ΗΠΑ Έκδοση VISA για Αμερική

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

bledikorcari

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Να μην ανησυχείς. Πρέπει να υπάρχει πολύ ειδικός λόγος για να μη σου δώσουν τουριστική βίζα.
defkalion,πηγε Ο Πατερασ μου πριν 6 μινεσ ΝΑ παρει visa για amerika,60 χρ ανθροποσ, καλεσμενοσ ΑΠ τα ξαδερφια του εκει,ιδιο επονυμο-αμερικανοι πολιτεσ αυτη,πλιροσε και ΜΕ ΤΟ βιβλιαριο καταθεσεον πιγε ΣΤΙΝ πρεσβεια, (δεν ειναι ελλινασ πολητισ),
παει,μπανει μεσα και μολισ βλεπει ΤΟ διαβατιριο τον ροταει... σπιτη εχεισ ΣΤΟ ονομα σου ? ΟΧΙ λει Ο Πατερασ μου αλα εχω αυτα ΣΤΙΝ ακρι για τα γεραματα μου , Μια χαρα ειναι,λει αυτοσ ΑΛΛΑ θελουμε ΝΑ εχεισ σπητι εδω,και του δειχνουνε τιν πορτα.

Ο ειδικοσ λογοσ ποιοσ ηταν εδο ?
 

sotisdiv

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Καλησπέρα κι απο μένα. Εχω τις εξής απορίες.
Θέλω να προγραμματίσω ένα ταξίδι για Νέα Υόρκη το Νοέμβριο. Στην 156 σου ζητάνε τόπο διαμονής, αλλά στο site της Πρεσβείας αναφέρει να μην προγραμματίζουμε ξενοδοχεία, εισητήρια που δεν έχουν επιστροφή χρημάτων κ.λ.π. επειδή δεν είναι σίγουρο αν θα εγκριθεί η έκδοση της βίζας.
Εγώ τώρα τί να κάνω?
Να κλείσω ξενοδοχείο και να συμπληρώσω το όνομα του στην αντίστοιχη ερώτηση ή να μην την συμπληρώσω?
Τα αγγλικά μου είναι μέτρια. Θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα σε περίπτωση που ερωτηθώ κάτι και δεν καταλάβω?
Η συνέντευξη γίνεται στα αγγλικά?
Κάπου αναφέρθηκε για ηλεκτρονικη μορφή δακτυλικών αποτυπωμάτων. Δηλαδή πως γίνεται αυτό ακριβώς?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλημέρα. Να κλείσεις και να συμπληρώσεις την 156 κανονικά. Είναι σχεδόν απίθανο πια να μην εγκριθεί τουριστική βίζα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα. Να κλείσεις και να συμπληρώσεις την 156 κανονικά. Είναι σχεδόν απίθανο πια να μην εγκριθεί τουριστική βίζα.
Αλλά ακόμα κι αν όλα σου πάνε εντελώς στραβά και καταλήξεις να είσαι σε κείνο το 1% για το οποίο δεν θα εγκριθεί η visa [ δηλαδή στην ίδια κατηγορία με ένα μέρος από τους οικονομικούς μετανάστες που ήρθαν εδώ κάποτε παράνομα ], μέχρι το Νοέμβριο μπορείς να έχεις τόσες και τόσες ευκαιρίες να ξαναδοκιμάσεις!
 

chabos4

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Γεια και χαρά!

Θα πάω αύριο στην πρεσβεία για φοιτητική βίζα.....
Συμπλήρωσα τα 156,157,158 στον υπολογιστή και μετά τα εκτύπωσα, αλλά δεν συμπλήρωσα ηλεκτρονικά ό,που μου ζητάει signature, θεωρώντας ότι η υπογραφή μου πρέπει να μπει με το χέρι.

Έπραξα ορθώς ή έχω πρόβλημα?

Ελπίζω να με βοηθήσει κάποιος μεχρι το βράδυ! :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ορθώς έπραξες, αν και καθήμενος. :)
 

chabos4

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ Defkalion!

Έχω άγχος γιατί είμαι από Θεσσαλονίκη και αν κάνω το ταξίδι τζάμπα θα με κράξουν οι γονείς μου.

Να γράψω το όνομα μου με στυλό ολογράφως ή να υπογράψω?
Μπορώ να συμπληρώσω τα κενά που μείνανε (όπως το όνομα μου στα ελληνικά στο 157) στην πρεσβεία ή πρέπει να τα έχω όλα έτοιμα από το σπίτι?
Επίσης από την Πειραιώς μου δώσανε την ίδια απόδειξη δυο φορές. Να τις πάω και τις δύο ή φτάνει μόνο μια?
Πλήρωσα και αυτό το SEVIS μέσω internet και εκτύπωσα την απόδειξη που μου εμφανίστηκε στην οθόνη. Απ ό,τι διαβάζω αυτή η εκτυπωμένη απόδειξη γίνεται δεκτή...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ Defkalion!

Έχω άγχος γιατί είμαι από Θεσσαλονίκη και αν κάνω το ταξίδι τζάμπα θα με κράξουν οι γονείς μου.

Να γράψω το όνομα μου με στυλό ολογράφως ή να υπογράψω?
Μπορώ να συμπληρώσω τα κενά που μείνανε (όπως το όνομα μου στα ελληνικά στο 157) στην πρεσβεία ή πρέπει να τα έχω όλα έτοιμα από το σπίτι?
Επίσης από την Πειραιώς μου δώσανε την ίδια απόδειξη δυο φορές. Να τις πάω και τις δύο ή φτάνει μόνο μια?
Πλήρωσα και αυτό το SEVIS μέσω internet και εκτύπωσα την απόδειξη που μου εμφανίστηκε στην οθόνη. Απ ό,τι διαβάζω αυτή η εκτυπωμένη απόδειξη γίνεται δεκτή...

για το ονομα δεν παιζει κ τοσο ρολο.
οτι κενα εχεις το πολυ πολυ να σου πουνε εκει να τα συμπληρωσεις. Αλλα αν εισαι 100% σιγουρος καλυτερα να τα εχεις ολα ετοιμα
τις αποδειξεις απο την Πειραιως να τις παρεις ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ. Τις ζητανε για να τις σφραγισουν
το SEVIS τι ειναι;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Καλησπέρα κι απο μένα. Εχω τις εξής απορίες.
Θέλω να προγραμματίσω ένα ταξίδι για Νέα Υόρκη το Νοέμβριο. Στην 156 σου ζητάνε τόπο διαμονής, αλλά στο site της Πρεσβείας αναφέρει να μην προγραμματίζουμε ξενοδοχεία, εισητήρια που δεν έχουν επιστροφή χρημάτων κ.λ.π. επειδή δεν είναι σίγουρο αν θα εγκριθεί η έκδοση της βίζας.
Εγώ τώρα τί να κάνω?
Να κλείσω ξενοδοχείο και να συμπληρώσω το όνομα του στην αντίστοιχη ερώτηση ή να μην την συμπληρώσω?
Τα αγγλικά μου είναι μέτρια. Θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα σε περίπτωση που ερωτηθώ κάτι και δεν καταλάβω?
Η συνέντευξη γίνεται στα αγγλικά?
Κάπου αναφέρθηκε για ηλεκτρονικη μορφή δακτυλικών αποτυπωμάτων. Δηλαδή πως γίνεται αυτό ακριβώς?
οι ερωτησεις ειναι απλες...
εχεις συγγενεις;
που θα πας;
θα πας για διακοπες;

τα δακτ. αποτυπωματα τα δινεις εκει
πρωτα δινεις τα χαρτια
μετα αποτυπωματα
μετα η συνεντευξη

ουτε μιση ωρα υποθεση δεν ηταν για εμας....μην ξεχασεις φωτο
 

chabos4

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Να σαι καλά turms!

το SEVIS είναι ένα extra fee που πρέπει να πληρώσουν όσοι θέλουν να βγάλουν φοιτητική βίζα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ααα...δεν το γνωριζα...
 

chabos4

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Τέλος καλό, όλα καλά :D

Η συνέντευξη πολύ τυπική. Με ρώτησε μόνο τι θα πάω να σπουδάσω και αν έχω συγγενείς στην Αμερική.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom