Άνοιγμα προς τους gay τουρίστες κάνει η Θεσσαλονίκη

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
ενα μικρο παραδειγμα.
Αν πηγαινε ενα γκει ζευγαρι στην ρεσεψιον του ξενοδοχειου
και ζητουσε αντι για δυο μονα κρεβατια ενα διπλο,να εχουν το τακτ
και να μην χασκογελανε σαν ανοητοι.
Ειναι καποιες μικρες λεπτομεριες τις οποιες πρεπει να γνωριζουν
οι ξενοδοχοι.
Η ημερίδα είχε θέμα τους τρόπους προσέλκυσης ομοφυλόφιλων τουριστών. Δεν είναι λογικό ότι ένας ομοφυλόφιλος τουρίστας, ο οποίος θέλει να ταξιδεύσει, για παράδειγμα ως ζευγάρι, θα θέλει να νιώθει ότι δεν κρίνεται και κατακρίνεται για τις επιλογές του? Ότι δεν θα τον λοξοκοιτάνε στο ξενοδοχείο, ότι δεν θα του φέρονται με αγένεια και ότι θα έχει επιλογές διασκέδασης που θα περιλαμβάνουν και gay ή gay friendly μέρη? Ότι, στην τελική, θα πάει κάπου να περάσει καλά και θα νιώθει ασφαλής να κυκλοφορήσει, διότι σε αυτόν τον τόπο δεν θα υπάρχουν ρατσιστικές επιθέσεις σε άτομα, λόγω του σεξουαλικού τους προσανατολισμού?
Ευγένεια, διακριτικότητα (όχι με την έννοια της διάκρισης φυσικά) και ασφάλεια είναι αυτά που αναζητά ο οποιοσδήποτε τουρίστας, αλλά όταν είναι ομοφυλόφιλος οι λέξεις αποκτούν άλλο (ευρύτερο) περιεχόμενο.
Εννοείται ότι τα παραπάνω ισχύουν 1000% αλλά έτσι όπως τίθεται (όχι τώρα, γενικώς) το θέμα είναι σαν να μιλάμε για θεματικό τουρισμό. Δηλαδή εσείς όταν ταξιδεύετε, ταξιδεύετε ως ξέρω γω ετεροφυλόφιλοι λευκοί φιλελεύθερων πεποιθήσεων φιλόζωοι; Ή ως Μαρία, Αντώνης, Σάκης;

Το θέμα μας είναι να προσελκύσουμε γκει τουρίστες, ή να δημιουργήσουμε μια ανεκτική κοινωνία (τουριστική βιομηχανία και τοπικός πληθυσμός) όπου ποσώς αφορά τον οποιονδήποτε το τι κάνεις στο κρεβάτι σου;

Τέλος πάντων, never mind me, δε μ'αρέσουν γενικά αυτές οι ταμπέλες..To gay tourism μου ακούγεται εξίσου διακριτικό (με την έννοια της διάκρισης) με το να λέμε black tourism, women tourism, muslim tourism, κλπ κλπ.

Ελπίζω να είναι κατανοητό ότι το σχόλιο μου δεν είναι ομοφοβικό αλλά το ακριβώς αντίθετο. Ελπίζω σε μια κοινωνία που δε θα ασχολείται με τις επιλογές σου στη σεξουαλική σου ζωή και θα είναι τόσο ανεκτική που δε θα πάει καν το μυαλό της να σε διαχωρίσει από άλλου τύπου τουρίστα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.570
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω τι ακριβώς συζητήθηκε στην ημερίδα, αλλά αν μιλάμε για τρόπους προσέλκυσης και όχι απλά για τρόπους αντιμετώπισης των gay τουριστών, το πιθανότερο είναι να συζητήθηκε π.χ. πώς μπορεί να διοργανωθεί κάποιο happening τύπου gay parade, την προώθηση/ διαφήμιση της πόλης ή της Χαλκιδικής σε gay έντυπα/δρώμενα κλπ.

Όπως σε όλα τα είδη κοινού που απευθύνεσαι ως προορισμός, έτσι και οι gay έχουν και δικά τους κανάλια και προφανώς αυτό θα πρέπει να συζητήθηκε με ξενοδόχους, δημοσιογράφους κλπ. Και μόνο η ημερίδα ως ημερίδα, κάπου θα πρέπει να έκανε κλικ και επειδή αυτό το κάπου τυχαίνει να είναι και τουρισμός που αποδεδειγμένα ξοδεύει χρήμα, κακό δεν είναι. Αρκεί να μη μείνουμε στις ημερίδες πάλι, γιατί μια τάση την έχουμε να ημεριδωνόμαστε και μετά να περιμένουμε (από το κράτος, την καλή μας τύχη, "τους φορείς", τους αόρατους επενδυτές, από μηχανής πρίγκηπες κλπ).
 

mat_lZ

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
μάλιστα, καταρχήν δεν είπα ότι οι γκευ δεν έχουν δικαιώματα, αλλά να τους θυμούνται τώρα που για να τους τα αρπάξουν είναι κάπως. και κατά δεύτερον ναι ημερίδα που να αναλύει ότι οι γκευ είναι ποιο προσοδοφόροι και άρα πρέπει να τους προσελκύσουμε μου φαίνεται τραγικό, και άσε που και να με καλούσαν δεν θα πηγαινα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@βαλιτσα

Το σεξ ως βασικη αναγκη δεν μπορει να λειπει απο τον ταξιδιωτικο προγραμματισμο του καθε ανθρωπου. Οπως τρωμε, κοιμομαστε και χεζουμε στα ταξιδια μα ετσι εχουμε την αναγκη και να κανουμε σεξ.
Ενα gay ζευγαρι θα παει διακοπες σε μερη που δεν θα νιωθει ρατσισμο και να θα βρει ατομα και μερη να διασκεδαζει χωρις να αισθανεται οτι τα βλεμματα ειναι στραμμενα πανω του. Δεν εχει τη δυνατοτητα να κανει γκαλοπ καθε φορα στους κατοικους μιας περιοχης για να αποφασισει αν θα παει ή οχι.
Ενας gay ή μια λεσβια χωρις συντροφο, θα ψαξουν για προορισμο οπου θα βρουν κι αλλους gay, με σκοπο να φλελταρουν κλπ. Γιατι ειναι ρατσιστικος ενας τετοιου ειδους τουρισμος;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η πόλη της Θεσσαλονίκης είναι πανέτοιμη να δεχτεί και ετεροφυλόφιλα και ομοφυλόφιλα ζευγάρια με αυξημένες ερωτικές διαθέσεις. Ο Δημος έχει φροντίσει να αφήσει αμάζευτα όλα τα φθινοπωροχειμωνιάτικα φύλλα, τα οποία αφού αναμείχθηκαν με τα σκουπίδια αποτελούν ένα τέλειο φυσικό στρώμα για κάθε είδους ερωτικές περιπτύξεις.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
@βαλιτσα

Το σεξ ως βασικη αναγκη δεν μπορει να λειπει απο τον ταξιδιωτικο προγραμματισμο του καθε ανθρωπου. Οπως τρωμε, κοιμομαστε και χεζουμε στα ταξιδια μα ετσι εχουμε την αναγκη και να κανουμε σεξ.
Ενα gay ζευγαρι θα παει διακοπες σε μερη που δεν θα νιωθει ρατσισμο και να θα βρει ατομα και μερη να διασκεδαζει χωρις να αισθανεται οτι τα βλεμματα ειναι στραμμενα πανω του. Δεν εχει τη δυνατοτητα να κανει γκαλοπ καθε φορα στους κατοικους μιας περιοχης για να αποφασισει αν θα παει ή οχι.
Ενας gay ή μια λεσβια χωρις συντροφο, θα ψαξουν για προορισμο οπου θα βρουν κι αλλους gay, με σκοπο να φλελταρουν κλπ. Γιατι ειναι ρατσιστικος ενας τετοιου ειδους τουρισμος;
Μίλα για τον εαυτό σου, μπορεί άλλοι να είναι δυσκοίλιοι στα ταξίδια.. :p

Κι εγώ αν είμαι cougar θα ψάξω έναν προορισμό με πιπίνια. Απαιτώ από τον ξενοδόχο να είναι διακριτικός και ευγενής όταν γυρίσω με το 18χρονο στο δωμάτιο, αλλά αν γράφει cougar friendly στις παροχές του ξενοδοχείου θα θιχτώ ότι με διαχωρίζουν από τους υπόλοιπους πελάτες - σαν να λέμε pets accepted. Αυτό είπα, όχι ότι δεν πρέπει να τσεκάρει ένας gay τα όρια ανεκτικότητας, ασφάλειας, ταμπού κοκ της χώρας που επισκέπτεται. Όπως είχα γράψει και στο προηγούμενο θέμα που είχε γίνει ανάλογη συζήτηση, λείπει από το φόρουμ ένα τόπικ που θα δίνει τιπς για χώρες για gay. Θέματα ασφαλείας, ταμπού, ανεκτών συμπεριφορών κλπ.
Είναι η λεπτή διαφορά μεταξύ του ταξιδεύω και στην προσωπική μου ζωή είμαι gay και του κάνω gay τουρισμό.
Άσχετο, ο Μπουτάρης δεν είχε πει θα κάνει και gay parade? Έγινε ποτέ;
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Η πόλη της Θεσσαλονίκης είναι πανέτοιμη να δεχτεί και ετεροφυλόφιλα και ομοφυλόφιλα ζευγάρια με αυξημένες ερωτικές διαθέσεις. Ο Δημος έχει φροντίσει να αφήσει αμάζευτα όλα τα φθινοπωροχειμωνιάτικα φύλλα, τα οποία αφού αναμείχθηκαν με τα σκουπίδια αποτελούν ένα τέλειο φυσικό στρώμα για κάθε είδους ερωτικές περιπτύξεις.
Χαχααχ! Πάντα ερωτική η νύμφη (ή το νυμφίδιο;) του Βορρά!
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Το κομμάτι του θέματος που θα ήθελα να θίξω είναι μπορεί μεν να είναι μια πολύ καλή θετική προσπάθεια αλλά δυστυχώς δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατή μια ριζική αλλαγή...

1. Το city break για τους Ευρωπαίους urbanites είναι ένα πάρα πολύ ανταγωνιστικό πεδίο. Η Θεσσαλονίκη θα πρέπει να ανταγωνιστεί άλλες 50 Ευρωπαϊκές πόλεις. Και το κακό είναι ότι και στις 50 να έχει πάει ο άλλος, ε θα θελήσει να ξαναπάει κάπου. Πχ, εγώ λατρεύω το Παρίσι, το οποίο είναι και πολύ κοντά μου και δεν έχω βρει χρόνο να πάω εδώ και 14 μήνες. Βερολίνο το ίδιο. Δεν ξέρω κατά πόσο θα έβαζα τη Θεσ/νίκη ψιλά στη λίστα μου ώστε να βγάλει το Παρίσι από τη θέση του στα μελλοντικά μου σχέδια.

2. Το να προσελκύσεις ένα συγκεκριμένο κοινό, σημαίνει πως έχεις και συγκεκριμένα πράγματα να του προσφέρεις. Πχ στη συγκεκριμένη περίπτωση gay νυχτερινή ζωή. Η Θεσ/νίκη [και η Αθήνα επίσης] έχει χάλια μαγαζιά (κυρίως από άποψη κόσμου). Για να κάνουμε τέτοια ανοίγματα δεν πρέπει να φτιάξουμε τις υποδομές μας πρώτα? Σε αυτό θα μπορούσαν να μπουν και γενικότερα θέματα. Πχ. οι ανταγωνιστικές πόλεις έχουν πάρα πολλές non stop πτήσεις (αν είναι να φάει 8 ώρες να έρθει και 8 να γυρίσει ο άλλος για ενα ΠΣΚ τον έχασες).

3. Ήρθαμε και πάλι τελευταίοι... Δυστυχώς τέτοιες κινήσεις υπάρχουν εδώ και χρόνια σε άλλες πόλεις/χώρες. Καί όχι απλά ημερίδες αλλά επιθετικό marketing με τεράστια ποσά και επενδύσεις απο πίσω του. Το γκέι ευρώ ή δολάριο δεν είναι κάτι καινούργιο και πολλοί προσπάθησαν να το κερδίσουν. Αλλά σίγουρα δεν είναι η κότα με το χρυσό αυγό μυστική και την μάθαμε πρώτοι εμείς.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
ΤΗ Θεσ/νίκη [και η Αθήνα επίσης] έχει χάλια μαγαζιά (κυρίως από άποψη κόσμου). Για να κάνουμε τέτοια ανοίγματα δεν πρέπει να φτιάξουμε τις υποδομές μας πρώτα? [/quote]

Δηλαδή τι να κάνουμε, επειγόντως γυμναστήριο και δίαιτα; :xmas_lol::xmas_lol: Αν είναι για την πατρίδα ίσως το σκεφτώ...
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Το θέμα μας είναι να προσελκύσουμε γκει τουρίστες, ή να δημιουργήσουμε μια ανεκτική κοινωνία (τουριστική βιομηχανία και τοπικός πληθυσμός) όπου ποσώς αφορά τον οποιονδήποτε το τι κάνεις στο κρεβάτι σου;
.
Ναι το θεμα τη συγκεκριμενη στιγμη ειναι να προσελκυσουμε gay τουριστες,.. για την τουριστικη-οικονομικη αναπτυξη της πολης. Αυτο ειναι και το θεμα της ημεριδας. Για να γινει αυτο βεβαια, πρεπει να γινει και το δευτερο.
Το δευτερο που λες, ειναι κοινωνικο θεμα που παντου και παντα θα είναι επικαιρο.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Ωραία όλα αυτά, απλά πιστεύω ότι είναι κρίμα να πρέπει η χώρα να φτάσει σε κρίση, για να πειστεί ότι πρέπει να γίνει πιο ανεκτική και πιο φιλική προς διάφορες μειονότητες, μεταξύ των οποίων και η γκέι κοινότητα. Και ακόμα πιο κρίμα ότι το κίνητρο πίσω από όλα αυτά είναι η προσέλκυση χρήματος και όχι η ανάδειξη της ελληνικής κοινωνίας ως μια πιο ανοιχτόμυαλης και μοντέρνας κοινωνίας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom