Άγιο Όρος

Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Συμφωνώ με τους παραπάνω ταξιδιώτης. Είτε λόγω πίστης είτε λόγω εμπειρίας το Άγιο Όρος είναι, αν όχι η καλύτερη, από τις καλύτερες εκδρομές που μπορείς να κάνεις. Δεν μπορεί να φανταστεί κανείς την ανέγγιχτη φύση που θα δει, τις εμπειρίες που θα βιώσει, το πόσα πράγματα θα μάθει και και και..

Εδώ μπορείτε να πάρετε μία μικρή γεύση από 5 μονές που έχω επισκεφτεί. Τον Φεβρουάριο θα πάω ξανά και κάνω έναν αναλυτικό οδηγό για το Όρος για όποιον ενδιαφέρεται για πληροφορίες.

www.shutterstock.com/sets/61017195-exploring-the-holy-mount-athos.html?rid=163672530
 

Bulgaria

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους. Εχω σκοπό να επισκεφτώ το Αγιο Ορος και συγκεκριμένα τα μοναστήρια Ζωγράφου και Αγίου Παντελεήμονος. Επειδή είναι πρώτη μου φορά θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το τι πρέπει να κάνω. Ευχαριστώ.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Παίρνεις τηλέφωνο στο Γραφείο Προσκυνητών για να κλείσεις το διαμονητήριο σου μερικούς μήνες πιο πριν, 2310-252575 .

Αφού κλείσεις το διαμονητήριο, δεις σε ποιες μονές θες να πας και μαθαίνεις και πόσα άτομα θα είστε, θα φτιάξεις το πρόγραμμα σου και θα πάρεις μία μία τηλέφωνο της μονές για να τους ενημερώσεις πότε θα πας και να σου δώσουν το οκ.

Ι. Μ. ΑΓΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΟΣ 23770 23-252 & 23-682
Ι. Μ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ 23770 23-247

Αν μπεις στο Όρος με το καραβάκι των 6, θα πρέπει να κλείσεις και να δωματιάκι για το βράδυ αλλά αυτό είναι το πιο εύκολο.

https://www.monastiriaka.gr/dromologia-ploion-n-85661.html

Αν και δεν έχω πάει, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι στην Αγίου Παντελεήμωνος δεν έχει Έλληνες μοναχούς, είναι Ρώσικη μονή.

Για την Μονή Ζωγράφου δεν γνωρίζω κάτι.

Στο παραπάνω link θα βρεις αναλυτικά όσες πληροφορίες χρειάζεσαι.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.306
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Παίρνεις τηλέφωνο στο Γραφείο Προσκυνητών για να κλείσεις το διαμονητήριο σου μερικούς μήνες πιο πριν, 2310-252575 .

Αφού κλείσεις το διαμονητήριο, δεις σε ποιες μονές θες να πας και μαθαίνεις και πόσα άτομα θα είστε, θα φτιάξεις το πρόγραμμα σου και θα πάρεις μία μία τηλέφωνο της μονές για να τους ενημερώσεις πότε θα πας και να σου δώσουν το οκ.

Ι. Μ. ΑΓΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΟΣ 23770 23-252 & 23-682
Ι. Μ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ 23770 23-247

Αν μπεις στο Όρος με το καραβάκι των 6, θα πρέπει να κλείσεις και να δωματιάκι για το βράδυ αλλά αυτό είναι το πιο εύκολο.

https://www.monastiriaka.gr/dromologia-ploion-n-85661.html

Αν και δεν έχω πάει, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι στην Αγίου Παντελεήμωνος δεν έχει Έλληνες μοναχούς, είναι Ρώσικη μονή.

Για την Μονή Ζωγράφου δεν γνωρίζω κάτι.

Στο παραπάνω link θα βρεις αναλυτικά όσες πληροφορίες χρειάζεσαι.

Ελπίζω να βοήθησα.
Πριν 15 μέρες επισκέφτηκα Ρώσικο και Βουλγάρικο. Δε θα κλείσεις μέσω τλφ θα επικοινωνήσεις με τις μονές με email : [email protected] και [email protected] το Ρώσικο. Αν θέλεις κάτι άλλο πές μου
 

ge0rgak0s

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΚΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Για να μην ανοίγω νέο θέμα ενώ κλείσει πρώτη μετά Μ. Λαύρας μετά Ι. Μ. φιλοθεου και τέλος Ι. Μ. Ιβηρων ..

Η μετακίνηση μεταξύ των μονών με τι μέσο γίνεται ξέρει κανείς να μην έχω το άγχος τελευταίας στιγμής ..
Κια γενικα οτι άλλο τιπ η συμβουλή ευπρόσδεκτη ευχαριστώ .
Τελη Μαΐου έχω κλήση άφιξη στην πρώτη μόνη Κυριακή!
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Από Φιλοθεου σε Ιβηρων μπορεί να γίνει και με τα πόδια. Εύκολη διαδρομη και όμορφη. Από Μεγίστης Λαύρας όπου και να πας θέλει λεωφορείο.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.306
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Aν η Μ. Λαύρας είναι πρώτη, θα δηλώσεις από το προηγούμενο βράδυ συμμετοχή στο πρωινό λεωφορείο και θα κατέβεις Φιλοθέου. Απ εκεί με τα πόδια για Ιβήρων όπως είπε ο Δημήτρης.
 

ge0rgak0s

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΚΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις ..

-Από Δάφνη στην Μ. Λαύρας θα προτιμήσουμε ταχύπλοο αν ειναι εφικτό συμφωνα με τον καιρό.. Αλλιως Καρυές και μετα λεωφορείο

- Από Λαύρας στην Φιλοθεου κλείνω λεωφορείο

- Από φιλοθεου στην Ιβηρων πεζοπορια.. Αν διαβάζω καλά είναι περίπου 5.5 χλμ 1.30 ώρα πολύ κοντά δλδ!


και τέλος από από Ιβηρων πως γίνεται η επιστροφή στην Δάφνη? Και πρέπει ει να είμαστε κάποια συγκεκριμένη ώρα Δάφνη ? Πχ μεσημέρι απόγευμα?


Ευχαριστώ και πάλι!!
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Από Ιβυρων με τα πόδια Καρυές μπορεί να γίνει, είναι πολύ ωραία διαδρομή αλλά πρέπει να την έχει ξανακάνει κάποιος αλλιώς κλασικά λεωφορείο. Τι ώρα θα πας Δάφνη εξαρτάται καθαρά και μόνο από την ώρα που θα βγει το μέσο το οποίο έχετε διαλέξει. Από Φιλοθεου προς Ιβυρων να περάσετε και από την μονή Καρακαλου που είναι καταπληκτική.
 
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλημέρα σε όλους. Πρόσφατα ένιωσα μια τεράστια ανάγκη να πάω στο Άγιον Όρος. Έχω ήδη διαβάσει αρκετά και έχω παρακολουθήσει αρκετά βίντεο για το Όρος. Μερικές απορίες που έχω είναι: Υπάρχει τρόπος να μείνω στο Όρος για πάνω από 4 ημέρες; Αν ναι, ποια είναι η διαδικασία; Υπάρχει περίπτωση κάποιο μοναστήρι, σκήτη ή οτιδήποτε να δεχτεί να με φιλοξενήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.809
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom