον π.Ευθύμιο που αναφέρω στο #6, θα δεις ταμπελίτσα στο δρόμο σου.


τελικά θα την κάνω διήμερη από Καρυές με τα πόδια παίρνοντας τα με τη σειρά. από ποιο να ξεκινήσω;
και σε ποιο μοναστήρι νομίζεται ότι είναι καλά να διανυχτερεύσω,(καλά είναι Ιβήρων;), για να συνεχίσω την περιήγηση την επομένη μέχρι να επιστρέψω Καρυές;
η είσοδος μου είναι 10/7 και Vag θα είμαι μόνος...
 
Last edited by a moderator:

MacLaughlan

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γειά+χαρά

Σκέφτηκα να πάρω το πλοιάριο απο Ουρανούπολη για Δάφνη, από όπου με το λεωφορείο θα ανέβω Καρυές. Απο εκεί μπορώ να περπατήσω προς την Μονή Ιβήρων και Σταυρονικήτα. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι το πως να πάω στην Μονή Εσφιγμένου, χωρίς να διανύσω όλη αυτή την απόσταση. Μπορώ άραγε να πάρω το καϊκι της Ιερισσού από κάποια από τις δυό Μονές που προανέφερα για την μεταφορά μου;
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Βρήκα τυχαία το Θεματάκι εδώ παίδες γιατί τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να επισκεφθώ για ένα τριήμερο το άγιο όρος ...
Θα ήθελα σας παρακαλώ να με πληροφορήσετε για το ποιες μονές είναι "εφικτότερο" να επισκεφθώ, κόστη και τρόπο μεταφοράς μέχρι το Αγ ορος και τι θα πρέπει να έχω μαζί μου για την διαμονή.
Σχεδιάζω να το κάνω όλο αυτό με μέσα μαζικής μεταφοράς απο τον τόπο διαμονής μου (Λουτράκι Κορινθίας).
Όποια βοήθεια δεκτή ...
Ευχαριστώ
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Βρήκα τυχαία το Θεματάκι εδώ παίδες γιατί τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να επισκεφθώ για ένα τριήμερο το άγιο όρος ...
Θα ήθελα σας παρακαλώ να με πληροφορήσετε για το ποιες μονές είναι "εφικτότερο" να επισκεφθώ, κόστη και τρόπο μεταφοράς μέχρι το Αγ ορος και τι θα πρέπει να έχω μαζί μου για την διαμονή.
Σχεδιάζω να το κάνω όλο αυτό με μέσα μαζικής μεταφοράς απο τον τόπο διαμονής μου (Λουτράκι Κορινθίας).
Όποια βοήθεια δεκτή ...
Ευχαριστώ
Πριν από 3 μήνες και μετά από τη μέρα που θα πας, θα πάρεις τλφ στο γραφείο προσκυνητών στη Θεσ/κη να σου δώσουν την άδεια εισόδου στο Α.Ο. Αν είσαι τρίτεκνος να το πεις για να πληρώσεις στη έκδοση του διαμονητηρίου 10 ευρώ αντί 25. Αθήνα - Θεσ/κη με τραίνο ή λεωφορείο. Από το πρακτορείο Χαλκιδικής στη Θεσ/κη θα πάρεις το λεωφορείο για Ουρανούπολη όπου θα μείνεις σε ξενοδοχείο την παραμονή της εισόδου σου στο Α.Ο και το επόμενο πρωί θα πάρεις το διαμονητήριο από το σχετικό γραφείο και κατόπιν τα καραβάκι των 0945 να σε πάει στη Δάφνη.
Για αρχή σου προτείνω εύκολες διαδρομές με τα πόδια Καρυές-Ιβήρων , Ιβήρων-Σταυρονικήτα, Σταυρονικήτα-Παντοκράτορος.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Πριν από 3 μήνες και μετά από τη μέρα που θα πας, θα πάρεις τλφ στο γραφείο προσκυνητών στη Θεσ/κη να σου δώσουν την άδεια εισόδου στο Α.Ο. Αν είσαι τρίτεκνος να το πεις για να πληρώσεις στη έκδοση του διαμονητηρίου 10 ευρώ αντί 25. Αθήνα - Θεσ/κη με τραίνο ή λεωφορείο. Από το πρακτορείο Χαλκιδικής στη Θεσ/κη θα πάρεις το λεωφορείο για Ουρανούπολη όπου θα μείνεις σε ξενοδοχείο την παραμονή της εισόδου σου στο Α.Ο και το επόμενο πρωί θα πάρεις το διαμονητήριο από το σχετικό γραφείο και κατόπιν τα καραβάκι των 0945 να σε πάει στη Δάφνη.
Για αρχή σου προτείνω εύκολες διαδρομές με τα πόδια Καρυές-Ιβήρων , Ιβήρων-Σταυρονικήτα, Σταυρονικήτα-Παντοκράτορος.
http://www.mountathosinfos.gr/pages/agionoros/pilgrims_info.gr.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom