Άλλη πλατφόρμα για τις ταξιδιωτικές ιστορίες;

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καθώς το Travelstories έχει μπει στον 13ο χρόνο λειτουργίας του, η τεχνολογία έχει αλλάξει πάρα πολύ και παρότι όσον αφορά το κομμάτι του forum είμαστε up to date με αυτήν, υπάρχουν κομμάτια που ίσως πρέπει να διαφοροποιηθούμε.

Το πρώτο που εξετάζω είναι η συγγραφή και απεικόνιση των ταξιδιωτικών ιστοριών. Μπορούμε να φτιάξουμε μια πλατφόρμα που να επιτρέπει πολύ πιο εύκολα τη συγγραφή ιστοριών με τον τρόπο που θέλει το κάθε μέλος, ανακατεύοντας πολύ πιο εύκολα κείμενο με φωτογραφίες και βίντεο. Ως τελικό αποτέλεσμα δηλαδή να έχουμε κάτι σαν κι'αυτά:

http://www.nytimes.com/projects/2012/snow-fall

https://www.taprootedmonton.ca/stories/2016/south-edmontons-surprising-deer-paradise/

http://aesopthemes.com/novella/2014/07/21/the-glare-of-kingston-hill/

Το ερώτημα που τίθεται είναι αν αυτό σας φαίνεται πιο ελκυστικό, και κατά πόσο θα ήμασταν διατεθειμένοι να θυσιάσουμε την ευκολία του σχολιασμού μιας ιστορίας στο φόρουμ για μια διαφορετική εμπειρία συγγραφής και παρουσίασης/ανάγνωσης όπως οι παραπάνω.

Υπάρχει και το ζήτημα του τί θα γινόταν με τις υφιστάμενες ιστορίες, αν θα μπορούσαν να μπουν στη νέα αυτή πλατφόρμα ή θα έπρεπε οι συγγραφείς τους να τις φτιάξουν εκεί εξ'αρχής (έστω με copy paste) - και βέβαια πόσοι θα ενδιαφέρονταν να κάνουν κάτι τέτοιο.

Thoughts? :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Α εσύ θες να μας κάνεις πολύ hi tech:D

Tα παραδείγματα που έδωσες είναι ελκυστικά και σύγχρονα μεν αλλά δεν ξέρω εδώ κατά πόσο θα μπορούσαν να ''δουλέψουν''. Προσωπικά με κουράζει όταν βλέπω φωτό σε μεγέθυνση. Χάνω κάπως τη ροή της ανάγνωσης με αυτή την παρουσίαση. Δεν ξέρω λοιπόν αν θα δελεάζουν τον αναγνώστη να τις διαβάζει.

Επίσης η μισή χαρά είναι ο σχολιασμός μέσα στις ιστορίες κάτι που αν κατάλαβα με την νέα μορφή θα πάψει να υφίσταται. Θα είναι δηλαδή μια όμορφη σε εμφάνιση ταξιδιωτική ιστορία αλλά δεν θα υπάρχει η επαφή με τα μέλη. Στα σχόλια μπορείς να βρεις όμως χρήσιμες πληροφορίες μέσα από τη συζήτηση που πιθανώς στην ιστορία δεν αναφέρονται.

Σίγουρα αυτό που πάντα ήθελα στις ιστορίες είναι να μπορώ να ανεβάσω βίντεο κατευθείαν από τον υπολογιστή μου χωρίς να χρειάζεται να το ανεβάσω στο youtube, Vimeo Κτλ.

Δεν είμαι αρνητικός και θα έμπαινα στη διαδικασία να αλλάξω τις παλιές ιστορίες μου στη νέα μορφή. Αν η πλατφόρμα έχει επιλογές από διάφορα στυλ απεικόνισης και σύνταξης και υπάρχει γενικότερα ευελιξία το συζητάμε! Όλα είναι θέμα συνήθειας άλλωστε. Αλλά όπως είπα ο σχολιασμός είναι αυτό που θα μου λείψει!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σχολιασμός θα μπορεί να υπάρχει, αλλά είναι προφανές ότι θα είναι δευτερεύουσα λειτουργία, το βάρος θα δίνεται στην εμφάνιση της ιστορίας.

Προσπαθώ να δω αν υπάρχει μεγαλύτερη αξία στο να είναι οι ιστορίες ξεχωριστά από το φόρουμ, ώστε να έχουμε την καλύτερη δυνατή πλατφόρμα για το κάθε κομμάτι.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σχολιασμός θα μπορεί να υπάρχει, αλλά είναι προφανές ότι θα είναι δευτερεύουσα λειτουργία, το βάρος θα δίνεται στην εμφάνιση της ιστορίας.

Προσπαθώ να δω αν υπάρχει μεγαλύτερη αξία στο να είναι οι ιστορίες ξεχωριστά από το φόρουμ, ώστε να έχουμε την καλύτερη δυνατή πλατφόρμα για το κάθε κομμάτι.
Μήπως όμως έτσι απομονωθούν και χάσουν την αξία τους? Δεν ξέρω, αναρωτιέμαι. Δεν ξέρω τι εννοείς να είναι ξεχωριστά από το φόρουμ. Γνώμη μου είναι να συνεχίσει να αποτελεί ενότητα-μενού μέσα στο travelstories όπως είναι τώρα απλά με πιο εξελιγμένη πλατφόρμα.

Ας ξυπνήσουν το πρωί και οι υπόλοιποι συμφορουμίτες να πάρουν θέση στο θέμα :D
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Γνώμη μου οτι δεν πρέπει να είναι ξεχωριστά.Και αν μπορεί να γίνει δικιμαστικά για να το δούμε στήν πράξη να δουλεύει.Οι παλιές να μείνουν όπως είναι.Εκτός αν μπούν "αυτόματα".Φαντάζομαι θα είναι πολύ κοπιαστικό να τις ξαναφτιάξουν.
 

helena.mar28

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Ζηλανδια, Καραϊβικη
Ωραίο το design στα παραπάνω links και προς στην "σκανδιναβικη νοοτροπια" δηλ. μίνιμαλ-hi tech (συμφωνω)-clean-εντυπωσιακό που προσωπικά εμένα μου αρέσει, αλλά κατα πόσο θα ήταν δελεαστικό για κάποιον τραβελ-στοριτη να γράψει με τον δικό του ιδιαίτερο/μοναδικό τρόπο σε μια τέτοια πλατφόρμα χωρίς να υποχρεώνει εαυτόν να κάνει αρθρογράφηση; Βέβαια τα pins σε google map (σαν του 2ου link) είναι μια ωραία ιδέα που θα μπορούσε να μαζεύει συνοπτικά διάφορα σημεία ενδιαφέροντος σε προορισμούς (από ταξ. ιστορίες αλλά και μέσω των σχολίων). Η αναζήτηση/συλλογή συγκεκριμένων πληροφοριών για προορισμούς προσωπικα με δυσκολεύει λίγο και όχι η "εμφάνιση". Και να δώσω ενα παράδειγμα: όταν βρέθηκα στη Μαδέρα (προορισμός που εμπνεύστηκα από εσάς εδώ, και ευχαριστώ!) ήμουν λίγο μπερδεμένη σε σχέση με το τί προτεινόταν στις ταξ. ιστορίες και στις πληροφορίες/σχόλια από κάτω ή στο σκέλος "Ευρώπη". Εε, βρέθηκα σε "club-bar" με διθυραμβικές κριτικές απο tripadvisor, πιο irish pub πεθαίνεις (βασικά ούτε στην Ιρλανδία τέτοιος ενθουσιασμός με την ιρλανδ. σημαια!)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
καλήμερα.. αχχχχχχχ ..μου αρέσει το τελευταίο λινκ και πως εμφανίζεται η ιστορία , εχω ομως αμφιβολία για το πως εγω προσωπικά, που εχω μια δυσκολία με τη τεχνολογία να ακολουθήσω.. αν ειναι να δοκιμάσουμε και βλέπουμε..πάντως και οπως ειναι ετσι το δικο μας στυλ δεν ειναι και ασχημο, εχει και τα σχολια που πολλες φορες βοηθανε πολυ πληροφορικα για το τοπο προορισμου.. τι να χανεσαι σε χιλιαδες μυνηματα πχ πληροφοριών στο φορουμ ,για cinque terre απο τη ευκολία να διαβάσεις τις - 5 -6 ιστορίες που εχουν γραφτει και με τις τοσες πληροφοριες που εχουν μεσα..
Αλλα ειπαμε καθε αρχη και δυσκολα..
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Για τη διαδικασία να ξαναφτιάξω τις ιστορίες μου υπό οιαδήποτε νέα μορφή (έστω και copy paste), θα ήμουν αρνητικός. Πολλή δουλειά αν έχεις γράψει αρκετά, όσο κι είναι ωραίο το αποτέλεσμα.
Νομίζω ότι το βασικότερο είναι:
1. Να γράφονται ιστορίες
2. Όταν ποστάρονται, οι συγγραφείς να δινουν μια καλύτερη εικόνα στο γραπτό τους. Τα ατέλειωτα κατεβατά χωρίς παραγράφους και κενά μεταξύ τους κουράζουν αφάνταστα στο μάτι. Λίγο να έχεις και διάσπαση προσοχής όπως εγώ, πάει χάθηκες στις αράδες του κειμένου.
3. Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα @giannismits . Μόνη μεγάλη χάρη που θα ήθελα κι εγώ είναι να μπορείς να αναρτάς βίντεο από το αρχείο του υπολογιστή κι όχι να χρειάζεται μεταφόρτωση πρώτα στο youtube (αν είναι τεχνικά εφικτό και δεν υπάρχουν θέματα πνευματικών δικαιωμάτων στις μουσικές επενδύσεις)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Επίσης η μισή χαρά είναι ο σχολιασμός μέσα στις ιστορίες!
Η μισή μόνο; Όλη η χαρά είναι ο σχολιασμός ! Κι εμένα το μέρος με το βίδεο που πρεπει να το ανεβάζω πρώτα στον κόκκινοσωλήνα είναι αυτό που με ενοχλεί αλλά κατα τ'άλλα πιστεύω πως το κομμάτι με τις ιστορίες έχει το δικό του στυλ και κάνει το τραβελστοριζ αυτό που είναι.

Υπάρχουν άλλωστε άπειρα μπλογκζ και φόρα για ταξιδιωτικές ιστορίες αλλά αυτό που προσωπικά μου αρέσει στο τράβελστόριζ στο κομμάτι των ιστοριών είναι το ότι τα σχόλια γίνονται μέρος της ιστορίας της ίδιας στο τέλος. Προσωπικά τουλάχιστον κάθε φορά που διαβάζω ιστορία διαβάζω όλα (ή σχεδόν όλα) τα σχόλια από κάτω (καλά αυτό το κάνω και στο youtube μέχρι όσο αντέξω, πρόκειται για βίτσιο:haha: ).

Παλιές ιστορίες δεν έχω πολλές αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να χαθούν παρά να τις αλλάξω, δεν είναι δα και διαμάντια. Εν κατακλείδι, κάντε ό,τι θέλετε.:bleh:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Για τη διαδικασία να ξαναφτιάξω τις ιστορίες μου υπό οιαδήποτε νέα μορφή (έστω και copy paste), θα ήμουν αρνητικός. Πολλή δουλειά αν έχεις γράψει αρκετά, όσο κι είναι ωραίο το αποτέλεσμα.
Εγώ είμαι τόσο ψύχ που μάλλον θα το έκανα:D
Προσωπικά τουλάχιστον κάθε φορά που διαβάζω ιστορία διαβάζω όλα (ή σχεδόν όλα) τα σχόλια από κάτω (καλά αυτό το κάνω και στο youtube μέχρι όσο αντέξω, πρόκειται για βίτσιο :haha: ).
Α εσύ είσαι 100% giannismits :D:p
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.850
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Υπάρχει και το ζήτημα του τί θα γινόταν με τις υφιστάμενες ιστορίες, αν θα μπορούσαν να μπουν στη νέα αυτή πλατφόρμα ή θα έπρεπε οι συγγραφείς τους να τις φτιάξουν εκεί εξ'αρχής (έστω με copy paste) - και βέβαια πόσοι θα ενδιαφέρονταν να κάνουν κάτι τέτοιο.
Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να σκεφτούμε τι θα γίνει και με κάποιες θαυμάσιες ιστορίες μελών τα οποία δεν είναι πλέον ενεργά. Θα χαθούν αυτές οι ιστορίες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom