ΗΠΑ Άρνηση visas και τρόπος για...

Nikoslp

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Η πρεσβεία δεν είναι αρμοδια για την είσοδο αλλοδαπών στις ΗΠΑ, ούτε και για το ESTA. Αρμόδιο είναι το CBP, η πρεσβεία μόνο βίζες εκδίδει. Υπάρχει διάχυτη η εσφαλμένη αντίληψη ότι η πρεσβεία και οι άλλες αμερικανικές αρχές είναι το κατάλληλο όργανο για να συμβουλευτεί κανείς όταν έχει ερωτήσεις για την αμερικανική νομοθεσία. Στην πραγματικότητα, σε αυτές τις περιπτώσεις κανείς πρέπει να συμβουλεύεται δικηγορο και όχι την πρεσβεία. Τα άτομα που στελεχώνουν τις αμερικανικές υπηρεσίες και ειδικά αυτά που απαντούν ερωτήσεις τηλεφωνικά, συχνά δεν έχουν τις γνώσεις και δεν είναι κατάλληλα εκπαιδευμένα για να παρέχουν σωστες πληροφορίες σε περίπλοκες ερωτήσεις. Για παράδειγμα, η τηλεφωνική γραμμή εξυπηρέτησης της υπηρεσίας μετανάστευσης στις ΗΠΑ είναι γνωστή και ως "1-800 misinformation line" (ψάξτε το στο google!). Τέλος, δουλειά της πρεσβείας δεν είναι να σε βοηθήσει να πας στις ΗΠΑ, αλλά να βρει λόγους να μην σου επιτρέψει τη χορήγηση βίζας.

Για παράδειγμα, όταν κάποιος θέλει να διεκδικήσει τα δικαιωματα του ως προς τις φορολογικες αρχές και να βρει παράθυρα στην φορολογική νομοθεσία, δεν θα πάρει τηλέφωνο την εφορία να ρωτήσει σχετικά - θα μιλήσει με κάποιον λογιστή ή εξειδικευμένο δικηγόρο. Ομοίως και για κάποιον που θέλει πληροφορίες σχετικά με την αμερικανική νομοθεσία.
Εντάξει πάλι καλά που δεν πήρα τότε..Θα κάνω και μια ερώτηση σε δικηγόρο γνωστό να δω τι γίνεται και θα κάνω τα παραπάνω που είπαμε για το ESTA.
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
ε οποτε ας συμβουλευτει δικηγορο ή ας απευθυνθει με ενα mail στο CBP, για να εχει το κεφαλι του ησυχο.
 

Nikoslp

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Μια άλλη ερώτησις.

Μπορεί με κάποιο τρόπο ο συγγενείς μου εκεί(θείος)να εγγυηθεί για μένα με κάποιο email ή κάποιο τηλέφωνο δίνωντας στοιχεία,διευθύνσεις-τηλέφωνα?Η κάτι τέτοιο τέλοσπάντων.

Η με κάποιο πρόξενο να συνομιλίσω ή με αυτό το CBP που γράψατε...
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Μια άλλη ερώτησις.

Μπορεί με κάποιο τρόπο ο συγγενείς μου εκεί(θείος)να εγγυηθεί για μένα με κάποιο email ή κάποιο τηλέφωνο δίνωντας στοιχεία,διευθύνσεις-τηλέφωνα?Η κάτι τέτοιο τέλοσπάντων.

Η με κάποιο πρόξενο να συνομιλίσω ή με αυτό το CBP που γράψατε...
Όταν είχες κάνει αίτηση για βίζα ή όταν ξανακάνεις ή όταν διαβείς τα σύνορα, μπορείς να έχεις μαζί σου όσα έγγραφα νομίζεις ότι μπορούν να λειτουργήσουν υπέρ σου. Επίσης, αν πιστεύεις ότι οι αμερικανικές αρχές δεν σε αντιμετώπισαν δίκαια και σύμφωνα με την αμερικανική νομοθεσία, οι συγγενείς σου μπορούν να γράψουν σχετικά και να παραπονεθούν στους εκπροσώπους τους στο κονγκρέσο.

Δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο όμως.
 

Nikoslp

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Ναι εγώ δεν έχω καταλάβει ποια έγγραφα είναι αυτά που θα λειτουργήσουν υπέρ μου..

Μου δώσαν ένα χαρτί για τον λόγο το οποίο δεν εγκρίναν την visa αλλά δεν γράφουν με τι θα καλυφθούν και θα εγκρίνουν την visa..Θα έπρεπε..
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
ΜΙα ερώτηση και γιατί δεν καταλαβαίνω. Από τη στιγμή που υπάρχει esta γιατί κάποιος να κάνει αίτηση για τουριστική βίζα;;
 
Μηνύματα
266
Likes
119
ΜΙα ερώτηση και γιατί δεν καταλαβαίνω. Από τη στιγμή που υπάρχει esta γιατί κάποιος να κάνει αίτηση για τουριστική βίζα;;
Για πολλούς λόγους. Για παράδειγμα:

* Επειδή έχει συλληφθεί στο παρελθόν για ορισμένα αδικήματα - η σύλληψη, ακόμα και χωρίς καταδίκη, μπορεί να απαγορεύει την χρήση του visa-waiver.
* Επειδή η αίτηση ESTA του απορρίφθηκε.
* Επειδή θέλει να μείνει στις ΗΠΑ πάνω από 90 μέρες
* Επειδή θέλει να έχει μεγαλύτερη ευελιξία ώστε να μπορεί να ζητήσει επέκταση του χρόνου παραμονής στις ΗΠΑ αφού έρθει ή αλλαγή status.
* Επειδή παραβίασε τους όρους του visa waiver σε προηγούμενη επίσκεψη.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Ναι εγώ δεν έχω καταλάβει ποια έγγραφα είναι αυτά που θα λειτουργήσουν υπέρ μου..

Μου δώσαν ένα χαρτί για τον λόγο το οποίο δεν εγκρίναν την visa αλλά δεν γράφουν με τι θα καλυφθούν και θα εγκρίνουν την visa..Θα έπρεπε..
Να μαντέψω ότι το χαρτί γράφει ότι απορριφθηκες με βάση το ΙΝΑ 214(b)?
 

Nikoslp

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Για πολλούς λόγους. Για παράδειγμα:

* Επειδή έχει συλληφθεί στο παρελθόν για ορισμένα αδικήματα - η σύλληψη, ακόμα και χωρίς καταδίκη, μπορεί να απαγορεύει την χρήση του visa-waiver.
* Επειδή η αίτηση ESTA του απορρίφθηκε.
* Επειδή θέλει να μείνει στις ΗΠΑ πάνω από 90 μέρες
* Επειδή θέλει να έχει μεγαλύτερη ευελιξία ώστε να μπορεί να ζητήσει επέκταση του χρόνου παραμονής στις ΗΠΑ αφού έρθει ή αλλαγή status.
* Επειδή παραβίασε τους όρους του visa waiver σε προηγούμενη επίσκεψη.

Thessaris γιατί βιάστηκα και δεν πολύασχολήθηκα με το ESTA..Μέγα λάθος..Δεν ήθελα τίποτα απο τα παραπάνω που έγραψε ο φίλος,ούτε έχω συλληφθεί..Απλώς δεν περίμενα άρνηση για την visa...

Να μαντέψω ότι το χαρτί γράφει ότι απορριφθηκες με βάση το ΙΝΑ 214(b)?

Ναι,με βάση αυτό απορρίφθηκε η visa..

Τι έγγραφα και τι δεσμούς θέλουν δηλαδή εκτός απο το ότι μένω εδώ,είναι η οικογενειά μου εδώ...

Δεν καταλαβαίνω..

Ναι,με βάση αυτό απορρίφθηκε η visa..

Τι έγγραφα και τι δεσμούς θέλουν δηλαδή εκτός απο το ότι μένω εδώ,είναι η οικογενειά μου εδώ...

Δεν καταλαβαίνω..
Κάποιος..??
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Μπορείς να φέρεις έγγραφα που να δείχνουν ότι έχεις δουλειά στην ελλάδα ότι έχεις περιουσία στην ελλάδα, ότι έχεις σύζυγο/παιδιά στην ελλάδα.

Γενικά όσα έγγραφα και να φέρεις, δεν υπάρχει εγγύηση για το αποτέλεσμα. Καλύτερα να δοκιμάσεις το ESTA πρώτα.
 

Nikoslp

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Μπορείς να φέρεις έγγραφα που να δείχνουν ότι έχεις δουλειά στην ελλάδα ότι έχεις περιουσία στην ελλάδα, ότι έχεις σύζυγο/παιδιά στην ελλάδα.

Γενικά όσα έγγραφα και να φέρεις, δεν υπάρχει εγγύηση για το αποτέλεσμα. Καλύτερα να δοκιμάσεις το ESTA πρώτα.
23 είμαι δεν έχω σύζυγο/παιδιά...

Να το δοκιμάσω το ESTA αλλά σκέφτομαι οτι είναι "ρυψοκύνδινο" απο την άποψη οτι αν εγκριθεί και κάνω το ταξίδι με το που φτάσω θα μου πουν γύρνα πίσω αφού δεν έκγριθηκε η visa...
 
Μηνύματα
266
Likes
119
23 είμαι δεν έχω σύζυγο/παιδιά...

Να το δοκιμάσω το ESTA αλλά σκέφτομαι οτι είναι "ρυψοκύνδινο" απο την άποψη οτι αν εγκριθεί και κάνω το ταξίδι με το που φτάσω θα μου πουν γύρνα πίσω αφού δεν έκγριθηκε η visa...
Εϊπαμε αυτό δεν ισχύει και ούτε είναι και πιθανό να συμβεί, εφόσον μιλάμε για ένα και μόνο σύντομο ταξίδι και δεν υπάρχουν άλλοι επιβαρυντικοί παράγοντες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.349
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom