Ένας μήνας φυλάκισης σε ζευγάρι Βρετανών για δημόσιο φιλί στο Ντουμπάι

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μετά την αφήγηση του Johnpro που είχα αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά μια επίσκεψη , τώρα αρνούμαι... Όλα κι όλα!!Θα συμφωνήσω με τη renata!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Τι πάει να πει προκάλεσαν? Δηλαδή ποινικοποίηση ακόμα και μιας έκφρασης τρυφερότητας και αγάπης? Και το απαγορεύουν αυτό οι γνωστοί σάτυροι πετροδόλλαροι που εισάγουν ρώσικη γυναικεία σάρκα και μετά όταν παλιώσει παραγγέλνουν καινούργια?:D:D Αυτοί που εν ονόματι της ελευθερίας και του αυτοπροσδιορισμού μπουκοτάρουν την απαγόρευση μπούργκας στην Γαλλία? Δηλαδή εμείς στην χώρας σας έχουμε δικαιώματα και εσείς στην δική μας κανένα? Πολύ δημοκρατικό. Ρε ούτε stop over! Ανέκαθεν αντιπαθούσα τα πετροδόλλαρα και η ιστορία με βοήθησε να καταλάβω γιατί!!!
 
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Πουκετ
Κι εγω σκεφτομουν με το αγορι μου να παω Ντουμπαι ενα 5ημερο το καλοκαιρακι(αν δεν παμε....Ροδο(!)...)......Λετε να του προτεινω να παντρευτουμε για να μοιραστουμε το δωματιο:roll:????
(θα φτασει στη Ροδο κολυμπωντας..................)
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
εγώ αυτό δεν το πιστεύω με τίποτα, το καλοκαίρι πήγα στο Ντουμπάι με τον άντρα μου λόγω stopover και ούτε στο ξενοδοχείο ζήτησαν ποτέ πιστοποιητικό γάμου, αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικότατα ότι περπατούσαμε αγκαλιά στη μαρίνα γιατί ήταν δίπλα στο ξενοδοχείο και για να μην πω ότι φιληθήκαμε κιόλας. Μούφα άρθρο σίγουρα!!!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Πιστοποιητικό δεν ζητήθηκε γιατί πολύ απλά αφού ήταν stop over το δωμάτιο είχε κλειστεί από την αεροπορική εταιρεία. Οσο για το απαγορευμένο φιλί στην μαρίνα , αφού δεν το θυμάσαι με σαφήνεια, δεν λαμβάνεται ως έγκυρη πληροφορία. Αλλα αν ήταν να συλλαμβάνουν όλους ως ασπάζονται θα είχαν γεμίσει οι φυλακές. :haha::haha::haha:
 
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Πουκετ
Θα ειχαν γεμισει οι πτερυγες με τους βαρυποινιτες να λες καλυτερα!ενας μηνας φυλακιση για ε ν α φιλι????δηλαδη με αυτα που βλεπουμε στις παραλιες τι θα επρεπε να γινει???απαγχωνισμος???Σε περιπτωση παντως που αληθευει τι να πω...απαραδεκτο!:mad:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Απ' ό,τι διαβάζω εδώ BBC News - Jailed Dubai kissing pair lose appeal over conviction
κάποια φρίκαρε που τους είδε να φιλιούνται και τους κατάγγειλε. Προφανώς δε συμβαίνει συχνά αυτό! Στο Ντουμπάι μάλιστα πηγαίνουν κυρίως ζευγάρια.
Φανταστείτε αντίστοιχη περίπτωση στα δικά μας δεδομένα: ένας μεθυσμένος που γδύνεται δεν πάει φυλακή, αν όμως βρεθώ εγώ και τον καταγγείλω μπορεί και να πάει.
Ας μη σχολιάσουμε τώρα βέβαια τον πουριτανισμό και τη σοβαροφάνεια των συγκεκριμένων χωρών...
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επανέρχομαι στη συζήτηση για το απαγορευμένο και τιμωρημένο φιλί στο Ντουμπάϊ :

1. Πρέπει να δεχτούμε ότι η είδηση είναι έγκυρη. Αναφέρεται τόσο στο BBC, όπως και σε άλλα ξένα site.

2. Δεν είναι η μοναδική περίπτωση. Ήδη το άρθρο του in.gr, αναφέρει ότι έχουν συμβεί τρεις περιπτώσεις Βρετανών τα δύο τελευταία χρόνια, που έχουν κατηγορηθεί για «ηθικά παραπτώματα» στο Ντουμπάι. Το BBC αναφέρει ζευγάρι Ινδών, που φυλακίστηκαν στο Ντουμπάϊ για ανταλλαγή SMS με σεξουαλικό περιεχόμενο….!!! Και ψάχνοντας στο διαδίκτυο μπορεί κανείς να βρει και αρκετά άλλα περιστατικά.

3. Σίγουρα υπάρχει ένας νόμος, που μπορεί να ερμηνεύεται και να εφαρμόζεται με αυτό τον τρόπο. Σίγουρα δεν είναι επιθυμία των κρατούντων να κλείνουν στη φυλακή τους ξένους για τέτοια θέματα, αφού το κύριο μέλημά τους είναι η προσέλκυση τουριστών. Όμως ο νόμος υπάρχει. Και ίσως αυτό είναι η μεγαλύτερη παγίδα. Γιατί πας σε μια χώρα χωρίς να πιστεύεις ότι μπορεί να βρεθείς κατηγορούμενος για κάτι τέτοιο και όμως από την καταγγελία ενός υπερσυντηρητικού μπορείς να ταλαιπωρηθείς αφάνταστα.

4. Δεν έχω καμία διαφωνία με τις απόψεις, που εκφράστηκαν παραπάνω σχετικά με τον σεβασμό, που πρέπει να δείχνει ο ταξιδιώτης προς τα ήθη και τα έθιμα των κατοίκων. Σίγουρα δεν πρέπει κανείς να προκαλεί. Όμως δεν μπορώ να δεχτώ, χωρίς στοιχεία, ότι το ζευγάρι των Βρετανών συμπεριφέρθηκε προκλητικά για να δει τι θα γίνει. Άλλωστε ένα νεαρό ζευγάρι 20 χρονών ήτανε.

5. Όμως πέρα από το θέμα του σεβασμού στα ήθη του τόπου, που είπαμε παραπάνω, στην αντίθετη πλευρά υπάρχει και το θέμα των βασικών ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Μπορούμε για παράδειγμα να σιωπήσουμε μπροστά στο αφάνταστα απάνθρωπο έθιμο της κλειτεριδεκτομής, που γίνεται στη Σομαλία και αλλού, απλά και μόνο επειδή αποτελεί έθιμο των κατοίκων; Και βέβαια όχι. Άρα δεν μπορούμε πάντα να σιωπάμε στο όνομα του σεβασμού των τοπικών ηθών. Χρειαζόμαστε μια χρυσή τομή και βέβαια αυτή είναι μια μεγάλη συζήτηση, που μπορεί να οδηγήσει πολύ μακριά.

6. Η αναφορά μου στο fly by Dubai, ήταν απλά ένα λογοπαίγνιο και όχι μια συγκεκριμένη πρόταση για μποϋκοτάζ. Εγώ απλά ήθελα να προκαλέσω μια συζήτηση και μια ευαισθητοποίηση σε ένα τέτοιο σοβαρό θέμα, πιθανόν και μιαν απλή συμπαράσταση.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
<<Η αναφορά μου στο fly by Dubai, ήταν απλά ένα λογοπαίγνιο και όχι μια συγκεκριμένη πρόταση για μποϋκοτάζ. Εγώ απλά ήθελα να προκαλέσω μια συζήτηση και μια ευαισθητοποίηση σε ένα τέτοιο σοβαρό θέμα, πιθανόν και μιαν απλή συμπαράσταση. >>

φιλε galat την έχεις.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
5. Όμως πέρα από το θέμα του σεβασμού στα ήθη του τόπου, που είπαμε παραπάνω, στην αντίθετη πλευρά υπάρχει και το θέμα των βασικών ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Μπορούμε για παράδειγμα να σιωπήσουμε μπροστά στο αφάνταστα απάνθρωπο έθιμο της κλειτεριδεκτομής, που γίνεται στη Σομαλία και αλλού, απλά και μόνο επειδή αποτελεί έθιμο των κατοίκων; Και βέβαια όχι. Άρα δεν μπορούμε πάντα να σιωπάμε στο όνομα του σεβασμού των τοπικών ηθών. Χρειαζόμαστε μια χρυσή τομή και βέβαια αυτή είναι μια μεγάλη συζήτηση, που μπορεί να οδηγήσει πολύ μακριά.
Σιγουρα ειναι μεγαλη συζητηση αλλα ειμαι υπερ της αποψης πως νοιαζετε για τα ανθρωπινα δικαιωματα κανει κατι στην πραξη. Δεν προκαλει με συμπεριφορες που ξερει οτι θα του κοστισουν και μετα ζηταει και ρεστα. Ο τροπος να αλλαξουμε αυτο που δεν μας αρεσει δεν ειναι να χλευαζουμε εναν ολοκληρο λαο (γιατι αυτο κανουμε οταν δειχνουμε δημοσια την τρυφεροτητα μας σε μια μουσουλμανικη χωρα). Οτι θελουμε να αλλαξει, θελει και πολυ δουλεια. Χρειαζεται να πρωτα να αποδεχομαστε την παιδεια και τον πολιτισμο του αλλου και μετα να του δειχνουμε και μιαν αλλη διαδρομη
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
.... Δεν προκαλει με συμπεριφορες που ξερει οτι θα του κοστισουν και μετα ζηταει και ρεστα. Ο τροπος να αλλαξουμε αυτο που δεν μας αρεσει δεν ειναι να χλευαζουμε εναν ολοκληρο λαο (γιατι αυτο κανουμε οταν δειχνουμε δημοσια την τρυφεροτητα μας σε μια μουσουλμανικη χωρα).
Αν κάποιος συνειδητά επιλέγει μιάν προκλητική συμπεριφορά για να δοκιμάσει τις ανοχές και αντοχές ενός συστήματος ή πιστεύοντας ότι έτσι θα αλλάξει τον κόσμο, εγώ προσωπικά δεν έχω καμία αντίρρηση να καταδικάσω μιά τόσο ανόητη και αφελή συμπεριφορά.
Εγώ όμως δεν μιλάω γι'αυτό. Μιλάω για ένα νεαρό ζευγάρι - δεν ξέρω εάν είναι το συγκεκριμένο - που μέσα στον ενθουσιασμό του και στον έρωτά του, αν θέλετε και μέσα στην αφέλειά του, απλά επαναλαμβάνει αυτό, που έχει συνηθίσει να κάνει καθημερινά στον τόπο του. Είναι αποδεκτό να συλλαμβάνεται, να δικάζεται, να ταλαιπωρείται;
Ας το πάρουμε ανάποδα, θα ήταν άραγε σωστό μιά γυναίκα μουσουλμάνα, που κυκλοφορεί με μπούργκα στον Δυτικό κόσμο να την συλλάβουμε, επικαλούμενοι μιάν δικιά μας νομοθεσία; Δηλαδή έχει δίκιο ο Σαρκοζύ; (Άλλη μεγάλη συζήτηση...)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.066
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom