Ένα διαφορετικό ταξίδι στο εξωτερικό για ζευγάρι τον Ιούνιο!

Myra

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Καλησπερίζω!!!

Ονομάζομαι Myra και σήμερα έγινα μέλος της παρέας!Σας παρακολουθώ καιρό και ομολογώ ότι έχω βοηθηθεί πολύ από τις ταξιδιωτικές σας εμπειρίες!
Όπως γράφω λοιπόν και στον τίτλο,σκεφτόμαστε τον Ιούνιο να πάμε με το αγόρι μου εξωτερικό.Θα μου πεις,αφήνεις τα νησιά σου καλοκαιριάτικα για τα ξένα;Ε..επειδή έχουμε πάει σε αρκετά νησάκια τα προηγούμενα καλοκαίρια και η άδεια του θα είναι Ιούνιο (μετά ένας Θεός ξέρει πότε θα ξαναπάρει άδεια μέσα στο χρόνο) λέμε να πάμε τότε εξωτερικό.
Έχουμε πάει το πρώτο μας ταξίδι στο εξωτερικό πριν 2 χρόνια στη Ρώμη(δεν έχω λόγια ...κάτσαμε 10 μέρες).
Εγώ πήγα πάλι πέρυσι γιατί έχω φίλη Ιταλίδα εκεί και πήγα μαζί της Σιένα.
Τέλη Μαρτίου θα πάω με την κολλητή μου σε Λισαβόνα και Πόρτο(όπου πιστεύω ότι θα την ερωτευτώ την Πορτογαλία).Ο λόγος που σας ενημερώνω για τα προηγούμενα ή τα προσεχή ταξίδια μου είναι για να αποκλείσω πιθανή πρόταση και για να σας ενημερώσω επίσης ότι λατρεύω τις πόλεις που έχουν αλλά και μοιάζουν οι ίδιες με μουσεία .Δίνω έμφαση στην κουλτούρα ,στις μυρωδιές,στα χρώματα ,τη φωτογραφία και την αρχιτεκτονική φυσικά,λατρεύω τους περιπάτους και τα δάση .Και φυσικά τη μουσική.Κι όλα αυτά επί δύο (γιατί το ίδιο συμβαίνει και με το αγόρι μου).
Δεν έχω στο πλάνο μου εξωτικά ακριβά ταξίδια (βλέπε 1000 ευρώ π.χ. για αεροπορικά).Πάμε για πιο χαμηλές τιμές (τύπου 600 και ίσως και πιο χαμηλά).
Έχω σκεφτεί το Μαρόκο αλλά φοβάμαι λίγο γιατί γνωστοί μας πήγαν και έπεσαν θύματα ληστών και επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει ενδιαφέρον και σε άλλες πόλεις πέραν του Μαρακές .Το διαφορετικό ταξίδι μπορεί να είναι και εντός Ευρώπης απλώς..θα ήθελα κάτι ξεχωριστό.Κάτι με τη σφραγίδα του γνήσιου και ανόθευτου ,όσο γίνεται ακόμα από τον τουρισμό.Π.χ. διάβαζα χθες για τη Βαρκελώνη και άλλες υπερτιμημένες πόλεις ,σύμφωνα με εμπειρίες χρηστών.Ε εγώ θέλω κάτι ακριβώς αντίθετο από το προβλέψιμο και εμπορικό και κάτι που να παρέχει ενδιαφέρον και στα περίχωρα.
Είμαι 24 και το αγόρι μου 27.

Ευχαριστώ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Βαλτικες. Ακομη δεν εχουν γινει τουριστικα παρκα (πλην του Ταλιν) και ειναι σε ανεκτα επιπεδα απο αποψη τιμων.
Αλλη περιπτωση η Βουργουνδια μεχρι Λυον. Θα σας βγει πιο ακριβα ομως.
 

STAVROS85

Member
Μηνύματα
51
Likes
57
Καλησπερα , εαν θες να δεις αυθεντικη ζωη ντόπιων θα πρεπει να κινηθεις σε επαρχιακες πολεις...ισως εαν roadtrip θα ειχε ολα αυτα π θα ηθελες. Εγω θα προτεινα Ρουμανία για οικονομικό προυπολογισμό ( ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ μια μέρα κ εαν κάτσεις) , έχει απιστευτα χωρια, καστρα, δαση,φαγητα...

Υ.Σ: Το Πόρτο είναι έρωτας!!!
 

Myra

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Βαλτικες. Ακομη δεν εχουν γινει τουριστικα παρκα (πλην του Ταλιν) και ειναι σε ανεκτα επιπεδα απο αποψη τιμων.
Αλλη περιπτωση η Βουργουνδια μεχρι Λυον. Θα σας βγει πιο ακριβα ομως.
Ε λοιπόν το πιστεύεις ότι μια ιδέα που είχα ήταν για εκεί ;!Ρίγα π.χ. είχε πάει ο αδερφός μου παλιότερα για ένα μουσικό φεστιβάλ και μου λέει ακόμα ότι είναι μια πανέμορφη πόλη,μια παραμυθούπολη!Χμ...πολύ ωραία η ιδέα σου!Σε ευχαριστώ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Ριγα και Βιλνιους, Καουνας συνδυαζονται αριστα με τρενα, λεωφορεια. Λογικα αεροπορικα, οχι σπουδαια μουσεια αλλα πολυ σπουδαιες αρχιτεκτονικα, ιδιαιτερα δαση και αν θες κατι ψαγμενο, δες τη γενετειρα του Ροθκο στη Λιθουανια (τη σκεφτομαι κι εγω για το καλοκαιρι).
 

Myra

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
πςςςςςς τί λες τώρα!Ωραία..και κάτι τελευταίο..σαν εποχή είναι καλός ο Ιούνιος για Βαλτική?
Περιττό να σου πω ότι και για Βουργουνδία μου έβαλες τρελή ιδέα..απλώς πάντα απέρριπτα τη Γαλλία(δεν ξέρω γιατί!) αλλά σίγουρα δεν είναι όλη η Γαλλία ένα Παρίσι
 

STAVROS85

Member
Μηνύματα
51
Likes
57
Αφου πάει εκει η κουβέντα απλα να πω κ εγω ότι έχω κλείσει ήδη το επόμενο roadtrip για τις Βαλτικες Χώρες:xalara::xalara: για τον Ιούνιο!! Έχω διαβάσει πολύ όμορφα πράγματα για τις Χώρες και τις πόλεις αυτές...
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δες και το Γκντανσκ. Πανέμορφη πόλη με μεγάλη ιστορία και αρκετές επιλογές για εκδρομές. Πετάει η Ryanair απευθείας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
πςςςςςς τί λες τώρα!Ωραία..και κάτι τελευταίο..σαν εποχή είναι καλός ο Ιούνιος για Βαλτική?
Περιττό να σου πω ότι και για Βουργουνδία μου έβαλες τρελή ιδέα..απλώς πάντα απέρριπτα τη Γαλλία(δεν ξέρω γιατί!) αλλά σίγουρα δεν είναι όλη η Γαλλία ένα Παρίσι
Παρισι δεν παω πριν γυρισω τη Γαλλικη επαρχια :haha:. Η Βουργουνδια ειναι διαμαντι, αρχιτεκτονικα, φαι, κρασι, τεχνη, αμπελωνες, χωρις να βουλιαζει απο γκρουπ.. Ψαξε λιγο την ιστορια μου https://www.travelstories.gr/community/threads/Τρεις-Τελικές-Κρίσεις-κι-ένας-Αμνός-του-Θεού.59191/ , διαβασε και Βορεια Πολωνια Γκντανσκ στην ιδια ιστορια.
Αλλη περιοχη χωρις χαμο, φλαμανδικη Γαλλια, Λιλ και περιξ.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.524
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Από την περιγραφή που δίνεις γι'αυτό που ψάχνετε πιστεύω ότι η Ανδαλουσία είναι πολύ καλή περίπτωση. Αρχιτεκτονική, φύση, μουσική, φαγητό, τα έχει όλα. Σεβίλλη, Γρανάδα, Κάντιθ, Ρόντα, Κόρδοβα έχει πολλά να δεις. Ειδικά αν είστε εκεί 23 Ιουνίου που είναι η μεγάλη Ισπανική γιορτή San Juan με τις φωτιές στην παραλία (έχω δει αυτή του Κάντιθ και ήταν πολύ ωραία) θα έχετε την ευκαιρία να ζήσετε και μια παραδοσιακή γιορτή.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν έχω στο πλάνο μου εξωτικά ακριβά ταξίδια (βλέπε 1000 ευρώ π.χ. για αεροπορικά).
!
Τα εξωτικά δεν είναι απαραίτητα τόσο ακριβά. Προορισμοί όπως η Ασία ξεκινούν από 400 ευρώ (ενίοτε και λιγότερα) στις μέρες μας.

Συμφωνώ για χώρες Βαλτικής και Τρανσυλβανία. Θα προσθέσω Κωνσταντινούπολη και Βαρσοβία με Κρακοβία/Ζακοπάνε.

Από την περιγραφή που δίνεις γι'αυτό που ψάχνετε πιστεύω ότι η Ανδαλουσία είναι πολύ καλή περίπτωση. Αρχιτεκτονική, φύση, μουσική, φαγητό, τα έχει όλα.
Και με αυτό συμφωνώ:D
 
Last edited by a moderator:

Myra

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Από την περιγραφή που δίνεις γι'αυτό που ψάχνετε πιστεύω ότι η Ανδαλουσία είναι πολύ καλή περίπτωση. Αρχιτεκτονική, φύση, μουσική, φαγητό, τα έχει όλα. Σεβίλλη, Γρανάδα, Κάντιθ, Ρόντα, Κόρδοβα έχει πολλά να δεις. Ειδικά αν είστε εκεί 23 Ιουνίου που είναι η μεγάλη Ισπανική γιορτή San Juan με τις φωτιές στην παραλία (έχω δει αυτή του Κάντιθ και ήταν πολύ ωραία) θα έχετε την ευκαιρία να ζήσετε και μια παραδοσιακή γιορτή.
Πολύ ωραία ιδέα αν σκεφτείς ότι κάνω και φλαμένκο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.928
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom