Έλληνας Τουρίστας

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Τελικά έμεινα με την απορία, είμαι Έλληνας ή όχι;
Γιατί άν δεν είμαι, θα έχω τη δυνατότητα να κατηγορώ κι εγώ την άσχημη συμπεριφορά των Ελλήνων τουριστών, σε σχέση με την υποδειγματική των Ιβήρων, Κελτών, Γαλατών, Ούνων και ίσως και των Οστρογότθων.
Μάλλον όμως δεν έχει σημασία η φυλή αλλά ίσως ο σεβασμός του συνανθρώπου.
(Και η ..................θρησκεία :haha:.Ευκαιρία για νέες αντιπαραθέσεις)
 
Μηνύματα
25
Likes
1
να προσθέσω και εγώ την άποψή μου για τον έλληνα τουρίστα με ένα αληθινό παράδειγμα που κατά την άποψή μου δείχνει αρκετά τον έλληνα.στο αεροδρόμιο της ταυλάνδης μετά από 12 ώρες πτήση πήγα να βρώ ειδικό δωμάτιο καπνιστών. στο πρώτο που βρήκα είδα δύο κοπέλες να καπνίζουν έξω ακριβώς από το χώρο του δωματίου. από το βλέμμα τους κατάλαβα ότι πρόκειται για ελληνίδες. η πρώτη εντύπωσή μου ήταν γιατί δεν σέβονται το νόμο του κράτους και τους λοιπούς μη καπνίζοντες. μπήκα στο δωμάτιο το οποίο ήταν κατάμεστο από ξένους, στο οποίο δεν υπήρχε εξαερισμός και αιρ και γινόταν χαμός. άναψα το τσιγάρο, αν και δεν χρειαζόταν από τον καπνό που υπήρχε στο χώρο.μετά από λίγο ακούω έναν έλληνα ερχόμενος προσ το δωμάτιο να φωνάζει στα ελληνικά προς τις ελληνίδες αλλά και προς τους λοιπούς ξένους βγείτε όλοι έξω τι πράγματα είναι αυτά, τους έβγαλαν γιαυτό το λόγο στα κανάλια, κτλ και καλούσε επανελλειμένα τους ξένους να βγούν έξω, ενώ ο ίδιος μπήκε μέσα στο δωμάτιο και συνέχιζε να μιλάει με τις ελληνίδες που ήταν έξω, ταυτόχρονα συνέχιζε να φωνάζει στους ξένους- στα ελληνικά-να βγούν έξω. οι ξένοι δε τον έβλεπαν σαν τρελό.η μορμούρα του αυτή συνεχίστηκε έως ότου έφυγα. τα συμπεράσματ δικά σας
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και δε λέει γιατί το πρόστιμο είναι 500 ευρώ στο αεροδρόμιο της Ταυλάνδης για κάπνισμα.
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Ολα, μα ολα , ειναι θεμα παιδειας και σε αυτον τον τομεα δυστυχως η αληθεια ειναι οτι υστερουμε...Στην αναχωρηση μας για Μιλανο υπηρχαν 3 ατομα που μου εκαναν εντυπωση....χρησιμοποιεισαν το επιθετο "Ελληναρας" που εγω προσωπικα το εμαθα εδω, τα ιδια ατομα και ενω ηταν στο group b και οσοι εχουν ταξιδεψει με easyjet καταλαβαινουν τι σημαινει παρολαυτα ποδοπατησαν σχεδον ολους για να μπουν πρωτοι...Η αθυροστομια τους και οι κακοι τους τροποι ηταν κατι το ανεπαναληπτο, ομως αυτοι οι ανθρωποι ευκολα και τελειως αβιαστα κατηγορουσαν καποιους αλλους επαναλαμβανω σαν "Ελληναρες"....Οσα ταξιδια και να κανεις οπου και να πας οτι και να γνωρισεις αν εχεις παιδεια θα σου φανουν χρησιμα, αν οχι κλαφτα....
 
Μηνύματα
25
Likes
1
το κακό με εμάς τους έλληνες είναι ότι είμαστε εύκολοι στις κρίσεις απέναντι στους άλλους αλλά δεν κρίνουμε ποτέ τον εαυτό μας και δεν προσπαθούμε να βελτιωθούμε εμείς πρώτοι.
 
Μηνύματα
25
Likes
1
βέβαια δεν μπορούμε να συγκριθούμε με τους άγγλους ή τους αυστραλούς π.χ που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να μεθύσουν και να κάνουν φασαρία- δεν τους ενδιαφέρει καθολου ο συνάνθρωπος τους
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.541
Likes
8.150
βέβαια δεν μπορούμε να συγκριθούμε με τους άγγλους ή τους αυστραλούς π.χ που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να μεθύσουν και να κάνουν φασαρία- δεν τους ενδιαφέρει καθολου ο συνάνθρωπος τους

Νομίζω ότι το 2ο σου μήνυμα αναιρεί το 1ο......
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω θυμαμαι πετουσα με TUIFLY απο Μοναχο για θεσαλονικη...
εκτος του οτι αργησαμε καπου 30 λεπτα επειδη κανενας δεν καθοταν στην θεση του, αλλα οπου εβρισκε, τελικα φυγαμε...
τελικα ειχε κακοκαιρια κ δεν προσγειωθηκαμε κ μας πηγαν Ανγκονα για διαν/ση...

με το που κατεβηκαμε απο το αεροπλανο, στον αεροδιαδρομο (ηταν κοντα οι αιθουσες υποδοχης) ολοι σχεδον αναβαν τσιγαρο..οι Ιταλοι υπαλληλοι φωναζαν οτι απαγορευεται αλλα κανες δεν εδωσε σημασια...στο αεροδρομιο μεσα επισης απαγορευοταν κ ολοι σχεδον πηγαν κ καπνισαν στις τουαλετες...
η αποθεωση δε, οτι καπου πιο μπροστα απο εμενα υπηρχε μια πορτα εκτακτης αναγκης...ειχε ισα με 10 αυτοκολλητα οτι απαγορευεται η ασκοπη χρηση σε 3-4 γλωσσες...με προστιμο 2.000 ευρω...κ ομως μια πηγε κ την ανοιξε....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
με το που κατεβηκαμε απο το αεροπλανο, στον αεροδιαδρομο (ηταν κοντα οι αιθουσες υποδοχης)
Σουρεαλιστική κατάσταση...Κατεβήκατε από το αεροπλάνο στον αεροδιάδρομο, με αλεξίπτωτα υποθέτω και πήγατε στις αίθουσες υποδοχής που ήταν κτισμένες στον ουρανό? Που ακριβώς είναι αυτό το υπέροχο μέρος που έχει δίπλα στις αίθουσες υποδοχής αεροδιάδρομο?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
αχαχαχαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχααχαχ:haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:
σταματα!!!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Σουρεαλιστική κατάσταση...Κατεβήκατε από το αεροπλάνο στον αεροδιάδρομο, με αλεξίπτωτα υποθέτω και πήγατε στις αίθουσες υποδοχής που ήταν κτισμένες στον ουρανό? Που ακριβώς είναι αυτό το υπέροχο μέρος που έχει δίπλα στις αίθουσες υποδοχής αεροδιάδρομο?

μην παιζεις με τις λεξεις...
προσγειωθηκε, κ δεν ηρθε ουτε λεωφ. ουτε φυσικα φυσουνα...περπατησαμε 200μ κ πηγαμε σε μια αιθουσα (ο θεος να την κανει) κ καθομασταν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.754
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom