Άγνωστες χώρες/Ουδέτερα εδάφη της Ευρώπης

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
οποιος θελει πληροφοριες για την υπερδνειστερια....εδω....ηταν επισκεψη στο παρελθον.....απιστευτη εμπειρεια!!!!!
oφείλεις να μας γράψεις κατι τότε
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
oφείλεις να μας γράψεις κατι τότε
Συμφωνώ και επαυξάνω ,την Τρασνιστερία την είχα ως προορισμό για μεταξύ Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά αλλά τελικά με κέρδισε η Αιθιοπία .Η Τρασνιστερία θα πραγματοποιηθεί στο 3ο τετράμηνο του 2012 .
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
από τις πιο μεγάλες εκπλήξεις σε αυτή την απίστευτη χωρα-όλοι τρομερή γραφειοκρατία στα σύνορα-εμείς από ελλάδα αέρα!!
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ονειρεμένο Ταξίδι
ινδια , ρωσσια
γινεται κατι σημερα με το site? εγραφα μιση ωρα ιστορια για την τρανιστρια και μου την εσβησε.....
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
γινεται κατι σημερα με το site? εγραφα μιση ωρα ιστορια για την τρανιστρια και μου την εσβησε.....
Και εγώ είχα κάτι ψιλοπροβληματάκια αλλά μην απογοητεύεσε .Γράψτα καλύτερα σε word και μετά χρησιμοποίησε τα στο forum.
ΥΓ μην ξεχάσεις πληροφορίες για είσοδο-έξοδο .
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ονειρεμένο Ταξίδι
ινδια , ρωσσια
a meros

Περιπετεια στην τρανσιστρια...

Η ιστορια ξεκινα απο το τσισναου οπου βρεθηκα περσι το πασχα. Ρωτωντας στο ξενοδοχειο αν υπαρχει συγκοινωνια για το τιρασπολ, μου προτειναν να παω καλυτερα με ντοπιο οδηγο συνοδο , οπως και πραγματι εκανα. Συννενοηθηκα λοιπον με τον ιγκορ να με παραλαβει απο το ξενοδοχειο και να παμε παρεα στο τιρασπολ .επειδη ηταν και η τελευταια μερα του ταξιδιου μου, θα ειχα μαζι μου και αρκετες αποσκευες , αλλα θα τις αφηναμε στο αεροδρομιο και μετα θα συνεχιζαμε για τρανσιστρια. Ο ιγκορ πολυ ευγενικος , πολυ κεφατος , μουσικη στο αυτοκινητο ολα καλα....παμε στο αεροδρομιο , οπου η αιθουσα με τα λοκερ δεν λειτουργουσε και τον ιγκορ τον ελουσε κρυος ιδρωτας, πανε οι μουσικες , πανε οι κουβεντες, γιατι φοβηθηκε οτι στα συνορα θα μας ξεσκιζαν στον ελεγχο με 2 μεγαλες βαλιτσες.....
Φτανουμε στα συνορα, οπου κυματιζουν σημαιες με σφυροδρεπανα και οι φυλακες φορανε σοβιετικου τυπου στολες....υπαρχει γενικα μια ατμοσφαιρα....εγω στο αμαξι και ο ιγκορ με τα διαβατηρια να κανονιζει τις βιζες εισοδου .μετα απο λιγο με φωναζει να παω , για να με δει η αγελαστη υπαλληλος και να σφραγισει τις βιζες...ο ιγκορ εκανε λιγο πλακα οτι εγω ειμαι ελληνας , αδερφος ορθοδοξος και γυρναει η υπαλληλος με εντελως παγωμενο υφος , «εμενα κυριε δεν με ενδιαφερει ποιος ειναι ποιος , εγω εδω κανω τη δουλεια μου οσο μπορω καλυτερα..» αρα κομμενη η πλακα....μας στελνει συνοδεια με εναν φρουρο να ελεγξει τις αποσκευες , και ευτυχως αυτος ανοιξε τις βαλιτσες ειδε πανω πανω ελληνικα βιβλια και προσπαθουσε να διαβασει ....πεσαμε σε κουλτουριαρη....αφου αρκετη ωρα προσπαθουσα να τον μαθω να διαβαζει ελληνικα...(επειδη μοιαζουν με την σλαβικη γραφη) δεν εψαξε παραπανω τα πραγματα και μας εδωσε αδεια . πηραμε βιζα για 5 ωρες .....οποτε η επισκεψη επρεπε να ειναι γρηγορη
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ονειρεμένο Ταξίδι
ινδια , ρωσσια
μερος β

Ο ιγκορ ειπε οτι επρεπε να μην αργησουμε πολυ το απογευμα γιατι συχνα χωρις λογο κλεινουν τα συνορα και αφου ειχα και πτηση για ελλαδα να μην ρισκαρουμε. Μου ζητησε να μην βγαζω φωτογραφιες φανερα , γιατι η αστυνομια ρωταει πολλα....και αν θελω να τραβηξω κατι απλα να μειωνει ταχυτητα και να τραβαω χωρις να βγω εξω με την καμερα.
Το τιρασπολ ειναι δυο μεγαλες ευθειες με αυστηρα σοβιετικα κτιρια . η βουλη , το προεδρικο μεγαρο , ενα θεατρο , ενα παρκο με ενα τανκ απο τον πολεμο της ανεξαρτησιας του 1993 . αυτα ...παντου σημαιες, σφυροδρεπανα και αγαλματα τοπικων ηρωων , της Μ.Αικατερινης και του Λενιν....εχει ενα μικρο τοπικο μουσειο και τελος. Οι ανθρωποι γενικα ειναι επιφυλακτικοι γιατι δεν εχουν συνηθισει να βλεπουν ξενους. Ευτυχως μιλαω ρωσικα και αυτο διευκολυνε τα πραγματα. Η χωρα εχει δικο της νομισμα, οποτε επρεπε να παμε και τραπεζα για αλλαγη , αλλα επρεπε να αλλαξω μονο οσα θα ξοδευα εκει, γιατι το νομισμα ειναι αχρηστο εκτος της «χωρας» . επισης αγορασα αυτοκολητα γραμματοσημα μονο για τοπικη χρηση , παλι αχρηστα εκτος συνορων. Στην εισοδο της πολης υπαρχει το σταδιο σεριφ , με ξενοδοχεια και εμπορικο κεντρο αλλα ηθελα να ηξερα ποιος ξενος παει για ψωνια εκει. Γενικα μια ησυχη πολη , αλλα με περιεργη ατμοσφαιρα και καπως φοβισμενο κοσμο που τους εκανε εντυπωση τι ζηταει ενας μονος τουριστας εκει.....
Μετα απο μια βολτα στο κεντρο και στο παρκο , και στα μαγαζια της κεντρικης λεωφορου , γυρισαμε πισω γιατι ο ιγκορ αγχωνοταν μπας και μεινουμε εκει και χασω την πτηση. Στο διαβατηριο δεν βαζουν σφραγιδα ,σου δινουν ενα προσθετο χαρτι που πρεπει να επιστρεψεις στην εξοδο σου. Φευγοντας ο ελεγχος ηταν εντελως τυπικος και περασαμε πολυ γρηγοροτερα. Αυτα σαν μια γενικη εντυπωση της πολης . ...δεν μπορω να πω οτι γνωρισα το μερος αλλα δεν μπορω να καταλαβω και τη λογικη του να θελουν να ειναι ανεξαρτητοι χωρις λογο....μια τοσο μικρη περιοχη στη μεση του πουθενα , με ενα περιεργο καθεστως...και εναν λαο αρκετα φοβισμενο και κλεισμενο σε μια αλλη εποχη ...
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
εμενα ο κόσμος μου φάνηκε μια χαρά ούτε κουμπωμένος ούτε φοβισμένος-είχα μια ολόκληρη μέρα με δικό μου αυτοκίνητο και δεν είχαμε ιδιαιτερα προβλήματα-και φάγαμε μια χαρά και περισσότερη επαφή με τον κόσμο είχαμε μιας και ούτε χάρτες ka gps βοηθούσανε-λίγο το βραδυ αισθάνεσαι στο πουθενά μιας και δεν υπάρχει οδικό δίκτυο σήμανση τίποτα ούτε ψυχή να ρωτήσεις για μια βοήθεια
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
γινεται κατι σημερα με το site? εγραφα μιση ωρα ιστορια για την τρανιστρια και μου την εσβησε.....

Όταν γράφεις ταξιδιωτική ιστορία ή μήνυμα που θα σου πάρει αρκετή ώρα να το ολοκληρώσεις, είναι καλύτερα να γράφεις πρώτα σε word και μετά να κάνεις το κείμενο επικόλληση στο forum.

Και αυτό γιατί η σύνδεση στο περιβάλλον που γράφεις τα μηνύματα δεν κρατά πολλή ώρα και έτσι υπάρχει κίνδυνος να χάσεις όλα τα δεδομένα.
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ονειρεμένο Ταξίδι
ινδια , ρωσσια
και αλλα....

στην ιδια κατηγορια μπορουμε να αναφερουμε τα nagorno karabakh , south ossetia , abkhazia στον καυκασο
αλλα και το κοσοβο, την τουρκικη δημοκρατια της βορειου κυπρου
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
στην ιδια κατηγορια μπορουμε να αναφερουμε τα nagorno karabakh , south ossetia , abkhazia στον καυκασο
αλλα και το κοσοβο, την τουρκικη δημοκρατια της βορειου κυπρου
Ti σχέση έχει το αρχικό ποστ του Toutmpiotis με αυτά που αναφέρεις εδώ? ότι του φανεί του καθένα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom