Ιταλία Έχει και η Ρώμη τα στραβά της........!

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Samion πως είναι η μετάφραση του tourist trap?
Τουριστική παγίδα... Παρόλα αυτά τον κατάλογο όπως γνωρίζεις τον βλέπεις μόνο όταν κάθεσαι.
2. Τώρα αν ήταν κάπου όχι τόσο ευκρινώς και δεν το πρόσεξα...οκ, κατάλογο διάβαζα όχι σύμβαση εργασίας...στα άλλα μαγαζιά πως ήταν ξεκάθαρο.
3. ήθελα να κάτσω μισή ωρα να πιω ένα καφέ και να ξεκουραστώ...σε καρέκλα !!!(μέγα σφάλμα)!!!
4. οκ, μπορούσα να πάρω από μπαρ και να πάω να τον πιω σε καμιά πλατεία, αλλά τι κρίμα έβρεχε! Τώρα να λέμε ότι το Sant Eustacchio έχει φτηνό καφέ οκ, είναι μια χρησιμη πληροφορία...αλλά όταν σε μια πόλυ γυρνάς όλη μέρα δεν μπορείς να φυγεις από την μια περιοχή και να πας στην άλλη για να βρεις φτηνο καφέ.
1. συμφωνα με τον ορισμο που διαβαζω δεν ειναι καθολου tourist trap το μαγαζι που πηγες. νομιζω ειναι εμφανες οτι δεν προκειται για φθηνα μαγαζια.
Tourist trap - Wikipedia, the free encyclopedia
2. φυσικά και ειναι. παντως το ιδιο εχω παθει κι εγω αλλού οταν δεν διαβαζω προσεκτικα τους καταλογους..
3. καθολου. οταν η επιθυμια αυτη εκδηλωνεται σε συγκεκριμενα μερη οπως εκει που ειπες, piazza San Marco, piazza della Signoria θα ακριβοπληρωθει.
4. δεν ειπα οτι εχει φθηνο καφε ετσι απλα, ειπα οτι ο καφες μεσα, στα ορθια ειναι φθηνος παντου, ακομα και στα κορυφαια (Sant Eustacchio). ακομα και στο Rosati στην piazza del Popolo (αν πήγες σε αυτο...) μεσα εχει 1 Ε.
η Ρώμη έχει τόσα εκατομμύρια τουρισμό από όλο τον κόσμο, δεν νομίζω ότι έχουν αυτές τις τιμές για να μην ζημιωθούν από τους ελληνες που θα "κατσικωθούν" στην καρέκλα!
αν και δεν εχω μετοχες σε καφε στη Ρώμη, υποθετω οτι οι τιμες εχουν αμεση σχεση με τα ενοικια των εξωτερικων χωρων που ανερχονται σε ιλιγγιωδη ποσα..ακουσα οτι ουτε το Μc D στο Πάνθεον δεν αντεξε με τα ενοικια, ειδικα των εξωτερικων χωρων..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.;)
Απλά κι εγώ το αναφέρω, για να μην λέμε ότι δεν συμβαίνουν αυτά ή ότι δεν υπάρχουν αυτές οι τιμές. Το ποιος ο λόγος είναι άλλο θέμα. Απλά άν πάει ένας για πρώτη φορά να ξέρει ότι μπορεί να τον ακριβοπληρωσει σε κάποια μέρη και να χει το νού του αν πχ θέλει να κάνει ένα Low budget ταξίδι.
Τέλος πάντων περιορίσαμε την κουβέντα στον καφέ.
Τώρα για την Ελλάδα είναι αλλουνου παπά Ευαγγέλιο, προφανώς και εμείς το έχουμε ξεφτυλίσει, αν και τωρα τελευταία ακόμα και στην Ακρόπολη έχουν αρχίσει και συμμορφώνονται από ότι έχω παρατηρησει αλλά καλύτερα να τα γράψουμε στα αρνητικά της Αθηνας!!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Σιγουρα,οταν πηγαινεις σαν τουριστας σε μια πολη,δεν εχεις πιθανοτατα τον χρονο να αραξεις,οπως κανεις στην Αθηνα.(και στην Ρωμη μαλλον δεν κανουν ...χρονοχρεωση,οπως στην Αθηνα;))Και,επιπλεον,κατι που κατακρινουμε στην Αθηνα γιατι να μην το στιγματιζουμε σε μια αλλη πολη?
Δεν γκρινιαζουμε οταν βλεπουμε υπερβολικες τιμες σε καποια μαγαζια?οταν ακουμε οτι ενας ξενος ηπιε ενα μπουκαλακι νερο με 3 ευρω?Με την ιδια λογικη,καλο ειναι καποια μαγαζια και στο εξωτερικο να τα αναφερουμε.Δεν εχει να κανει,με την ομορφια μιας πολης(και ειδικα για την Ρωμη).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.;)
Απλά κι εγώ το αναφέρω, για να μην λέμε ότι δεν συμβαίνουν αυτά ή ότι δεν υπάρχουν αυτές οι τιμές.
οταν κανω τον περιπατο μου στις Καννες και βλεπω το καφε ενός ξενοδοχειου, καθομαι και τον πληρωνω 10 Ε, κοιταζω μετα το ονομα (ενδεικτικα Carlton) δεν δικαιολογουμαι να λεω μετά οτι η τιμη σε μερικά καφε ανηκει στα "στραβά" των Καννών.. υπάρχουν πολλα καφε πολυ πολυ φθηνοτερα. το ιδιο και στη Ρώμη. υπάρχουν αυτες οι τιμές και ακριβοτερες ισως αλλά δεν ανηκουν στα στραβα της πόλης συμφωνα με το θεμα παντα.
ειδικά ο καφες για να τελειωνουμε ανηκει στα συν της πολης. παντου μα παντού θα πιούμε τελειο καφε. εχω ακουσει παραπονα για διαμονη, για φαγητό, για για...για καφε ποτέ. και στο τελευταιο μαγαζι θα ειναι τελειος. και στο μπαρ στα ορθια παμφθηνος με τα ελληνικά δεδομένα. οποιος βεβαια θελει αραγμα, θεα και ωραιο περιβαλλον θα τον πληρωσει αναλογα.
piazza del Popolo, piazza Navona, via Veneto από 4-5Ε +.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
οποιος βεβαια θελει αραγμα, θεα και ωραιο περιβαλλον θα τον πληρωσει αναλογα.
piazza del Popolo, piazza Navona, via Veneto από 4-5Ε +.
Ε καλά τωρα βαριέμαι να λέω τα ίδια και τα ίδια.
Άραγμα δεν είναι να κάτσεις μιση ωρα και ο μαγαζάτορας δεν ξέρει αν είμαι Ελληνίδα και έχω πρόθεση να κάτσω 2 ωρες.
Στο συγκεκριμένο που αναφέρομαι μου κακοφάνηκε γιατί ηταν παντελώς αδιάφορο μαγαζί (δεν θυμάμαι πως το λένε, δεν έβλεπε ακριβώς την πλατεια), περιβάλλον δεν είχε ωραίο, & προσωπική μου άποψη πάντα η Popolo σε σχέση με τις άλλες πλατείες δεν μου άρεσε και τόσο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο,τι να 'ναι. Προσπαθειτε καποιοι να δικαιολογησετε τα αδικαιολογητα...Καιμετα ενοχληστε που σας λεω συνηγορους...Τελοσπαντων, ας κανουν ο,τι θελουν οι Ρωμαιοι. Παντως το να γραφεται πως δεν υπαρχουν σκουπιδια στους δρομους, οι Ιταλοι ειναι ευγενικοι και ο καφες κανει 1 ευρω ειναι παραπληροφορηση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ο,τι να 'ναι. Προσπαθειτε καποιοι να δικαιολογησετε τα αδικαιολογητα...Καιμετα ενοχληστε που σας λεω συνηγορους...Τελοσπαντων, ας κανουν ο,τι θελουν οι Ρωμαιοι. Παντως το να γραφεται πως δεν υπαρχουν σκουπιδια στους δρομους, οι Ιταλοι ειναι ευγενικοι και ο καφες κανει 1 ευρω ειναι παραπληροφορηση.
εχεις παρανοήσει καποια πραγματα...δεν ενοχλούμαι προσωπικά με κανενα χαρακτηρισμό, ούτε παρεξηγούμαι. δεν ειναι η πραγματική μου ζωή αυτή του Samion ξέρεις..:haha:
και στο θέμα μας. δεν υπερασπίζομαι και δεν δικαιολογώ κανενα. προσπαθω τουλαχιστον εγω, να βοηθησω νεους επισκεπτες της πόλης. για πολλοστή φορά: δεν ειπα οτι ο καφες εχει 1Ε, είπα πού έχει 1Ε. που να πιειτε εξαιρετικο καφε με κοστος 1Ε. ο καφές στη Ρώμη δεν κανει πανω από 5Ε, οπως ειπες οτι πληρωνες. αν εσυ το λες αυτο παραπληροφορηση..
αν ειναι ενας λαος ευγενικός ή οχι ειναι σχετικό και ακουμε ευχαριστα τις διαφορες αποψεις-εμπειριες. για τα σκουπιδια δεν εχω ακουσει παραπονα, δεν νομιζω οτι ανηκει στα στραβα της πολης, εκτος των περιπτωσεων απεργιών, σε αντιθεση με τη Ναπολη πχ που εχει σοβαρο προβλημα λογω και χωματερων κλπ. λουφα παντως δεν υπαρχει σαν σε αλλες τριτοκοσμικές πολεις..
θα σας γραψω οταν εχω χρονο τι θεωρω στραβα της πολης με σκοπο παντα την ενημερωση των μελλοντικών επισκεπτων. δεν γραφουμε εδω για να μονομαχήσουμε (υπάρχουν war γι αυτο...) ουτε να στολιζουμε τον αλλον..
 

karxariaki

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
γεια σας!!!! στο travel DK αναφέρει ότι το λεωφορείο Ν 64 είναι πολύ επικίνδυνο από άποψη πορτοφολάδων... το θέμα μου είναι ότι το ξενοδοχείο που έκλεισα βρίσκεται στην Governo Vecchio και το λεωφορείο που πρέπει να πάρω από termini μάλλον είναι το 64.. μήπως γνωρίζετε αν μπορώ να πάρω κάποιο άλλο???
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
γεια σας!!!! στο travel DK αναφέρει ότι το λεωφορείο Ν 64 είναι πολύ επικίνδυνο από άποψη πορτοφολάδων... το θέμα μου είναι ότι το ξενοδοχείο που έκλεισα βρίσκεται στην Governo Vecchio και το λεωφορείο που πρέπει να πάρω από termini μάλλον είναι το 64.. μήπως γνωρίζετε αν μπορώ να πάρω κάποιο άλλο???

Ναι, μπορείς να πάρεις το Lonely Planet. Ή το Frommer's.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
οταν κανω τον περιπατο μου στις Καννες και βλεπω το καφε ενός ξενοδοχειου, καθομαι και τον πληρωνω 10 Ε, κοιταζω μετα το ονομα (ενδεικτικα Carlton) δεν δικαιολογουμαι να λεω μετά οτι η τιμη σε μερικά καφε ανηκει στα "στραβά" των Καννών.. υπάρχουν πολλα καφε πολυ πολυ φθηνοτερα. το ιδιο και στη Ρώμη. υπάρχουν αυτες οι τιμές και ακριβοτερες ισως αλλά δεν ανηκουν στα στραβα της πόλης συμφωνα με το θεμα παντα.
ειδικά ο καφες για να τελειωνουμε ανηκει στα συν της πολης. παντου μα παντού θα πιούμε τελειο καφε. εχω ακουσει παραπονα για διαμονη, για φαγητό, για για...για καφε ποτέ. και στο τελευταιο μαγαζι θα ειναι τελειος. και στο μπαρ στα ορθια παμφθηνος με τα ελληνικά δεδομένα. οποιος βεβαια θελει αραγμα, θεα και ωραιο περιβαλλον θα τον πληρωσει αναλογα.
piazza del Popolo, piazza Navona, via Veneto από 4-5Ε +.
Η διαφορά είναι μάλλον ότι σε άλλες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες σε εξίσου τουριστικά και ελκυστικά σημεία η τιμή μπορεί να είναι η μισή.
Επίσης, καφέ με 1 ευρώ βρίσκω και στην Αθήνα στα όρθια. Αλλά άμα είναι να τον πληρώσω 6-7 ευρώ, θα τον πιω στο "Μεγάλη Βρετανία" σε σερβίτσιο Versace, με υπόκρουση πιάνου και service υποδειγματικό. Η εξωφρενική παρόμοια τιμή μου έτυχε σε κάτω του μετρίου αισθητικά καφέ, με αδιάφορο service και με μόνο επιχείρημα το ακριβό ενοίκιο μάλλον...
Να προσθέσω ότι την πρώτη φορά που πήγα στη Ρώμη η διαδρομή του ταξί το βράδυ από το ιστορικό κέντρο στο Trastevere μου στοίχισε περίπου 50 ευρώ- πριν 10 χρόνια. Προφανώς μας κατάκλεψε ο ταξιτζής, φώναζε ότι ήθελε τα λεφτά του και ο ρεσεψιονίστ του Ripa Hotel που έμενα μας είπε απαθέστατος ότι αν έγραψε τόσο το ταξίμετρο, πρέπει να το πληρώσουμε. Δεν έχω νιώσει πιο αβοήθητη πουθενά αλλού.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
δεν γραφουμε εδω για να μονομαχήσουμε (υπάρχουν war γι αυτο...) ουτε να στολιζουμε τον αλλον..
Παλι καλα που το καταλαβες... Προσωπικα εγραψα τι δεν μου αρεσε, ουτε ζητησα να αλλαξει κατι, ουτε με νοιαζει αν αλλαξει. Αν δεν μπορειτε να συμβιβαστειτε καποιοι πως σε καποιους ανθρωπους μπορουν να τυχουν καποια αρνητικα περιστατικα ή σε καποιους να μην αρεσουν καποια πραγματα ειναι δικο σας προβλημα.

Η Italitsa λεει πως πρεπει να συμβιβαστουμε με τον τροπο ζωης των κατοικων του μερους που επισκεπτομαστε και να τον ακολουθουμε. Το σκεπτικο αυτο ειναι τελειως λανθασμενο. Στα πιο πετυχημενα τουριστικα μερη του κοσμου οι ανθρωποι που ασχολουνται με τον τουρισμο κανουν τουμπες για να ικανοποιησουν τους τουριστες. Στη Ρωμη ( και σε ορισμενα αλλα μερη που εχουν εξασφαλισμενη πελατεια για χ ψ λογους) η εικονα ειναι αντιστροφως αναλογη.

Ακομα ομως και να δεχτω αυτο το σκεπτικο, με τη λογικη "Ετσι ειναι κι αμα γουσταρεις. Αν δεν πας εσυ θα παει καποιος αλλος", εχω δικαιωμα νομιζω να γραψω ο,τι μ' αρεσει και ο,τι δεν μου αρεσει.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αντιδρατε ετσι οταν καποιος γραφει κατι αρνητικο για τη Ρωμη. Εσεις ειστε που κατεχεται την αληθεια και ολοι οι αλλοι οι βλακες που δεν ξερουν τι τους γινεται;

Κι ενα παραδειγμα για το πως μου μοιαζει η αντιδραση σας. Ενα μελος πριν λιγες μερες εγραψε πως τον εκλεψαν καπου σε μια πολη (Βελιγραδι νομιζω).
Επειδη εμενα και προφανως και αλλους πολλους δεν μας εκλεψαν στο Βελιγραδι πρεπει να παμε και να του γραψουμε "Οχι, τι ειναι αυτα που λες. Δεν συμβαινουν τετοια πραγματα εκει κλπ;".

Καπως ετσι βλεπω τις αντιδρασεις ορισμενων και πολυ συγκεκριμενων.

Συγγνωμη για το μαλλον οφ τοπικ σεντονι αλλα ΕΛΕΟΣ πια... Απο δω και περα δεν μπαινω σε συζητηση με μελη που εχουν τετοια συμπεριφορα.

Μετα απο 2+ χρονια στο φορουμ ειναι η πρωτη φορα που συγχιζομαι, ειλικρινα λυπαμαι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom