Γερμανία Ένα τριήμερο στο Μόναχο!

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
ρε παιδια ηρεμηστε , ο καθενας βοηθαει με τον τροπο του! Εγω θα παω απο Ροζερχαιμ Μοναχο και θελω να παω σε καποια περιξ αρα μαλλον θα χρειαστω κατι εστω μονοημερες καρτες για μμε αλλα θα χρειαστω τα φωτα σου γενικα @Grerena :p οοοοταν ειναι θα σας ενημερωσω....

@mariath δε καταλαβαινω κ πολλα γτ τα αγγλικα μ δεν ειναι τα καλυτερα ...για Σαλζμπουργκ πχ κ γενιακ περιξ επειδη εχει πολλα σε επιλογες πιο θα με πηγαινει κ εκει? αυτο με τα 13$ το καλυπτει?
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
@mariath δε καταλαβαινω κ πολλα γτ τα αγγλικα μ δεν ειναι τα καλυτερα ...για Σαλζμπουργκ πχ κ γενιακ περιξ επειδη εχει πολλα σε επιλογες πιο θα με πηγαινει κ εκει? αυτο με τα 13$ το καλυπτει?
Αν δεις τον χάρτη θα καταλάβεις. Για παράδειγμα το Dachau είναι στην πράσινη ζώνη ενώ το αεροδρόμιο στην ροζ (για ημερήσιες κάρτες μιλάμε). Αν θες να βγεις πιο έξω στην Βαυαρία ή στο Ζάλτζμπουργκ τότε χρειάζεσαι το Bayern Ticket, καλύπτει τα τοπικά τρένα και τα υπόλοιπα μέσα στην πόλη και κοστίζει 25 ευρώ την ημέρα για ένα άτομο + 6 ευρώ για κάθε επιπλέον άτομο.
 
Last edited:

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Αν δεις τον χάρτη θα καταλάβεις. Για παράδειγμα το Dachau είναι στην πράσινη ζώνη ενώ το αεροδρόμιο στην ροζ (για ημερήσιες κάρτες μιλάμε). Αν θες να βγεις πιο έξω στην Βαυαρία ή στο Ζάλτζμπουργκ τότε χρειάζεσαι το Bayern Ticket, καλύπτει τα τοπικά τρένα μόνο και κοστίζει 25 ευρώ την ημέρα για ένα άτομο + 6 ευρώ για κάθε επιπλέον άτομο.
ναι ναι μ εχουν πει για αυτο αλλα δεν εχω ιδεα αν θα τη βγαλω απο εδω η αν παμε εκει θα μπορουμε ανετα να τη βγαλουμε .
Για 2 μερες δλδ δεν εχει προσφορα ας πουμε ?
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Την βγάζεις από τα μηχανήματα στους σταθμούς τρένου, S-Bahn και U-Bahn.
Για περισσότερες ημέρες δεν ξέρω αντίστοιχες προσφορές. Πιθανόν αν κάνεις μόνο μία διαδρομή εκτός πόλης και την άλλη μέρα επιστροφή να συμφέρουν τα απλά εισιτήρια τρένου. Αυτό πρέπει να το ψάξεις.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.192
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Έχεις μήπως κρατημένο τον σχετικό ιστότοπο για το μουσείο; Να δω ωράρια θέλω και τιμές

Για κάποιο περίεργο λόγο δεν μου ανοίγει ο ιστότοπος του Deutsches Museum, ο οποίος είναι ο https://www.deutsches-museum.de/en.
Μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα και να μπορέσουμε να τσεκάρουμε ωράρια και τιμές θα σου παραθέσω ότι ίσχυε το Σεπτέμβρη του '17, όταν πήγα εγώ από τις σημειώσεις μου (και ας ελπίσουμε ότι ισχύουν τα ίδια.) Έτσι:

Deutsche Museum.

Ανοιχτό 9:00-5:00 καθημερινά (το ταμείο κλείνει στις 4:00).
Είσοδος 11€ (από 16 χρονών και πάνω). Υπάρχει συνδυαστικό εισιτήριο στην τιμή των 16€, μαζί με άλλα δύο μουσεία. Πρόκειται για τα Verkehrszentrum και Flugewrft Schleissheim. Βρίσκονται αλλού και όχι κοντά στο Επιστήμης.
Το μαγαζάκι με τα σουβενίρ (museum shop) κλείνει στις 6:00 (ενώ το μουσείο κλείνει στις 5:00).


Ότι άλλο θέλεις πες μου ... Κρατώ καλές σημειώσεις ;)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.402
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κρατώ καλές σημειώσεις ;)
Και καλές σημειώσεις κρατάς και ωραίες ιδέες δίνεις!!! :)

Deutsche Museum.
Ανοιχτό 9:00-5:00 καθημερινά (το ταμείο κλείνει στις 4:00).
Είσοδος 11€ (από 16 χρονών και πάνω). Υπάρχει συνδυαστικό εισιτήριο στην τιμή των 16€, μαζί με άλλα δύο μουσεία. Πρόκειται για τα Verkehrszentrum και Flugewrft Schleissheim. Βρίσκονται αλλού και όχι κοντά στο Επιστήμης.
Το μαγαζάκι με τα σουβενίρ (museum shop) κλείνει στις 6:00 (ενώ το μουσείο κλείνει στις 5:00).
Αυτό το συνδυαστικό μου αρέσει και θα το μελετήσω, γιατί λέω να δω ή δύο μουσεία και μία ζυθοποιία ή το αντίστροφο. Το δεύτερο stopover θα έχει αξιοθέατα και μπύρα!
Ευχαριστώ πολύ :)
 

Andreas7582

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Θα παω οικογενειακος roadtrip με παιδια 9 11 χρονων Μοναχο 2 βραδυα και θα εχω αυτοκινητο. Μπορειτε να με συμβουλεψετε σε ποια περιοχη να ψαξω ξενοδοχειο; Δεν ξερω κεντρο ή περιφεριακα και που;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.116
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom