ΗΠΑ Άρνηση visas και τρόπος για...

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
Όταν κάνεις νόμιμα πράγματα μην φοβάσαι τπτ!!αυτό να ξέρεις ναί μπορεί να σου πουν κάτι παραπάνω αλλα να μην σε αφήσουν δύσκολο!!εξάλλου το esta ειναι για 90μέρες εσύ δεν θα μείνεις περισσότερο οπότε είσαι οκ!!
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Καλησπέρα σας, έκανα κι εγώ τη μεγαλη βλακεια να ζητησω τουριστική βίζα για 4μηνες και μου την απέρριψαν, παρόλο που έδειξα στην κυρία που δίνουμε τα έγγραφα την αίτηση για αναπληρώτρια δασκάλα καθώς περιμένω πρόσληψη στο δημόσιο σχετικά σύντομα.Είχα την απερισκεψία να μην το ψάξω αρκετά καθώς οι πληροφορίες της πρεσβείας ήταν απόλυτα ενθαρρυντικές για απλή τουριστική βίζα.
Απλά είμαι πολύ απελπισμένη και απογοητευμένη και ήθελα μια συμβουλή απ όποιον γνωρίζει η έχει αντιμετωπίσει ίδια κατάσταση για το πότε θα ήταν προτιμότερο να κάνω αίτηση για ESTA ώστε να έχω περισσότερες πιθανότητες για θετική απάντηση,σε 1,2,3μηνες;;θα ήθελα βέβαια πολύ να βρισκόμουν εκεί τα Χριστούγεννα!!!
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Καλησπέρα σας, έκανα κι εγώ τη μεγαλη βλακεια να ζητησω τουριστική βίζα για 4μηνες και μου την απέρριψαν, παρόλο που έδειξα στην κυρία που δίνουμε τα έγγραφα την αίτηση για αναπληρώτρια δασκάλα καθώς περιμένω πρόσληψη στο δημόσιο σχετικά σύντομα.Είχα την απερισκεψία να μην το ψάξω αρκετά καθώς οι πληροφορίες της πρεσβείας ήταν απόλυτα ενθαρρυντικές για απλή τουριστική βίζα.
Απλά είμαι πολύ απελπισμένη και απογοητευμένη και ήθελα μια συμβουλή απ όποιον γνωρίζει η έχει αντιμετωπίσει ίδια κατάσταση για το πότε θα ήταν προτιμότερο να κάνω αίτηση για ESTA ώστε να έχω περισσότερες πιθανότητες για θετική απάντηση,σε 1,2,3μηνες;;θα ήθελα βέβαια πολύ να βρισκόμουν εκεί τα Χριστούγεννα!!!
Μπορείς να δοκιμάσεις το esta είτε τώρα ή σε έξη μήνες. Όσο αργότερα, τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα να εγκριθεί.
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας. Σκέφτομαι να το δοκιμάσω σε 2-3μήνες καλύτερα μιας και προς το παρόν κάνω μαθήματα κατ οίκον αλλά ξέρω πως αυτό δ μπορεί ν αποδειχθει (για 2η αίτηση βίζας). Ξέρετε αν θα ήταν πιο σίγουρη η έγκριση ESTA μέσω τουριστικού γραφείου;;
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας. Σκέφτομαι να το δοκιμάσω σε 2-3μήνες καλύτερα μιας και προς το παρόν κάνω μαθήματα κατ οίκον αλλά ξέρω πως αυτό δ μπορεί ν αποδειχθει (για 2η αίτηση βίζας). Ξέρετε αν θα ήταν πιο σίγουρη η έγκριση ESTA μέσω τουριστικού γραφείου;;
Δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά - εκτός από το ότι το τουριστικό γραφείο θα είναι πιο ακριβό.
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά - εκτός από το ότι το τουριστικό γραφείο θα είναι πιο ακριβό.
Α ωραία..κ γω ειχα κρυφη ελπίδα ότι θα πήγαινα εστω για 10μερες με τουριστικο για τα Χριστουγεννα..είναι ο φίλος μου εκει εδω κ 7μηνες!!οποτε καταλαβαίνετε πόσο πραγματικά ανάγκη έχω να πάω..αυτός έχει βρει δουλεια σε μεγάλη εταιρεια και δ γίνεται να πάρει άδεια από τωρα..έχω εκνευριστεί πολύ με τον εαυτό μου που δεν το έψαξα περισσότερο αλλά όσο και να στενοχωριέμαι δε θ αλλάξει κάτι μέχρι να κάνω το ESTA κ παρω αλλη πίκρα...
Πάντως κ πάλι σας ευχαριστώ για τις συμβουλές!!
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
23 είμαι δεν έχω σύζυγο/παιδιά...

Να το δοκιμάσω το ESTA αλλά σκέφτομαι οτι είναι "ρυψοκύνδινο" απο την άποψη οτι αν εγκριθεί και κάνω το ταξίδι με το που φτάσω θα μου πουν γύρνα πίσω αφού δεν έκγριθηκε η visa...
Καλησπέρα σας, είχα κ γω την ίδια ατυχία μ εσας και ήθελα να ρωτήσω τελικά τι απάντηση είχατε με το ESTA καταφέρατε να ταξιδέψετε;;κ μετά από πόσο καιρό κάνατε αίτηση για ESTA αφού σας απέρριψαν την αίτηση για βίζα;;
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Α ωραία..κ γω ειχα κρυφη ελπίδα ότι θα πήγαινα εστω για 10μερες με τουριστικο για τα Χριστουγεννα..είναι ο φίλος μου εκει εδω κ 7μηνες!!οποτε καταλαβαίνετε πόσο πραγματικά ανάγκη έχω να πάω..αυτός έχει βρει δουλεια σε μεγάλη εταιρεια και δ γίνεται να πάρει άδεια από τωρα..έχω εκνευριστεί πολύ με τον εαυτό μου που δεν το έψαξα περισσότερο αλλά όσο και να στενοχωριέμαι δε θ αλλάξει κάτι μέχρι να κάνω το ESTA κ παρω αλλη πίκρα...
Πάντως κ πάλι σας ευχαριστώ για τις συμβουλές!!
Αν ήθελες να μείνεις στις ΗΠΑ για μεγάλο διάστημα θα μπορούσες ίσως να είχες ζητήσει B-2 βίζα για cohabiting partner, εφόσον ζούσατε μαζί με τον φίλο σου στο παρελθόν. Το Foreign Affairs Manual κάνει ειδικά μνεία για αυτήν την κατηγόρια στο 9 FAM 41.31 N14.4 παρόλο που οι προξενικοί υπάλληλοι συχνά αγνοούν τη συγκεκριμένη διάταξη.
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Αν ήθελες να μείνεις στις ΗΠΑ για μεγάλο διάστημα θα μπορούσες ίσως να είχες ζητήσει B-2 βίζα για cohabiting partner, εφόσον ζούσατε μαζί με τον φίλο σου στο παρελθόν. Το Foreign Affairs Manual κάνει ειδικά μνεία για αυτήν την κατηγόρια στο 9 FAM 41.31 N14.4 παρόλο που οι προξενικοί υπάλληλοι συχνά αγνοούν τη συγκεκριμένη διάταξη.
Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ θα το ψάξω αν γίνεται να κάνω κατι τωρα..ειμαστε 5,5χρόνια μαζι εφυγε για να βρει δουλεια γιατι εδω ανεργια!!εχει υπηκοοτητα κ ελεγα να παω κ γω αργοτερα αρχικα για λιγο κ αφου παντρευομασταν κ εβγαινε η βιζα μου, για δουλεια σ ελληνικο σχολειο καθως γνωριζω ανηκουν στην εκκλησια.Πραγματικα αυτη τη στιγμη μου αρκει κ 1βδομαδα!!
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Αν ήθελες να μείνεις στις ΗΠΑ για μεγάλο διάστημα θα μπορούσες ίσως να είχες ζητήσει B-2 βίζα για cohabiting partner, εφόσον ζούσατε μαζί με τον φίλο σου στο παρελθόν. Το Foreign Affairs Manual κάνει ειδικά μνεία για αυτήν την κατηγόρια στο 9 FAM 41.31 N14.4 παρόλο που οι προξενικοί υπάλληλοι συχνά αγνοούν τη συγκεκριμένη διάταξη.
Απ ότι διάβασα πρέπει ν αποδείξεις ότι έχεις μόνιμη κατοικία στην Ελλάδα που δ θα εγκαταλείψεις κ να πληρείς τις προϋποθέσεις για βιζα Β2,ενώ εμένα μου έδωσαν χαρτί κ σύμφωνα με το 214(b) δεν τις πληρώ,άρα πάει κ αυτο...
μονο προσευχη μου έμεινε να κάνω.Πάλι χίλια ευχαριστω για τις συμβουλές σας!θα πρεπε να χα μεριμνήσει νωρίτερα..
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Απ ότι διάβασα πρέπει ν αποδείξεις ότι έχεις μόνιμη κατοικία στην Ελλάδα που δ θα εγκαταλείψεις κ να πληρείς τις προϋποθέσεις για βιζα Β2,ενώ εμένα μου έδωσαν χαρτί κ σύμφωνα με το 214(b) δεν τις πληρώ,άρα πάει κ αυτο...
μονο προσευχη μου έμεινε να κάνω.Πάλι χίλια ευχαριστω για τις συμβουλές σας!θα πρεπε να χα μεριμνήσει νωρίτερα..
Το προηγούμενο σχόλιο μου δεν σε αφορά εφόσον μιλάμε για πολίτη ΗΠΑ. Σχετικά με το ΙΝΑ 214(b) - ανάλογα με το τι βίζα ζητάς, ο προξενικός υπάλληλος είναι περισσότερο ή λιγότερο αυστηρός. Για παράδειγμα, για τουριστική βίζα για έλληνες, οι απορρίψεις με το 214(b) πέφτουν βροχή, ενώ για φοιτητικές βίζες, όπου πάλι ισχύει το 214(b), η απόρριψη είναι πολύ σπάνια.

Σχετικά με γάμο με μετανάστευση με γάμο με πολίτη ΗΠΑ, δες http://usimmigration.gr/γάμος-με-αμερικανό/
Η διαδικασία δεν είναι ούτε εντελώς απλή ούτε γρήγορη.
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Βασικά είχα παραπληροφόρηση από υπάλληλο της αρχιεπισκοπής.αυτη μου ειπε να βγαλω τουριστικη βιζα να παω,να παντρευτουμε κ μεχρι να βγει η βιζα μου θα μου εβρισκαν δουλεια σε σχολειο ελληνικο κ θα ξεκινουσα δουλεια με τη μεταναστευτικη βιζα χωρις να βγαλω εργασιακη κ πληρωσω 1500δολ!!μου πε πως δ χρειαζεται να γυρισω ελλαδα αρκει να βγω για 2-3μερες σε γειτονικο κρατος για να παρω τη βιζα(εχω την ξαδερφη μου στον Καναδα).κ αυτη την τεραστια απερισκεψια μου πληρωνω τωρα...το καταλαβα πολυ καλα οτι δ δινουν βιζες γιατι τους εκοβαν ολους!!
Επισης σκοπευω να κανω μεταπτυχιακο στη ΝΥ αλλα απο Σεπτεμβρη τωρα..
Το τελευταιο που θα κανουμε αν δ μου εγκριθει το ESTA σε 2-3μηνες ειναι προσκληση αρραβωνιαστικιας, αφου δ υπαρχει αλλος τροπος να παω..εκτος αν βρω δουλεια εδω οποτε εχω ισχυρο κινητρο να ξαναγυρισω Ελλαδα αν δοκιμαζα 2η αιτηση για βιζα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.412
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom