Έλληνας Τουρίστας

Μηνύματα
773
Likes
612
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Συμφωνώ απόλυτα με τον bloodymary. Το παρακάναμε με το θέμα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Να (ξανα)προτείνω ένα βιβλίο;
"Ο ΕΛΛΗΝΑΣ, ΟΙ 2 ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ" Αν. Ξανθίας , εκδ. Βασιλείου.
Δεν ειναι συγγραφή ιστορίας, αλλά αναφέρεται με ιστορικά παραδείγματα, στον Ελληνα που εμεινε ίδιος κι απαράλλαχτος χιλιετίες τώρα.
Πως βλέπουμε εμεις τους εαυτούς μας και πως οι ξένοι εμάς.
Διαβάζεται ευκολα, το βρίσκεις - μάλλον -δύσκολα.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Η γλωσσα και η θρησκεια ειναι δυο πολυ ισχυρα χαρακτηριστικα που μας επιτρεπουν να ενταξουμε καποιον πληθυσμο στα ελληνικα φυλλα η οχι. Οι Μινωιτες απ΄οτι φαινεται, οταν ακμασε ο πολιτισμος τους, ειχαν καποιο αλλο θρησκευτικο συστημα το οποιο δεν το γνωριζουμε επαρκως, αλλα που φαινεται να περιελαμβανε κυριως γυναικειες θεοτητες (βλ θεα των φιδιων κλπ και μια σχεση με τους ταυρους, γνωστη ειναι η τοιχογραφια με τα ταυροκαθαψια).
Ακριβώς ΕΡΣΗ. Η τέχνη επίσης είναι σπουδαίος δείκτης καταγωγής. Η Μινωική τέχνη παραπέμπει στην τέχνη της Συρίας και της Μεσοποταμίας ( Ebla και Mari ), καθώς και στα ευρήματα του Άνω Ευφράτη. Υπάρχουν επίσης Αιγυπτιακές επιρροές.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Υπάρχουν επίσης Αιγυπτιακές επιρροές.
Πραγματι! Τωρα που ημουν στην Αιγυπτο ειδα στο Αιγυπτιακο Μουσειο ενα αναγλυφο με μια σκηνη με θεμα αθλητες (οι χορευτες - νεοι τελος παντων) οι οποιοι πηδουσαν πανω στην πλατη των ταυρων απο το μερος του κεφαλιου, εκαναν καποια ακροβατικα πανω στην πλατη και πηδουσαν στο εδαφος απο την πλευρα της ουρας. Ο ξεναγος εξηγησε οτι επροκειτο για εναν θρησκευτικης φυσης εορτασμο. Περιττο να πω ποσο εντονα μου θυμιζε το αναγλυφο αυτο την τοιχογραφια των ταυροκαθαψιων
 

STELLA CHANIA

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ-ΛΟΥΞΕΜΒΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
παιδια γεια σας! εγω πριν 2 χρονια ειχα παει με γκρουπ πραγα-βιεννη-βουδαπεστη... ε λοιπον, παραπονο δεν εχω!! το γκρουπ μας ηταν δακτυλοδυκτουμενο, οπου κι αν πηγαιναμε! στο ξενοδοχειο να φωναζουν οι περισσοτεροι "καλα σε τι σταυλο μας φερατε!!(που το ξενοδοχειο ηταν μια χαρα)", στο λεωφορειο να παραπονουνται και να απαιτουν να κατσουν στις μπροστα θεσεις του λεωφορειου ("γιατι να καθονται συνεχεια ΑΥΤΟΙ στις μπροστα θεσεις??? να κατσουμε και μεις λοιπον καμια φορα!!" και οταν πια καθονταν στις μπροστινες θεσεις να μουρμουριζουν "εμμμ βεεεβαια...αυτοι τωρα καθονται στις πισω θεσεις και απλωνονται!! θελουμε και μεις λοιπον να απλωθουμε!!!" ΕΛΕΟΣΣΣ!!!) εν τω μεταξυ δεν σας περιγραφω ΤΙ γινοταν οταν πια ερχοταν η ωρα του μπουφε (πρωινο κ μεσημεριανο)... να πεφτουν ολοι οι δικοι μας με τα μουτρα, στην κυριολεξια, να σπρωχνουν ο ενας τον αλλο για το ποιος θα προλαβει να βαλει τα πιο πολλα στο πιατο του, να αδειαζουν οι δισκοι και να μην αφηνουν τους σερβιτορους να τους παρουν για να τους ξαναγεμισουν!! φρικη σας λεω, ολοι οι τουριστες απο γκρουπ αλλων χωρων τους κοιτουσαν με ενα υφος καρα-υποτιμητικοτατο (και με το δικιο τους οι ανθρωποι!!) λες και ειχαν να φανε αιωνες εκαναν (και εν τω μεταξυ τρωγαμε ολη μερα περιττο να σας πω!!)
αυτα και αλλα πολλα... δεν λεω οτι ΟΛΟΙ οι ελληνες τουριστες ειναι ετσι αλλα ηθελα απλα να καταθεσω την εμπειρια μου κι εγω...!!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
δυστυχώς οι έλληνες τουρίστες που ταξιδεύουν με γκρουπ σε ευρωπαϊκούς προορισμούς είναι σχεδόν όλοι έτσι.. όπου τους πετύχω τους αποφεύγω όπως ο διάβολος το λιβάνι
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
παιδια γεια σας! εγω πριν 2 χρονια ειχα παει με γκρουπ πραγα-βιεννη-βουδαπεστη... ε λοιπον, παραπονο δεν εχω!! το γκρουπ μας ηταν δακτυλοδυκτουμενο, οπου κι αν πηγαιναμε! στο ξενοδοχειο να φωναζουν οι περισσοτεροι "καλα σε τι σταυλο μας φερατε!!(που το ξενοδοχειο ηταν μια χαρα)", στο λεωφορειο να παραπονουνται και να απαιτουν να κατσουν στις μπροστα θεσεις του λεωφορειου ("γιατι να καθονται συνεχεια ΑΥΤΟΙ στις μπροστα θεσεις??? να κατσουμε και μεις λοιπον καμια φορα!!" και οταν πια καθονταν στις μπροστινες θεσεις να μουρμουριζουν "εμμμ βεεεβαια...αυτοι τωρα καθονται στις πισω θεσεις και απλωνονται!! θελουμε και μεις λοιπον να απλωθουμε!!!" ΕΛΕΟΣΣΣ!!!) εν τω μεταξυ δεν σας περιγραφω ΤΙ γινοταν οταν πια ερχοταν η ωρα του μπουφε (πρωινο κ μεσημεριανο)... να πεφτουν ολοι οι δικοι μας με τα μουτρα, στην κυριολεξια, να σπρωχνουν ο ενας τον αλλο για το ποιος θα προλαβει να βαλει τα πιο πολλα στο πιατο του, να αδειαζουν οι δισκοι και να μην αφηνουν τους σερβιτορους να τους παρουν για να τους ξαναγεμισουν!! φρικη σας λεω, ολοι οι τουριστες απο γκρουπ αλλων χωρων τους κοιτουσαν με ενα υφος καρα-υποτιμητικοτατο (και με το δικιο τους οι ανθρωποι!!) λες και ειχαν να φανε αιωνες εκαναν (και εν τω μεταξυ τρωγαμε ολη μερα περιττο να σας πω!!)
αυτα και αλλα πολλα... δεν λεω οτι ΟΛΟΙ οι ελληνες τουριστες ειναι ετσι αλλα ηθελα απλα να καταθεσω την εμπειρια μου κι εγω...!!

ξεχασες κατι...οταν και αμα, παει καποιος κ τους κανει παρατηρηση απο το ξενοδοχειο ακουει σε ελληνικα πανατ το γνωστο: αντε ρε χωριαταρε...οταν εμεις καναμε την Ακροπολη εσεις ησασταν ακομα στα δεντρα....:shock:
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
ξεχασες κατι...οταν και αμα, παει καποιος κ τους κανει παρατηρηση απο το ξενοδοχειο ακουει σε ελληνικα πανατ το γνωστο: αντε ρε χωριαταρε...οταν εμεις καναμε την Ακροπολη εσεις ησασταν ακομα στα δεντρα....:shock:
Ε δεν το λένε ακριβώς έτσι... Πρώτα αρχίζουν με τα "κοσμητικά" επίθετα (βλέπε μα...κας) και μετά συναγωνίζονται στο ποιος θα ακουστεί περισσότερο! :D
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αντε ρε μ----α...που θα μου πεις εμενα να παω στην σειρα κ να μην τρωω ολες τις μερεντες...οταν εμεις ειχαμε τον Αριστοτελη, την Ακροπολη κ την Μερεντα εσεις τρωγατε μπανανες στα δεντρα...

σωστος;;
 

STELLA CHANIA

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ-ΛΟΥΞΕΜΒΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
ΧΑΧΑΑΑ!!! turms kai menia21 καπως ετσι!!! και ακομα χειροτεραααα!!! δε μπορειτε να φανταστειτε τι ακουγαμε καθε μερα και τι γελιο καναμε με ολα αυτα! γιατι περιττο να σας πω οτι οχι μονο δεν πτοηθηκαμε αλλα και...πεθαιναμε στα γελια απο τα απιστευτα που ακουγαμε και κανανε καθε φορα!!! απλα το παιρνεις στην πλακα απο ενα σημειο και μετα...αφου δεν μπορεις να κανει κατι αλλο :)
 

rethimno01

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι, Μουσείο Τέσλα
Όπως επίσης έχω δει και 'πολιτισμένους' Γερμανούς στην Ελλάδα που πετάνε ό,τι σκουπίδι βρουν στο δρόμο, πράγμα που δε θα έκαναν ποτέ στη δική τους χώρα γιατί θα έτρωγαν κανένα τρελλό πρόστιμο και βρίσκουν την Ελλάδα να βγάλουν όλη τη βλαχιά τους!
Έτσι, έτσι. Έρχονται στην Ελλάδα και (ορισμένοι) ξεδίνουν. Πετάνε σκουπίδια στο δρόμο, παραβιάζουν το κόκκινο. Που να τολμήσουν στη Γερμανία.

Τι πρόβλημα έχεις εσύ?
Σαφώς και καλά κάνουν να φωνάζουν στο κινητό και να ψωνίζουν. Κανένας δεν είπε να μη το κάνουν. Απλώς το σχολιάζουμε. Κουβέντα να γίνεται. Μην αρπάζεσαι.
Να μιλάνε στο κινητό. Όχι να γκαρίζουν και να ακούγονται στο χιλιόμετρο.

Προσωπική εμπειρία από Γαλλία δεν έχω. Αλλά όταν μου διηγούνται ότι στο ταμείο της Disneyland ο τουρίστας ρωτάει στα αγγλικά, η ταμίας καταλαβαίνει την ερώτηση αλλά επιμένει να απαντάει στα γαλλικά τότε τι να πω; Ότι έχουν μην πω τι στο κεφάλι; Αν είναι έτσι δεν θέλω να πάω στη Γαλλία. Προτιμώ να αφήσω τα ωραία μου λεφτά κάπου αλλού.
 

STELLA CHANIA

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ-ΛΟΥΞΕΜΒΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
rethimno01 ετσι ειναι τα πραγματα οσον αφορα τους γαλλους και την επιμονη αρνηση τους να μιλησουν αγγλικα στο δυσμοιρο και μπερδεμενο τουριστα αν και τα καταλαβαινουν...μια χαρα!! τετοια ξεροκεφαλια πια... βρε ανθρωπε, ερχομαι στη χωρα σου, σου αφηνω χρηματα, βοηθησε με και συ λιγο!!!
να φανταστεις στο λουβρο η κοπελα στην εισοδο που εβγαζε τα εισητηρια "εκανε" πως δεν καταλαβαινε αγγλικα (μην πω τωρα, σιγα μη βαζανε υπαλληλο στο λουβρο που να μην ξερει τη διεθνη γλωσσα...) αλλα επειδη ειχε προκυψει ενα ψιλομπερδεματακι, την καναμε...θελοντας και μη να τα...ξαναθυμηθει τα αγγλικα της!!!
πολυ σνομπ λαος οι γαλλοι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.576
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom