Γερμανία Ένα τριήμερο στο Μόναχο!

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ευχαριστούμε @Grerena για μια ακόμη υπέροχη μίνι ιστοριούλα!!!
Εννοείται ότι περιμένω και την επόμενη, το road trip με μεγάλη αγωνία!!!
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
566
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια!
πηρες ημερησια καρτα για μεσα μεταφορας? απο που και ποσο
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
πηρες ημερησια καρτα για μεσα μεταφορας? απο που και ποσο
Στο Μόναχο δεν πήρα κανένα μέσο μεταφοράς. Έκανα όλες τις διαδρομές με τα πόδια. Το ξενοδοχείο μας άλλωστε ήταν στην karlplatz δηλ. Πολύ κοντά στο κέντρο, μας άρεσε και το περπατημα, οπότε δεν χρειάστηκε και δεν το εψαξα και καθόλου.
Επίσης και σε επόμενο ταξιδι μου στο Μόναχο, πάλι δεν χρησιμοποιησα ΜΜΜ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Στο Nymphenburg, στο Ολυμπιακό Χωριό, στο Allianz Arena, στο Νταχάου πώς πήγες;
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Στο Nymphenburg, στο Ολυμπιακό Χωριό, στο Allianz Arena, στο Νταχάου πώς πήγες;
Στη συγκεκριμένη εκδρομή με τη μητέρα της δεν αναφέρει ότι πήγε στα παραπάνω που σίγουρα δεν πας με τα πόδια....
Γράφει ότι τα είδε σε άλλη εκδρομή φέτος με τα παιδιά της.
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
566
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια!
οκ κομπλε τοτε ακυρο xD
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Στη συγκεκριμένη εκδρομή με τη μητέρα της δεν αναφέρει ότι πήγε στα παραπάνω που σίγουρα δεν πας με τα πόδια....
Γράφει ότι τα είδε σε άλλη εκδρομή φέτος με τα παιδιά της.
@escursione βλέπω ότι με παρακολουθείς... χα...χα... :)

Ισχύουν όλα όσα ανέφερες. Σε αυτήν την εκδρομή στο Μόναχο πήγα αεροπορικώς με τη μητέρα μου και με φίλες. Μείναμε στο κέντρο και πήγαμε παντού με τα πόδια.
Σε επόμενη εκδρομή (πέρυσι τον Σεπτέμβριο) πήγα ξανά στο Μόναχο (με παιδιά) με το δικό μας αυτοκίνητο, με το οποίο κάναμε όλα τα πέριξ του Μονάχου (Allianz Arena, Νταχάου, BMW Welt κ.α.) και στη συνέχεια παρκάραμε σε πάρκινγκ στο κέντρο της πόλης και συνεχίσαμε ποδαράτοι.

Η γνώμη μου είναι πάντως ότι το Μόναχο έχει πολύ "συμμαζεμένο" κέντρο και ... περπατιέται.
Γι' αυτό @NightcoreKing και να μην βγάλεις άκρη με τα MMM,... μπορείς να προχωρήσεις στο plan B... δηλ. στα ποδαράκια σου και μπορεί να είσαι και πιο γρήγορος με αυτά.
Να περάσεις καλά.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Άρα η συμβουλή που δίνεις σε ένα μελλοντικό επισκέπτη του Μονάχου είναι να μην ασχοληθεί με τα ΜΜΜ και να μην επισκεφτεί τα του πέριξ του Μονάχου επειδή εσύ σε ένα απ' τα ταξίδια σου είχες αυτοκίνητο και τα επισκέφτηκες άνετα, συμβουλές ό,τι να' ναι δηλαδή.
Εδώ είμαστε για να βοηθάμε και όχι να αποπροσανατολίζουμε και η δική μου συμβουλή είναι πώς χρειάζεται 100% ένας μελλοντικός επισκέπτης να βγάλει μια κάρτα ΜΜΜ, ειδικότερα την IsarCard αν μείνει περισσότερο.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Άρα η συμβουλή που δίνεις σε ένα μελλοντικό επισκέπτη του Μονάχου είναι να μην ασχοληθεί με τα ΜΜΜ και να μην επισκεφτεί τα του πέριξ του Μονάχου επειδή εσύ σε ένα απ' τα ταξίδια σου είχες αυτοκίνητο και τα επισκέφτηκες άνετα, συμβουλές ό,τι να' ναι δηλαδή.
Εδώ είμαστε για να βοηθάμε και όχι να αποπροσανατολίζουμε και η δική μου συμβουλή είναι πώς χρειάζεται 100% ένας μελλοντικός επισκέπτης να βγάλει μια κάρτα ΜΜΜ, ειδικότερα την IsarCard αν μείνει περισσότερο.
Περίεργο συμπέρασμα έβγαλες. Κρίμα που κατάλαβες το μήνυμά μου τόσο ...στραβά.
Εγώ είπα ότι το Μόναχο έχει κέντρο που περπατιέται. ΚΕΝΤΡΟ! Δεν συμβούλεψα κανέναν να πάει στα πέριξ με τα πόδια. Είπα ότι και στα δύο ταξίδια μου περπάτησα την πόλη και μόνο αυτή. Από το πρώτο μου μήνυμα ενημέρωσα ότι δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με τα ΜΜΜ του Μονάχου και ανέφερα και το λόγο... που δεν γνωρίζω. Έτυχε στο ένα ταξίδι μου να έχω αυτoκίνητο και με αυτό πήγα στα πέριξ και στο άλλο που δεν είχα αυτοκίνητο ... ΔΕΝ ΠΗΓΑ στα πέριξ.
Από όλο το παραπάνω δεν νομίζω ότι προκύπτει ότι συμβουλεύω κάποιον να μην πάει στα πέριξ του Μονάχου, ούτε βέβαια να πάει ... με τα πόδια! :haha:

Καλό είναι ο καθένας να βοηθάει όσο μπορεί τους άλλους αναγνώστες προσφέροντας τη δική του εμπειρία και να μην ασχολείται με το "πόσα κιλά βοήθεια" έδωσε ο άλλος και ούτε να κάνει άτοπους χαρακτηρισμούς. Είναι κρίμα ... γιατί για ταξίδια συζητάμε!
 
Last edited:

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
πηρες ημερησια καρτα για μεσα μεταφορας? απο που και ποσο
Δες εδώ για ημερήσιες και τριήμερες κάρτες και εδώ για εβδομαδιαίες. Βρες από τους χάρτες τις ζώνες στις οποίες πρόκειται να κινηθείς και δες τα αντίστοιχα εισητήρια.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Όλο το κέντρο του Μονάχου περπατιεται ευχάριστα και αν το ξενοδοχείο σου είναι κεντρικό και δεν θέλεις να πας σε αξιοθέατα εκτός δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάρτα για μέσα μεταφοράς. Άλλωστε με τα αξιοθέατα του κέντρου γεμίζεις άνετα τουλάχιστον 3 ημέρες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom