Ηνωμένο Βασίλειο Έκλεισα για Λονδίνο, μήπως βιάστηκα;

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Κι όμως έπρεπε να το φανταστείς.Αρα το συμπέρασμα στην ερώτηση που θέτεις στον τίτλο του ποστ ειναι οτι ναι βιάστηκες:D
Αυτό σκεφτόμουν πριν λίγο, τον τίτλο που έβαλα! Μόνο που τότε κόλαγε σε άλλους λόγους! Δε μετανιώνω βέβαια που θα δω το Χριστουγεννιάτικο Λονδίνο απλά έχει ζόρι με το πρόγραμμα..Όπως λέει και ο tripakias είναι πολλά αυτά που έχω βάλει και λίγες οι μέρες (γιατί οι 2μιση χάνονται αφού θαναι κλειστά τα αξιοθέατα). Την Πρωτοχρονιά θα ήταν εξίσου όμορφα αλλά με πιο άνετο πρόγραμμα..

Το σχόλιο μου ήταν 100 καλοπροαίρετο και νομίζω ότι το έχεις καταλάβει :shock:
το ''μπορείτε απλά να το προσπεράσετε! '' απλά το προσπερνάω ........

η μόνη ενδεχομένως ''ζόρικη ''μέρα είναι 25/12 γιατί είναι τα πάντα κλειστά όπως λές αλλά θα δείς οτι θα βρείς άπειρα πράγματα να κάνεις , νά δείτε, να φάτε , να πιείτε κτλ..........
Φοβάμαι μήπως το άγχος του ''πρωτάρη'' ας μου συγχωρέσεις την λέξη είναι αυτό που σε κάνει να ψάχνεις με τόση λεπτομέρεια τα περί tube .
Στην τελική αν δεν βρείς τρόπο να πάς εκεί που έχεις προγραμματίσει κάνε κάτι άλλο !!!
ΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΟ απο κάθε άποψη :)
Χρήστο το καταλαβα πως ήταν καλοπροαίρετο!! Είσαι από τα ευγενικά άτομα μέσα στο φόρουμ, δε το πήρα στραβά.. όταν λέω "να το προσπεράσετε, δε παρεξηγώ" εννοώ ότι δε χρειάζεται να συνεισφέρει κάποιος και να βοηθήσει άλλο αν το θέμα τον έχει κουράσει..
Ότι θα βρούμε κάτι να κάνουμε στις 25-26 που πολλά αξιοθέατα είναι κλειστά είναι το μόνο σίγουρο! Το πρόβλημα μου είναι ότι αναγκαστικά λιγοστευουν οι μέρες και πρεπει να στριμωχτουν αυτά που θέλουμε στις υπόλοιπες.. Και ήδη τα παιδιά βοήθησαν πολύ στο να βγάλω μια ακρη και τους ευχαριστώ πολύ! Καλύτερα να τα έχω ψάξει και ας μη τα προλάβουμε όλα τελικά παρά να μείνει χρόνος ανεκμεταλλευτος και να χάσουμε κάτι που θα θέλαμε να δουμε..Αυτός είναι ο τρόπος που λειτουργώ εγώ αλλά καταλαβαίνω και την αντίθετη άποψη..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ειναι ενα τοπικ καθαρα για προσωπικη χρηση της echo. Δεν καταλαβα γιατι θα επρεπε να ενδιαφερει πολλους. Απο κει και περα οποιος θελει μπορει να πατησει πανω σ' αυτο, οποιος δεν θελει μπορει να επιλεξει ενα αλλο τοπικ του Λονδινου ή να φτιαξει ενα δικο του προγραμμα εξαρχης.
Εγώ πάντως, όποτε δίνω πληροφορίες ή απαντώ τέλος πάντων σε ένα τοπικ, δεν το κάνω για αποκλειστικά προσωπική χρήση του topic starter. Δεν είμαστε γραφείο ταξιδίων με προσωπική εξυπηρέτηση. Η ιδέα πίσω από τα διαδικτυακά forum είναι ακριβώς ο πολλαπλασιαστικός παράγοντας του Internet. Κάτι γράφεται μια φορά, και διαβάζεται δεκάδες ή και περισσότερες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ πάντως, όποτε δίνω πληροφορίες ή απαντώ τέλος πάντων σε ένα τοπικ, δεν το κάνω για αποκλειστικά προσωπική χρήση του topic starter. Δεν είμαστε γραφείο ταξιδίων με προσωπική εξυπηρέτηση. Η ιδέα πίσω από τα διαδικτυακά forum είναι ακριβώς ο πολλαπλασιαστικός παράγοντας του Internet. Κάτι γράφεται μια φορά, και διαβάζεται δεκάδες ή και περισσότερες.
Εσυ μπορεις να λειτουργεις οπως θες. Εγω δεν εχω το κληρονομικο χαρισμα για να μαντεψω σε ποσους θα φανει χρησιμη μια πληροφορια ή συμβουλη. Μπορει σε παρα πολλους μπορει και σε κανενα. Μπορει μαλιστα οχι μονο να μην ειναι χρησιμη αλλα να μπερδεψει ή να αποπροσανατολισει καποιους. Γι αυτο στοχος μου ειναι να εξυπηρετηθει αυτος που ρωτα. Μετα στο χερι του καθενος ειναι να αξιοποιηση την απαντηση προς οφελος ή να την προσπερασει θεωρωντας την αχρηστη...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αλλη μία απορία (που δεν σχετίζεται με τα κλειστα μμμ! :D)
Εκτός από Greenwich pier ως London eye pier ποιά άλλη βόλτα αξίζει με clipper;
London tower ως tower of London αξίζει ή είναι υπερβολικά σύντομη; Στο Greenwich σκέφτομαι να πάμε και να'ρθουμε με dlr (επειδή το μονο καραβακι που θα λειτουργεί έχει 12 λίρες/άτομο! ενώ με clipper η αντίστοιχη διαδρομή για μας που θαχουμε travelcard είναι 4 λίρες)
Δε θέλω όμως να χάσουμε την εμπειρία της βόλτας στον Τάμεση! Οπότε κάποια άλλη μέρα μπορούμε αντί για tube να χρησιμοποιήσουμε clipper.. Kαμιά ιδέα για μια σχετικά σύντομη διαδρομή που να περνάμε απο αρκετα αξιοθέατα;
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
εγώ θα το τσίμπαγα από Westminster μέχρι Tower Millennium Pier. Αν δεν έβλεπες το Canary Wharf με το DLR θα σου πρότεινα να κατεβείς εκεί. Επίσης αν υπήρχε καλή συγκοινωνία (στη στεριά) θα σε έστελνα κι ένα Battersea. τι θα δεις; πάμε: Westminster, London Eye, Aquarium, OXO, Southbanks center, Somerset House, St Paul, Millennium bridge, TATE modern, Shakespear's Globe, Shard, City Hall, City, Tower bridge, Tower of London
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εσείς που λέτε ότι όλα τα φαγάδικα είναι κλειστά ανήμερα, εξηγήστε μου σας παρακαλώ πως γίνεται και από τον Οχτώβρη, όπου και να περπατήσω, βλέπω ταμπέλες "We take reservations for Christmast day" και δίπλα το χριστουγεννιάτικο μενού? Μπα, μουσουλμάνικα κεμπαπτζίδικα θα ήταν..

Όσο για τους φίλους από πάνω που κουράστηκαν με τα άνοιξε-κλείσε του μετρό και θεωρούν ότι το Λονδίνο τα χριστούγεννα είναι μια ταλαιπωρία.. Εκ μέρους των εργαζομένων του TFL των οικογενειών και των φίλων τους, θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη που προσαρμόστηκε το πρόγραμμα στις ανάγκες αυτών των ανθρώπων να κάνουν γιορτές και όχι στις ανάγκες των τουριστών όπως θα έπρεπε (Καπιταλισμός, τι περιμένεις..) Πραγματικά, το Λονδίνο είναι μια ταλαιπωρία τα Χριστούγεννα! Για αυτό δεν πατάει άνθρωπος. Μην ερθετε!

Φίλη echo αν και δε συμφωνώ καθόλου με το κρόυντον σαν επιλογή, το πρόγραμμα σου είναι γεμάτο, μην τρελαίνεσαι με τα προγράμματα, κι αν δεν βγει ένα μουσείο ή ένα πάρκο, ε, δεν βγήκε, είναι δύσκολο να μην περάσεις υπέροχα στο Λονδίνο..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εσείς που λέτε ότι όλα τα φαγάδικα είναι κλειστά ανήμερα, εξηγήστε μου σας παρακαλώ πως γίνεται και από τον Οχτώβρη, όπου και να περπατήσω, βλέπω ταμπέλες "We take reservations for Christmast day" και δίπλα το χριστουγεννιάτικο μενού? Μπα, μουσουλμάνικα κεμπαπτζίδικα θα ήταν..
Γιατι δεν το εγραψες νωριτερα και μας αφησες εκθετους τοσο καιρο;
Παντως εγω οταν βρεθηκα ανημερα Χριστουγεννα πραγματικα δυσκολευτηκα πολυ να βρω ενα εστιατοριο να καθισω να φαω. Δεν ξερω επισης αν οι ταμπελες που βλεπεις αναφερονται και για το βραδι των Χειστουγεννων ή μονο μεχρι το απογευμα, διευκρινισε το σε παρακαλω.
Ισως να εχει αλλαξει η κατασταση και να μενουν και το βραδι αρκετα. Αν συμβαινει παντως αυτοι που την πληρωνουν ειναι για αλλη μια φορα οι εργαζομενοι. Και ξερεις πολυ καλυτερα απο μενα πως στο Λονδινο οι ανθρωποι δουλευουν 70 ωρες την εβδομαδα κατα μο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Φίλη echo αν και δε συμφωνώ καθόλου με το κρόυντον σαν επιλογή, το πρόγραμμα σου είναι γεμάτο, μην τρελαίνεσαι με τα προγράμματα, κι αν δεν βγει ένα μουσείο ή ένα πάρκο, ε, δεν βγήκε, είναι δύσκολο να μην περάσεις υπέροχα στο Λονδίνο..
To Croydon έχει αλλάξει εδώ και πολύ καιρό.. Waterloo θα μείνουμε.. Τώρα που μου το θυμισες σκέφτομαι τι θα είχα τραβήξει με το πρόγραμμα έτσι και ήταν να μείνουμε εκεί! Πάντως δε τρελαίνομαι με το προγραμμα, το γράφω και πιο πάνω, το κάνω για να εκμεταλλευτούμε καλύτερα το χρόνο αλλά αν δε προλάβουμε κάποια πραγματα δε πειράζει, εννοείται αυτό!
Μακάρι να ισχύει αυτό που λες για τα Χριστούγεννα, εγώ και online που κοιτάω βλέπω αρκετά εστιατόρια που θα ανοιξουν ανήμερα και έχουν ανεβάσει το μενού τους..
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
To Croydon έχει αλλάξει εδώ και πολύ καιρό.. Waterloo θα μείνουμε.. Τώρα που μου το θυμισες σκέφτομαι τι θα είχα τραβήξει με το πρόγραμμα έτσι και ήταν να μείνουμε εκεί! Πάντως δε τρελαίνομαι με το προγραμμα, το γράφω και πιο πάνω, το κάνω για να εκμεταλλευτούμε καλύτερα το χρόνο αλλά αν δε προλάβουμε κάποια πραγματα δε πειράζει, εννοείται αυτό!
Μακάρι να ισχύει αυτό που λες για τα Χριστούγεννα, εγώ και online που κοιτάω βλέπω αρκετά εστιατόρια που θα ανοιξουν ανήμερα και έχουν ανεβάσει το μενού τους..
Η Ντόροθυ τα είπε πολύ ωραία ( αν και η μπιχτή περί κλειστα-ανοικτά tube station μάλλον σε μένα πήγε, Ντόροθυ σε αγαπώ πολύ :xmas_cheesygrin: ) περί φαγητού

Αγαπητή echo στο Λονδίνο πάς και όχι στο Κατάκολο .
Πιστεύεις οτι δεν θα βρείτε ανοικτά μαγαζιά για φαγητό την μέρα και ανήμερα τα χριστούγεννα .
Πήγαινε με το καλό κοίταξε να περάσεις καλά στο Glorius και όταν με το καλό επιστρέψεις γράψε τις εντυπώσεις σου :xmas_cheesygrin:.

ΥΓ. προς tripakia :να χαρείς μην αρχίσεις και σε αυτό το θέμα τα περί ''το δίκιο του εργάτη , πόσες ωρες δουλεύουν τα γκαρσόνια στο Soho , δεν είναι αυτό το θέμα μας .
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πριν λίγες ώρες γύρισα απ'το Λονδίνο και πραγματικά ενθουσιάστηκα με αυτή τη πόλη! Οι 6 μέρες ήταν πολύ λίγες αλλά πολύ γεμάτες.. Το travelodge τελικά μια χαρά ήταν, κεντρικό και πολύ φθηνό. Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια στο να φτιάξω πρόγραμμα!
 

goran

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
καλησπέρα παιδιά, χρόνια πολλά κ καλή χρονιά.
Καλώς σας βρήκα, αν και διαβάζω καιρό το φόρουμ δεν είχα μπει να γράψω ως σήμερα.
Ήθελα την βοήθεια σας από όποιον έχει εμπειρία από EasyBus από Stansted για κέντρο. Η ερώτηση μου είναι πόσο ακριβείς είναι οι χρόνοι ταξιδιών που δίνουν, δεν εννοώ ώρες αναχώρησης -γιατί ούτως ή άλλως είναι αρκετά πυκνά- αλλά διάρκεια δρομολογίων. Εν ολίγοις πόσο κοντά στην πραγματικότητα είναι το 1ώ+20λ για το Stansted >>> Baker str.
ευχαριστώ εκ των προτέρων

υγ αν έχει κάποια σημασία μιλάω για πρωινόμεσημεριανές ώρες Δευτέρας.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
καλησπέρα παιδιά, χρόνια πολλά κ καλή χρονιά.
Καλώς σας βρήκα, αν και διαβάζω καιρό το φόρουμ δεν είχα μπει να γράψω ως σήμερα.
Ήθελα την βοήθεια σας από όποιον έχει εμπειρία από EasyBus από Stansted για κέντρο. Η ερώτηση μου είναι πόσο ακριβείς είναι οι χρόνοι ταξιδιών που δίνουν, δεν εννοώ ώρες αναχώρησης -γιατί ούτως ή άλλως είναι αρκετά πυκνά- αλλά διάρκεια δρομολογίων. Εν ολίγοις πόσο κοντά στην πραγματικότητα είναι το 1ώ+20λ για το Stansted >>> Baker str.
ευχαριστώ εκ των προτέρων

υγ αν έχει κάποια σημασία μιλάω για πρωινόμεσημεριανές ώρες Δευτέρας.
Καλησπέρα Goran! Δε γνωρίζω για easybus αλλά η national express coaches δίνει τη διαδρομή από stansted για baker st. στη 1 ώρα και 26 λεπτά. Εμείς πήραμε αυτό το coach από victoria προς heathrow και έκανε ακριβώς όση ώρα έλεγε το εισητήριο (1 ώρα και 5 λεπτά) αν και η οδηγός μας είπε ότι μπορεί να έκανε και λιγότερο. Φαντάζομαι πως δίνουν τη μέγιστη διάρκεια διαδρομής ανάλογα με τη μέρα/ώρα για να είναι καλυμμένοι..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.982
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom