ΗΠΑ Έκδοση VISA για Αμερική

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όχι βέβαια, σαφώς και δεν είναι δύσκολο, απλά πάντα υπάρχει μία πιθανότητα να στην αρνηθούν, για οποιονδήποτε λόγο. Γι'αυτό και τη βγάζουμε νωρίτερα. :)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κοιτα η αμερικανικη βιζα εχει ισχυ για δεκα χρονια. Δε χαλαει κανενα να την παρει και ενα χρονο πριν το ταξιδι του που λεει ο λογος εφοσον εχει κατα νου να παει σε εκεινα τα μερη. Απο εκει και επειτα φυσικα και εχουν δικαιωμα να αρνηθουν να δωσουν βιζα χωρις να αιτιολογησουν κιολας την αποφαση τους.
Απο εκει και επειτα κατα ποσο ειναι προσβλητικο η οχι η υπαρξη βιζας για τους Ελληνες ενω ολοι οι υπολοιποι πολιτες χωρων της Ε.Ε δεν υποκεινται σε αυτη τη διαδικασια ειναι αλλο θεμα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εχεις δικιο: ας το θεσω πιο στενα: οι χωρες που ανηκουν στη ζωνη του ευρω και καποιες απο τις αλλες πχ Μεγαλη Βρετανια
 
M

member 4986

Guest
Εχω να κανω καποιες απλες ερωτησεις. Πρώτον για πόσα χρόνια διαρκει η βίζα, και αν μπορώ κατά τη διάρκεια αυτού του διαστηματος να ράω στην αμερική οσες φορές θελω χρησιμοποιωντας την ιδια βιζα. Δευτερον οταν συμπληρώνεις τη βιζα νομίζω πως λέει οτι πρεπει να συμπληρώσω και το τηλεφωνο του μερους που θα μεινω. Είναι αυτο απαραίτητο να συμπληρώσω το τηλέφωνο; Η πολιτεία μονάχα δεν φτάνει; Τρίτον για να μου δώσουνε βίζα πρέπει οπωσδήποτε να έχω μια δουλειά ότι δουλειά και αν είναι αυτή; Σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κοιτα η αμερικανικη βιζα εχει ισχυ για δεκα χρονια.

Η αμερικάνικη βίζα έχει κατά κύριο λόγο δεκαετή ισχύ. Οι περισσότεροι αυτή παίρνουν.
Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που μπορεί η βίζα να έχει μικρότερη διάρκεια. πχ ένα έτος ή μόνο λίγους μήνες. Εξαρτάται φαντάζομαι από τις προϋποθέσεις που "πληροί" το εξεταζόμενο άτομο.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Εχω να κανω καποιες απλες ερωτησεις. Πρώτον για πόσα χρόνια διαρκει η βίζα, και αν μπορώ κατά τη διάρκεια αυτού του διαστηματος να ράω στην αμερική οσες φορές θελω χρησιμοποιωντας την ιδια βιζα. Δευτερον οταν συμπληρώνεις τη βιζα νομίζω πως λέει οτι πρεπει να συμπληρώσω και το τηλεφωνο του μερους που θα μεινω. Είναι αυτο απαραίτητο να συμπληρώσω το τηλέφωνο; Η πολιτεία μονάχα δεν φτάνει; Τρίτον για να μου δώσουνε βίζα πρέπει οπωσδήποτε να έχω μια δουλειά ότι δουλειά και αν είναι αυτή; Σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων
H βίζα διαρκεί 10 χρόνια και μπορείς άπειρες φορές να πας Αμερική μέχρι να λήξει. Δε χρειάζεται να συμπληρώσεις το τηλέφωνο του μέρους που θα μείνεις απλώς σε εκείνο το πεδίο βάζεις ΝΟ. Η πολιτεία αρκεί. Η δουλειά είναι πολύ βασικό στοιχείο και θα σε ρωτήσουν αρκετά πράγματα σχετικά μ'αυτό, βέβαια αν έχεις ακίνητα στο όνομα σου αλλάζει το πράγμα σίγουρα θα στην δώσουν πιο εύκολα
 
M

member 4986

Guest
μια απλη δουλειά αρκεί? εννοω δεν ειμαι ουτε 19 χρονών, τι καλή δουλειά θα μπορούσα να χω?
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
αν είσαι φοιτητής ειναι οκ. Κι εγώ στα 18 μου πήγα, ως φοιτήτρια. μου κάναν φυσικά τις κλασικές ερωτήσεις πού θα μείνω, γιατί πάω κλπ, αλλά γενικώς οκ. Δεν με δυσκόλεψαν πολύ. Τις ίδιες ερωτήσεις βέβαια πέρασα και στην Αμερική, με το που κατέβηκα από το αεροπλάνο αλλά εκεί λίγο με ταλαιπώρησαν επειδή ταξίδευα εντελώς μόνη και ήθελαν να επιβεβαιώσουν ότι με περίμενε κάποιος.
 
M

member 4986

Guest
πώς θα τους πω ότι είμαι φοιτητής? χρειάζονται αποδείξεις, κάποια χαρτιά δηλαδή? Και τι δηλαδή εκεί που θα πάω αν ταξιδεύω μόνος μου πρέπει οπωσδήποτε να με περιμένει κάποιος?
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
τους το λες στη συνεντευξη. στο έντυπο που συμπληρωναμε πριν πάμε στην πρεσβεία δεν θυμάμαι αν ρωτούσε κάτι. Άλλωστε πέρασαν 5-6 χρόνια από τότε :-(. Μην ανησυχείς, σε ρωτάνει αυτοί άλλωστε Ό,ΤΙ τους ενδιαφέρει... Από εκεί και πέρα..ξέρω κι εγώ; έχε και το πασο μαζί σου μήπως και!
Όχι, δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να σε περιμενει κάποιος, αλλα εμένα μου ζήτησαν εκει (στο αεροδρομιο της Αμερικης) τηλεφωνο και διευθυνση εκεί που θα έμενα, πότε ακριβώς θα γυρνούσα πίσω και μάλλον επειδή με είδαν μικρή και μόνη (τότε έδειχνα 14-16χρονών), επέμεναν στο αν όντως με περίμενε κάποιος στο αεροδρόμιο. Ένας αστυνομικος λίγο πιο εκεί με ειδε και επειδή ήξερε λιγα ελληνικά με βοήθησε στο ποιά ουρά να πάω και τι να πω.
Ε ενταξει, μη σκας, στο κάτω κάτω τους δίνεις το τηλεφωνο ενος γνωστού σου στην Αμερική (αν θα μεινεις σε γνωστο σου) και συννενοούνται αυτοί μαζί του. Αν πας ως τουριστας, φανταζομαι δίνεις το ξενοδοχειο κλπ.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μία ερώτηση: η βίζα μου ισχύει βλέπω μέχρι το 2014, αλλά είναι περασμένη σε διαβατήριο που έχει λήξει. Πες ότι βγάζω καινούριο. ΑΝ κάποτε θελήσω να πάω Αμερική τα επόμενα χρόνια, δεν ξαναβγάζω βίζα, απλώς κουβαλάω και το παλιό διαβατήριο μαζί μου, σωστά; και ας έχει η βίζα ως αριθμό διαβατηρίου τον παλιό.
Λέω κάτι λάθος;
(το νέο διαβατηριο φανταζομαι θα έχει άλλον αριθμό...)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom