ΗΠΑ Έκδοση VISA για Αμερική

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Προσωπική μου άποψη, το θεωρώ απλά απαράδεκτο πως οι ΗΠΑ ακόμα ζητούν από τους Έλληνες visa για επίσκεψη στη χώρα τους. Είμαστε στο ΝΑΤΟ από το 1952 (και καλά σύμμαχοι) και στην Ευρωπαική Ένωση από το 1981 και ακόμα μας ζητούν visa.
Για να φανταστείτε δεν ζητάνε visa από Τσέχους, Σλοβάκους, Ούγγρους, Εσθονούς, Σλοβένιους, Λεττονούς και Λιθουανούς έθνη δηλαδή που ήταν στο Ανατολικό μπλοκ εώς και τις αρχές της δεκαετίας του 90 και σε μας ακόμα το αρνούνται.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.700
Likes
50.617
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για να φανταστείτε δεν ζητάνε visa από Τσέχους, Σλοβάκους, Ούγγρους, Εσθονούς, Σλοβένιους, Λεττονούς και Λιθουανούς έθνη δηλαδή που ήταν στο Ανατολικό μπλοκ

Και που έχουν κατεβάσει τα βρακιά τους σήγμερα φιλοξενώντας στρατόπεδα τύπου Γκουαντάναμο, επιτρέποντας στη CIA Airlines να κάνει πτήσεις πάνω από το έδαφός τους και συμμετέχοντας στην αντιπυραυλική ασπίδα. Επίσης, απ' όσο ξέρω, σε καμιά από αυτές τις χώρες δεν έχει γίνει επίθεση στην αμερικάνικη πρεσβεία μέρα-μεσημέρι με μπαζούκας, δεν υπάρχουν Επαναστατικοί Πυρήνες και 17Ν και σε τηλεοπτικές και ραδιοφωνικές εκπομπές ο κόσμος δεν εκφράζει τη χαρά του για τα όσα έγιναν την 11/9. Τέλος, φαντάζομαι πως θα έχουν και πιο νορμάλ μηχανισμούς έκδοσης διαβατηρίων από αυτούς που είχε η Ελλάδα μέχρι πρόσφατα...
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Για να φανταστείτε δεν ζητάνε visa από Τσέχους, Σλοβάκους, Ούγγρους, Εσθονούς, Σλοβένιους, Λεττονούς και Λιθουανούς έθνη δηλαδή που ήταν στο Ανατολικό μπλοκ

Και που έχουν κατεβάσει τα βρακιά τους σήγμερα φιλοξενώντας στρατόπεδα τύπου Γκουαντάναμο, επιτρέποντας στη CIA Airlines να κάνει πτήσεις πάνω από το έδαφός τους και συμμετέχοντας στην αντιπυραυλική ασπίδα. Επίσης, απ' όσο ξέρω, σε καμιά από αυτές τις χώρες δεν έχει γίνει επίθεση στην αμερικάνικη πρεσβεία μέρα-μεσημέρι με μπαζούκας, δεν υπάρχουν Επαναστατικοί Πυρήνες και 17Ν και σε τηλεοπτικές και ραδιοφωνικές εκπομπές ο κόσμος δεν εκφράζει τη χαρά του για τα όσα έγιναν την 11/9. Τέλος, φαντάζομαι πως θα έχουν και πιο νορμάλ μηχανισμούς έκδοσης διαβατηρίων από αυτούς που είχε η Ελλάδα μέχρι πρόσφατα...
Να σου πω για τα διαβατηρια τα ελληνικα δεν ξερω, δεν εχω βγαλει ποτε δικο μου ελληνικο διαβατηριο παρα οταν ειχα ειχα διπλωματικο μεχρι τα 18 και το εβρισκα παντα ετοιμο.Και εμεις τα βρακια μια χαρα τα εχουμε κατεβασμενα στους αμερικανους μην νομιζεις. και ασε με να ξερω για συμπεριφορα αμερικανων σε ελληνες διπλωματες (μου λεει ο πατερας μου) και για το αν ειμαστε υπακουα παιδια σε αυτους. Πτησεις CIA και απο ελλαδα περασαν πηραν και κοσμο και εφυγαν και ολα καλα.
Δεν νομιζω οι αμερικανοι να μην ξερουν πως αυτος ο αντιαμερικανισμος δεν ειναι παρα ενα μικρο κοματι του ελληνικου πληθυσμου
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το διαβατήριό μου που είναι βιομετρικό, έχει ημερομηνία 13/12/06. Από 1/1/07 έληγε η ισχυς των παλαιου τυπου διαβατηριων ολων των ελληνων. Δηλαδή εδω και τρία χρόνια υπάρχει ασφάλεια στα ταξιδιωτικά μας εγγραφα όση τουλάχιστον υπάρχει και στις υπόλοιπες χώρες. Τρια χρόνια και περιμένουμε ακόμη την ελευθερη διακινηση χωρις βιζα, ενω τουλαχιστον τα οικονομικα της χώρας μας ειναι σαφώς πολύ καλυτερα από τις χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ.
Οπότε δεν νομίζω οτι θέλει και πολύ φιλοσοφία για να καταλάβουμε οτι οι λόγοι είναι πολύ διαφορετικοί.
Και εμείς έχουμε τα δίκια μας (βλ Δικτατορία, Κυπρος) και με το δίκιο μας λοιπόν δείχνουμε όπου μας παίρνει την απαρέσκεια μας: αν θυμάμαι καλά είχε γίνει του χαμού στην Αθήνα όταν είχε ερθει για επίσκεψη ο Κλιντον ως πρόεδρος των ΗΠΑ (ενα παραδειγμα συμπεριφοράς κατά το οποίο οι αμερικανοί βίωσαν την αντίδραση αυτή ως προσβολή από μέρους μας).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.700
Likes
50.617
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δυστυχώς για ό,τι συνεπάγεται για τη διαγωγή μου σε ειρωνεύτηκα. Ζητώ συγγνώμη, λάθος μου.

Ήθελα να πω πως δεν πρόκειται κανείς να κάτσει να διασταυρώσει κάθε μα κάθε τηλέφωνο ή λεπτομέρεια που θα γράψεις και το αν είναι "αναγκαστικό" το τηλέφωνο της σχολής είναι μάλλον τεχνική λεπτομέρεια με την οποία δε θα ασχοληθεί κανείς, το βασικό είναι ότι αν δεν προσπαθήσεις να κάνεις κάτι τραγικά λάθος στη συνέντευξη, κατά πάσα πιθανότητα θα στη δώσουν τη βίζα χωρίς να ασχοληθούν ιδιαίτερα. Κι αν δε στη δώσουν δε θα είναι επειδή δεν έβαλες το τηλέφωνο της σχολής, αυτό ήθελα να πω. Επέλεξα ειρωνικό και αγενή τρόπο να το πω, ζητώ συγγνώμη ειλικρινώς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.700
Likes
50.617
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
αν θυμάμαι καλά είχε γίνει του χαμού στην Αθήνα όταν είχε ερθει για επίσκεψη ο Κλιντον ως πρόεδρος των ΗΠΑ (ενα παραδειγμα συμπεριφοράς κατά το οποίο οι αμερικανοί βίωσαν την αντίδραση αυτή ως προσβολή από μέρους μας)

Το βίωσαν και ως απογοήτευση. Φίλος που ήταν παρών στα διπλωματικά events ως μέλος της οργανωτικής επιτροπής θυμάται την απορία των Αμερικανών ("μα οι Έλληνες; Να έχουν παράπονα από μας οι Έλληνες;;;") και ήταν σοκαριστική γι' αυτόν η έλλειψη συναίσθησης του προφίλ που έχουν στη χώρα (διότι γενικώς η αίσθησή μου είναι πως υπάρχει διάχυτος αντιαμερικανισμός, σε ορισμένα πράγματα και αδικαιολόγητος).
 

tasosk11

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
ποια εγγραφα πρεπει να παμε???
μονο το 156??
και το 157 για τους αντρες??μπηκα στο site της πρεσβειας αλλα δεν μου βγαζει το εγγραφο 157...μηπως δεν χρειαζεται να το συμπληρωσω??

αμα κανω λαθος..διορθωνετε ε??εκει στην πρεσβεια??
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Και τα δυο χρειάζονται αλλά και αν κάνεις κάποιο λάθος μπορείς να το διορθώσεις εκεί.
 

kinkyyy69

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
morocco
Ταξίδι-Όνειρο
περου
ξερει κανεις να μου πει ακριβως την διαδικασια για την εκδοση φοιτητικης βιζας?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τι θα πει φοιτητική βίζα; εννοείς ότι πας εκεί για να σπουδάσεις;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.242
Μηνύματα
884.635
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom