Ένα άτομο σε δίκλινο... γίνεται;;;

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.802
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
σωστός η ακόμα καλύτερα να πληρώνεις 2κλινο superior και να σε βαζουν στην grand suite του ξενοδοχείου όπως ετυχε σε εμας στην Πράγα :xmas_cheesygrin:.
Και όχι μόνον. Σχεδόν πάντοτε μου το κάνουν, ειδικά στις μεγάλες καλές αλυσίδες (Hilton, Starwood) - εφόσον, φυσικά, έχουν διαθεσιμότητα. Και η grand suite να μην είναι, σας χαλάει η μίνι;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.802
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Λίγα με τον Κυριάκο έτσι !!!!!!!!!!!!!!
Το 92 ειχαμε φωτό του Παπαχρόνη στην ΣΧΑΛ σε όλα τα εμπόδια του στίβου μάχης και στα όργανα γυμναστικής
Στη ΣΕΑΠ να δεις! Ήταν η περίοδος που δρούσε το παλληκάρι κι όλοι θέλανε να τον γνωρίσουν!

Άσχετο αλλά semi-on-topic: Τα εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού είναι για 2 άτομα; Τι δωμάτια κλείνεις; Μονόκλινα ή δίκλινα;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στη ΣΕΑΠ να δεις! Ήταν η περίοδος που δρούσε το παλληκάρι κι όλοι θέλανε να τον γνωρίσουν!

Άσχετο αλλά semi-on-topic: Τα εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού είναι για 2 άτομα; Τι δωμάτια κλείνεις; Μονόκλινα ή δίκλινα;
Ατομικα ειναι. Οτι δωματιο θες κλεινεις. Αν δεν υπαρχει μονοκλινο πληρωνεις επιπλεον το αντιτιμο ενος εισιτηριου + τη συμμετοχη (κανονικα το 50% , αλλα δεν προκειται να δεχτει κανεις να σου δωσει δικλινο δωματιο για μονοκλινο αν δεν παρει τιμη για δικλινο)

ΣΕΑΠ τι ειναι παλι; με το στρατο δεν τα 'χω πολυ καλα
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ψάχνοντας να βρω ένα μονόκλινο για το Μάρτιο (πόλη ακόμα δεν ξέρω με σιγουριά:xmas_rolleyes:) μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

1η περίπτωση: Βρίσκω δίκλινο σε καλύτερη τιμή από το μονόκλινο (στο ίδιο ξενοδοχείο) ή έστω στην ίδια τιμή αλλά στο δίκλινο περιλαμβάνεται το πρωινό ενώ στο μονόκλινο όχι.

2η περίπτωση: Το ξενοδοχείο δεν έχει μονόκλινα, αλλά μόνο δίκλινα των οποίων την τιμή βρίσκω πολύ καλή.

Ερώτημα: Μπορώ να κλείσω δίκλινο και να παρουσιαστώ μόνη μου; Ή θα έχω πρόβλημα;

εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται παράξενο πως είναι δυνατόν ένα δίκλινο με πρωινό (δύο πρωινά δηλ για δύο άτομα)να στοιχίζει φτηνότερα:xmas_rolleyes: απ ότι ένα μονόκλινο!
μήπως κάτι δεν κατάλαβες καλά;
έχει τύχει να μου πούν ότι δεν υπάρχουν μονόκλινα...οπότε αναγκαστικά δίνεται το δίκλινο προς χρήση ως μονοκλίνου αλλά στην ίδια τιμή!(ώστε να μην βγεί ζημιωμένος ο ξενοδόχος αν έβρισκε και το έδινε σε δύο άτομα),άλλες φορές πάλι ανάλογα με την περίοδο και τη ζήτηση να το δώσει ως μονόκλινο με λίγο μειωμένη τιμή,αλλά όχι και ακριβότερο.
Εκτός αν έχει δωμάτιο τύπου μίνι σουίτα με μεγάλο κρεβ κλπ δηλ πιό άνετο για ένα άτομο απ ότι ένα κλασσικό δίκλινο δωμάτιο με δύο μονά κρεββάτια και στο χρεώνει παραπάνω αλλά σ αυτήν την περίπτωση πιστεύω θα σου το έλεγε.
Θα σου πρότεινα να ξαναεπικοινωνήσεις μαζί τους και να πείς ότι θέλεις ένα απλό δίκλινο δωμάτιο για δύο άτομα αλλά ίσως τελευταία στιγμή να πάς και μόνη σου να δούμε τι θα σου πουν,μου ακούγεται τρελλό να σου πουν ότι η τιμή θ ανέβει...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται παράξενο πως είναι δυνατόν ένα δίκλινο με πρωινό (δύο πρωινά δηλ για δύο άτομα)να στοιχίζει φτηνότερα:xmas_rolleyes: απ ότι ένα μονόκλινο!
μήπως κάτι δεν κατάλαβες καλά;
Οι περιπτώσεις που συνάντησα κατά την αναζήτηση ξενοδοχείου ήταν αυτές που ανέφερα στο αρχικό ποστ. Μπορεί η τιμή που δίνει το ξενοδοχείο για μονόκλινο με δωρεάν ακύρωση να είναι για πχ 400 ευρώ και η τιμή για δίκλινο με μη επιστρέψιμη χρέωση να είναι 350 ευρώ, ή για δίκλινο με δωρεάν ακύρωση να είναι 415 ευρώ. Η διαφορά του πρώτου από το τρίτο είναι δλδ 15 ευρώ, αλλά το δωμάτιο στην τελευταία περίπτωση είναι μεγαλύτερο. Άρα συμφέρει... Επίσης αν μπορείς να είσαι σίγουρος για την κράτηση (μια και έχει μη επιστρέψιμη χρέωση άρα σου κρατάει όλο το ποσό τη στιγμή της κράτησης) συμφέρει και η δεύτερη περίπτωση.

Το ίδιο κάνουν απ' ότι είδα κάποια ξενοδοχεία και με τα πρωινά. Δλδ χρεώνουν για πχ το μονόκλινο με δωρεάν ακύρωση και χωρίς πρωινό 300 ευρώ και το δίκλινο με μη επιστρέψιμη χρέωση με πρωινό 320 ή ακόμα και 290 ευρώ. Οπότε και πάλι συμφέρει το δίκλινο.

Και για να μην υπάρχει παρεξήγηση, δεν είπα ότι αυτά ισχύουν σε όλα τα ξενοδοχεία που έψαξα, αλλά σε κάποια από αυτά.

 

taxidiakias

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ορλαντο
Ταξίδι-Όνειρο
ορλαντο
ορλαντο και μονοκλινο δωματιο

σπερα εχω κλεισει για ορλαντο 10 απριλιου για 17 μερες επειδη το κοστος ηταν αρκετα μεγαλο θα παω μονος μου το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης.Μπηκα στο booking και βαζω ενα ατομο 17 μερες μου βγαζει τα ξενοδοχεια παταω κρατηση στην οποια λεει πχ 1200 ευρω ενα ατομο αλλα σε δικλινο δωματιο..Οταν παω στο ξενοδοχειο και δουν την κρατηση και μου που ναι ενταξει ενα ατομο λεει η κρατηση αλλα ειναι δικλινο δωματιο λετε να τρεχω και να μην φτανω και να ψαχνω ξενοδοχειο στην ακρη του κοσμου?αν ξερεις καποιος και μπορει και βοηθησει θα με σωσει στην κυριολεξια!!!!!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
σπερα εχω κλεισει για ορλαντο 10 απριλιου για 17 μερες επειδη το κοστος ηταν αρκετα μεγαλο θα παω μονος μου το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης.Μπηκα στο booking και βαζω ενα ατομο 17 μερες μου βγαζει τα ξενοδοχεια παταω κρατηση στην οποια λεει πχ 1200 ευρω ενα ατομο αλλα σε δικλινο δωματιο..Οταν παω στο ξενοδοχειο και δουν την κρατηση και μου που ναι ενταξει ενα ατομο λεει η κρατηση αλλα ειναι δικλινο δωματιο λετε να τρεχω και να μην φτανω και να ψαχνω ξενοδοχειο στην ακρη του κοσμου?αν ξερεις καποιος και μπορει και βοηθησει θα με σωσει στην κυριολεξια!!!!!!
Καταρχην,ειναι τελειως ξεκαθαρο στο σαιτ,οταν κανεις την κρατηση αν κλεινεις μονοκλινο η δικλινο.Η τιμη που σου δινει ειναι για το δωματιο και οχι για το κρεβατι-εξαιρεση,νομιζω ειναι οι κοιτωνες που νοικιαζουν κρεβατια-.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
σπερα εχω κλεισει για ορλαντο 10 απριλιου για 17 μερες επειδη το κοστος ηταν αρκετα μεγαλο θα παω μονος μου το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης.Μπηκα στο booking και βαζω ενα ατομο 17 μερες μου βγαζει τα ξενοδοχεια παταω κρατηση στην οποια λεει πχ 1200 ευρω ενα ατομο αλλα σε δικλινο δωματιο..Οταν παω στο ξενοδοχειο και δουν την κρατηση και μου που ναι ενταξει ενα ατομο λεει η κρατηση αλλα ειναι δικλινο δωματιο λετε να τρεχω και να μην φτανω και να ψαχνω ξενοδοχειο στην ακρη του κοσμου?αν ξερεις καποιος και μπορει και βοηθησει θα με σωσει στην κυριολεξια!!!!!!
Μην ανησυχείς. Εσύ βάλε τον πραγματικό αριθμό ατόμων στο site που χρησιμοποιείς (booking.com) κι όλα τα άλλα ρυθμίζονται αυτόματα.

Έχω μείνει πολλές δεκάδες φορές σε δίκλινο μόνος μου. Όχι μόνο δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι και πάρα πολύ συνηθισμένο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
σπερα εχω κλεισει για ορλαντο 10 απριλιου για 17 μερες επειδη το κοστος ηταν αρκετα μεγαλο θα παω μονος μου το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης.Μπηκα στο booking και βαζω ενα ατομο 17 μερες μου βγαζει τα ξενοδοχεια παταω κρατηση στην οποια λεει πχ 1200 ευρω ενα ατομο αλλα σε δικλινο δωματιο..Οταν παω στο ξενοδοχειο και δουν την κρατηση και μου που ναι ενταξει ενα ατομο λεει η κρατηση αλλα ειναι δικλινο δωματιο λετε να τρεχω και να μην φτανω και να ψαχνω ξενοδοχειο στην ακρη του κοσμου?αν ξερεις καποιος και μπορει και βοηθησει θα με σωσει στην κυριολεξια!!!!!!
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Πολλές φορές έχω επιλέξει να μείνω σε δίκλινο μόνος μου(γιατί δεν υπήρχε διαφορά τιμής απο το μονόκλινο) χωρίς πρόβλημα.Αν ρωτήσουν απλά λες οτι το δεύτερο άτομο δεν μπόρεσε να έρθει.Αν η χρέωση του πρωινού είναι ξεχωριστά/επιπλέον(ανά άτομο) και θέλεις να πάρεις πρωινό,όταν θα δώσεις τον αριθμό δωματίου στο πρωινό απλά τους τονίζεις οτι μόνον ένα άτομο παίρνει πρωινό για να μην υπάρξει χρέωση για δύο άτομα με βάση το δίκλινο δωμάτιο.Το δέχονται χωρίς πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.788
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom