Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

georgilio

Member
Μηνύματα
28
Likes
81
1. Δεν αλλαζω με τίποτα την φιλοξενία του Ελληνα την οποια δεν μπορει να αμφισβητήσει κανείς και τουλαχιστον απο τα αρκετα ταξιδια που μεχρι τωρα εχω κανει δεν την εχω συναντησει πουθενά!
2. Οι περισσότεροι ( φυσικα υπαρχουν εξαιρεσεις ) ειναι γενναιόδωροι και ανοιχτοχερηδες. Δεν εχουν κολληματα στο ποιος θα πληρώσει ακομη και εκεινοι που ο μισθος τους ειναι χαμηλος. Λογω δουλειάς εχω κανει γνωριμιες με ανθρώπους απο Βέλγιο, Ισπανία, Ρωσία και ενω εχω κεράσει αρκετες φορές ποτε μα ποτέ δεν εχουν κανει την κινηση να πληρώσουν. Και πιστεψτε με η οικονομικη τους κατασταση ειναι πολυ καλυτερη απο την δικη μου. Δεν περιμένω το αντικερασμα η ενα δώρο απλη παρατήρηση κάνω.
3. Οι Ελληνες νεοι κ ηλικιωμένοι ειτε μενουν στην πόλη ειτε στο χωριο ακομη και αν δεν γνωριζουν αγγλικά ειναι πρόθυμοι να βοηθησουν εστω και με νοηματα τον τουρίστα που χρειάζεται βοήθεια, κατεύθυνση, πληροφοριες. Δεν ξερω για εσας, εμένα σε μεγαλες και εξευγενισμενες Ευρωπαικες πόλεις με εχουν προσπεράσει απειρες φορές χωρις καν να σταθούν να ακούσουν τι θελω να ρωτήσω.
4. Προσθεστε με στην κατηγορια εκεινων που κάθονται στον ηλιο με μια μπυρα στο χερι ( ποτέ καφέ ) και λενε για το ποσο υπερηφανοι ειναι για τα κατορθωματα των Αρχαίων ημών Προγόνων.Ομως, μην βγάζετε βιαστικα συμπερασματα, γιατι πρωτον πηγα να αραξω στον ηλιο μετα απο 10 ώρες δουλειάς (δεν σημαινει οτι μονο καθομαι στη ζωη μου) δευτερον δεν λεω κατι παράλογο και τελευταίο πάντα προσθετω τους υπόλοιπους κατ'εμέ σημαντικούς αρχαιους πολιτισμους που μαζι με την Αρχαια Ελλαδα αποτέλεσαν επιρροή για μεταγενεστερους πολιτισμούς. Πραγματι, υπάρχουν Ελληνες ακριβως οπως τους παρουσιάζεις αλλα επειδη υπάρχει ενα ποσοστό δεν σημαίνει οτι είναι κύριο χαρακτηριστικό ολων των Ελληνων.
Θα βελτιωνα την περιβαλλοντική, οδηγική και επικριτική συμπεριφορα του Έλληνα. Προσπαθώ και εγω, αλλα σηκώνω σιγουρα βελτίωση.
Με την εμπειρια μου εχοντας ζησει σε βορεια ευρωπη
1. Διαφωνω, νομιζω οτι εχουμε αλλαξει πολυ απο τις "γιαγιαδες" μας που ηταν οτι πιο φιλοξενο υπαρχει. Ειναι τρομερο το ποσο ευκολα με καλουσαν σπιτι τους οι ξενοι και φυσικα να αραξω εκει αν περνουσε η ωρα. Μου εκανε τρομερη εντυπωση, ισως να εχω τυχει και σε καλες περιπτωσεις.
2. Δεν μπορω να συμφωνησω περισσοτερο. Με 3κ60 κυριολεκτικα γουσταρα τοσο πολυ να κερασω ορισμενες φορες και ποτε μα ποτε δεν εγινε το αντιθετο. Καπου εκνευριζομουν με τοσο πολυ δια 5 ή δια 8 που καναμε με ακριβεια λεπτου του ευρω οταν βγαιναμε εξω.
3. Χμμ ετσι κ ετσι, παλι ισως ετυχα σε περιπτωση αλλα δεν θα ξεχασω γιαγια γερμανιδα που βοηθησε χωρις να ζητησουμε τιποτα οταν μας ειδε με χαρτες. Δεν θυμαμαι να εχω δει παρομοια περιπτωση εδω
4. Χαχα εγω το αντιθετο δεν ελεγα ποτε τιποτα αλλα παλι μου εκανε εντυπωση ποσο πολυ μου μιλουσαν οι ξενοι για την ιστορια μας και ποσο πολυ την αγαπουν.

Συνοψιζοντας υπαρχουν πολλα στερεοτυπα, σιγουρα υπαρχει μεσος ορος αλλα δεν μπορω να κανω γενικευσεις στους λαους. Σιγουρα το στερεοτυπο ειναι ο ελληνας να εισαι φασαριατζης, τριχωτος, τσαπατσουλης με φραπε και τσιγαρο στο χερι αλλα ποσο ισχυει πλεον αυτο? Ομοιως τα στερεοτυπα καθε λαου
 

Myrta

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Η δική μου άποψη είναι ότι η αυτοκριτική είναι χρήσιμη μόνο όταν ερευνά και τα αίτια που κρύβονται πίσω από συμπεριφορές, γιατί μόνο έτσι μπορούμε να καταλάβουμε γιατί συμβαίνει αυτό και πως μπορούμε να το βελτιώσουμε στο μέλλον. Όσο αφορά τις δικές μου εμπειρίες συμφωνώ κι εγώ ότι η νοοτροπία μας είναι πιο κοντά στους ανατολικούς λαούς. Άλλωστε είναι λογικό γιατί έχουμε αρκετά κοινά ιστορικά βιώματα όπως η Οθωμανική αυτοκρατορία. Συμπαθώ πολύ τους Ιρανούς καθώς αυτοί που γνώρισα ήταν φιλόξενοι και μου προσέφεραν απλόχερα τη βοήθεια τους. Εντυπωσιάστηκα όταν κατάλαβα πόσο στρεβλή εικόνα είχα για αυτούς. Οι Κινέζοι μου φαίνονται εξίσου συμπαθητικοί, παρόλο που με τους περισσότερους δε μπορώ να συνεννοηθώ στα αγγλικά. Άτομα που έχω γνωρίσει μου φέρθηκαν εξίσου ζεστά. Από την άλλη, οι Δυτικοευρωπαίοι δε με τρελαινουν κιόλας. Οι Ολλανδοί κρύοι και απόμακροι κάνουν όσα πρέπει και σταγόνα παραπάνω. Μου ετυχε κιολας να κανονίσω μια διήμερη διαμονή με μια Ολλανδέζα πριν βρεθούμε με το γκρουπ μας και μετά την εκδρομή δεν ξαναειπαμε ούτε γεια.Οι Γάλλοι απαιτητικοί και ξινοί χωρίς λόγο. Οι Βαλκάνιοι και οι Τούρκοι μου φαίνεται ότι έχουν την πιο κοντινή στη δική μας νοοτροπία. Οι Ισπανοί και οι Ιταλοί επίσης ανοικτοί τύποι.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Με την εμπειρια μου εχοντας ζησει σε βορεια ευρωπη
1. Διαφωνω, νομιζω οτι εχουμε αλλαξει πολυ απο τις "γιαγιαδες" μας που ηταν οτι πιο φιλοξενο υπαρχει. Ειναι τρομερο το ποσο ευκολα με καλουσαν σπιτι τους οι ξενοι και φυσικα να αραξω εκει αν περνουσε η ωρα. Μου εκανε τρομερη εντυπωση, ισως να εχω τυχει και σε καλες περιπτωσεις.
2. Δεν μπορω να συμφωνησω περισσοτερο. Με 3κ60 κυριολεκτικα γουσταρα τοσο πολυ να κερασω ορισμενες φορες και ποτε μα ποτε δεν εγινε το αντιθετο. Καπου εκνευριζομουν με τοσο πολυ δια 5 ή δια 8 που καναμε με ακριβεια λεπτου του ευρω οταν βγαιναμε εξω.
3. Χμμ ετσι κ ετσι, παλι ισως ετυχα σε περιπτωση αλλα δεν θα ξεχασω γιαγια γερμανιδα που βοηθησε χωρις να ζητησουμε τιποτα οταν μας ειδε με χαρτες. Δεν θυμαμαι να εχω δει παρομοια περιπτωση εδω
4. Χαχα εγω το αντιθετο δεν ελεγα ποτε τιποτα αλλα παλι μου εκανε εντυπωση ποσο πολυ μου μιλουσαν οι ξενοι για την ιστορια μας και ποσο πολυ την αγαπουν.

Συνοψιζοντας υπαρχουν πολλα στερεοτυπα, σιγουρα υπαρχει μεσος ορος αλλα δεν μπορω να κανω γενικευσεις στους λαους. Σιγουρα το στερεοτυπο ειναι ο ελληνας να εισαι φασαριατζης, τριχωτος, τσαπατσουλης με φραπε και τσιγαρο στο χερι αλλα ποσο ισχυει πλεον αυτο? Ομοιως τα στερεοτυπα καθε λαου
1. Χωρις παρεξήγηση, νιώθω να υποτιμάται η νοημοσύνη μου. Ειμαι νέα και μου αρέσει το μυαλό μου να εξελίσσεται. Δεν θα δημιουργουσα μια αποψη μόνο επειδη θυμάμαι τις γιαγιάδες μιας αλλης εποχής.
2. Μαλλον ανήκαν στην παρένθεση μου. Στις εξαιρέσεις. Ειπαμε υπάρχουν και αυτοι οι ανθρωποι. ( ειτε απο τσιγκουνιά ειτε επειδή δεν έχουν αρκετα χρηματα )
3. Δεν αναφέρθηκα σε μια μεμονωμένη-συγκεκριμένη περίπτωση. Το παραδειγμα σου με την Γερμανιδα γιαγια μου ακούγεται μεμονωμενη προσωπική εμπειρία. Δεν αμφιβαλλω ότι υπάρχουν άνθρωποι στον υπολοιπο κοσμο που θα βοηθήσουν ( καθως επισης υπαρχουν και Ελληνες που δεν θα το κανουν ) απλα έκανα μια διαπίστωσης βάση καποιων συμπεριφορων που εγω εχω αντιμετωπίσει. (Προσωπικά στατιστικά-συμπερασματα)
4. Εμένα θα μου φαινόταν παράξενο να μου μιλάνε αλλοι εκτος Ελληνων για την ιστορία της χωρας μου με τοση αγάπη και εγω να μην ειχα αναφερθει ποτε σε αυτην...

Συμπέρασμα... Ολοι αναφερομαστε σε προσωπικες εμπειρίες. Κανεις δεν δινει την σωστη απαντηση. Εσύ εισαι εσυ και εγω ειμαι εγω.. Ευζωνακι γουργο... :haha::haha::haha:
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Οπτικη ειναι ρε παιδια ! Μια προταση του Χωμενιδη μου 'χει μεινει χαραγμενη στο μυαλο ως η καλυτερη περιγραφη του Ελληνα σε λιγες λεξεις. "Σε αυτη την χωρα ειτε εισαι 8 ειτε 28 ειτε 68 σου μιλανε σαν να εισαι 8". Ευτυχως ή δυστυχως ειναι αληθεια! Τον Yorgo, που εκτιμω πολυ την αποψη του και διαβαζω συχνα τα post του ασχετα αν συμφωνω ή διαφωνω αυτο το πραγμα τον απωθει, εμενα με ελκυει. Ο Yorgos μας βλεπει σαν ευθυνοφοβους, απολυτους, εγωιστες, τσαμπα μαγκες, εγω προτιμω να μας βλεπω σαν γλετζεδες, λιγοτερο αποχαυνωμενους απο τους δυτικοευρωπαιους, πιο συναισθηματικους και λιγοτερο career orientated, κοινως ρεμαλια. Εμενα μου αρεσει, στον Yorgos οχι, ομως he has got a point!

Παντως εδω να προσθεσω για να ελαφρυνω το κλιμα πως ασχετα απο Β παγκοσμιο πολεμο, πολιτικες Ευρωπαικης Ενωσης και αλλα πολλα, το αν γουσταρεις την ελληνικη κουλτουρα ή οχι ερχεται σε αμεση συναρτηση με το αν γουσταρεις την ελληνιδα μανα. Εγω με ολα τα κακα της την λατρευω! Οποτε μ' αρεσει κι η Ελλαδα με τα αρνητικα ομως που τονιζει ο Yorgos και αλλα παιδια εδω μεσα οχι παραβλεποντας τα!
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
το αν γουσταρεις την ελληνικη κουλτουρα ή οχι ερχεται σε αμεση συναρτηση με το αν γουσταρεις την ελληνιδα μανα.
Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι και νομίζω έχεις απόλυτο δίκιο. Ίσως επειδή η μάνα μου είναι το εντελώς αντίθετο από "ελληνιδα" (όποιος τελείωνε το Λύκειο έφευγε από το σπίτι πχ) , τα υποπροϊόντα της ελληνίδας μάνας, ανάμεσα στα οποία είναι ο Έλληνας γιος κι η ελληνίδα κόρη, με απωθούν. Όπως με απωθεί το θυμικό vs λογικής, το εύκολο vs δύσκολου, το "έλα μωρέ " vs "βρίσκω, επιλέγω, εφαρμόζω ".

Για το γλετζεδες διαφωνώ, σε γενικές γραμμές δε θεωρώ πως οι Έλληνες διασκεδάζουν πραγματικά όταν βγαίνουν η μαζεύονται, όχι περισσότερο Τέλος πάντων από τον Ισπανό, το γάλλο ή τον Ιρλανδό ή τον κολομβιανο.

Επίσης διαφωνώ λίγο στο φωνακλαδες. Μπορώ να σκεφτώ πολλούς λαούς που κάνουν περισσότερη φασαρία από τους Έλληνες, από τους αμερικανούς μέχρι τους Ιταλούς (εννοώ φασαρία σε ένα εστιατόριο, αεροδρόμιο κλπ). Φιλοξενία στα καλύτερα της έχω ζήσει σε μέρη που οι περισσότεροι Έλληνες θεωρούν ψυχρά. Πχ στη Δανία κοιμήθηκα με την κοπέλα μου στην παραλία, μας έφαγε το κρύο , διέρρηξα μια βαρκα και κοιμήθηκαμε μέσα. Το πρωί η ιδιοκτήτρια μας έφερε ένα καλάθι με φοβερό πρωινό κι ένα σημείωμα "σας παρακαλώ κλείστε την πόρτα όταν φύγετε. Απολαύστε το πρωινό σας, κι εμείς φοιτητές τα ίδια καναμε ". Αδυνατώ να φανταστώ την αντίδραση Έλληνα, αλλά καλαθάκι με κεκακια δε νομίζω να μου άφηνε. Σε κάτι αυστριες, κουβες και γερμανιες η φιλοξενία επανειλημμένα σκλαβωνει.

Στα θετικά, Για να μη λέτε ότι θαβω μόνο, μου αρέσει που Γενικά η έννοια της ψυχαγωγίας δεν είναι κάτι άρρηκτα δεμένο με το αλκοόλ, είναι κάτι που με αρρωσταίνει ακόμη και σε νότιες χώρες όπως η Ισπανία.
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές σε όλα με τον yorgos και ειδικά σε αυτό που αναφέρει με το περιστατικό στη Δανία. Γενικά είναι μύθος πιστεύω αυτό περί αφιλόξενων κρύων βόρειων. Μια χαρά fφιλόξενες συμπεριφορές προσωπικά έχω συναντήσει και στη Δανία και στη Γερμανία και στην Αγγλία (στην οποία έχω ζήσει κιόλας). Γενικά δεν μου αρέσουν τα στερεότυπα, αλλά οι λαοί που προσωπικά βρήκα ότι στις διαπροσωπικές σχέσεις είχαν τη μεγαλύτερη παγωμάρα (έως και ελαφριά αγένεια) ήταν οι ανατολικοευρωπαίοι και ειδικά οι Ρώσοι (και σε γενικές γραμμές οι περισσότεροι ανατολικοί και σλαβικοί λαοί). Με όσους ήρθα σε επαφή ήταν ελάχιστοι ομιλητικοί, καθόλου εξυπηρετικοί, και σε ορισμένες περιπτώσεις με εντελώς παγωμένο βλέμμα (λες και όλοι ήταν πράκτορες της FSB!). Χώρια που και ως τουρίστες εδώ που τους βλέπω (και ως εργζόμενος) μου βγάζουν απίστευτη "καφρίλα". Ακόμα και οι πιο "νότιοι" Βούλγαροι μου έβγζαν κάτι τελείως ψυχρό ώρες ώρες. Μπροστά σε όλους αυτούς οι Σουηδοί και οι Δανοί ήταν "μεσογειακά ταμπεραμέντα". Σε μεγάλο βαθμό υπεροψία μου έβγαλαν οι Γάλλοι (ειδικοί οι βόρειοι και οι Παριζιάνοι"). Το αστείο είναι ότι οι γείτονές τους οι Βέλγοι μου φάνηκαν σαφέστερα πιο καταδεκτικοί και πιο cool
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό να το κοιτάξεις, λέγεται και Μαζοχισμός :)
Εννοώ το να βρεις την εύκολη λύση, την τσαπατσουλιά, το αρπακολα αντί κάτι που θέλει κόπο αλλά λύνει το θέμα.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλημέρα!!
όλες οι απόψεις είναι ενδιαφέρουσες και η ανταλλαγή ιδεών αποτελεί τροφή για σκέψη. Προσωπικά έχοντας μεγαλώσει μέσα σε τουριστικές επιχειρήσεις και έχοντας ταξιδέψει από πολύ μικρή ηλικία και με γονείς αλλά και μόνη,έχω καταλάβει ότι όλα είναι θέμα ανατροφής,εμπειριών και κοσμοθεωρίας.Συναναστρέφομαι σε όλα τα επίπεδα (οικογενειακό,φιλικό,εργασιακό κλπ) με λαούς της Κεντρικής Ευρώπης (Αυστριακούς,Γερμανούς,Βέλγους κλπ) και μπορώ να πω ότι με εκπλήσσει κάθε φορά η διαφορετικότητα του καθενός. Έχω συναναστραφεί από τον πιο αντιπαθή και εγωκεντρικό Γερμανό,μέχρι και τον πιο φιλόξενο και αγαπησιάρη.Πολλοί από αυτούς μου έχουν ανοίξει τα σπίτια τους,με έχουν φιλοξενήσει κάνοντας με να νιώθω σαν το σπίτι μου. Ειδικά οι Αυστριακοί θεωρώ πως είναι πιο ανοιχτοί και φιλόξενοι άνθρωποι από τους Γερμανούς και τους Βέλγους. Επίσης έκπληξη αποτέλεσε για μένα η διαφορά στη συμπεριφορά των Ρώσων,αφού υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν χάσιμο χρόνο να σου πουν καλημέρα... ενώ έχω δεχτεί και προτάσεις φιλοξενίας από άλλους. +1 βαθμό συμπάθειας παίρνουν οι Σλοβένοι,οι οποίοι είναι ως επί το πλείστον ευγενικοί και ιδιαίτερα φιλικοί.
Γενικότερα, η διαφορά νοοτροπίας αλλάζει και από τόπο σε τόπο μέσα στην ίδια τη χώρα. Αυτό ισχύει και για εμάς τους Έλληνες. Διαφορετική νοοτροπία έχουν οι κάτοικοι των νησιών, της Νότιας -Βόρειας κλπ Ελλάδας.
Πάντως ένα είναι σιγουρο..μέσα από τα ταξίδια ο άνθρωπος αλλάζει πολύ και προς το καλύτερο! Καλά ταξίδια λοιπόν!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι και νομίζω έχεις απόλυτο δίκιο. Ίσως επειδή η μάνα μου είναι το εντελώς αντίθετο από "ελληνιδα" (όποιος τελείωνε το Λύκειο έφευγε από το σπίτι πχ) , τα υποπροϊόντα της ελληνίδας μάνας, ανάμεσα στα οποία είναι ο Έλληνας γιος κι η ελληνίδα κόρη, με απωθούν. Όπως με απωθεί το θυμικό vs λογικής, το εύκολο vs δύσκολου, το "έλα μωρέ " vs "βρίσκω, επιλέγω, εφαρμόζω ".

Για το γλετζεδες διαφωνώ, σε γενικές γραμμές δε θεωρώ πως οι Έλληνες διασκεδάζουν πραγματικά όταν βγαίνουν η μαζεύονται, όχι περισσότερο Τέλος πάντων από τον Ισπανό, το γάλλο ή τον Ιρλανδό ή τον κολομβιανο.

Επίσης διαφωνώ λίγο στο φωνακλαδες. Μπορώ να σκεφτώ πολλούς λαούς που κάνουν περισσότερη φασαρία από τους Έλληνες, από τους αμερικανούς μέχρι τους Ιταλούς (εννοώ φασαρία σε ένα εστιατόριο, αεροδρόμιο κλπ). Φιλοξενία στα καλύτερα της έχω ζήσει σε μέρη που οι περισσότεροι Έλληνες θεωρούν ψυχρά. Πχ στη Δανία κοιμήθηκα με την κοπέλα μου στην παραλία, μας έφαγε το κρύο , διέρρηξα μια βαρκα και κοιμήθηκαμε μέσα. Το πρωί η ιδιοκτήτρια μας έφερε ένα καλάθι με φοβερό πρωινό κι ένα σημείωμα "σας παρακαλώ κλείστε την πόρτα όταν φύγετε. Απολαύστε το πρωινό σας, κι εμείς φοιτητές τα ίδια καναμε ". Αδυνατώ να φανταστώ την αντίδραση Έλληνα, αλλά καλαθάκι με κεκακια δε νομίζω να μου άφηνε. Σε κάτι αυστριες, κουβες και γερμανιες η φιλοξενία επανειλημμένα σκλαβωνει.

Στα θετικά, Για να μη λέτε ότι θαβω μόνο, μου αρέσει που Γενικά η έννοια της ψυχαγωγίας δεν είναι κάτι άρρηκτα δεμένο με το αλκοόλ, είναι κάτι που με αρρωσταίνει ακόμη και σε νότιες χώρες όπως η Ισπανία.
Για το γλετζεδες θα επιμεινω, δεν εχω εικονα απο Ισπανια και Κολομβια αλλα σε συγκριση με Ιταλια, Γαλλλια αλλα και με χωρες της Βορειας Ευρωπης η διασκεδαση στην Ελλαδα ειναι πολυ περισσοτερο μερος της καθημερινοτητας μας. Δεν υπαρχει το μετα τις 2 μονο σε κλαμπ. Και το τελευταιο χωριο σε αυτην τη χωρα εχει ενα καφενειο τσιπουραδικο που διανυκτερευει που λεει ο λογος. Για το φωνακλαδες τωρα, εμενα μου φαινεται οτι ειμαστε το ιδιο πανω κατω και με ιταλους και με ισπανους αν και απο τους δευτερους δεν εχω γνωρισει πολλους αλλα δεν εχω και κανενα ντεσιμπελομετρο. Τωρα οσον αφορα την φιλοξενια ουτε θα συμφωνησω ουτε θα διαφωνησω μιας και ειναι πιο δυσκολο να το μετρησεις. Παντως αναλογες ιστοριες με την δικια σου εχω ακουσει απο ελληνες και απο ξενους τουριστες για διαφορα μερη της Ελλαδας και κυριως για Κρητη. Παντως αυτο το θεμα ειναι πολυ σχετικο και εξηγουμαι. Εγω μεγαλωσα Ροδο, η Ροδος ειναι φημισμενη για το αναποδο απο την Κρητη. Για το οτι οι κατοικοι της ειναι σνομπ και δεν ανοιγουν ευκολα την πορτα τους σε αγνωστους . (Βεβαια αν εχεις λεφτα, κυρος, δυναμη, τιτλους ολα αλλαζουν). Ομως πολλες φορες εχω ακουσει απο καποιους που πηγαν Κρητη για να μεινουν μονιμα, οτι η φιλοξενια που ειχαν οταν ηταν επισκεπτες μετατραπηκε σε πολεμο. Στην Ροδο πανω απο τους μισους φιλους μου εχουν τον ενα η κανενα γονιο Ροδιτη (συμπεριλαμβανομενου εμου που κανενας απ τους δυο γονεις μου δεν ειναι Ροδιτης) αλλα και πολλους φιλους που μενουν στο νησι χωρις να ειναι Ροδιτες. Επισης το ποσοστο των μαγαζιων στον πιο εμπορικο δρομο της πολης που ανηκουν σε Ροδιτες ειναι μικρο. Το intergration ειναι πολυ μεγαλο. Κανενας μη Ροδιτης δεν θα παραπονεθει οτι οι Ροδιτες τον πολεμησαν ή οτι δεν τον αφησαν απροσκοπτα να συνεχισει την επαγγελματικη του σταδιοδρομια, μονο και μονο επειδη δεν ηταν απο εκει. Ποιοι ειναι πιο φιλοξενοι οι Ροδιτες ή οι Κρητικοι?
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
. Πχ στη Δανία κοιμήθηκα με την κοπέλα μου στην παραλία, μας έφαγε το κρύο , διέρρηξα μια βαρκα και κοιμήθηκαμε μέσα. Το πρωί η ιδιοκτήτρια μας έφερε ένα καλάθι με φοβερό πρωινό κι ένα σημείωμα "σας παρακαλώ κλείστε την πόρτα όταν φύγετε. Απολαύστε το πρωινό σας, κι εμείς φοιτητές τα ίδια καναμε ". Αδυνατώ να φανταστώ την αντίδραση Έλληνα, αλλά καλαθάκι με κεκακια δε νομίζω να μου άφηνε.
Μήπως ήθελες και τα κλειδιά για βόλτα, μη χαλάσουμε τη ρομαντική στιγμή;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom