Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
100% συμφωνώ. Βρίσκω εξαιρετικά αλαζονικό να νομίζουμε πως είμαστε καλύτεροι επειδή ταξιδεύουμε περισσότερο από το μέσο Έλληνα.Ναι, έχω ταξιδέψει και περισσότερο από το μέσο Έλληνα και περισσότερο από το μέσο Ευρωπαίο της ηλικίας μου.Και ναι πολλοί έχουν περισσότερα λεφτά από μένα και ταξιδεύουν λιγότερο.Καλά κάνουν αν αυτό τους ευχαριστεί.

Έχω φίλους με λεφτά που γουστάρουν να πηγαίνουν σε πολυτελέστατα ξενοδοχεία από τη Μύκονο,τη Σαντορίνη και τη Ρόδο,ως τις Μαλδίβες και τη Μόσχα. Ένα ταξίδι τους κάνει όσο πάνω από 10-15 δικά μου και ναι προτιμούν να ταξιδεύουν λιγότερο. Τι να κάνουν; Να τρέχουν σαν κι εμένα με μαρσρούτκες στις χώρες της πρωην ΕΣΣΔ αν δεν γουστάρουν;

Κι άλλοι που προτιμούν να μένουν Ελλάδα και να τα τρώνε σε κλαμπ, ρούχα,καφετέρια. Ή να μαζεύουν για ν'αγοράσουν εξοχικό όταν φτάσουν μεσήλικες.Καλά κάνουν αφού το εξοχικό είναι τ'όνειρο τους. Κάποιοι αγόρασαν και πιο νέοι ακόμα και το προτιμούν από το να ταξιδεύουν όπως κάνω εγώ. Εχουν και τους κήπους τους, τα λαχανικά τους, τα παιδιά τους ευχαριστιόνται τη φύση.

Αρκεί να μη θεωρεί κανείς πως είμαστε τίποτα υπεράνθρωποι όσοι ταξιδεύουμε ,τη στιγμή μάλιστα που μετακινούμενοι με ΜΜΜ, μαρσρούτκες,καμιά φορά τυχαίνει με τα πόδια για πολλά χλμ....κάνουμε το ταξίδι με αρκετά χαμηλό μπάτζετ.
καλυτερος? εξαρταται πως το εννοεις...ισως και γινεται καλυτερος , ισως οχι.


Εχω φιλους με λεφτα που γουσταρουν να πηγαινουν σε πολυτελεστατα ξενοδοχεια απο θα Μυκονο,θα Σαντορινη και θα Ροδο,ως τις Μαλδιβες και θα Μοσχα. --- αυτοι ταξιδευουν ομως

Κι αλλοι που προτιμουν να μενουν Ελλαδα και να τα τρωνε σε κλαμπ, ρουχα,καφετερια. Η να μαζευουν για να'αγορασουν εξοχικο οταν φτασουν μεσηλικες.Καλα κανουν αφου το εξοχικο ειναι το/τα'ονειρο τους. --- αυτο εχει να κανει ομως με την νοοτροπια που λεγαμε....τουλαχιστον ως ενα σημειο



να υπενθυμισω οτι η κουβεντα ηταν ΓΙΑΤΙ δεν ταξιδευει ο ελληνας
οχι αν κανει καλως η κακως
σε τελικη ο καθενας κανει οτι γουσταρει

το ερωτημα ηταν : μπορει ο ελληνας να ταξιδευει? αν ναι γιατι δεν το κανει? αν οχι, γιατι δεν μπορει ....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
να υπενθυμισω οτι η κουβεντα ηταν ΓΙΑΤΙ δεν ταξιδευει ο ελληνας
Μια επισήμανση, που δεν έχει και μεγάλη σημασία βέβαια: επειδή βγαίνατε συνεχώς εκτός θέματος εκεί, έχετε μεταφερθεί αλλού. Και εννοείται ότι δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
καλυτερος? εξαρταται πως το εννοεις...ισως και γινεται καλυτερος , ισως οχι.


Εχω φιλους με λεφτα που γουσταρουν να πηγαινουν σε πολυτελεστατα ξενοδοχεια απο θα Μυκονο,θα Σαντορινη και θα Ροδο,ως τις Μαλδιβες και θα Μοσχα. --- αυτοι ταξιδευουν ομως

Κι αλλοι που προτιμουν να μενουν Ελλαδα και να τα τρωνε σε κλαμπ, ρουχα,καφετερια. Η να μαζευουν για να'αγορασουν εξοχικο οταν φτασουν μεσηλικες.Καλα κανουν αφου το εξοχικο ειναι το/τα'ονειρο τους. --- αυτο εχει να κανει ομως με την νοοτροπια που λεγαμε....τουλαχιστον ως ενα σημειο
Και πάλι ταξιδεύουν όσο θέλουν.Και το καλοκαίρι πάντα τα τρώνε σε ελληνικά νησιά, αντί για εξωτερικό(δεν το λέω αρνητικά, ξέρω ανθρώπους από ένα σωρό χώρες που για τα ελληνικά νησιά,προτιμούν να κάνουν το σκ...ό τους παξιμάδι παρά να μην έρθουν το καλοκαίρι εδω, οπότε καλά κάνουν κι οι Έλληνες που είναι δίπλα).

Και η νοοτροπία πάλι μια χαρά είναι.Συμφωνώ με τον @Nikos86. Αναψυχή είναι το ταξίδι.Άλλοι λαοί ταξιδεύουν πολύ λιγότερο από τους Έλληνες. Αν τους ευχαριστεί να τρώνε τα λεφτά τους αλλού;

Όπως εμένα δε μου αρέσει να μου λένε πως είναι κατόρθωμα που ταξιδεύω όταν κόβω από ένα σωρό άλλα έξοδα, έτσι κι εγώ δεν τη λέω στους άλλους που δεν πολυταξιδεύουν.

Αν το πάμε έτσι, ξέρω κι άλλους που λένε πως όσοι έχουμε ταξιδέψει και σε άλλες ηπείρους, είμαστε πιο ψαγμένοι,καλύτεροι κλπ. από όσους πάνε μόνο Ευρώπη. Και πάει λέγοντας....

Οπότε ας αφήσουμε να ταξιδεύει όσο γουστάρει ο καθένας.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Μια επισήμανση, που δεν έχει και μεγάλη σημασία βέβαια: επειδή βγαίνατε συνεχώς εκτός θέματος εκεί, έχετε μεταφερθεί αλλού. Και εννοείται ότι δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα.
ε οχι
θα καταθεσω προταση μομφης
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
κανενας δεν την λεει σε κανεναν...τουλαχιστον εδω μεσα
απλα καταληγουμε που.χ. οτι πολλοι μπορουνε να ταξιδεψουν, αλλα προτιμανε να τα τρωνε στα μπουζουκια η δεν ξερω που αλλου...λαθος η οχι δεν υπαρχει...

λαθος ειναι αν καποιος θΕΛΕΙ , ΜπΟΡΕΙ αλλα δεν το κανει....
η αν θΕΛΕΙ δεν μπορει, αλλα δεν προσπαθει να το αλλαξει το ΔΕΝ ΜπΟΡω

και παλι αυτη ειναι αποψη μου
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
επισης μεγαλο λαθος ειναι να ταξιδεψεις στην "συμπρωτευουσα" και να μην δοκιμασεις μπουγατσα με μιλκο....ειδικα αν εχεις φαει πολυ sushi τις τελευταιες μερες και εχεις καποια θεματα με το εντερο
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
επισης μεγαλο λαθος ειναι να ταξιδεψεις στην "συμπρωτευουσα" και να μην δοκιμασεις μπουγατσα με μιλκο....ειδικα αν εχεις φαει πολυ sushi τις τελευταιες μερες και εχεις καποια θεματα με το εντερο
:haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Μέση τιμή αμόλυβδης.

Κύθνος: 2,50 ευρώ
Αμοργός και Σαντορίνη: 2,489 ευρώ και 2,48 ευρώ αντίστοιχα
Παξοί: 2,57 ευρώ
Νίσυρος: 2,61 ευρώ
Νομός Καβάλας: 2,20 ευρώ
Νομός Θεσπρωτίας: 2,21 ευρώ
Νομός Ηρακλείου: 2,25 ευρώ
Νομός Κέρκυρας: 2,25 ευρώ
Νομός Φωκίδας: 2,26 ευρώ
Νομός Κυκλάδων: 2,38 ευρώ
Νομός Ευρυτανίας: 2,31 ευρώ
Νομός Δωδεκανήσου: 2,32 ευρώ

Συνεχιστε για τη νοοτροπια του Ελληναρα που βαριεται, πολυ με ενδιαφερει η αποκοπη απο την πραγματικοτητα ως κοινωνικο φαινομενο.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
μιλας για μια πολυ ιδιαιτερη κατασταση....οικονομικη κριση καπου 10 χρονια τωρα, κατασταση στην Ουκρανια κλπ
πολλες φορες ανεφερα οτι δεν μπορουμε να παρουμε σαν δεδομενο τι γινεται σημερα....αυτονοητο....ας πουμε πριν το 2012

παρεπιμπτοντως, οσοι ξερω και δεν ταξιδευουν σχεδον ποτε, ειναι αυτοι που δεν εχουν επαφη με πραγματικοτητα....
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
οπως και να εχει εμεις χαλκιδικη θα παμε...εστω και με ποδηλατο

σαν την χαλκιδικη δεν εχει..

πατε εσεις στο εξωτερικο να τρωτε μπανανα τηγανητη με σοκολατα και σουβλακια απο σκυλους και γατες (το ακουσα και αυτο αλλα δεν ξερω που κολαει...λες και πετουσα για Κινα και δεν το ηξερα)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
μιλας για μια πολυ ιδιαιτερη κατασταση....οικονομικη κριση καπου 10 χρονια τωρα, κατασταση στην Ουκρανια κλπ
πολλες φορες ανεφερα οτι δεν μπορουμε να παρουμε σαν δεδομενο τι γινεται σημερα....αυτονοητο....ας πουμε πριν το 2012
Αρα δεν ειναι θεμα νοοτροπιας ουτε οτι βαριουνται. Εχουν επενδυσει επι ΠΑΣΟΚ σε εξοχικα στη Χαλκιδικη και την Πελοποννησο και πρεπει να βγαλουν τα λεφτα τους, τωρα που πληρωνουν και ΕΝΦΙΑ και παγια , αντι να τα εχουν κλειδωμενα και να τρεχουν με αεροπλανα απο δω κι απο κει και να ξοδευονται επιπλεον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom