Άγιο Όρος

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Αν δεν σας ξέρουν και πάτε πρώτη φορά, είναι δύσκολο να γίνει αυτό που επιθυμείτε. Απευθυνθείτε στον πνευματικό σας, μπας και μπορεί να κάνει κάτι. Αν πάλι δεν έχετε πνευματικό, τότε όχι.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλημέρα σε όλους. Πρόσφατα ένιωσα μια τεράστια ανάγκη να πάω στο Άγιον Όρος. Έχω ήδη διαβάσει αρκετά και έχω παρακολουθήσει αρκετά βίντεο για το Όρος. Μερικές απορίες που έχω είναι: Υπάρχει τρόπος να μείνω στο Όρος για πάνω από 4 ημέρες; Αν ναι, ποια είναι η διαδικασία; Υπάρχει περίπτωση κάποιο μοναστήρι, σκήτη ή οτιδήποτε να δεχτεί να με φιλοξενήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ναι, τις τελευταίες 2 φορές έμεινα από πέντε βράδια χωρίς πρόβλημα σε διαφορετικές μονές. Καμία διαδικασία απλά κάνε κράτηση στη μονή δεν χρειάζεται να αναφέρεις πότε λήγει το διαμονητήριο. Για περισσότερες μέρες στο ίδιο μόνο σε σκήτη όταν είναι μεγάλη π.χ. του Αγ. Ανδρέου για τις μονές θέλει γνωριμίες στις περισσότερες
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Για να μείνεις πάνω από τέσσερις μέρες 'νόμιμα', θα πρέπει να μεταβεις στο γραφείο της Ιεράς επιστασιας στις Καρυές και να ζητήσεις επέκταση στο διαμονητηριο. Απλή διαδικασία, μια υπογραφή και μια σφραγίδα μπαίνει, αλλά πρέπει να είσαι εκεί τις μέρες και τις ώρες που είναι ανοιχτά.
Για διαμονή πολλές μονές ή σκητες δέχονται πολυήμερες κρατήσεις αν ρωτήσεις τον αρχονταρη.
Εχε επίσης υπόψη ότι αν θέλεις να μείνεις σε μια μονή μόνο, επικοινωνείς με τον αρχονταρη και μπορεί να σου εκδώσει ειδικό διαμονητηριο μόνο για τη συγκεκριμένη μονή, το οποίο δεν έχει συγκεκριμένη διάρκεια.

Κάτι άλλο που θα διαπιστώσεις στο Όρος είναι ότι υπάρχει σωρεία κανονισμών και απαγορευσεων, αλλά υπάρχει και μεγάλη ελαστικότητα.
 
Μηνύματα
619
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Ισχύει ότι ενώ υπάρχουν πολλοί κανόνες τα πράγματα είναι ελαστικά. Όλα εξαρτώνται από την μονή που θες να κάτσεις παραπάνω, τον αρχοντάρη, τον Ηγούμενο και φυσικά τις καιρικές συνθήκες.

Τον περασμένο Φεβρουάριο λόγω του χιονιού αποκλειστήκαμε για αρκετές ημέρες στην Αγίου Παύλου και ήταν καταπληκτικά.
 
Μηνύματα
3
Likes
1
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Και ζητώ συγγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα. Θα ήθελα επίσης αν γνωρίζεις κάποιος να μου προτείνει πως θα ήταν καλύτερα να περάσω τον χρόνο μου από εκεί. Με ενδιαφέρει περισσότερο να ζήσω για ένα διάστημα όσο πιο απλά γίνεται, επίσης θα ήθελα αν είναι δυνατών να μπορώ να συζητάω αρκετά με Γέροντες και άλλους μοναχούς. Ένας φίλος, μου πρότεινε να επισκεφτώ κελιά και όχι μονές, καθώς η φιλοξενία στα κελιά είναι πιο προσωπική και η φιλοξενία στις μονές είναι συνήθως πολύ τυπική. Ισχύει αυτό; Εσείς τι θα μου προτείνατε;
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Εδώ είμαστε ταξιδιωτικό φόρουμ και ως εκ τούτου οι πληροφορίες που θα λάβεις είναι περισσότερο χρηστικές και αφορούν τη διαδικασία έκδοσης διαμονητηρίου, την μετάβαση, τη διαμονή στις μονές και τη μετακίνηση μέσα στο Όρος. Για τα μικρότερα κελιά δεν έχουμε ευλογία από τους γέροντες να γράψουμε λεπτομέρειες και να κάνουμε δημόσια προτάσεις, καθώς οι ίδιοι δεν το θέλουνε.. Κάποιοι μάλιστα δυσφορούν έντονα όταν βλέπουν τα ονόματά τους ή των κελιών τους στο ίντερνετ καθώς θεωρούν ότι το πνευματικό έργο που παράγουν δεν πρέπει επ'ουδενί να 'διαφημίζεται' σαν τουριστικός προορισμός...

Αυτό που θα σου πρότεινα πάντως είναι να μην πτοηθείς, δες πότε θέλεις/μπορείς να πας και κανόνισε άμεσα για διαμονητήριο. Κλείσε σε κάποια κεντρική μονή την πρώτη μέρα και εκεί εφόσον το θέλεις, τα βήματά σου θα σε οδηγήσουν στους κατάλληλους ανθρώπους. Μίλα με τους πατέρες εκεί που θα μείνεις για συστάσεις, μίλα και με άλλους προσκυνητές και ακολούθα τα πόδια σου... Μη διστάσεις να χτυπάς τις πόρτες κελιών και να ζητάς να μιλήσεις με τους γέροντες.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Κάθε μονή έχει τον πνευματικό της, ζήτησε τον θα σου κλείσει ραντεβού. Θα σε εξομολογήσει, θα προσευχηθεί για τα προβλήματα της υγείας σου και των δικών σου σε ειδικό χώρο γι αυτές τις δουλειές...
Δεν είναι δυνατόν να πας στο Α.Ο. και να μην βρεθείς π.χ. στις 3 το πρωί ή σε μια ολονυχτία στη κατασκότεινη βυζαντινή εκκλησία για μια λειτουργία ξεχωριστή απ ότι ήξερες μέχρι τότε. Στο χώρο απ όπου πέρασαν αυτοκράτορες και γνωστοί πατριάρχες. Διάλεξε μικρο μοναστήρι στην αρχή π.χ. Κωνσταμονίτου όπου δεν πάνε πολλοί προσκυνητές. Μην ανησυχείς και μόνο που θα πας στο Α.Ο θα πάρεις τη δόση σου κι εσύ...
Ρίξε ένα βλέμμα και στις ιστορίες μας, όλα τα γράφουμε ...
 
Μηνύματα
3
Likes
1
Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Εδώ είμαστε ταξιδιωτικό φόρουμ και ως εκ τούτου οι πληροφορίες που θα λάβεις είναι περισσότερο χρηστικές και αφορούν τη διαδικασία έκδοσης διαμονητηρίου, την μετάβαση, τη διαμονή στις μονές και τη μετακίνηση μέσα στο Όρος. Για τα μικρότερα κελιά δεν έχουμε ευλογία από τους γέροντες να γράψουμε λεπτομέρειες και να κάνουμε δημόσια προτάσεις, καθώς οι ίδιοι δεν το θέλουνε.. Κάποιοι μάλιστα δυσφορούν έντονα όταν βλέπουν τα ονόματά τους ή των κελιών τους στο ίντερνετ καθώς θεωρούν ότι το πνευματικό έργο που παράγουν δεν πρέπει επ'ουδενί να 'διαφημίζεται' σαν τουριστικός προορισμός...

Αυτό που θα σου πρότεινα πάντως είναι να μην πτοηθείς, δες πότε θέλεις/μπορείς να πας και κανόνισε άμεσα για διαμονητήριο. Κλείσε σε κάποια κεντρική μονή την πρώτη μέρα και εκεί εφόσον το θέλεις, τα βήματά σου θα σε οδηγήσουν στους κατάλληλους ανθρώπους. Μίλα με τους πατέρες εκεί που θα μείνεις για συστάσεις, μίλα και με άλλους προσκυνητές και ακολούθα τα πόδια σου... Μη διστάσεις να χτυπάς τις πόρτες κελιών και να ζητάς να μιλήσεις με τους γέροντες.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχεις απόλυτο δίκαιο. Θέλω να πιστεύω πως με την βοήθεια του Θεού θα βρώ αυτό που ψάχνω, με τον έναν τρόπο ή τον άλλο.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχεις απόλυτο δίκαιο. Θέλω να πιστεύω πως με την βοήθεια του Θεού θα βρώ αυτό που ψάχνω, με τον έναν τρόπο ή τον άλλο.
Κάθε μοναστήρι έχει τη χάρη του. Έχω πάει σε 18 απ τα 20 μοναστήρια, σε πολλές σκήτες και κελιά. Μόνο ευχαρίστηση νιώθω όταν φεύγω απο αυτό τον Άγιο Τόπο. Πάνε σε οποιο μοναστήρι σε δεχτούν και σιγά σιγά θα πραγματοποιείσεις αυτά που θέλεις.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Μια και έχει καιρό να ενημερωθεί το νήμα με τα μετά τον κοβιντ δεδομένα, να πω ότι έπειτα από κάποιο αρχικό διάστημα που απαγορεύτηκε τελείως η είσοδος σε προσκυνητές και κατόπιν επιτράπηκε μόνο σε όσους έχουν ειδικά διαμονητήρια, είναι δηλαδή προσκεκλημενοι κάποιας μονής και δεν επιτρέπεται να περιηγηθούν αλλού εκτός αυτής, από τα τέλη Μαΐου φέτος το γραφείο προσκυνητών άρχισε να επανεκδιδει κανονικά διαμονητήρια και άρθηκε η απαγόρευση για περιήγηση μεταξύ μονών.

Να πούμε ότι δεν έχει σημασία αν είναι κάποιος εμβολιασμενος ή όχι, στην είσοδο κατά την παραλαβή του διαμονητηριου διεξάγεται υποχρεωτικό ραπιντ τεστ από κλιμάκιο του εοδυ που βρίσκεται για το σκοπό αυτό στο γραφείο, το αρνητικό αποτέλεσμα του οποίου -δίνεται σχετικό απόκομμα-αποτελεί προϋπόθεση για την επιβίβαση.

Παρόλα αυτά και λόγω του υψηλού σχετικά αριθμού ανεμβολιαστων μοναχών, κάποιες μονές είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικές να δεχτούν κόσμο ή δέχονται μόνο με ειδικά διαμονητήρια ακόμα, ενώ κάποιες όπως η Βατοπεδίου έχουν εφαρμόσει επιπλέον αυστηρούς όρους.

Η κράτηση διαμονητηριου από το γραφείο της Θεσσαλονίκης γίνεται πλέον μόνο ένα μήνα πριν της εισόδου (αντί για τρεις μήνες που ίσχυε παλιά), ενώ κατά κανόνα δεν υπάρχει πολύς κόσμος που μπαίνει όπως παλιά και, με εξαίρεση τις δημοφιλείς μονές, είναι πιο εύκολο να βρεθεί θέση -αν δεχονται-.

Οι μονές Ξενοφώντος και Βατοπεδίου δέχονται πλέον μόνο ονλάιν κρατήσεις έχοντας θέσει σε λειτουργία ένα ηλεκτρονικό σύστημα μέσω αντίστοιχων ιστοσελίδων όπου απαιτείται πρώτα εγγραφή με τα στοιχεία του προσκυνητή (filoxenia.imxenophontos.eu και hospitality.vatopedi.gr) ενώ ειδικά η μονή Βατοπεδίου που ανέκαθεν δεχόταν πολύ μεγάλο πλήθος προσκυνητών, λόγω κοβιντ αυτό το διάστημα επιτρέπει τη διαμονή σε αυτήν μόνο αν πρόκειται για την πρώτη μέρα εισόδου (να μην έχει προηγηθεί δηλαδή επίσκεψη σε άλλο μέρος εντός του Όρους) και με υποχρέωση επίδειξης αρνητικού pcr (αποκλειστικά) τεστ 24 ωρών.
 
Μηνύματα
619
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες διότι και εγώ μετά την Covid εποχή δεν ήξερα τι ισχύει και τι όχι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom